Рішення від 29.04.2025 по справі 320/34197/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 року Київ № 320/34197/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» до Антимонопольного комітету України про визнання протиправними та скасування рішень, -

встановив:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі також - Замовник, філія «ЦЗВ», позивач) до Антимонопольного комітету України (далі також - АМКУ, Комітет, відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 01.09.2023 №13911-р/пк-пз та №13912-р/пк-пз за процедурою закупівлі № UА-2023-06-09-012810-а.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Свої вимоги позивач мотивує безпідставністю висновків відповідача про наявність порушень під час здійснення процедур закупівлі, які були вказані у поданій на розгляд відповідача скарзі, за наслідком розгляду якої були прийняті оскаржувані рішення.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві.

Такі доводи заперечені позивачем у наданій суду відповіді на відзив.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.06.2023 акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» оголошено про проведення процедури закупівлі (відкритих торгів з особливостями), предметом якої є закупівля рейок залізничних та оприлюднено відповідну тендерну документацію, ідентифікатор в електронній системі закупівель UА-2023-06-09-012810-а за лотами №№ 1-4 (далі - Процедура закупівлі).

Процедура закупівлі проводилась на підставі Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції, що діяла на момент оголошення Процедури закупівлі) (далі - Особливості).

14.08.2023 METINVEST INTERNATIONAL SA (далі - Скаржник) подано скарги за Лотами № 3 та № 4 щодо порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі.

01.09.2023 Комісією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі - Комісія) за результатами розгляду скарг METINVEST INTERNATIONAL SA щодо порушення філією «ЦЗВ» порядку проведення процедури закупівлі, прийняті наступні рішення:

- № 13911-р/пк-пз, яким зобов'язано філію «ЦЗВ» скасувати рішення про визначення China First Heavy Industries International Development Co., Ltd (далі також - Переможець) переможцем за Процедурою закупівлі за лотом № 3;

- № 13912-р/пк-пз, яким зобов'язано філію «ЦЗВ» скасувати рішення про визначення China First Heavy Industries International Development Co., Ltd переможцем за Процедурою закупівлі за лотом № 4.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до пункту 24 Особливостей замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

Частиною 2 статті 22 Закону передбачено, що у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема, інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону.

Інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби).

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Згідно із статтею 23 Закону технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг).

Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.

У разі якщо вичерпний опис характеристик скласти неможливо, технічні специфікації можуть містити посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. До кожного посилання повинен додаватися вираз "або еквівалент".

Технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. Уразі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз "або еквівалент".

Відповідно до статті 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до статті 29 Закону замовник розглядає тендерну пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною відповідно до цих особливостей (далі - найбільш економічно вигідна тендерна пропозиція), щодо її відповідності вимогам тендерної документації.

Відповідно до пункту 3.1 розділу 3 тендерної документації Замовника (далі - Документація) встановлено, що пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.

Відповідно до пункту 3.2 розділу 3 Документації встановлено, що пропозиція, яка подається учасником процедури закупівлі, повинна містити файли: з інформацією щодо відсутності підстав для відмови учаснику в участі у відкритих торгах, встановлених у пункті 47 Особливостей (відповідно до додатку 5);

Додаток 5 Документації містить Підтвердження відсутності підстав для участі Учасника у відкритих торгах відповідно до вимог пункту 47 Особливостей.

Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 22 Закону Замовник вимагає від Учасника надати для нерезидентів України:

- Документ про реєстрацію юридичної особи відповідно до вимог законодавства держави, де зареєстрований учасник. Документ має містити відомості про бенефіціарів юридичної особи із зазначенням їхньої частки.

- Дата видачі витягу (для резидентів України) або документу (для нерезидентів України) повинна бути не раніше ніж за 10 календарних днів від дати фактичного кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

У складі Пропозиції Переможця міститься, зокрема:

- довідка - загальні відомості від 30.06.2023 (файл «загальні відомості-R01.pdf»).

Разом з тим, судом встановлено, що у складі Пропозиції Переможця відсутній, зокрема, документ про реєстрацію юридичної особи відповідно до вимог законодавства держави, де зареєстрований учасник. При цьому, такий документ має містити відомості про бенефіціарів юридичної особи із зазначенням їхньої частки.

Посилання позивача про те, що така інформація розміщена у вільному доступі в мережі Інтернет не є еквівалентом надання зазначеного вище документа з визначеними Документацією його характеристиками.

Враховуючи викладене, на думку суду, Комісія правомірно встановила, що наявні невідповідності в документах Пропозиції зазначеного учасника, визначених пунктом 43 Особливостей.

Відповідно до пункту 43 Особливостей, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Згідно з частиною 9 статті 26 Закону учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Враховуючи викладене, Замовник, не виявивши невідповідність в наведених вище документах та не надавши учаснику можливість виправити наведені вище невідповідності, порушив вимоги пункту 43 Особливостей та частини 9 статті 26 Закону.

Відповідно до пункту 3.2 розділу 3 Документації встановлено, що Пропозиція, яка подається учасником процедури закупівлі, повинна містити файли: інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідні технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності згідно з додатком 1.

Додаток 1 Документації містить Технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності.

Додаток 1 Документації містить також перелік та кількість продукції. Замовник за лотом № 3 та № 4 закуповує Рейки залізничні типу 60Е1 (UIC 60) термооброблені.

На кожен вид продукції учасник повинен надати скановані зразки документів виробника, що підтверджують якість та походження продукції, запропонованої до постачання (паспорт та/або сертифікат якості тощо).

Додаток А Документації містить технічну специфікацію, де зазначено, зокрема:

775230 Рейка 60Е1;

775230 Рейка залізнична типу 60Е1 (UIC 60) термооброблена.

Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі:

Довжина рейки - 25 м.

Так, у складі Пропозиції Переможця міститься, зокрема:

- довідка про підтвердження відповідності тендерної пропозиції технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі від 30.06.2023, відповідно до якої пропонується до постачання Рейка залізнична типу 60Е1 (UIC 60) термооброблена, де відсутній показник - « 2.8 Довжина рейки - 25»;

- сертифікат огляду, в якому зазначено, зокрема: Специфікація 60Е1Х; довжина в метрах - 12 000;

- сертифікат якості продукції, в якому зазначено, зокрема: Специфікація 60Е1Х; Градація продукції R260; "Е01* Мікро Структура" - Р+Р(Мікро); довжина в метрах - 12 000;

- сертифікат якості продукції, в якому зазначено, зокрема: CпeцифiкaцiяR65; довжина в метрах - 25.000.

Разом з тим, у складі Пропозиції Переможця відсутні скановані зразки документів виробника, що підтверджують якість та походження продукції, саме запропонованої до постачання за лотом № 3-4 (паспорт та/або сертифікат якості тощо), які підтверджують технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, зокрема, довжина рейки 25м.

Переможцем 09.08.2023 на веб-порталі Уповноваженого органу завантажено сертифікат якості продукції (Сертифікат 60El.pdf) , в якому зазначено, зокрема, довжина - 25.000.

Відповідно до пункту 31 Особливостей тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.

Відповідно до статті 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Отримана тендерна пропозиція/пропозиція вноситься автоматично до реєстру отриманих тендерних пропозицій/пропозицій, у якому відображається інформація про надані тендерні пропозиції/пропозиції.

Відповідно до пункту 33 Особливостей тендерні пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання не приймаються електронною системою закупівель.

Отже, тендерною пропозицією вважається сукупність документів поданих саме до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, який визначається Замовником у тендерній документації та на веб-порталі Уповноваженого органу.

Відповідно до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу, кінцевий строк подання Пропозицій - 12.07.2023.

Враховуючи наведене, зазначені вище документи, що надані після кінцевого строку подання Пропозицій, не можуть вважатись такими, що надані у складі Пропозиції до кінцевого строку подання Пропозицій.

Таким чином, на думку суду, Комісією було правомірно встановлено, що у складі Пропозиції Переможця (поданої до кінцевого строку подання Пропозицій) відсутні зразки документів виробника, що підтверджують якість та походження продукції, саме запропонованої до постачання за лотом № 3-4 (паспорт та/або сертифікат якості тощо), які підтверджують технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, зокрема, довжина рейки 25м.

Відповідно, Пропозиція Переможця не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі Документації.

Відповідно до вимог абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

Зазначена норма Особливостей є імперативною та не передбачає виключень. Відхилення тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі у разі наявності зазначених вище підстав є обов'язком Замовника.

Враховуючи викладене, у Замовника були наявні підстави для відхилення Пропозиції Переможця, визначені підпунктом 2 пункту 44 Особливостей.

Додаток 1 Документації містить Технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності.

За лотом № 3-4 Замовник закуповує Рейка залізнична типу 60Е1 (UIC 60) термооброблена.

На кожен вид продукції учасник повинен надати скановані зразки документів виробника, що підтверджують якість та походження продукції, запропонованої до постачання (паспорт та/або сертифікат якості тощо).

Додаток А Документації містить технічну специфікацію, в якій зазначено, зокрема, Значення твердості рейок по поверхні катання по всій довжині > 350 HBW.

Тобто, умовами тендерної документації передбачалося, що зразки документів виробника це документи, що підтверджують якість та походження товару.

У складі Пропозиції Переможця містяться, зокрема:

- форма цінова пропозиція, в якому зазначено, зокрема: Рейка залізнична типу 60Е1 (UIC 60) термооброблена;

- довідка про підтвердження відповідності тендерної пропозиції технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі від 30.06.2023, де зазначено, зокрема: 2.5 Значення твердості рейок по поверхні катання по всій довжині > 350 HBW;

- сертифікат огляду, в якому зазначено, зокрема: Специфікація 60Е1Х: довжина в метрах - 12 000;

- сертифікат якості продукції, в якому зазначено, зокрема: Специфікація 60Е1Х; Градація продукції R260; "Е01* Мікро Структура" - Р+Р(Мікро); довжина в метрах - 12 000.

Разом з тим, у складі Пропозиції Переможця відсутні скановані зразки документів виробника, що підтверджують якість та походження продукції, запропонованої до постачання (паспорт та/або сертифікат якості тощо), які підтверджують технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, зокрема, значення твердості рейок по поверхні катання по всій довжині > 350 HBW.

Враховуючи викладене, на думку суду, Пропозиція Переможця не відповідає умовам технічної специфікації в цій частині.

Разом з тим, відповідно до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу, Замовник оприлюднив вимогу про усунення невідповідностей, в якій зазначено, зокрема: "Учасник повинен надати додаткову інформацію та/або пояснення щодо відповідності запропонованої продукції нормам ЕХ 13674-1:2011+А1:2017 в частині дотримання вимог щодо мікроструктури продукції. 3.4. Учасник повинен надати додаткову інформацію та/або пояснення щодо відповідності продукції вимогам щодо випробування на втому. 3.5. Учасник повинен надати додаткову інформацію та/або пояснення щодо відповідності продукції вимогам щодо твердості сталі".

Відповідно до пункту 43 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Відтак, Позивачем, як Замовником даної процедури закупівлі, відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 додатку 1 тендерної документації вимагалося надання учасниками в складі тендерної пропозиції зразків документів виробника на кожен вид продукції, для підтвердження якості та походження продукції, запропонованої до постачання Замовнику.

Таким чином, учасники даним документом мають підтвердити якісні характеристики товару, запропонованого до постачання, згідно з додатком 1 тендерної документації, яким передбачено надання інформації про технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності товару.

Разом з тим, відсутність у складі пропозиції учасника зразків документів виробника на запропонований товар, що підтверджують якість та походження продукції, запропонованої до постачання (паспорту та/або сертифікату якості), які підтверджують технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, зокрема, значення твердості рейок по поверхні катання по всій довжині > 350 HBW не може вважатися помилкою.

Замовник, формуючи тендерну документацію, визначив ряд обов'язкових документів, які підтверджують відповідність запропонованого товару технічним та якісним характеристикам предмету закупівлі, визначених умовами тендерної документації, частиною яких є й зразки документів виробника.

Враховуючи те, що зразки документів виробника повинні були надаватися учасниками процедури закупівлі з метою підтвердження якості та походження продукції, визначених у тендерній документації, то відсутність у складі тендерної пропозиції учасника таких документів не дає можливості застосовувати пункт 43 Особливостей.

Вказані Замовником документи не відносяться до документів, визначених пунктом 43 Особливостей.

Таким чином, Замовник не мав права звертатись до зазначеного учасника на підставі вимог пункту 43 Особливостей щодо наведених вище документів.

Враховуючи все наведене, суд доходить висновку про те, що Пропозиція Переможця мала бути відхилена на підставі вимог пункту 44 Особливостей.

Не відхиливши Пропозицію Переможця, Замовник порушив вимоги пункту 44 Особливостей, згідно з яким замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, зокрема, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Отже, оскаржувані рішення Комісії є правомірними, а підстави для задоволення адміністративного позову, відповідно, відсутні.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому, суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Зазначений висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.