Рішення від 28.04.2025 по справі 200/1154/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 року Справа№200/1154/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов*янськ, пл.Соборна, ЄДРПОУ 13486010) про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов*янськ, пл. Соборна, ЄДРПОУ 13486010).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, з 03.02.2023 року як отримувач пенсії за віком призначеної відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пенсія була призначена в розмірі 14772.48 грн., розрахована в загальному порядку. Робота за списком №1 відповідачем врахована лише - 12 років 10 місяців 1день до 30.04.2010 року. Період роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022 не враховано відповідачем до підземного стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею.

Позивач з цим не погоджується, так як має більше 15 років стажу роботи з повним робочим днем в підземних умовах за Списком № 1, вважає що вказаний період стажу належним чином підтверджується як пільговий.

Крім цього, неврахування зазначеного періоду до пільгового стажу призвело до відсутності підстав врахувати при визначенні розміру пенсії норми ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відтак позивач вважає свої права порушеними та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо не розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та неврахування до стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022 з повним робочим підземним днем, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 03.02.2023 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за Списком № 1 з повним робочим днем під землею періоди роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 03.02.2023 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області донараховати та сплачувати розмір пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 03.02.2023 року.

Ухвалою від 24.02.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

10.03.2025 року відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 35 років 10 місяців 22 дні, в тому числі12 років 10 місяців 01 день -пільговий стаж Постанова № 202.

Враховуючи вищезазначене відповідач вважає, що у ОСОБА_1 відсутнє право на застосування статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" через відсутність 15 років пільгового стажу на підземних роботах.

Також відповідач зауважує, що відповідно до довідки № 27 від 18.02.2022 року виданої ВП «ШАХТА 1-3 «Новогродівська» ОСОБА_1 працював з 03.08.2004 по 18.02.2022 (день видачі довідки) на посаді начальника дільниці підземного 80% і більше зайнятий на підземних роботах (тобто повний робочий день).

Згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, містяться відомості про пільговий характер роботи ОСОБА_1 на підприємствах, що знаходяться на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) до пільгового стажу враховано період роботи з 01.10.2004 по 31.04.2010.

При цьому в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості щодо проведення атестації робочого місця за період з 01.05.2010.

Таким чином відповідач наголошує, що відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу на підземних роботах періоду роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022.

Ухвалою суду від 28.04.2025 визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновилено пропущений строк.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, з 03.02.2023 року як отримувач пенсії за віком призначеної відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається із записів трудової книжки серії НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) позивач:

з 14.06.2004 прийнятий до ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» підземним механіком,

з 03.08.2004 переведений начальником ділянки. Записи про звільнення відсутні.

Відповідно до довідки № 27 від 18.02.2022 року виданої ВП «ШАХТА 1-3 «Новогродівська», позивач з 14.06.2004 по 03.08.2004 працював механіком підземним з повним робочим днем під землею, з 03.08.2004 по 18.02.2022 (день видачі довідки) начальник дільниці підземний 80% і більше зайнятий на підземних роботах (тобто повний робочий день).

Згідно змісту довідки № 27, вона складена з урахуванням Наказів атестації робочих місць № 781 від 26.05.2000, №2/33 від 28.04.2005, № 2/44 від 23.04.2010, № 2/35-ОП від 06.03.2014, № 2-36 -ОП від 05.03.2019.

Відповідно до відомостей РЗО, спеціальний стаж позивача станом на день звернення із заявою про призначення пенсії обліковувався за кодом обліку спец-стажу ЗПЗ014А4 - Інженерно-технічні працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, - за списком робіт і професій, затверджуваним постановою Кабінету Міністрів України, при наявності стажу на підземних роботах.

Як вбачається з матеріалів справи, період роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022 не враховано відповідачем до підземного стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Згідно п.2 ч.2ст.114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Стаття 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлює, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа. У разі, якщо підприємство на якому працювала особа було ліквідовано без правонаступників, підтвердження пільгового стажу здійснюється відповідними комісіями.

Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 29.09.2021 року по справі № 199/9104/16-а (2-а/199/110/17) (абз. 28, 29).

Як вже було зазначено вище, згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) позивач з 14.06.2004 прийнятий до ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» підземним механіком, з 03.08.2004 переведений начальником ділянки.

Також відповідно довідки № 27 від 18.02.2022 року, позивач з 14.06.2004 по 03.08.2004 працював механіком підземним з повним робочим днем під землею, з 03.08.2004 по 18.02.2022 (день видачі довідки) начальник дільниці підземний 80% і більше зайнятий на підземних роботах (тобто повний робочий день). Довідка складена з урахуванням Наказів атестації робочих місць № 781 від 26.05.2000, №2/33 від 28.04.2005, № 2/44 від 23.04.2010, № 2/35-ОП від 06.03.2014, № 2-36 -ОП від 05.03.2019.

На підставі вказаного суд вважає, що період роботи позивача з 01.05.2010 по 18.02.2022 підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_2 та довідкою № 27 як пільговий за Списком № 1.

Щодо позиції Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з приводу відсутності інформації про проведення атестації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та розробленими Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

За приписами п.п. 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Частиною 2 п. 4 цього Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Таким чином, законодавцем покладено обов'язок своєчасного та якісного проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому не проведення або не своєчасне та неякісне проведення з вини керівників підприємств атестації, а також формулювання наказів про проведення атестації робочих місць не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення».

Аналогічний правовий висновок зазначено в Постанові Великої палати Верховного суду від 19.02.2020 року по справі № 520/15025/16-а.

Окрім цього, як зазначено вище, Накази про проведення атестації визначені в довідці № 27.

На підставі викладених висновків суд наголошує, що період роботи позивача з з 01.05.2010 по 18.02.2022 підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Відповідно до статті 1 Закону України « Про підвищення престижності шахтарської праці, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком №1, чоловіки - не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи висновки суду щодо необхідності зарахування періоду роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022 до пільгового стажу за Списком № 1 з повним робочим днем під землею та приймаючи, що відповідачем визнано 12 років 10 місяців 1 день в якості роботи за списком №1 під час призначення пенсії, суд наголошує, що сумарна кількість пільгового стажу позивача за Списком № 1 є більшою ніж 15 років.

А відтак пенсія позивача підлягає перерахунку із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 03.02.2023 року, тобто з дня звернення за призначенням пенсії.

Відповідно позов підлягає задоволенню шляхом:

визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо не розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та неврахування до стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022 з повним робочим підземним днем, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 03.02.2023 року;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за Списком № 1 з повним робочим днем під землею періоди роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 03.02.2023 року;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області донараховати та сплачувати розмір пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 03.02.2023 року.

Відтак позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи визначене, судовий збір в розмірі 968, 96грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись положеннями КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов*янськ, пл.Соборна, ЄДРПОУ 13486010) про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо не розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та неврахування до стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022 з повним робочим підземним днем, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 03.02.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за Списком № 1 з повним робочим днем під землею періоди роботи з 01.05.2010 по 18.02.2022, з дня звернення із заявою про призначення пенсії 03.02.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області донараховати та сплачувати розмір пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 03.02.2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов*янськ, пл.Соборна, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 грн., 96 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка