29 квітня 2025 року № 320/20013/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, щодо незастосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 роки та неурахуванням страхового стажу за період з квітня 2005 року по листопад 2008 року при призначенні ОСОБА_1 (реєстр. номер НОМЕР_1 ) пенсії за віком з 01.03.2023.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.03.2023 перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 (реестр. номер НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до ст. 27, ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020, 2021, 2022 роки, та включенням під час перерахунку до страхового стажу період з квітня 2005 року по листопад 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що орган Пенсійного фонду безпідставно не врахував вищевказані показники заробітної плати (доходу) в Україні при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України № 1058, натомість здійснив її обрахунок за показниками за 2014-2016 рік та не врахував того, що позивачці було призначено пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", тобто за іншим законом. Також зазначає, що під час перерахунку відповідачем не було включено страховий стаж за період з квітня 2005 року по листопад 2008 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку зі перебуванням судді Шевченко А.В. у відпустці по догляду за дитиною до досянення нею 6-річного віку, справу №320/20013/23 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Балаклицькому А. І.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Балаклицького А. І. прийнято справу до свого провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач направив до суду відзив на позовну заяву, надав матеріали пенсійної справи позивачки.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає про відсутність підстав для їх задоволення.
У зв'язку зі звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А. Б.
Ухвалою судді Діски А. Б. від 04.11.2024 прийнято справу до свого провадження, ухвалено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач з 2000 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
З 01.03.2023 позивачку переведено на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, проведено її перерахунок та застосовано показник середньої заробітної плати, що використовувався для призначення пенсій станом на жовтень 2017 року (за 2014 - 2016 роки).
Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2023 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески.
Відповідач листом повідомив про переведення позивача з 01.03.2023 на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2023 № 1058-IV та повідомив про можливість переведення на пенсію за нормами законодавчих актів, з установленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась в суд із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
З 01.03.2023 пенсію позивачки визначено відповідно до норм Закону Закон № 1058-IV у відповідній редакції, статтею 9 якого встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2)пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина 1 статті 10 Закону №1058-IV).
З 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV доповнено пунктами 4-3, 4-7 такого змісту:
« 4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень;
4-7. Особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.»
Отже, пунктами 4-3 та 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV передбачено автоматичне (без звернення пенсіонера) переведення осіб, яким пенсія була призначена відповідно до спеціальних законів, зокрема Закону № 3723-XII, на пенсію на загальних умовах за Законом № 1058-IV, якщо розмір пенсії, розрахований відповідно до пункту 4-3 зазначеного Закону, перевищує розмір пенсії, яку особа отримує за спеціальним Законом №3723-XII.
При цьому законом визначено, що пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Отже, застосування середньої заробітної плати саме за ці роки (2014 - 2016) є невід'ємною умовою перерахунку.
Разом з тим, відповідно до абзацу 2 пункту 4-7 Розділ XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України, зокрема, «Про державну службу», із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява, що не позбавляє позивача права у випадку незгоди з розміром перерахованої пенсії повернутись до попереднього способу розрахунку такої за нормами Закону України «Про державну службу».
Водночас, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні відомості, що позивачка з такою заявою зверталася, тобто погодилася з автоматичним переведенням її на пенсію за Законом №1058-IV.
При цьому, суд зазначає, що позивачка вважає, що коли особі призначено пенсію згідно з Законом України «Про державну службу», а у подальшому призначено новий вид пенсії - пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то при обчисленні розміру пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
З цього приводу Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.12.2024 № 500/4386/22 зазначає, що згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи позивачку з 01.03.2023 автоматично переведено на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV та застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, який було передбачено приписами п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.
Отже, приписами п. 4-7 Прикінцевих положень Закону у редакції, яка набрала чинності з 11.10.2017, однак застосовується з 01.10.2017, прямо передбачено переведення на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV, а не призначення нової. Перерахунок пенсії у такому випадку має здійснюватися на основі п. 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, при умові, що пенсія була призначена до 01.10.2017.
При цьому не можна застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, як це передбачено статтею 40 Закону №1058-IV, оскільки автоматичне переведення не передбачає нового призначення пенсії на загальних підставах.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, що також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.01.2025 по справі № 240/10092/22.
При цьому, посилання представника позивача у позовній заяві на правові позиції Верховного Суду суд не приймає до уваги, оскільки вони не є релевантним до обставин цієї справи.
Щодо позовних вимог про включення до страхового стажу період роботи позивачки з квітня 2005 року по листопад 2008 року, суд зазначає наступне.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 5 КАС України).
Право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.
З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
У зв'язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.
Як вбачається судом із листа ГУ ПФУ в м. Києві від 30.03.2023 (а.с .14), відповідачем було, крім іншого, повідомлено позивачку, що за даними персоніфікованого обліку вона набула страховий стаж, який не врахований у перерахунку пенсії з 01.03.2023. Для перерахунку пенсії по стажу необхідно надати до будь - якого відділу обслуговування громадян відповідну заяву.
Таким чином, суд зазначає, що спору щодо врахування указаного позивачкою стажу на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. В матеріалах справи відсутні відомості щодо відмови відповідача в зарахуванні певного періоду роботи до страхового стажу позивачки.
Навпаки, відповідач листом повідомив позивачку про необхідність звернення для зарахування такого стажу, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при зверненні її до відповідача будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.
Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Діска А.Б.