Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 квітня 2025 року Справа№200/1640/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, на коефіцієнти у розмірі 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії позивача у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 6 вересня 2024 року (а.с. 33-43).
Первинний позов поданий до суду 6 березня 2025 року (а.с. 1-12).
Ухвалою суду від 11 березня 2025 року первинна позовна заява ОСОБА_1 була залишена без руху, позивачу встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 27-28).
20 березня 2025 року на електронну адресу суду надійшла заява позивача щодо усунення недоліків позовної заяви, до якої додано уточнену позовну заяву (а.с. 31-43).
Ухвалою суду від 25 березня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому порядку; зобов'язано відповідача надати відзив на позовну заяву та додаткові доказі по справі (а.с. 46-47).
Ухвалою суду від 11 квітня 2025 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили постановою Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у складі Верховного Суду в адміністративній справі № 200/5836/24 (а.с. 52-53).
18 квітня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі (а.с. 67-93).
Ухвалою суду від 29 квітня 2025 року поновлено провадження у справі у зв'язку з прийняттям Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду постанови в адміністративній справі № 200/5836/24, яка відповідно до викладеного у її резолютивній частині набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає (а.с. 96).
29 квітня 2025 року до суду надійшли додаткові пояснення по справі від відповідача (а.с. 100-101).
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 26 вересня 2020 року, обчислену з урахуванням даних середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 року в розмірі 7763,17 грн.
Частиною 2 ст. 42 Закону 1058-IV передбачено проведення щороку з 1 березня перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
Пенсія позивачу була призначена за його зверненням, яке надійшло до 31 грудня 2020 року, тому відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV та п. 3 Порядку № 124 його пенсія підлягала перерахунку з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 березня 2024 року.
Звернувшись до відповідача з проханням повідомити інформацію про те, чи проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установлених постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127, від 16 лютого 2022 року № 118, від 24 лютого 2023 року № 168 та від 23 лютого 2024 року № 185, а також з вимогою усунути порушення законодавства та провести належний перерахунок пенсії з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 березня 2024 року у тому випадку, якщо зазначений перерахунок проведено не було.
Листом від 3 лютого 2025 року відповідач повідомив, що згідно з Порядком № 124 внаслідок індексації пенсія позивача не підлягала підвищенню, а тому з 1 березня 2021 року на підставі п. 2 Постанови № 127 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн, з 1 березня 2022 року на підставі п. 4 Постанови КМУ № 185 встановлено доплату до пенсії в розмірі 135 грн, з 1 березня 2024 року позивачу проведено часткову індексацію пенсії.
Позивач зазначає, що відповідач при розрахунку індексації його пенсії у 2021 - 2024 роках помилково застосовував показник середньої заробітної станом на 1 жовтня 2017 року замість показника середньої плати за три календарні роки, що передували року звернення позивача за призначенням пенсії (за 2017 - 2019 роки у розмірі 7763,17 грн), так як ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV не містить норми про використання саме показника середньої заробітної плати станом на 1 жовтня 2017 року, а в абз. 1 п. 5 Порядку № 124 зазначено про те, що цей показник мав враховуватись у 2019 році, при цьому в абз. 2 п. 5 Порядку № 124 вказано, що кожен наступний перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
На переконання позивача при проведенні перерахунку його пенсії не підлягав застосуванню абз. 1 п. 5 Порядку № 124, оскільки він не відповідає та суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV.
Посилається на постанови Верховного Суду від 28 січня 2025 у справі № 400/4663/24, від 27 січня 2025 року у справі № 620/7211/24, від 13 січня 2025 року у справі 160/28752/23, від 27 січня 2025 року у справі № 200/422/24, від 28 січня 2024 року у справі № 120/1483/24 (а.с. 1-12, 33-43).
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та з 26 вересня 2020 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсію ОСОБА_1 призначено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії (7763,17 грн).
Цей розмір є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії при проведенні її індексації відповідно до ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: 6186,32 грн (з 1 березня 2022 року), 7405,03 грн (з 1 березня 2023 року).
Таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії: з 1 березня 2022 року - в розмірі 135 грн, з 1 березня 2023 року - в розмірі 100 грн.
Станом на 1 березня 2024 року розмір середньої заробітної плати для розрахунку пенсії позивача становить 7994,47 грн - це середня заробітна плата, з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення (1.17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 х 1.197 х 1.0976).
З 1 березня 2024 року позивачеві здійснено перерахунок пенсії «Індексація заробітку».
Відповідач стверджує, що пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до вимог чинного законодавства та вважає позовні вимоги необґрунтованими.
Посилається на постанови Верховного Суду від 20 червня 2024 у справі № 420/23990/23, від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24 (а.с. 67-70).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 від 16 грудня 2000 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; згідно з пенсійним посвідчення № НОМЕР_2 від 20 квітня 2021 року Серії НОМЕР_3 є отримувачем пенсії за віком (а.с. 15-19).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 72-75).
Як встановлено судом, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) № 056350006151 від 8 жовтня 2020 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 15 вересня 2020 року, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; середньомісячний заробіток - 29388.88000; дата звернення, вік, ознака роботи - 15 вересня 2020 року, 59 років 11 місяців 20 днів, працює; страховий стаж (повний) - 44 роки 7 місяців 11 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 27 років 11 місяців 11 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 16 років 8 місяців 0 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.44583; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((535/100*12) * 1) - 0.44583; розмір пенсії за віком (ст.27) (29388.88*0.44583) - 13 102,44 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 9 років) - 154,08 грн; загальний розмір пенсії - 13 256,52 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 1 серпня 2020 року; розмір пенсії з надбавками - 13 256,52 грн (а.с. 79).
Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) від 14 лютого 2025 року (09:08) «про перерахунок пенсії» (вид перерахунку - «У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 26 вересня 020 року»), а також рішень відповідача про перерахунок пенсії від 14 лютого 2025 року (09:08) (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку»), від 14 лютого 2025 року (09:19) (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку»), з 26 вересня 2020 року розмір пенсії позивача розраховувався із врахуванням середньомісячного заробітку в розмірі 29602,60 грн (а.с. 80-84).
Згідно з протоколом розрахунку заробітку для обчислення пенсії («Розрахунок №: ОСОБА_2 », 03.04.2025, 8:36), при розрахунку середньомісячного заробітку в розмірі 29602,60 грн для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 15 вересня 2020 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7763,17 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 серпня 2020 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 878.28556 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 701.62997 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 242 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 53 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково - 5 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 184 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.62928 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 184.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.81321 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 29602.600000 (а.с. 86-89).
З рішень відповідача від 14 лютого 2025 року «про перерахунок пенсії» та наведених у відзиві на позов пояснень вбачається, що:
• з 1 липня 2021 року відповідачем встановлено доплату до пенсії позивача в розмірі 100 грн, передбачену п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 127 від 22 лютого 2021 року (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 31 грудня 2020 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2021 року на коефіцієнт 1.11 відповідно до п. 1 зазначеної постанови та не підвищувалася із січня по липень 2021 року включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом);
• з 1 березня 2022 року відповідачем встановлено доплату до пенсії позивача в розмірі 135 грн, передбачену п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 року (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 31 грудня 2021 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2022 року на коефіцієнт 1.14);
• з 1 березня 2023 року відповідачем встановлено доплату до пенсії позивача в розмірі 100 грн, передбачену п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24 лютого 2023 року (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 31 грудня 2022 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2023 року на коефіцієнт 1.197) (а.с. 80-84, 67-69).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) від 24 квітня 2024 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)») з 1 березня 2024 року; середньомісячний заробіток - 30299.366000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.46167; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((554/100*12) *1) - 0.46167; розмір пенсії за віком (ст.27) (29602,60*0.46167) - 13 988,31 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 11 років) - 188,32 грн; загальний розмір пенсії - 14 176,63 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 14 206,91 грн (а.с. 22).
Як вбачається зі змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Бахмут) від 14 лютого 2025 року (09:24) «про перерахунок пенсії» (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку»), з 1 березня 2024 року позивачу перераховано пенсію із врахуванням середньомісячного заробітку в розмірі 30484.59000; розмір пенсії за віком (ст.27) (30484.59 * 0.46167) - 14 073,82 грн; доплата за понаднормовий стаж - 188,32 грн; загальний розмір пенсії 14262,14 грн; місяць підвищення розміру пенси - 1 березня 2024 року; доплата до 100 грн індексації 1 березня 2024 року - 27,81 грн; розмір пенсії з надбавками - 14 289,95 (а.с. 85).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії («Розрахунок №: ОСОБА_2 », 03.04.2025, 8:37), при розрахунку середньомісячного заробітку в розмірі 30484,59 грн для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 15 вересня 2020 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 3 764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796);
Збільшений на коефіцієнт показника ЗП - 7 994,47;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 серпня 2020 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 878.28556 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 701.62997 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 242 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 58 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 184 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.62928 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 184.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 3.81321 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 30484.590000 (а.с. 90-93).
Таким чином, з 1 березня 2024 року відповідачем проведено перерахунок (індексацію) призначеної позиву пенсії, із врахуванням коефіцієнту збільшення показника середньої ЗП, з якої сплачено страхові внески, визначеного відповідно до п. 5 Порядку № 124 станом на 1 жовтня 2017 року, збільшеного на коефіцієнт 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796); за наслідком перерахунку встановлено доплату до пенсії в розмірі 27,81 грн (доплата до 100 грн).
За пояснення позивача, 29 січня 2025 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про надання інформації щодо проведення індексації призначеної йому пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установлених Постановою КМУ № 127, Постановою КМУ № 118, Постановою КМУ № 168 та Постановою КМУ № 185, а також просив усунути порушення законодавства та провести належний перерахунок пенсії з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 березня 2024 року - у випадку, якщо зазначений перерахунок проведено не було (а.с. 2, 34, 20).
Листом від 3 лютого 2025 року № 0500-0202-8/9177 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило наступне.
З 29 вересня 2020 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком. Розмір пенсії позивача обчислено із врахуванням показника середньої заробітної плати 7 763,17 грн - за 2017-2019 роки та із застосуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати х 3,79004; розмір пенсії з 26 вересня 2020 року з надбавками - 13271,61 грн.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів від 22 лютого 2021 року № 127 з 1 липня 2021 року до пенсії встановлено надбавку у розмірі 100,00 грн; розмір пенсії з 1 липня 2021 року з надбавками - 13271,61 грн. Станом на 28 лютого 2022 року розмір пенсії позивача склав 13371,61 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 16 лютого 2022 року № 118 з 1 березня 2022 року проведено індексацію пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, що враховується для обчислення пенсії в розмірі 1.14 (5 426,60 грн х 1.14 = 6 186,332 грн); розмір пенсії позивача розраховано із середньої заробітної плати 7 763,17 грн, що перевищує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, отже, пенсія позивача з 1 березня 2022 року індексації не підлягає, тому ОСОБА_1 встановлено доплату до пенсії у розмірі 135,00 грн. Розмір пенсії з 1 березня 2022 року (з доплатою 100,00 грн з 1 липня 2021 року та надбавкою 135,00 на індексації) - 13 506,61 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів від 24 лютого 2023 року № 168 з 1 березня 2023 року проведено перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.197 та показника середньої заробітної плати у галузях економіки за 2014-2016 роки - 7 405,03 грн (3764,40 х 1,17 (у 2019 році) х 1,11 (у 2020 році) х 1,11 (у 2021 році) х 1,14 (у 2022 році) х 1,197 (у 2023 році). Розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано із середньої заробітної плати 7 763,17 грн, отже пенсія з 1 березня 2023 року індексації не підлягає, тому позивачу встановлено доплату до пенсії у розмірі 100,00 грн. Розмір пенсії позивача з 1 березня 2023 року (з доплатою 100,00 грн з 1 липня 2021 року, надбавкою 135,00 на індексації 1 березня 2022 року - 135,00 грн) - 13 506,61 грн.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 позивачу проведено перерахунок пенсії з 1 березня 2024 року із урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки, збільшено з 1 березня 2024 року на 1,0796, та який з 1 березня 2024 року складає 7 994,47 (7405,03 грн х 1,0796).
При перерахунку пенсії враховувались надбавки, що призначались з 1 березня 2022 року відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 118 (135,00 грн) та з 1 березня 2023 року відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 168 (100,00 грн), так як вказаними постановами передбачене врахування зазначених доплат при подальших перерахунках пенсії. Заробітна плата для обчислення пенсії становить: 30 299,36 (7994,47 грн - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з 2017-2019 роки х 3,79004 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2024 року становить: розмір пенсії за віком (ст. 27) (30 299,36 грн х 0,46167) - 13988,31 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз 2) (за 11 років) - 188,32 грн; загальний розмір пенсії - 14176,63 грн; доплата 100,00 грн з 1 березня 2022 року - 30,28 грн; розмір пенсії з надбавками - 14 206,91 грн.
ОСОБА_1 проведено всі необхідні перерахунки, пенсія призначена та виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 20-21).
Не погодившись з бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався при призначенні позивачу пенсії (в розмірі 7763,17 грн), позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).
З аналізу положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV слідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку (далі - Порядок № 4-4).
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4, цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).
Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Пунктом 2 вказаного Порядку установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з даним Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 124 встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Відповідно до п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку (абз. 1). Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2).
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).
Відповідно до п. 2 зазначеної постанови:
у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
На виконання п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
При цьому пп. 6 п. 2 Постанови № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, предметом розгляду у якій були аналогічні правовідносини, встановив, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).
Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:
• положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);
• при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);
• Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);
• з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);
• абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).
• судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).
• з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як встановлено судом, впродовж 2021-2024 років Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснювало перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та постанов Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та № 185 із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року і який становить 3764,40 грн.
Внаслідок зазначеного вище позивачу було встановлено доплату до пенсії в розмірі 100 грн у 2021 році, в розмірі 135 грн у 2022 році, в розмірі 100 грн у 2023 році, в розмірі 27,81 грн (доплата до 100 грн) у 2024 році, при цьому розрахунок індексації пенсії відбувався із застосуванням встановлених Урядом коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40 грн).
Отже, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час проведення індексації призначеної позивачеві пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показник за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн.
З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, з урахуванням висновків Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладених в постанові від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2021-2024 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796.
Виходячи з приписів ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, починаючи з 6 вересня 2024 року та здійснити виплату перерахованих сум пенсії - з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з квитанцією ID: 6315-5404-2375-6876 від 6 березня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (а.с. 23, 26).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та встановлені судом обставини та висновки, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в повному розмірі - в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведенні індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України, впродовж 2021-2024 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - починаючи з 6 вересня 2024 року та здійснити виплату перерахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна