30 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 640/12940/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
07.05.2021 адвокат Беляєва Віта Михайлівна - представник ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахуванні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» від 17.11.1992 № 2790-ХІІ (далі - Закон № 2790-ХІІ) в розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України з 01.01.2021, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону № 2790-ХІІ в розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України з 01.01.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 з 06.01.2008 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 2790-ХІІ.
У зв'язку з тим, що заробітна плата працюючого народного депутата - члена комітету Верховної Ради України з 01.12.2020 складає 42040,00 грн, члена підкомітету комітету Верховної Ради України - 43302,00 грн, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.
Листом від 09.04.2021 № 2600-0309-8/60220 було повідомлено позивача, що Законом № 2790-ХІІ не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв'язку із підвищенням заробітної плати народного депутата.
Позивач не погоджується із діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із зміною розміру заробітної плати працюючого народного депутата України та вважає такі дії протиправними з тих підстав, що перерахунок пенсії має здійснюватися відповідачем за чинною на час призначення ОСОБА_1 пенсії редакцією Закону № 2790-ХІІ, а не на час виникнення обставин для її перерахунку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 22).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 08.07.2021 № 2600-0903-7/11057 (а. с. 25-30) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що на момент звернення позивача у законодавстві були відсутні норми, які б регламентували умови та порядок проведення такого перерахунку, та у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Станом на 15.12.2022 - день набрання чинності Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX), адміністративну справу № 640/12940/21 Окружним адміністративним судом міста Києва не було розглянуто.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-ІХ (в редакції Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16.07.2024 № 3863-IX) адміністративна справа № 640/12940/21 передана на розгляд Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 640/12940/21, ухвалено судовий розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово, встановлено учасникам справи п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання до канцелярії суду пояснень, заяв та клопотань (а. с. 41-42).
Учасники справи після постановлення ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 про прийняття справи до провадження не зверталися до суду з будь-якими поясненнями, заявами або клопотаннями.
02.04.2025 Волинський окружний адміністративний суд постановив ухвалу, якою: витребував у відповідача ГУ ПФУ в м. Києві довідку про перебування позивача ОСОБА_1 на пенсійному обліку на цей час із зазначенням виду пенсії, дати її призначення, довідку про суми нарахованої та фактично виплаченої (помісячно, із зазначенням усіх складових) пенсії ОСОБА_1 за період з грудня 2020 року по цей час, витягів з пенсійної справи стосовно проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з грудня 2020 року по цей час; ухвалив судовий розгляд справи продовжувати здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 51).
Листом від 14.04.2025 № 2600-0204-7/65409 відповідач, на виконання вказаної ухвали суду, подав витребувані документи (а. с. 70-82).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за віком згідно із Законом № 2790-ХІІ з 04.10.2016, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в м. Києві від 09.04.2025 № 2600-0204-8/63014 (а. с. 77). Розмір пенсійної виплати з 01.01.2021 становив 17126,55 грн, з 01.03.2025 - 21833,75 грн, про що надано довідку ГУ ПФУ в м. Києві від 09.04.2025 (а. с. 71).
Позивач звернулася до відповідача із заявою від 19.03.2021 (вхідний № 12327/8 від 23.03.2021) щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2790-ХІІ в розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата з 01.01.2021 на підставі абзаців першого, шостого частини дванадцятої статті 20 Закону № 2790-ХІІ, долучивши довідки Верховної Ради України від 04.01.2021 про заробітну плату працюючого народного депутата України (у якій зазначено, що заробітна плата працюючого народного депутата - члена комітету Верховної Ради України з 01.12.2020 складає 42040,00 грн, члена підкомітету комітету Верховної Ради України - 43302,00 грн) та про її статус народного депутата України першого, третього, четвертого, п'ятого та шостого скликань Верховної Ради України (а. с. 8-9).
Листом від 09.04.2021 № 2600-0309-8/60220 (а. с. 7) відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим народним депутатам України з 01.01.2021 з тих підстав, що Законом № 2790-ХІІ не передбачено проведення перерахунків пенсі у зв'язку із підвищенням заробітної плати народного депутата.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами абзаців першого, шостого частини дванадцятої статті 20 Закону № 2790-ХІІ (в редакції, чинній з 01.01.2008) при досягненні встановленого законом пенсійного віку за наявності трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, а також у разі визнання інвалідом I або II групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 80 відсотків місячної заробітної плати нині працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу. Нарахування пенсій здійснюється із суми, що складається з посадового окладу з урахуванням всіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент призначення пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія за віком та по інвалідності збільшується на один відсоток наведеного вище заробітку, але не більше ніж до 90 (включно) відсотків зазначеного заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії. У разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із суми, що складається з посадового окладу з урахуванням всіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали зазначені обставини.
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII), пунктом 28 розділу ІІ якого до частини дванадцятої статті 20 Закону № 2790-ХІІ внесені зміни, зокрема, абзац одинадцятий викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій народним депутатам України визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII) було передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Рішенням Конституційного Суду України від 18.06.2020 №5-р(ІІ)/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припис пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), відповідно до абзацу третього пункту 14 розділу І якого частину дванадцяту статті 20 Закону № 2790-ХІІ викладено в такій редакції: «12. Пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, станом на час призначення позивачу пенсії спеціальним Законом № 2790-ХІІ дійсно було передбачено здійснення перерахунку пенсії народного депутата в разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України.
Проте, у подальшому, законодавець змінив порядок пенсійного забезпечення народних депутатів та чітко визначив, що з 01.10.2017 пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до загального Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Водночас, Закон № 1058-IV не передбачає такої правової підстави для перерахунку пенсій, як підвищення заробітної плати працюючих народних депутатів.
Суд звертає увагу на те, що станом на час звернення позивача до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючим народним депутатам (19.03.2021) законодавством не було передбачено такої підстави для перерахунку пенсії народного депутата.
Стосовно доводів позивача про те, що перерахунок пенсії повинен здійснюватися відповідно до редакції Закону № 2790-ХІІ, чинної на момент призначення пенсії, то суд такі доводи відхиляє та зазначає, що станом на момент звернення із заявою про здійснення перерахунку пенсії частина дванадцята статті 20 Закону № 2790-ХІІ діє в редакції Закону № 2148-VIII, та відповідна підстава для перерахунку пенсії народного депутата, на якій наполягає позивач, була виключена.
Згідно із відомостями, викладеними на офіційному вебсайті Конституційного Суду України, станом на 31.03.2025 на розгляді Конституційного Суду України перебуває конституційне подання 56 народних депутатів України № 3/217 (24) від 13.06.2024 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини дванадцятої статті 20 Закону № 2790-ХІІ та абзацу третього пункту 14 розділу І Закону № 2148-VІІІ (стосовно забезпечення гарантій трудових прав народних депутатів України). Ухвалою колегії суддів Конституційного Суду України відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Великою палатою Суду з 12.09.2024.
Тобто, станом на момент розгляду цієї справи положення частини дванадцятої статті 20 Закону № 2790-ХІІ та абзацу третього пункту 14 розділу І Закону № 2148-VІІІ неконституційними не визнані, а тому підлягають застосуванню при вирішенні цієї справи.
Суд також звертає увагу, що за відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах. Водночас, у справах №640/14473/21, №640/25441/21, №400/9431/23 Верховний Суд не знайшов підстав для відкриття касаційного провадження за касаційними скаргами на судові рішення про відмову у перерахунку пенсії народного депутата у зв'язку із зміною розміру заробітної плати працюючим народним депутатам.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за її заявою від 23.03.2021 (щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2790-ХІІ в розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата з 01.01.2021 у зв'язку із міною розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України), оскаржувані у цій справі дії ГУ ПФУ в м. Києві є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити повністю.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх