Ухвала від 29.04.2025 по справі 200/1272/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

29 квітня 2025 року Справа №200/1272/21-а

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України у справі №200/1272/21-а

ВСТАНОВИВ:

17 березня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд рішенням по справі №200/1272/21-а позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив. Зокрема, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої пенсії згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року у справі №805/661/18 відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» починаючи з 01 січня 2016 року. Рішення набрало законної сили.

21 березня 2025 року ухвалою суду Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області встановлено місячний строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року у справі № 200/1272/21-а в частині виплати компенсації втрати частини доходу за несвоєчасно виплачену частину пенсії за період з 01 січня 2016 року по 30 листопада 2017 року у загальній сумі 5293 гривні 25 копійок.

07 квітня 2025 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного від 17 березня 2021 року по справі № 200/1272/21-а із “зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу за несвоєчасно виплачену частину пенсії починаючи з 01 січня 2016 року» на “стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу за несвоєчасно виплачену частину пенсії за період з 01 січня 2016 року по 30 листопада 2017 року у загальній сумі 5293 (п'ять тисяч двісті дев'яносто три) грн 25 коп.».

15 квітня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано звіт щодо виконання судового рішення, в якому зазначено, що ухвалою суду від 07.04.2025 змінено спосіб і порядок виконання судового рішення із «зобов'язання виплатити кошти» на «стягнення коштів». Просив врахувати, що судові рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників здійснюються органами Казначейства, а не Пенсійним фондом України та його структурними підрозділами. Просив врахувати викладені обставини та прийняти звіт про виконання рішення суду.

Вирішуючи питання прийнятності звіту про виконання судового рішення, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення, що узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 у справі № 611/26/17, від 07.02.2022 у справі № 200/3958/19-а.

Боржник у звіті звернув увагу на те, що судові рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників здійснюються органами Казначейства в Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845.

Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. Статтею 3 Закону визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, тобто органами Державної казначейської служби.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011

Згідно пункту 3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Положення про Державну казначейську службу України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України №215 від 15.04.2015.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення №215 Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Разом з цим, суд звертає увагу, що безспірному списанню коштів і їх перерахуванню стягувачу передує, зокрема, звернення стягувача до органу Казначейства із заявою про виконання рішення про стягнення коштів, вимоги до якої визначені в пункті 6 Порядку №845.

Із наданих до суду документів не вбачається можливим визначити, що стягувач звернувся до органу Казначейства із заявою про безспірне списання коштів на виконання рішення суду і така заява прийнята цим органом.

Разом з цим, відсутність доказів звернення стягувача до органу Казначейства із заявою про безспірне списання коштів на виконання рішення суду не звільняє відповідача від виконання рішення суду.

Враховуючи те, що докази виконання рішення суду в частині сплати стягувачу належних коштів не надані, суд дійшов висновку щодо відмови у прийнятті звіту. Крім того, суд вважає за необхідне встановити новий строк для надання звіту про виконання судового рішення.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року у справі № 200/1272/21-а.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року у справі № 200/1272/21-а протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.

Роз'яснити боржнику, що звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя О.О. Кошкош