30 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/22819/24
категорія 106000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом №44 від 12.11.2024, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити ОСОБА_1 у встановленому чинним законодавством порядку відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти у вищому навчальному закладі, вчинивши відповідний запис у його військово-облікових документах.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що звернувся із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Однак отримав відмову у наданні відстрочки оскільки у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №58708 зазначено, що поточне здобуття ОСОБА_1 освіти порушує послідовність, про що міститься відповідний запис, що слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Після усунення позивачем недоліків позову, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.
13.12.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов вх. №69281/24, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування відзиву відповідач вказує, що згідно наданої довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти №175174 від 06.08.2024, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття позивачем освіти порушує послідовність, визначену частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту».
Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що попередні рішення щодо надання відстрочки ОСОБА_1 були зумовлені тим, що на початку введення в дію Порядку №560, яким визначено перелік документів на підтвердження права на відстрочку з підстав п.1 ч.3 ст.23 Закону №3543-XII навчальні заклади не видавали довідок про здобувача освіти, сформованих в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у зв'язку з відсутністю технічного налаштування. Тому, з метою уникнення порушень прав здобувачів освіти у таких випадках було прийнято рішення задовольняти заяви на підставі інших наданих документів.
На думку представника відповідача, позиція ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу за заявою позивача від 06.11.2024 №3-5709 узгоджується з нормами законодавства, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
20.12.2024 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив вх. №70963/24, в якій представник позивача проти доводів відзиву заперечувала, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2025 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову від 25.03.2025 вх. №22857/25.
Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України було введено воєнний стан строком на 30 днів, починаючи з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та який діє на час розгляду справи.
Крім того, згідно з Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 оголошена та проводиться загальна мобілізація.
Позивач 21.12.2023 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується військово-обліковим документом №10052023137985180037.
06.11.2024 ОСОБА_1 подав заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_2 . До заяви було додано: копію паспорта, копію картки платника податків, витяг з реєстру територіальної громади, військово-обліковий документ, довідку Єдиної державної електронної бази з питань освіти, довідку з Національного університету фізичного виховання та спорту України, наказ про зарахування до Національного медичного університету ім.О.О.Богомольця, наказ про відрахування з Національного медичного університету ім.О.О.Богомольця, інформацію про навчання та виписку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
За результатами розгляду заяви, ІНФОРМАЦІЯ_3 15.11.2024 було надіслано повідомлення №2314 від 12.11.2024 про те, що комісія ухвалила рішення (оформлене протоколом №44 від 12.11.2024 про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №58708 поточне здобуття ОСОБА_1 освіти порушує послідовність, про що міститься відповідний запис “Ні, порушує».
Позивачем зазначено, що він вже отримував відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на підтвердження чого додає довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №313 від 28.06.2024 та №696 від 16.08.2024.
Однак, з незрозумілих причин ІНФОРМАЦІЯ_5 не врахувало, що підстав для відмови у наданні відстрочки немає і 12.11.2024 надало відмову.
Крім того, позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 з порушенням повідомив про результати розгляду його заяви про надання відстрочки, так як відповідачу лист про результати розгляду було направлено 15.11.2024, а мали б направити 13.11.2024.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
В силу статті 65 Основного Закону України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент звернення позивача із заявою про надання відстрочки та на момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, тому під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану станом на час виникнення спірних правовідносин.
Статтею 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-ХІІ) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом п'ятим статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України "Про оборону України" передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 2 Закону №3543-ХІІ визначено, що правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України "Про оборону України", цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.
Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, зокрема, відповідно до частин 3, 5 статті 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Поряд із цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно із частиною 8 статті 23 Закону №3543-ХІІ відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 2 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
За змістом пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з пунктом 11 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Відповідно до пункту 74 "Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 (далі - Положення №352), відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії: за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності, а у випадках, які не передбачені зазначеним Законом, - за рішенням обласної призовної комісії на підставі подання районної (міської) призовної комісії.
Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі наявності права на відстрочку медичний огляд призовників, придатних до військової служби за станом здоров'я, не проводиться. Дані про їх стан здоров'я вносяться до книги протоколів засідань районної (міської) призовної комісії за результатами медичного огляду під час приписки до призовної дільниці або раніше проведеного медичного огляду під час проходження призовної комісії.
Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.
Таким чином, саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.
На підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
За приписами частини 5 статті 22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до вказаної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).
Згідно з пунктами 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).
Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (пункт 59 Порядку №560).
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Відповідно до пункту 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
З метою реалізації пункту 62 Порядку №560 Міністр освіти і науки України дорученням від 31.05.2024 №1/34-Д-24 доручив директорату фахової передвищої, вищої освіти, директорату професійної освіти, департаменту атестації кадрів вищої освіти Міністерства освіти і науки України та робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13.09.2023 №1122, здійснити розроблення технічного опису та забезпечити доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку №560.
Зазначеним дорученням визначено наступний алгоритм визначення послідовності здобуття освіти згідно частини 2 статті 10 Закону України "Про освіту":
якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" зазначається "Ні, порушує";
в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається "Ні, порушує", а якщо відсутня - "Так, не порушує".
Судом встановлено, що у 2023 році ОСОБА_1 закінчив навчання у Таврійському національному університеті імені В.І. Вернадського за спеціальністю "Фізична терапія, ерготерапія" та отримав диплом бакалавра серії НОМЕР_1 , здобув кваліфікацію: ступінь вищої освіти "Бакалавр". Це додатково підтверджується Випискою з Єдиної державної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи.
01.09.2023 на підставі наказу №3963/л-1 "Про зарахування на навчання" ОСОБА_1 було зараховано студентом І курсу очної денної форми до Національного медичного університету імені О.О.Богомольця для здобуття освіти за спеціальністю "Терапія та реабілітація", освітньо-кваліфікаційний рівень "Магістр", за кошти державного (регіонального) бюджету.
Наказом ректора Національного медичного університету імені О.О.Богомольця “Про відрахування навчання за рахунок коштів державного бюджету (держзамовлення)» від 05.01.2024 №105/л-1 ОСОБА_1 , студента Навчально-наукового інституту психічного здоров'я (денна форма), освітньо-кваліфікаційний рівень "Магістр", спеціальність 227 “Терапія та реабілітація» І курсу І семестру 2023/2024 навчального року, який навчався за рахунок коштів державного бюджету (держзамовлення) було відраховано з університету у зв'язку з невиконанням вимог навчального плану та графіку навчального процесу (після зарахування не приступив до занять протягом 10 днів).
Позивач не приступив до навчання, тобто фактично не розпочав навчання в Національному медичному університеті імені О.О.Богомольця, ОСОБА_1 18.09.2023 вступив до Національного університету фізичного виховання і спорту України для здобуття ступеня "Магістр".
04.09.2023 було укладено Договір №204-МД про навчання у Національному університеті фізичного виховання і спорту України, за яким ОСОБА_1 зарахований на І курс денної форми здобуття освіти за освітньо-професійною програмою "Фізична терапія" за спеціальністю "Терапія та реабілітація" для здобуття ступеня вищої освіти "Магістр".
Факт зарахування та навчання додатково підтверджується довідками Національного університету фізичного виховання і спорту України №234218, №24368, №243854, №2435, №24367, а також довідкою №819 від 18.09.2023 (а.с.17 на звороті, а.с.18-19).
Згідно Історії навчання здобувача освіти, ОСОБА_1 був відрахований з Національного медичного університету імені О.О.Богомольця (Магістр) та зарахований до Національного університету фізичного виховання і спорту України (Магістр).
З наведеного вбачається, що ОСОБА_1 здобуває у Національному університеті фізичного виховання і спорту України послідовну освіту, а саме: ступінь магістра після отриманого раніше ступеня бакалавра.
Тобто, позивачем не було порушено послідовності здобуття вищої освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту».
Довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №58708 відображає недостовірну інформацію.
Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону України “Про освіту» визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Згідно частин 1-3 статті 40 Закону України “Про освіту», після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності.
Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
В довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №58708 міститься інформація про документи про освіту, яка формована на підставі даних, що містяться в Реєстрі документів про освіту та картках фізичних осіб, за якою ОСОБА_1 отримав лише диплом бакалавра серії НОМЕР_1 , виданий 30.06.2023 Таврійським національним університетом імені В.І.Вернадського. Тобто відсутній факт здобуття магістерського рівня освіти, який підтверджувався б відповідним дипломом.
Оскільки перший (бакалаврський) рівень вищої освіти позивач завершив отриманням диплому бакалавра серії НОМЕР_1 , виданого 30.06.2023 Таврійським національним університетом імені В.І. Вернадського, то наступним рівнем освіти для ОСОБА_1 згідно із статтею 10 Закону України “Про освіту» є другий (магістерський) рівень вищої освіти.
Як вже було зазначено, позивач був зарахований до Національного медичного університету імені О.О.Богомольця на І курс очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю 277 “Терапія та реабілітація», освітньо-кваліфікаційний рівень "магістр", на підставі наказу ректора №3963/л-1 від 31.08.2023. Проте був відрахований з числа здобувачів вищої освіти за невиконання індивідуального плану навчання (після зарахування не приступив до занять протягом 10 днів) на підставі наказу ректора №105/л-1 від 05.01.2024.
Як визначено статтею 5 Закону України “Про вищу освіту», магістр - це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти (науковою установою) у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми. Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або за освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90-120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми - 120 кредитів ЄКТС. Освітньо-наукова програма магістра обов'язково включає дослідницьку (наукову) компоненту обсягом не менше 30 відсотків.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України “Про вищу освіту», атестація осіб, які здобувають ступінь, зокрема, магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть включатися представники роботодавців та їх об'єднань, відповідно до положення про екзаменаційну комісію, затвердженого вченою радою закладу вищої освіти (наукової установи).
Заклад вищої освіти на підставі рішення екзаменаційної комісії присуджує особі, яка успішно виконала освітню програму на певному рівні вищої освіти, відповідний ступінь вищої освіти та присвоює відповідну кваліфікацію.
Статтею 7 Закону України “Про вищу освіту», встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.
Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва.
Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.
Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
В контексті наведеного, суд дійшов висновку, що позивач не проходив атестацію на здобуття ступеня магістра екзаменаційною комісією Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, не отримував диплом магістра за спеціальністю 277 “Терапія та реабілітація», як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Також не отримував додаток до диплома, в якому наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України. Таким чином, другий (магістерський) рівень освіти у ОСОБА_1 був незавершений.
Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону України “Про освіту» визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Згідно роз'яснень, викладених у листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 №1/9758-24 “Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти», не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:
1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус “Поновлено», “Поновлено (з іншого ЗО)», “Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі “Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною “За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)».
До прикладу, здобувача освіти було зараховано для здобуття ОС бакалавра з датою початку навчання 01.09.2023, після чого 10.09.2023 відраховано з причиною “За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)», а 15.09.2023 зараховано для здобуття ОС бакалавра за іншою спеціальністю. У Довідці буде зазначено “Так, не порушує».
Таким чином, позивач, маючи перший (бакалаврський) рівень освіти, почав здобувати другий (магістерський) рівень вищої освіти у Національному університеті Фізичного виховання і спорту України лише з 18.09.2023, дата завершення здобуття освіти - до 31.05.2025. В силу чого, порушення послідовності здобуття вищої освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту», не було.
Інформація, відображена в Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №58708 про поточне здобуття ОСОБА_1 освіти у Національному університеті фізичного виховання і спорту України (рівень освіти магістр, форма здобуття освіти денна, факультет здоров'я, фізичного виховання та туризму) про порушення послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту» не відповідає дійсності.
З огляду на вказане, позивачем було подано позовну заяву до Житомирського окружного адміністративного суду (справа №240/22419/24) щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту» щодо ОСОБА_1 .
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 у справі №240/22419/24, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Державне підприємство "Інфоресурс", ІНФОРМАЦІЯ_7 про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства освіти і науки України, які полягають у внесенні в Єдину державну електронну базу з питань освіти неправильних даних щодо факту послідовного навчання ОСОБА_1 . Зобов'язано Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної ст.10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту", вказати "Так, не порушує". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Оскільки відмова у наданні відстрочки позивачу базувалась тільки на відомостях, які некоректно відображають інформацію щодо послідовності визначеної частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту» здобуття освіти позивачем у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №58708 про поточне здобуття ОСОБА_1 освіти у Національному університеті фізичного виховання і спорту України (рівень освіти магістр, форма здобуття освіти денна, факультет здоров'я, фізичного виховання та туризму), проте рішенням суду, яке набрало законної сили 10.04.2025, зобов'язано внести зміни до Довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №58708 про поточне здобуття ОСОБА_1 освіти із зазначенням відомостей щодо відсутності порушення послідовності здобуття вищої освіти позивачем, то суд дійшов висновку про те, що подані позивачем документи у повній мірі відповідають вимогам Порядку №560 та дають змогу ідентифікувати відомості про раніше здобутий рівень освіти.
Таким чином, рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 12.11.2024 №44 є протиправним.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було доведено в судовому порядку правомірність відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 12.11.2024 №44, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 оформити ОСОБА_1 у встановленому чинним законодавством порядку відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із здобуттям фахової вищої освіти у вищому навчальному закладі, вчинивши відповідний запис у його військово-облікових документах.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 968,96 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
30.04.25