Справа 688/1689/25
№ 3/688/420/25
Іменем України
29 квітня 2025 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Стаднічук Н. Л., з участю секретаря Березюк Н. А., прокурора Яруша Р. Ф., Фіялчука В. М., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, передбачені частиною1 статті 172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , депутата Михайлюцької сільської ради,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Михайлюцької сільської ради, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подав 06.01.2025 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022 та 2023 роки, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи свою вину у вчиненні правопорушень ОСОБА_1 визнав та пояснив, що дійсно не подав вчасно декларації за 2021, 2022, 2023 роки через те, що не знав про необхідність їх подання під час воєнного стану.
Прокурор Яруш Р. Ф. просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення в межах санкції, передбаченої частиною першою вказаної статті, оскільки в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, та дослідивши матеріали справи, вважаю ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно з законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Пунктом 27 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, крім його пояснень, підтверджуєтьсятакож:
- протоколами № 342, № 343, № 344 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 09.04.2025,
- витягом з Єдиного реєстру декларацій, згідно якого ОСОБА_1 подав декларацію за 2021 рік 06.01.2025;
- витягом з Єдиного реєстру декларацій, згідно якого ОСОБА_1 подав декларацію за 2022 рік 06.01.2025;
- витягом з Єдиного реєстру декларацій, згідно якого ОСОБА_1 подав декларацію за 2023 рік 06.01.2025;
- витягом з постанови Михайлюцької сільської територіальної виборчої комісії Шепетівського району Хмельницької області від 18.11.2020, згідно якого ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Михайлюцької сільської ради, виборчий округ № 4.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, повинен був подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки - до 31.01.2024, за 2023 рік - до 01.04.2024, однак без поважних причин подав такі декларації з порушенням встановленого строку.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Посилання ОСОБА_1 на те, що він не знав про необхідність подання щорічних декларацій за 2021, 2022 роки в 2024 році, не заслуговують на увагу, оскільки йому було відомо про необхідність подання щорічних декларацій як депутата сільської ради з огляду на попередній досвід подання таких декларацій.
Правопорушення було виявлено Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України 10.02.2025, про що свідчить лист на адресу начальника управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 5437-2025 від 10.02.2025, відтак строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП, не сплив.
Правопорушення було виявлено Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України 10.02.2025, про що свідчить лист на адресу начальника управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 5437-2025 від 10.02.2025, відтак строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП, не сплив.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, визнання ним своєї вини, його майновий стан, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір 0,2 розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн (3028 х 0,2).
Керуючись статтями 33, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, статтею 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.
Реквізити для сплати штрафу:
Населений пункт: Шепетівська міська тг
Отримувач: ГУК у Хмельницькій області/Шепетів.мтг/21081100
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37971775
Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.)
Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA578999980313010106000022777
Код класифікації доходів бюджету: 21081100
Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету 22030106
Призначення платежу п.5
Суддя Н. Л. Стаднічук