про повернення позовної заяви
29 квітня 2025 року Київ № 320/61048/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Білоноженко М.А.,
розглянувши позовну заяву та заяву про поновлення строків подання позову в адміністративній справі
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «КМ Буд»
доГоловного управління Державної податкової служби у Київській області Державної податкової служби України
провизнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «КМ Буд» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області та Державної податкової служби України, у якому просило суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Київській області від 23.01.2024 №10417072/41751672 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №33 від 28.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних та від 16.04.2024 №10909829/41751672 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №2 від 02.02.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов?язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «КМ БУД» податкову накладну №33 від 28.12.2023 та податкову накладну №2 від 02.02.2024 датою фактичного їх надходження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
Представником позивача подано заяву про поновлення пропущено строку звернення до суду, яка обґрунтована тим, що в період з 01.03.2024 року по 28.06.2024 року та з 01.08.2024 року по 20.11.2024 року, що включає в себе визначений законодавством строк для звернення з позовом до суду щодо оскарження перелічених вище рішень, директор ТОВ «КМ БУД» Деркач В.М. перебував по справах волонтерської діяльності, пов'язаної зі збором, доставкою та наданням благодійної допомоги населенню деокупованих та прифронтових територій Харківської, Запорізької та Донецької областей та військовим.
Дослідивши матеріали позовної заяви та наведені обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу 1 частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зазначена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах. Водночас, за умови використання позивачем досудового порядку вирішення спору у випадках, коли законом передбачена така можливість або обов'язок, Кодексом адміністративного судочинства України встановлено скорочений строк звернення до суду.
Згідно з висновками Верховного Суду, наведеними у постановах від 11.10.2019 року у справі №640/20468/18, від 02.07.2020 року у справі № 1.380.2019.006119 та від 20.11.2020 року у справі №1.380.2019.006517, до позовів платника податків про визнання протиправними рішень контролюючого органу про відмову у реєстрації податкових накладних з похідною вимогою про зобов'язання її зареєструвати застосовуються загальні строки звернення до суду, визначенні нормами статті 122 КАС України, а не Податковим кодексом України. При цьому такі строки залежать від того, чи використав платник податків процедуру адміністративного оскарження вказаних рішень як досудового порядку вирішення спору.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13.12.2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Так, суд зазначає, що заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз'яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Відповідно з цим, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Щодо посилання позивача на підстави пропуску строку звернення до суду, наведені в заяві про поновлення строку звернення до суду від 07.03.2025, то суд зазначає, що позивач, як на підставу для поновлення строку звернення до суду в позовній заяві посилається на перебування у відрядженні з 01.07.2024.
В заяві про поновлення строку звернення до суду наводяться вже інші підстави, які суперечать першим доводам позивача щодо відрядження, а саме те, що в період з 01.03.2024 року по 28.06.2024 року та з 01.08.2024 року по 20.11.2024 року, що включає в себе визначений законодавством строк для звернення з позовом до суду щодо оскарження перелічених вище рішень, директор ТОВ «КМ БУД» Деркач В.М. перебував по справах волонтерської діяльності, пов'язаної зі збором, доставкою та наданням благодійної допомоги населенню деокупованих та прифронтових територій Харківської, Запорізької та Донецької областей та військовим.
В той же час, як зазначає, що перебував у відрядженні з 01.07.2024, що включає в себе період з 01.08.2024 по 20.11.2024, в який начебто директор перебував по справах волонтерської діяльності.
Положеннями пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даною позовною заявою без поважних причин, тому позовна заява підлягає поверненню.
Разом із тим, суд звертає увагу на те, що у відповідності до частини 8 статті 169 КАС України, позивач має право повторного звернення до суду в разі надання доказів поважності причин пропуску такого строку в порядку, встановленому законом.
Керуючись ч. 1, 2 ст. 123, частини 4 статті 169, статтями 241, 243 КАС України суддя Київського окружного адміністративного суду -
1. Заяву представника позивача про поновлення строків подання позову залишити без задоволення.
2. Визнати не поважними причини пропуску строку звернення до суду.
3. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КМ Буд» до Головного управління Державної податкової служби у Київській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.
4. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом з доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Білоноженко М.А.