25 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 405/3234/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Чабаненко С.В.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі №405/3234/23 за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області про визнання незаконним та скасування наказу, переведення та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.03.2025 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року в адміністративній справі №405/3234/23 та витребувано матеріали вказаної адміністративної справи із суду першої інстанції.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 року вказану справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
23.04.2025 року на електронну пошту суду від позивача надійшла заява про зупинення провадження у вказаній справі на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України.
В обгрунтування заяви зазначено, що однією з підстав відмови в задоволенні позовних вимог судом першої інстанції в рішенні зазначено про правомірність наказу Голови комісії з реорганізації від 16.01.2023 року №9-ОД «Про скорочення чисельності та штату працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та працівників управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України», на підставі якого прийнято оскаржуваний наказ про звільнення позивача. Позивач зазначає, що в провадженні Подільського районного суду міста Києва перебуває справа №758/1611/23 за позовом професійної спілки працівників управління виконавчої дирекції ФСС України у Кіровоградській області до Фонду соціального страхування України про скасування наказу Голови комісії з реогранізації від 16.01.2023 №9-ОД «Про скорочення чисельності та штату працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та працівників управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України». Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 13.02.2023 року відкрито провадження у справі №758/1611/23 та на теперішній час рішення по справі не прийнято. Позивач вважає, що неможливо об'єктивно розглянути справу №405/3234/23 до вирішення по суті справи №758/1611/23.
Суд вважає, що вказане клопотання задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі у разі - об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Апеляційний суд звертає увагу, що у данному випадку сторона, яка подає клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України, зобов'язана довести об'єктивну неможливість розгляду справи, яка переглядається апеляційним судом, тобто зазначити - яким чином рішення по іншій справі впливає на спірні правовідносини у справі, що розглядається.
Предметом спору у справі №405/3234/23 є правомірність наказу №135-к від 10 квітня 2023 року про звільнення ОСОБА_1 та переведення позивача до Пенсійного фонду України та виплати йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Апеляційний суд зазначає, що у справі №758/1611/23 позовні вимоги стосуються правомірності наказу Голови комісії з реогранізації від 16.01.2023 року №9-ОД «Про скорочення чисельності та штату працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та працівників управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України», а не визнання його нечинним чи припинення його дії.
Визнання нечинним та скасування локального чи нормативно-правового акту (в данному випадку - наказу) не є тотожними поняттями та мають різні юридичні наслідки.
Наказ від 16.01.2023 року №9-ОД «Про скорочення чисельності та штату працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та працівників управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» не є актом індивідувальної дії та не стосується окремо позивача, його прав та інтересів.
З огляду на те, що наказ від 16.01.2023 №9-ОД на теперішній час фактично реалізовано та виконано, а рішення по справі №758/1611/23 станом на день постановлення цієї ухвали не прийнято, враховуючи дату відкриття провадження - 13.02.2023 року (більше двох років), апеляційний суд не вбачає підстав для зупинення провадження у справі №405/3234/23 відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України.
Таким чином, заява позивача про зупинення провадження у справі задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 236, 294, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі №405/3234/23 відмовити.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко