Рішення від 30.04.2025 по справі 140/3088/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3088/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення з 01 лютого 2023 року перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2025 року №ХА18440 у розмірі 80 процентів грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, без обмеження максимальним розміром; зобов'язання провести з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2025 року №ХА18440, у розмірі 80 процентів грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, без обмеження максимальним розміром (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення суду від 17 лютого 2025 року у справі №140/14730/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 підготував та надіслав до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 17 березня 2025 року №ХА18440 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії. Позивач також звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення, однак у здійсненні дій, вказаних у заяві, відповідач відмовив, мотивуючи відсутністю підстав для перерахунку пенсії.

Позивач зазначив, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсії за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Отже, зміна прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, є підставою для перерахунку грошового забезпечення, тому виникають підстави і для перерахунку пенсії.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка та з огляду на надання такої довідки, позивач вважає, що відповідач порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі. При цьому ОСОБА_1 просив здійснити виплату пенсії з розрахунку 80 процентів грошового забезпечення, визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2025 року №ХА18440, без обмеження її максимальним розміром.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю (а.с.24-26). В обґрунтування цієї позиції вказав, що позивач є отримувачем пенсії за вислугу років згідно із Законом №2262-ХІІ. Зазначив, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), визначено перерахунок пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснювати на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідач вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2025 року №ХА18440, яка видана всупереч Порядку №45, відсутні.

Також відповідач вказав, що застосування обмеження розміру пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, запроваджено Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), статтею 2 якого встановлено, що максимальний розмір не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів доходів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Ці норми є чинними, а тому при перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ норми Закону №3668-VI щодо обмеження пенсій максимальним розміром підлягають застосуванню.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років, яка призначена з 03 листопада 2011 року відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 80 процентів грошового забезпечення, що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.13) та протоколом за пенсійною справою №0301003112-Міноборони (а.с.22).

За результатами вирішення спору в адміністративній справі №140/9190/24 рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року, яке набрало законної сили 06 грудня 2024 року, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Надалі рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №140/14730/24, яке набрало законної сили 20 березня 2025 року, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі №140/9190/24, підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій на підставі Постанови №704 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розмір надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премії - 140% посадового окладу (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт).

ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення суду у справі №140/14730/24 виготовив нову довідку від 17 березня 2025 року №ХА18440 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача. Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року згідно з Постановою №704 за відповідною (аналогічною) посадою останній штатній посаді ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 7520,00 грн, оклад за військовим званням - 2150,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4835,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 9428,25 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1504,00 грн, надбавка за кваліфікацію (7%) - 526,40 грн, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (20%) - 1504,00 грн, премія (140%) -10528,00 грн (а.с.9).

На заяву позивача щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки відповідач листом від 24 березня 2025 року №3814-3680/К-02/8-0300/25 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів не приймалося; повідомлення Мінсоцполітики про перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року до Пенсійного фонду України не надходило (а.с.7-8).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-XII).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Необхідно зазначити, що 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою, з-поміж іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та схеми тарифних розрядів (додатки 1-14 до Постанови №704).

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) пункт 4 Постанови №704 викладено в такій редакції: “4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.

За змістом правових висновків Верховного Суду у постанові від 02 лютого 2022 року у справі №440/6017/21 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Верховний Суд у постанові від 15 лютого 2024 року у справі №620/4786/23 зазначив, що пункт 4 Постанови №704 вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно змінюватись щороку з 1 січня через зміну (збільшення) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як наслідок, саме з цією датою пов'язується підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно й право на перерахунок раніше призначених пенсій, який має бути здійснений в централізованому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, тобто автоматично за наслідками вчинення узгоджених відповідним механізмом дій компетентних органів державної влади, у зв'язку із чим в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням. Натомість до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Відтак невиготовлення уповноваженим органом державної влади довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому (належному) розмірі, через неможливість здійснення перерахунку його пенсії з вини органу, уповноваженого видати таку довідку, оскільки ставить під сумнів дотримання таким органом принципу “належного врядування».

У постанові від 24 травня 2023 року у справі №160/19847/21 Верховний Суд виснував, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У спірних відносинах ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами вирішення спору судом (справи №140/14730/24, №140/9190/24) спочатку виготовив довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року з урахуванням збільшеного посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, із зазначенням також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру його пенсії ОСОБА_1 , а у зв'язку із заниженням у такій довідці розмірів та надбавки за особливості проходження служби та премії, що встановлено рішенням суду у справі №140/14730/24, - оновлену довідку від 17 березня 2025 року №ХА18440.

Тобто, довідка від 17 березня 2025 року №ХА18440 видана уповноваженим органом - ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, що є підставою для перерахунку пенсії (у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою, третьою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За приписами статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений з 01 лютого 2023 року, оскільки це є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність повторних звернень до суду.

ОСОБА_1 просив здійснити виплату пенсії з розрахунку 80 процентів грошового забезпечення, визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2025 року №ХА18440, без обмеження її максимальним розміром. Натомість зі змісту відзиву на позов стає очевидним, що відповідач не вбачає підстав для нарахування та виплати позивачу пенсії без застосування обмеження максимальним розміром.

Крім того, з розрахунку пенсії з 01 червня 2023 року, з 01 листопада 2023 року видно, що розмір пенсійної виплати позивача обмежувався десятьма прожитковими мінімумумами, установлених для осіб, які втратили працездатність (а.с.27-28).

Отже, позиція відповідача зі спірних питань є відомою з сукупності усіх обставин у справі. Вона не залишає підстав сподіватися, що у разі визнання за позивачем права на перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 березня 2025 року №ХА18440 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 рік, пенсія буде перерахована так, як про це просив позивач.

Водночас суд зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-ХІІ зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є втрата чинності із 20 грудня 2016 року частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Оскільки частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 є відсутньою, то положення Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри “у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено на “у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року», є нереалізованими.

Отже, із 2017 року стаття 43 Закону №2262-ХІІ не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, було введено в дію Законом №3668-VI.

У постанові від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27 січня 2022 року у справі №240/7087/20, від 17 лютого 2022 року у справі №640/11168/20, від 18 травня 2022 у справі №380/12337/20, від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18, від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21 та ін.

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ. Відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня його ухвалення Конституційним Судом України.

Наведене вказує на неправомірність дій відповідача щодо обмеження пенсійної виплати максимальним розміром.

При вирішенні спору в решті позовних вимог з розрахунків пенсії №0301003112-Міноборони, наявних в матеріалах справи (а.с.30-31), установлено, що основний розмір пенсії позивача становить 80 процентів грошового забезпечення (при вислузі 30 років), тобто, у розмірі, у якому пенсію було призначено (а.с.22). Отже, відсутнє порушення прав позивача щодо заявлених у цій частині позовних вимог.

З огляду на встановлені у справі обставини та наведені норми чинного законодавства України, межі позовних вимог, суд дійшов висновку про їх задоволення частково у спосіб визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 17 березня 2025 року №ХА18440 та зобов'язання відповідача провести з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі вказаної довідки (з урахуванням раніше виплачених сум) без обмеження максимальним розміром, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2025 року №ХА18440.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2025 року №ХА18440 без обмеження максимальним розміром.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк