11 квітня 2025 рокуСправа №160/3003/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу № 160/3003/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровський електро-механічний завод" про визнання протиправними та скасування наказів,-
31.01.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровський електро-механічний завод" про визнання протиправними та скасування наказів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 року адміністративний позов було залишено без руху, оскільки позовна заява була подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивачем були усунені недоліки зазначені в ухвалі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 року, надано уточнену позовну заяву.
Так в уточненій позовній заяві позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" від 21.12.2024 року, в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до військової частини НОМЕР_1 ; визнати протиправним та скасувати наказ №282 від 22.12.2024 року командира військової частини НОМЕР_1 в частині призначення та зарахування солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та приступлення до виконання службових обов'язків за посадою.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебував на посаді слюсаря з механоскладальних робіт Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський електро-механічний завод" та був заброньованим підприємством через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, відповідно до якого позивачу було надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 07.08.2025 року. 16.12.2024 року позивач пройшов військово-лікарську комісію в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак 21.12.2024 року попри наявність відповідних документів щодо бронювання, позивач був призваний на військову службу під час мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 . Вважаючи накази ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини НОМЕР_1 протиправними та такими, що не ґрунтуються на чинному законодавстві, позивач звернувся до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/3003/25. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
20.02.2025 року заперечуючи проти позовної заяви, ІНФОРМАЦІЯ_3 подано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог. У відзиві зазначено, що наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 03 травня 2017 року №134 позивача було зараховано до оперативного резерву першої черги на посаду. Отже, починаючи з 03 травня 2017 року, позивач проходить службу у військовому резерві та є резервістом. Вказує, що за колом осіб, положення пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із бронюванням за підприємством, однак не розповсюджують свою дію на резервістів. Також звертає увагу, що Порядком бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. №76, не передбачено бронювання за підприємствами осіб, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
24.02.2025 року до суду надійши пояснення від третьої особи, в яких зазначено, що 21.10.2024 року за вихідним № 21/10-04 до ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до пункту 45 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів направлено списки працівників було направлено Додаток № 5 для звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з їх військово-обліковими документами із зазначенням інформації про перебування позивача на спеціальному військовому обліку на підставі бронювання.
04.03.2025 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію викладену в позовній заяві та додатково зазначено, що наявність у позивача статусу резервіста не змінює зміст рішення про його бронювання та не впливає на юридичні властивості та правові наслідки такого рішення.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , 10.07.1995 року, з 02.08.2024 року перебуває на посаді слюсаря з механоскладальних робіт Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський електро-механічний завод", що підтверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_3 від 03.05.2014 року.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_4 від 20.11.2015 року позивач є військовозобов'язаним, зарахований в запас з 03.05.2017 року.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаного про бронювання військовозобов'язаного, складеного Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровський електро-механічний завод» позивач відповідно до результату бронювання за заявою через електронний портал «Дія» за запитом №20241218-399137 має статус заброньованого до 07.08.2025 року.
Відповідно до військово-облікового документу позивача в електронній формі («Резерв+»), сформованого 10.12.2024 року, позивач має відстрочку до 07.08.2025 року, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом від 21.10.2024 року №21/10-04 Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровський електро-механічний завод» було надіслано ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію для звіряння військово-облікових даних працівників з військово-обліковими даними на підприємстві, зокрема щодо перебування позивача на спеціальному військовому-обліку на підставі бронювання.
Вказані відомості були отримані відповідачем-1 24.10.2024 року, що підтверджується поштовим відправленням, наявним в матеріалах справи.
16.12.2024 року ОСОБА_1 , пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , по завершенню якого видано довідку №273/11151, яким позивача визнаний придатним до військової служби.
Згідно підпункту 1 пункту 1.1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.12.2024 №290 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації» солдата ОСОБА_1 було призвано та направлено на військову службу під час мобілізації, в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поміменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені в складі команди: НОМЕР_1 . Всього 21.12.2024 року відправлено до команди НОМЕР_1 - 1 військовозобов'язаного.
Відповідно витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.02.2025 №40 «Про внесення змін до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.12.2024 року №290» наказано внести зміни та вважати вірним підпункт 1.1 пункту 1 в наступній редакції: « 1.1. Призвати та направити для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, військовозобов'язаних (резервістів) відповідно до поміменного списку призваних і відправлених в складі команди: НОМЕР_1 . Всього 21.12.2024 року відправлено до команди НОМЕР_1 - 1 резервіста».
Згідно військового квитка серії НОМЕР_4 від 20.11.2015 року позивача зараховано до військовох частини НОМЕР_1 на підставі наказу №285 від 22.12.2024 року.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 10.01.2025 року №1220 позивач перебуває на військовій службі за мобілізацією з 20.12.2024 року.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.01.2025 №323 представника позивача повідомлено, що зокрема наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 03 травня 2017 року №134 солдата ОСОБА_1 було зараховано до оперативного резерву першої черги.6 21 лютого 2024 року резервіст ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 , пред'явивши документи про бронювання за ТОВ «Інтерпайп України). Зазначає, що за колом осіб, положення п.1 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що передбачає відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку із бронюванням за підприємством, не розповсюджує свою дію на резервістів. Так само, Порядком бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (далі - Порядок) не передбачено бронювання за підприємствами осіб, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
22.01.2025 року позивачем засобами електронного зв'язку на електронну адресу військової частини НОМЕР_1 було направлено рапорт про звільнення з військової служби у зв'язку з незаконною мобілізацією.
Доказів розгляду рапорту матеріали справи не містять.
Вважаючи, що його протиправно призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Згідно частини 5 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим частини 2 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Відповідно до абзацу 3 частини 6 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
За змістом частини 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно частини 2 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Абзацом 4 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено, зокрема з 10 листопада 2024 року на 90 діб.
Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, згідно абзацу 1 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Частинами 7-9 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов'язаному з підстав, зазначених у пунктах 9-14 частини першої цієї статті.
Згідно статті 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
За приписами частини 3 статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, оголошеної Указом №65/2022, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, зокрема, за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 (далі Порядок №560).
Згідно пункту 58 Порядку №560 органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.
Порядок бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 року №650 (далі Порядок №650).
Пунктом 1 Порядку №650 визначено механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - установи).
Відповідно до пункту 4 Порядку №650 органи державної влади, інші державні органи подають до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження списки за відповідними сферами управління, галузями національної економіки, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.
Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу, або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.
Пуктом 12 Порядку №650 передбачено, що бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками засобами Порталу Дія.
Згідно пунктів 18, 19 Порядку №650 сформований список перевіряється засобами Реєстру військовозобов'язаних з метою перевірки наявності особи в зазначеному Реєстрі.
У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов'язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки.
З моменту переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650).
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 (далі Порядок №1487).
Пунктом 16 Порядку №1487 визначено, що військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
За пунктом 17 Порядку №1487 військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.
На загальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Військовозобов'язані, які згідно із Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, перебувають на спеціальному військовому обліку.
Пункт 79 Порядку №1487 встановлює, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки серед іншого:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; тощо.
Пунктами 80-81 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов'язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов'язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Решта державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.
Взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
В той же час додатком № 2 до Порядку № 1487 є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила), пунктом 1 яких встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:
- перебувати на військовому обліку за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
- особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.
Аналізуючи вищевикладені норми суд зазначає, що не лише у військовозобов'язаного громадянина є обов'язок щодо повідомлення органів ТЦК про відповідне бронювання, а й органи ТЦК зобов'язані перевіряти та володіти інформацією щодо заброньованих осіб з метою недопущення протиправних дій щодо особи.
Вирішуючи питання щодо правомірності призову позивача на військову службу, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що згідно запису №11 трудової книжки серії НОМЕР_3 від 03.05.2014 року ОСОБА_1 , з 02.08.2024 року перебуває на посаді слюсаря з механоскладальних робіт Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровський електро-механічний завод".
З дослідженої судом інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровський електро-механічний завод» вбачається, що позивач відповідно до результату бронювання через електронний портал «Дія» за запитом №20241218-399137 має статус заброньованого до 07.08.2025 року.
Згідно відомостей з військово-облікового документу позивача, сформованих 10.12.2024 року в електронній формі «Резерв+» позивач перебуває на обліку як «військовозобовязаний» та має відстрочку до 07.08.2025 року, тип відстрочки: бронювання.
Крім того, Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровський електро-механічний завод» листом від 21.10.2024 року №21/10-04 було направлено ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію щодо перебування позивача на спеціальному військовому-обліку на підставі бронювання.
Водночас відповідач - 1 в листі від 08.01.2025 року №323 на запит представника позивача та у відзиві на позовну заяву зазначив, що за колом осіб, положеннями пункту 1 частин 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку із бронюванням за підприємством, не розповсюджує свою дію на резервістів. Також Порядком бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (далі - Порядок) не передбачено бронювання за підприємствами осіб, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Суд погоджується з такими доводами відповідача, з огляду на наступне
Так, як було зазначено вище, відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Згідно наявного в матеріалах справи військового квитка серії НОМЕР_4 від 20.11.2015 року, позивач проходив строкову військову службу, а з 03.05.2017 року зарахований в запас.
Також, згідно наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 від 03.05.2017 року №131 солдата строкової служби ОСОБА_1 , на підставі Указу Президента України №44/2014 «Про звільнення в запас військовослужбовців строковї служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2017 році», наказу Міністра оборони України від 20.03.2017 року №154 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби у квітня-червні 2017 року», з 04 травня 2017 року звільнено з військової служби в запас. Відповідно до Директиви начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 27.05.2015 року №Д-7 «Про уточнення порядку комплектування Збройних Сил України резервістами в особливий період», зараховано до військового оперативного резерву першої черги військової частини - польова пошта НОМЕР_2 та призначити на посаду з якої звільняється в запас.
Відповідно до пункту 120-1 Указу Президента України №618/2012 «Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України» від 29.10.2012 під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров'я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов'язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.
Отже, станом на момент здійснення бронювання, позивач перебував у статусі резервіста, який є відмінним від статусу військовозобов'язаного.
В свою чергу, згідно положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», постанови Кабінету Міністрів України №76 від 27 січня 2023 року, Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 року №650, бронюванню підлягають лише військовозобов'язані, що передбачено безпосередньо самими положеннями неведених норм чинного законодавства.
Бронювання позивача було здійснено як військовозобов'язаного, яким позавач не являвся, будучи зарахованим з 03.05.2017 року до військового резерву.
Доказів бронювання ОСОБА_1 , який перебував у дійсному статусі резервіста, немає.
Між іншим, як вже було зазначено, згідно частини 2 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Наведена норма виділяє дві категорії які підлягають мобілізації: 1) резервісти; 2) військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Зважаючи на встановлені обставини справи, беручи до уваги норми чинного законодавства, суд зазначає, що позивач перебуваючи в статусі резервіста, пройшовши ВЛК, якою його визнано придатним до військової служби, підлягав призову на військову службу під час мобілізації.
Отже, за результатами розгляду справи судом не встановлено порушення порядку призову позивача, який являється резервістом, на військову службу за мобілізацією.
Наказ про зарахування до списків військової частини, який позивач просить визнати протиправним та скасувати як похідний не підлягає скасуванню, оскільки суд дійшов вичновку про правомірність мобілізації позивача.
Суд також враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 05.02.2025 у справі №160/2592/23, відповідно якого процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричиняє відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.
Отже суд приходить до висновку, що оскаржувані у цій справі накази прийняті відповідачами правомірно та підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровський електро-механічний завод" про визнання протиправними та скасування наказів - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська