Рішення від 29.04.2025 по справі 200/356/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 року Справа№200/356/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність щодо порушення строків розгляду заяви, яка подана ОСОБА_1 ; зобов'язання розглянути звернення ОСОБА_1 у встановленому порядку; визнання протиправним направлення звернення до поліції відносно ОСОБА_1 про порушення правил військового обліку з метою розшуку та адміністративного затримання особи; зобов'язання вчинити дії щодо скасування інформації у зверненні до ГУ НП Донецької області з метою виключення ОСОБА_1 з бази даних розшуку поліції ГУ НП Донецької області і ІТС "Інформаційний портал Національної поліції України", як особи, що порушила Правила військового обліку та мобілізації. В обґрунтування зазначено, що до відповідача направлено заяву в якій позивач просив вчинити дії щодо внесення даних про те, що ОСОБА_1 не є військовозобов'язаним, оскільки виключений з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" як особа, що була засуджена за вчинення тяжкого злочину (вирок Донецького обласного суду від 29.03.1995). У встановлений ст.ст. 19, 20 Закону України "Про звернення громадян" строк відповідь на цю заяву не надана. Крім того, на інший адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлено, що при з'явленні позивача по повістці ним не вчинено дій щодо звіряння військово-облікових даних та отримання направлення на ВЛК, у зв'язку з чим був оголошений у розшук. Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області в листі від 23.12.2024 підтверджена інформація про те, що гр. ОСОБА_1 перебуває у розшуку як особа, що ухиляється від призову на військову службу за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_4 №5976 від 22.11.2024. Вважає, що співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_5 протиправно направлено звернення до органів поліції з метою його розшуку. Підстави для звернення до поліції для розшуку порушника є вчинення військовозобов'язаним правопорушення, яке передбачено ст.210 або 210-1 КУпАП. Зазначає що за вказаними статтями позивач до відповідальності не притягався.

На підтвердження сплати судового збору у розмірі 1211,11 грн та 1211,11 грн надані квитанції від 16.01.2025.

22 січня 2025 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви усунуті.

31 січня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі призначено розгляд справи за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІНФОРМАЦІЯ_6 надано відзив, в якому зазначено, що за даними Резерв+ позивач перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ). Вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 не є належним відповідачем.

Також зазначає, що військово обліковий документ доданий до позовної заяви не відповідає відомостям з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до Пункту 3 Постанови 559, та вважається недійсним. Також зауважив, що ІНФОРМАЦІЯ_6 не розглядав будь-які звернення позивача, оскільки такі звернення передавалися за місцем перебування особи не обліку. Виклики щодо цієї особи також не здійснював. Також зазначає, що позовна заява подана з пропуском строку звернення до суду. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

18 березня 2025 року ухвалою суду залучено ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , НОМЕР_4 , ( НОМЕР_5 ) в якості другого відповідача до участі у справі. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 надати суду положення про свій структурний підрозділ, що затверджений керівником ІНФОРМАЦІЯ_1 ; відповідь на заяву ОСОБА_1 від 14.11.2025, яка отримана 15.11.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 , та за інформацією відповідача надана для розгляду саме ІНФОРМАЦІЯ_1 ; докази надіслання відповіді заявнику (у разі наявності); звернення від 22.11.2024 №5976 щодо перебування г-на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розшуку як ухилянта від призову на військову службу; відомості щодо перебування на військовому обліку ОСОБА_1 (зокрема зазначити категорію обліку станом на час складання звернення від 22.11.2024 №5976).

18 березня 2025 року ухвалою суду зобов'язано Відділ поліції №2 Краматорського районного управління поліції (код ЄДРПОУ 40109058, 85114, м.Костянтинівка, вул.Злагоди, 2) надати суду звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.11.2024 №5976 щодо перебування г-на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розшуку як ухилянта від призову на військову службу про яке зазначено у листі №73аз/203/02-2024 від 23.12.2024.

На виконання вимог ухвали суду Відділом поліції №2 Краматорського районного управління поліції надані докази по справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянином України, про що свідчить паспорт № НОМЕР_6 , виданий 15.02.2022 (орган видачі - 1442).

В копії Особової картки до військового квитка № НОМЕР_7 наявні відмітки:

Пункт (27) «проходження зборів»: 12.07.2000 за постановою м/с Кр.Луч Луганської області від 12.07.2000 на підставі ст.53 КК України звільнений умовно-достроково на невідбутий строк 3 роки 7 місяців 26 днів,

Розділ(VII) «Службові відмітки: 29.03.1995 Донецьким обласним судом засуджений за ст.93 п.а, 86 ч.2, 215 3ч. ІІІ, 89 ч.ІІІ, 145 ч. ІІ, 140 ч.ІІ, 42 КК України до 10 років з конфіскацією майна, за рішенням Верховного Суду України від 08.06.1995 вважається засудженим за ст. 213 ч.ІІІ, 93 п. «а», 86 ч. ІІ, 89 ч.ІІІ, 145 ч.ІІ, 140 ч.ІІ, 42 КК України до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна (ст.93 Умисне вбивство при обтяжуючих обставинах, ст.86 Розбій з метою розкрадання державного або колективного майна, ст.89 Умисне знищення або пошкодження державного чи колективного майна, ст. 145 Умисне знищення або пошкодження індивідуального майна громадян, ст.140 Крадіжка);

Розділ(VI) «Відмітки про прийняття і зняття (виключення)з військового обліку»: прийнятий на облік 06.05.2005; виключений з обліку 06.05.2005 на підставі пп.. «г» п.5 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

12 листопада 2024 року позивачем отримана повістка №405 про необхідність з'явлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 13.11.2024 о 10-00 за адресою АДРЕСА_4 з метою визначення призначення на особливий період.

14 листопада 2024 року позивачем складена заява, яка адресована голові ІНФОРМАЦІЯ_4 в якій викладені обставини, що мали місце 12.11.2024, а саме щодо зупинення позивача співробітниками РТЦК, якими відмовлено у з'ясуванні військово-облікових документів заявника. Просив (мова оригіналу) «внести зміни до особистої справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням відповідної інформації з сайту Міністерства оборони України, дані в електронному вигляді інтегровані в систему Оберіг». Також просив повідомити заявника про прийняте відповідне рішення на його електронну адресу. До зави додано копію паспорта, копію РНОКПП, копію тимчасового посвідчення. До заяви від 14.11.2024 також додані пояснення, в яких зазначено, що 12.11.2024 співробітниками РТЦК зупинено ОСОБА_1 для перевірки військово-облікових документів. Видано повістку №405 від 12.11.2024. Перевіряючі особи намагалися мобілізувати ОСОБА_1 , який не є військовозобов'язаним, оскільки його знято з обліку, про що наявний запис в Резерв+. 13.11.2024 ОСОБА_1 з'явився за вказаною у повістці адресою, мав намір надати документи, які свідчать про те, що його знято з обліку. Документи прийняти чи оглянути посадові особи відмовилися. Такі обставини й слугували підставою для звернення до голови ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою з'ясування обставин що відбулися під час прибуття заявника по повістці за вказаною адресою.

Згідно витягу «Резерв+», який сформовано 17.12.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не є військовозобов'язаним, підстави зняття - «інше», облік в ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_5 ); дата уточнення даних - «19.05.2024».

Адвокатом Бариновою Людмилою Геннадіївною сформовано адвокатський запит (вих.№23/2 без дати), що адресований Голові ІНФОРМАЦІЯ_5 в якому повідомлено, що 15.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_5 направлено документи від ОСОБА_1 щодо коригування особистих даних (не перебування на військовому обліку) та про отримання ОСОБА_1 повістки. Адвокат просила надати інформацію чи направлялось повідомлення до органів поліції щодо затримання громадянина ОСОБА_1 для доставки в ТЦК та СП.

ІНФОРМАЦІЯ_1 на адвокатський запит від 04.12.2024 №23/2 в листі від 09.12.2024 №6223 надана відповідь, в якій зазначено, що відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» особи які були раніше засуджені зокрема за тяжкі злочини не підлягають виключенню з військового обліку, у зв'язку з чим рядовому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вручена повістка за якою вказана особа повинна прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проходження військово-лікарської комісії та подальшого визначення щодо призначення на особливий період. За даною повісткою ОСОБА_1 з'явився але будь-яких дій щодо звіряння військово-облікових даних та отримання на військово-лікарську комісію не зробив, розвернувся та втік, у зв'язку з чим 22.11.2024 його оголошено у розшук.

Відділом поліції №2 Краматорського районного управління поліції в листі від 23.12.2024 №73аз/203/02-2024 на адвокатський запит ОСОБА_3 повідомлено про те, що в теперішній час ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває у розшуку як ухилянт від призову на військову службу за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.11.2024 №5976.

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо порушення строків вказаних в Конституції України та у Законі України «Про звернення громадян» (стор.5 позовної заяви) з підстав не отримання відповіді на звернення (станом на час подання позову), а також вважаючи, що співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_5 вчинені протиправні дії щодо направлення звернення до органів поліції про порушення з мого боку правил військового обліку (стор.6 позовної заяви) позивач звернувся до суду.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб. У подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває до цього часу. 24 лютого 2022 з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Законом України від 03 березня 2022 №2105-ІХ затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (далі по тексту - Указ №69/2022).

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення про ТЦК та СП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно п.3 Положення з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:

здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;

виконують інші функції відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема,

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20);

виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пункт 56 цього ж Порядку визначає повноваження Національної поліції, яка за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Додатком 2 до Порядку №1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, пунктом 1 яких передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки ;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

3) не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника);

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

6) особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки;

11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Згідно з пунктом 2 Правил якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України.

Порядок розгляду звернень громадян районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки регламентується загальними нормами щодо розгляду звернень громадян, а саме положеннями Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР), відповідно до статті 1 якого громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 19 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, серед іншого, об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів (стаття 20 Закону № 393/96-ВР).

Наведені нормативно-правові акти чітко регламентують як повноваження районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, так і обов'язки військовозобов'язаних щодо виконання військового обов'язку. Крім того, визначають органи та установи, які залучаються при організації та веденні військового обліку військовозобов'язаних.

Суд зазначає, що спір у праві стосується

допущеної, на думку позивача, бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо порушення строків, вказаних у Конституції України та Законі України «Про звернення громадян» при розгляді його заяви від 14.11.2024 (стор.5 позовної заяви), а також протиправних, на думку позивача, дій ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо направлення звернення до органів поліції про порушення правил військового обліку.

Стосовно обставин першої позовної вимоги судом встановлено, що дійсно 14.11.2024 позивачем направлено звернення до ІНФОРМАЦІЯ_4 , через Нову Пошту (трек відправлення НОМЕР_8 ). З відомостей отриманих з інтернет ресурсу щодо трека відправлення 59001258862359 вбачається, що такий лист отримано 15.11.2024. Відповідач у відзиві на позовну заяву від 06.02.2025 вказує, що таке звернення розглянуто та 04.12.2024 надана відповідь ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ).

Разом з цим, під час розгляду справи судом встановлено, що відповідь від 09.12.2024 №6223, яка наявна в матеріалах справи, та надана ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ) не стосується звернення позивача, яке датоване 14.11.2024, та не містить викладення обставин по суті зазначених у заяві від 14.11.2024 питань. Така відповідь надана на інший лист, а саме адвокатський запит від 04.12.2024 №23/2.

На виконання вимог ухвали суду від 18.03.2025 будь-яких інших листів чи відповідей, які свідчать про розгляд заяви від 14.11.2024 відповідачами не надано.

Суд звертає увагу, що за приписами ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Аналізуючи приписи статті 15 Закону України «Про звернення громадян», варто зауважити, що суб'єкт, якому адресовано звернення, зобов'язаний, зокрема, перевіряти викладені в зверненнях факти, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомити громадянина про наслідки розгляду звернення.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що в порушення вимог ст.ст.15, 19 Закону № 393/96-ВР ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_1 ) звернення ОСОБА_1 від 14.11.2024 не розглянуто, відповідь у встановлений законом строк не надана. Доводи відповідача про те, що запити направлялися для розгляду до ІНФОРМАЦІЯ_7 судом відхиляються, оскільки доказів на підтвердження таких обставин не надано.

З огляду на викладене, враховуючи те, що під час розгляду справи судом встановлено, що звернення позивача від 14.11.2024 отримано ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_1 ), а відповідь не надана, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) щодо порушення строків розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.11.2024 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) розглянути звернення ОСОБА_1 від 14.11.2024 у встановленому порядку.

Щодо позовної вимоги про протиправне направлення звернення до поліції відносно ОСОБА_1 про порушення правил військового обліку з метою розшуку та адміністративного затримання особи суд зазначає таке.

Під час розгляду справи судом встановлено, що 12 листопада 2024 року виписана повістка №405 на ім'я « ОСОБА_1 » про те, що зазначена особа повинна з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 13.11.2024 о 10-00 за зазначеною адресою в АДРЕСА_1 з метою визначення, призначення на особливий період.

У відзиві відповідачем повідомлено, що за даною повісткою ОСОБА_1 з'явився, але будь яких дій щодо звіряння військово-облікових даних та отримання направлення на військово-лікарську комісію не зробив, розвернувся і втік, тому 22.11.2024 був оголошений у розшук.

За змістом викладених у позові обставин, вбачається, що позивачем надавались військово-облікові документи для огляду, які не прийняті співробітниками. Також, позивач зазначає, що йому було повідомлено про необхідність проходження ВЛК, однак не погодившись із такими діями та сповістивши про намір скаржитися на дії працівників РТЦ залишив приміщення ТЦК.

22 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_7 сформовано та направлено до ВП №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області звернення №5976 щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення. Звернення складено щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) як такого, що порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку, для складання протоколів про адміністративні правопорушення.

До звернення додано акт відмови від отримання повістки від 12.11.2024, в якому зазначено, що ОСОБА_1 доведено (озвучено) текст повістки про явку на 10-00 13.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Звернення ІНФОРМАЦІЯ_7 від 22.11.2024 №5976 щодо розшуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 внесено в інформаційно-телекомунікаційну системи «Інформаційний портал Національної поліції України» з автоматичним присвоєнням порядкового номеру ЄО №9788 від 26.11.2024 відділу поліції №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області.

З наведених вище норм Положення про ТЦК та СП і Порядку №1487 вбачається, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з метою виконання покладених на них завдань мають право звертатися в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.

За приписами ст. 210 КУпАП суб'єктами правопорушення є призовники, військовозобов'язані, резервісти.

Згідно із п.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовниками є особи, які взяті на військовий облік; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Разом з цим, під час розгляду справи судом встановлено, що у «Резерві+» стосовно ОСОБА_1 наявні відомості щодо категорії обліку - «не військовозобов'язаний», підстава зняття - «інше». Такі відомості сформовані станом на 17.12.2024. Відомості про виключення позивача з військового обліку на підстав п.5 «г» ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» також містяться в обліковій картці до військового квитка № НОМЕР_7 , копія якої додана позивачем до позову.

Відомості щодо перебування позивача на обліку як «військовозобов'язаного» та/або зміни категорії обліку на відмінну від «не військовозобов'язаний» сторонами не надано.

Отже, позивач не є суб'єктом правопорушення передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, оскільки має категорію обліку «не військовозобов'язаний».

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що підстави для звернення до органу Національної поліції щодо доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивача, як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення відсутні.

За встановлених судом обставин, дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно направлення звернення №5976 від 22.11.2024 щодо доставлення ОСОБА_1 , який вчинив адміністративні правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення є протиправними.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинити дії щодо скасування інформації у зверненні до ГУ НП Донецької області з метою виключення ОСОБА_1 з бази даних розшуку поліції ГУ НП Донецької області і ІТС "Інформаційний портал Національної поліції України", як особи, що порушила Правила військового обліку та мобілізації суд зазначає таке.

За приписами п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

Аналіз наведеної норми дає висновку, що у разі відсутності підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки надсилають до Національної поліції повідомлення із відповідними відомостями.

Враховуючи те, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення визнані протиправними, при цьому відповідачем не доведена наявність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд дійшов висновку, що належним способом захисту є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 направити до Відділу поліції №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку визначеному у п.79, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.

Вимога щодо скасування інформації у зверненні з метою виключення ОСОБА_1 з бази даних розшуку поліції ГУ НП Донецької області і ІТС "Інформаційний портал Національної поліції України", як особи, що порушила Правила військового обліку та мобілізації задоволенню не підлягає, оскільки вичнення таких дій не передбачено Порядком №1487.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що фактично позовні вимоги задоволені, оскільки бездіяльність та дії щодо направлення звернення визнані протиправними, а вимоги про зобов'язання вчинити певні дії є похідними, суд дійшов висновку щодо стягнення з відповідачів на користь позивача судового збору у розмірі по 1211,20 грн з кожного.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення строків розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.11.2024.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) розглянути звернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 14.11.2024 у встановленому законом порядку.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно направлення звернення №5976 від 22.11.2024 до Відділу поліції №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області щодо доставлення ОСОБА_1 , який вчинив адміністративні правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) направити до Відділу поліції №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.О. Кошкош