про закриття провадження у справі
30 квітня 2025 рокуЛуцькСправа № 640/16584/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про застосування заходів реагування,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом зобов'язання відключити джерело електроживлення та накласти печатки на розподільчі електрощити приміщень, розташованих за адресою: бульвар Лесі Українки, 26 в Печерському районі м. Києва - до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2021 року прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
Станом на 15 грудня 2022 року - день набрання чинності Законом України від 13 грудня 2022 року №2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон №2825-IX) адміністративну справу №640/16584/21 Окружним адміністративним судом міста Києва розглянуто не було.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-ІХ (в редакції Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 16 липня 2024 року №3863-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ») адміністративну справу передано на розгляд та вирішення Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/16584/21; судовий розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.
Провадження у справі належить закрити з таких мотивів та підстав.
Судом установлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 року №218 “Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» вирішено ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України та утворити Державну сервісну службу містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій. Одночасно установлено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція продовжує здійснювати повноваження та функції до завершення здійснення заходів з утворення Державної сервісної служби містобудування; утворено комісію з ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції.
Вказаною постановою Уряду не було визначено правонаступника прав та обов'язків ліквідованого органу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 року №219 “Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» утворено Державну інспекцію містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Установлено, що забезпечення діяльності Державної інспекції містобудування у 2020 році здійснюється в межах видатків, передбачених Державній архітектурно-будівельній інспекції.
Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 року №1340 “Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» (далі - Постанова №1340) утворено Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ) як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (пункт 1). При цьому вказаною постановою ліквідовано Державну інспекцію містобудування та Державну сервісну службу містобудування (пункт 3).
Отже, ДІАМ була створена не на заміну Державної архітектурно-будівельної інспекції України, а як новий орган виконавчої влади.
Рішення про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції України та створення замість неї окремих органів, між якими будуть розподілені її функції, Уряд ухвалив ще 13 березня 2020 року. Відповідні постанови Кабміну набули чинності 15 березня 2020 року.
Як установлено частинами першою, п'ятою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Реєстру запису про її припинення.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державна архітектурно-будівельна інспекція України 06 березня 2023 року припинена (запис №1000701110026047267).
Отже, Державна архітектурно-будівельна інспекція України як юридична особа ліквідована, тобто фактично вибула унаслідок припинення. Її повноваження перейшли до новоствореного органу виконавчої влади - ДІАМ.
Предметом позову у цій справі є застосування до заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, розташованих за адресою: бульвар Лесі Українки, 26 в місті Києві, до повного усунення Державною архітектурно-будівельною інспекцією України порушень, зазначених в акті перевірки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві від 06 квітня 2021 року №2424.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V), Кодексом цивільного захисту України.
Згідно з частиною другою статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання, крім суб'єктів господарювання, які займаються незалежною професійною діяльністю за місцем проживання та не використовують найману працю, аварійно-рятувальними службами.
Як установлено статтею 65 Кодексу цивільного захисту України, Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування; 2) суб'єктів господарювання; 3) аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо, а також через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
За приписами частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
У статті 7 Закону №877-V також передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За змістом позовної заяви та доданих до неї документів Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (позивач), реалізуючи повноваження з нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, провело планову перевірку щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та актом від 13 квітня 2020 року №42 встановило ряд порушень Державною архітектурно-будівельною інспекцією України (відповідачем) вимог законодавства у цій сфері відповідачем.
Тобто, предмет цього позову не стосується безпосередньо виконання повноважень та функцій Державної архітектурно-будівельної інспекції України як суб'єкта владних повноважень, яке хоч і було центральним органом виконавчої влади, однак у цих відносинах виступає як юридична особа в значенні суб'єкта господарювання, на керівника (керівників) якого згідно з частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України покладається забезпечення пожежної безпеки.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обумовлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Припинення юридичної особи є відповідно до статті 52 КАС України однією з підстав процесуального правонаступництва, проте лише у тих випадках, коли при припиненні юридичної особи її права та обов'язки переходять до іншої особи (правонаступника). Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права.
Водночас процесуальне правонаступництво не допускається у всіх випадках, коли відсутнє правонаступництво в матеріально-правовому смислі. Зокрема, процесуальне правонаступництво не допускається у разі припинення юридичної особи шляхом ліквідації, крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, що установлено статтею 609 Цивільного кодексу України.
Натомість пунктом 5 частини першої статті 238 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі: у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Закриття провадження у справі - це форма завершення справи, зумовлене передбаченими законом обставинами, що повністю відкидають можливість судочинства.
Оскільки судом встановлено, що відповідача у справі - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України припинена у зв'язку з ліквідацією, про що 06 березня 2023 року вчинено відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а спірні правовідносини не допускають правонаступництва, то наявні підстави для закриття провадження у справі на підставі пункту 5 частини першої статті 238 КАС України.
Керуючись статтями 238, 248, 256 КАС України, суд
Закрити провадження у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про застосування заходів реагування.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк