30 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/9943/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року (суддя Стрельнікова Н.В.)
у справі № 280/9943/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просила:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачці у переході з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника за заявою, поданою її представником;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області призначити з 16.06.2024 позивачці пенсію в разі втрати годувальника за заявою, поданою її представником, а також зробити перерахунок розміру пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що чоловік позивачки був пенсіонером МВС України з 24.02.2005 та отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII. Позивачка через свого представника звернулася до відповідача із заявою, в якій повідомила, що отримує пенсію у розмірі 3845,75 гривень, що на її думку є незначним, а тому просить ГУ ПФУ в Запорізькій області змінити вид пенсії з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника. Відповідач повідомив позивачку, що її заяву розглянуто у рамках Закону України від «Про звернення громадян». Для визначення права на перерахунок пенсії позивачці слід подати заяву на перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника з додаванням сканованих копій документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через вебпортал у розділі «Заява на перерахунок пенсії» з використанням електронного цифрового підпису.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області у розгляді заяви позивачки від 16.06.2024 щодо переходу з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області розглянути заяву позивачки від 16.06.2024 щодо переходу з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника, відповідно до вимог Закону № 1058-ІV та Порядку № 22-1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що подана позивачкою через свого представника заява про переведення з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника розглянута пенсійним органом лише в рамках Закону України «Про звернення громадян», а рішення встановленої форми за наслідками розгляду не прийняте.
Суд вказав, що оскільки позивачка є дружиною померлого годувальника, перебувала на його утриманні, досягла віку більше ніж 62 роки та отримує пенсію за віком, відтак вона має право на переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. З метою відновлення прав та інтересів позивачки, за захистом яких вона звернулась до суду, суд дійшов висновку про те, що ефективним способом захисту порушеного права позивачки є зобов'язання відповідача розглянути заяву позивачки від 16.06.2024 щодо переходу з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника, відповідно до вимог Закону № 1058-ІV та Порядку № 22-1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник вказує, що перехід з одного виду пенсії на інший можливо здійснювати лише після особисто поданої позивачкою заяви. Також відповідач зазначає, що його від 01.07.2024 не є рішенням про відмову у призначенні пенсії, а тому задоволення позовних вимог в обраний позивачкою спосіб неможливе. Звертає увагу, що Пенсійний фонд України має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії, тобто це дискреційні повноваження пенсійного органу.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Визначаючи межі апеляційного перегляду справи, суд апеляційної інстанції виходить з того, що рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем в частині задоволених позовних вимог, у зв'язку з чим судом апеляційної інстанції надається оцінка рішенню суду на предмет його законності та обґрунтованості саме в цій частині.
Рішення суду в частині незадоволених позовних вимог не оскаржується, тому судом апеляційної інстанції в цій частині рішення суду першої інстанції не перевіряється.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 , який був пенсіонером МВС України з 24.02.2005 та отримував пенсію за вислугу років згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII.
16.06.2024 позивачка звернулася через свого представника до відповідача із заявою щодо зміни виду пенсії, а саме: пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника.
Листом від 01.07.2024 ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило позивачку, що вказану заяву представника позивачки розглянуто в рамках Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян».
Не погоджуючись із викладеним у листі мотивуванням, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Положеннями ст.9 цього закону визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Приписами ч.1 ст. 44 Закону №1058-IV в редакції на час виникнення спірних відносин визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Частиною п'ятою статті 45 Закону №1058 визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п.1.1 розділу І вищевказаного Порядку №22-1 в редакції на час подання заяви від імені позивачки заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.
Згідно п.4.1 розділу IV Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Згідно п.4.3 розділу IV Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п.4.7 розділу IV Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Матеріалами справи підтверджено, що 16.06.2024 позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо зміни виду пенсії, а саме: пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника, через свого представника М.Д. Амельченко.
В той же час, наведена вище норма ч.1 ст. 44 Закону №1058-IV встановлює порядок, який передбачає звернення за призначенням (перерахунком) пенсії шляхом подання заяви до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що позивачка є дієздатною особою, ОСОБА_3 не є її законним представником, а представляє позивачку згідно договору про надання професійної правничої допомоги.
Таким чином, в даному випадку, як з'ясував суд апеляційної інстанції, приписи Закону №1058-IV та Порядку №22-1 позивачкою не виконано, оскільки вона особисто не зверталась до відповідача із заявою щодо переведення з одного виду пенсії на інший, відповідно, відповідачем не приймалось позитивне чи негативне рішення про переведення з одного виду пенсії на інший, а лише надано роз'яснення алгоритму певних дій.
За встановлених у справі обставин суд апеляційної інстанції вважає відсутніми підстави для висновку про невідповідність дій відповідача критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, у зв'язку із чим дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд першої інстанції під час розгляду справи зробив висновки, які не відповідають обставинам справи, неправильно застосував норми матеріального права, внаслідок чого відповідно до ст. 317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року у справі № 280/9943/24 скасувати в частині задоволених позовних вимог, ухвалити нове рішення в цій частині про відмову в задоволенні позову.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко