Рішення від 29.04.2025 по справі 340/5669/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5669/24

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 40108709, 25006, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 41), Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Вокзальна, 58) про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 01.08.2024 №276 «Про застосування дисциплінарних стягнень до поліцейських Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області та підпорядкованих територіальних підрозділів поліції» в частині застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 01.08.2024 №276 до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у виді догани, за невиконання наказу керівника щодо проходження обов'язкового щомісячного тестування в інформаційній підсистемі «Освітній портал службової підготовки поліцейських» у червні 2024 року. Позивач вважає, що дисциплінарне стягнення у вигляді догани до нього було застосовано протиправно, оскільки з 14 червня 2024 року і до 02 липня 2024 року він перебував на лікарняному, а тому не мав можливості пройти обов'язкове щомісячне тестування за червень 2024 року в інформаційній підсистемі «Освітній портал службової підготовки поліцейських».

Ухвалою судді від 30.08.2024 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Ухвалою судді від 23.01.2025 залучено у якості другого відповідача Кропивницьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.

Представники відповідачів області подали до суду відзиви на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнали. На обґрунтування своїх заперечень зазначили, що вважають наказ Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 01.08.2024 №276 «Про застосування дисциплінарних стягнень до поліцейських Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області та підпорядкованих територіальних підрозділів поліції» в частині застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани прийнятим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а отже таким, що не підлягає скасуванню. З огляду на викладене, просять у задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням зібраних доказів, судом встановлені наступні обставини.

09.01.2024, начальником Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області видано наказ за №24 «Про організацію службової підготовки поліцейських ГУНП в Кіровоградській області у 2024 навчальному році» (а.с.55-60).

10.01.2024, начальником Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області видано наказ за №35 «Про організацію службової підготовки поліцейських Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області у 2024 навчальному році» (а.с.61-65).

Вказаними наказами, передбачено, зокрема, обов'язкове проходження поліцейськими щомісячного підсумкового тестування з усіх теоретичних розділів слкжбової підготовки із використанням інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України.

Також, відповідно до службової телеграми ГУНП в Кіровоградській області від 19.06.2024 №1095/01/15-2024 контрольний термін проходження підпорядкованими поліцейськими щомісячного тестування з використанням Інформаційної системи «Освітній портал службової підготовки НПУ» встановлений до 28 червня 2024 року (а.с. 54).

Відповідно до змісту доповідної записки начальника УКЗ ГУНП в Кіровоградській області від 04.07.2024 «Про результати проведення навчання поліцейських ГУНП в Кіровоградській області із використанням інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України»», адресованої начальникові ГУНП Кіровоградської області, проведеним аналізом відвідування Освітнього порталу встановлено, що у порушення вимог наказів МВС України від 26.01.2016 №50 «Про затвердження Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України», ГУНП в Кіровоградській області від 09.01.2024 №24 «Про організацію службової підготовки поліцейських ГУНП в Кіровоградській області у 2024 навчальному році» та службової телеграми ГУНП в Кіровоградській області від 19.06.2024 №1095/01/15-2024 щодо обов'язкового проходження щомісячного підсумкового тестування з усіх теоретичних розділів службової підготовки (функціональна, тактична, дисципліни загальнопрофільної та вогневої підготовки) на Освітньому порталі 29 поліцейських проігнорували вимоги МВС України, ГУНП в Кіровоградській області та взагалі не проходили щомісячне тестування, зокрема і позивач (а.с.51-54).

На підставі зазначеної доповідної записки, начальником Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області видано наказ №529 від 15.07.2024 «Про призначення проведення службового розслідування» (а.с.64).

Під час проведення службового розслідування, капітан поліції ОСОБА_1 в письмових поясненнях зазначив наступне: «на протязі червня - липня 2024 року перебуваю на лікарняному, освітній портал не пройшов у зв'язку з тим, що перебуваючи в дома за адресою свого проживання не маю доступу до мережі з метою проходження освітнього порталу, оскільки проходження здійснюю на своєму робочому місці» (а.с. 85).

Також дисциплінарною комісією встановлено, що згідно ІТС ІПНП, період відсутності на службі ОСОБА_1 на підставі довідки про тимчасову непрацездатність розпочався з 14.06.2024 по 02.07.2024, що також підтверджується матеріалами справи.

За результатами службового розслідування Дисциплінарною комісією складено висновок службового розслідування від 26.07.2024, за змістом якого, за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилося у невиконанні наказу керівника щодо проходження обов'язкового щомісячного тестування в інформаційній підсистемі «Освітній портал службової підготовки поліцейських» у червні 2024 року, комісія уважала необхідним застосувати до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Відповідно до пункту 13 Наказу Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 01.08.2024 № 276, за порушення вимог п.1 ч.1 ст.18, ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1, 4 ч.3 ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, п.7 розділу ІІІ Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України від 26.01.2016 №50, п.4 наказу ГУНП в Кіровоградській області від 09.01.2024 №24 «Про організацію службової підготовки поліцейських ГУНП в Кіровоградській області у 2024 навчальному році», що виразилося у невиконанні наказу керівника щодо проходження обов'язкового щомісячного тестування в інформаційній підсистемі «Освітній портал службової підготовки поліцейських» у червні 2024 року, застосовано до старшого слідчого слідчого відділення поліції №2 (м. Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді догани.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. визначає Закон України «Про Національну поліцію».

Статтею 3 Закону України «Про Національну поліцію» (тут і надалі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

За приписами частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону України «Про Національну поліцію» у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 19 Закону України «Про Національну поліцію» підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України (далі - Дисциплінарний статут), який визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.

Відповідно до частин першої та другої статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.

Згідно з пунктами 1, 6 та 10 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів.

Частиною першою статті 11 Дисциплінарного статуту передбачено, що за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

За статтею 12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Частиною третьою статті 13 Дисциплінарного статуту передбачено, що до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 14 Дисциплінарного статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Суд зазначає, що підставою для застосування до поліцейського дисциплінарних стягнень є вчинення дій, що порушують службову дисципліну. Ці обставини, як і причини та умови, що їх зумовили, а також ступінь вини працівника органів поліції, з'ясовуються під час службового розслідування, за наслідками якого керівник вирішує питання щодо наявності чи відсутності у діянні порушника складу дисциплінарного проступку, та, відповідно, вирішує питання щодо наявності підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, обґрунтувавши при цьому своє рішення у відповідному наказі.

У свою чергу, адміністративний суд у силу вимог частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку судового контролю за рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єктів владних повноважень повинен дослідити, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, розсудливо, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, пропорційно тощо.

Суд встановив, що позивач не пройшов обов'язкове щомісячне тестування в інформаційній підсистемі «Освітній портал службової підготовки поліцейських» у червні 2024 року з об'єктивної причини - перебування на лікарняному з 14 червня 2024 року до 02 липня 2024 року.

Суд не приймає доводи відповідача про те що позивач мав змогу пройти тестування до 14 червня 2024 року, оскільки термін проходження підпорядкованими поліцейськими щомісячного тестування з використанням Інформаційної системи «Освітній портал службової підготовки НПУ» встановлений до 28 червня 2024 рок та зазначає що тимчасова непрацездатність є поважною причиною невиконання службових обов'язків.

Отже, застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани за обставин його непрацездатності є безпідставним та протиправним.

У зв'язку з цим позовні вимоги підлягають задоволенню, а наказ Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області від 01.08.2024 №276 підлягає скасуванню.

Зважаючи на задоволення позову, відповідно до ст.139 КАС України, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору у сумі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 40108709, 25006, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 41), Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Вокзальна, 58) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 01.08.2024 №276 «Про застосування дисциплінарних стягнень до поліцейських Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області та підпорядкованих територіальних підрозділів поліції» в частині застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА