30 квітня 2025 рокусправа № 380/6827/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мартинюка В.Я. розглянувши в спрощеному провадженні без виклику сторін у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про скасування рішення, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення №913090177042 від 13.02.2025 року;
зобов'язати провести перерахунок та виплачувати пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ виходячи із 90% від загальної суми заробітної плати, зазначеної у довідках №1-51/662 від 11.12.2024 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №1-51/661 від 11.12.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Департаментом економічної політики Львівської обласної державної адміністратрації, з часу звернення за перерахунком пенсії, а саме - з 07.02.2025 року, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги позивачем обґрунтовані тим, що спірне рішення відповідача належить скасувати, оскільки додані нею до заяви про перерахунок пенсії довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, а відтак вважає, що має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, викладених у ньому та зазначає, що оскільки Законом №889 не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати (довідка про складові заробітної плати), а відтак відсутні законні підстави для перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». Вважає позов необґрунтованим, а також позивачем не надано до суду доказів, які б підтверджували порушення його прав.
Ухвалою суду від 14.04.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, давши їм оцінку, суд виходив з наступного.
Позивач звернулась до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 07.02.2025 року про перерахунок пенсії згідно довідок за №1-51/662 від 11.12.2024 та за №1-51/661 від 11.12.2024 виданих за формою, визначеною Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №913090177042 від 13.02.2025 року за принципом екстериторіальності, їй відмовлено у перерахунку пенсії «Перехід на пенсію за іншим законом», згідно Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 .
Відмова у рішенні мотивована тим, що згідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 17.08.2008 року отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». З 01.03.2019 року заявниця перейшла на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Результатами розгляду документів, доданих до заяви не взято до розрахунку довідки №1-51/662 від 11.12.2024 про складові заробітної плати для державного службовця та №1-51/661 від 11.12.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, видані Департаментом економічної політики Львівської ОДА, оскільки чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку розміру пенсії згідно наданих заявницею довідок. При перерахунку пенсії (перехід з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно Закону України «Про державну службу») згідно матеріалів справи заявниці розмір пенсії зменшується, а саме: оклад держслужбовця 4330,00 грн. х 90% = 3897,00 грн. Наразі розмір пенсії заявниці становить 8931,71 грн. Враховуючи вищезазначене, відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії «Перехід на пенсію за іншим законом».
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є рішення органу Пенсійного фонду України №913090177042 від 13.02.2025 року про відмову в перерахунку пенсії.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-XII).
Частиною 1 ст.37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015 року, передбачалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 року законодавець делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01.01.2015 по 01.12.2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865).
З 01.05.2016 року постанова Кабінету Міністрів України №865 втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013), якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до п.6 застосовується з 01.12.2015 року, виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а п.5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Слід зазначити, що вказаною Постановою №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Отже, з 01.12.2015 року по 01.05.2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за ст.37 Закону №3723-XII.
При цьому чинна у зазначений період редакція ст.37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
Слід зазначити, що Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VIII) регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням.
При цьому, Закон №889-VIII набув чинності 01.05.2016 року, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Натомість, у ст.90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вже вище зазначено у спірному рішенні відповідача, згідно даних електронної пенсійної справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 17.08.2008 року отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», а з 01.03.2019 року перейшла на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд відзначає, що позивач звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою від 07.02.2025 року про перерахунок пенсії згідно довідок за №1-51/662 від 11.12.2024 та за №1-51/661 від 11.12.2024 згідно Закону України «Про державну службу», однак їй було відмовлено у такому перерахунку, оскільки чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку розміру пенсії згідно наданих нею довідок.
Також, судом встановлено, що фактичною підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача за віком є те, що вона скористалась правом на переведення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розмір її пенсії становить 8931,71 грн., проте при переході з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» розмір пенсії зменшується, а саме: оклад держслужбовця 4330,00 грн. х 90% = 3897,00 грн. (спірне рішення №913090177042).
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить до переконання, що чинним законодавством України не передбачено перерахунку пенсій згідно Закону України «Про державну службу», оскільки позивач переведена на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та за змістом позовних вимог не просить перейти з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Відтак відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі вищевказаних довідок, виданих за формою, визначеною Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Крім того, судом не беруться до уваги аргументи щодо призначення позивачу пенсії за віком на підставі Закону №889-VIII, що підтверджується наявним у матеріалах справи рішення органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії №913090177041 08.01.2018, де у розділі «умови призначення» вказано «ЗУ «Про державну службу»», оскільки позивач з 01.03.2019 року перейшла на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсій особі, яка отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок такої пенсії з урахуванням вищевказаних довідок, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Судом не беруться до уваги інші посилання позивача, з огляду на встановлені обставини.
З огляду на викладене, судом не встановлено порушень оскаржуваним рішенням критеріїв правомірності, визначених п.1 і п.3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст. 9, 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович