Справа № 743/388/25
Провадження №3/743/204/25
30 квітня 2025 року селище Ріпки
Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Макаревич Я.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, вчинене:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючою за адресою: АДРЕСА_2 , працюючою санітаркою КНП "Чернігівський медичний центр",
кваліфіковане за частиною 1 статті 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 046472 від 08.04.2025 вбачається, що 08.04.2025, близько 08 години 00 хвилин, ОСОБА_1 по в АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно свого чоловіка ОСОБА_2 , яке полягало у висловлюванні нецензурної лайки, внаслідок чого завдала шкоди психічному здоров'ю потерпілого.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною 1 статті 1732 КУпАП.
Потерпілий ОСОБА_2 у судове засіданні не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Від неї надійшла заява в якій вона вказує, що з протоколом не згодна, тому що її чоловік постійно вживає спиртні напої, а коли починає робити зауваження, знову починаютья сварки (ображання). В день події потерпілий знаходився у стані алкогольного спяніння та ображав її.
Вирішуючи питання про розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 суддя враховує, що остання обізнана з фактом складення на неї протоколу про адміністративне правопорушення, який буде розглядатися Ріпкинським районним судом Чернігівської області, однак до суду не прибула.
Зважаючи на викладене суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних доказів.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, а саме: фактичні дані, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 046472 від 08.04.2025, формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 08.04.2025, поясненні ОСОБА_2 від 08.04.2025, копії пояснення ОСОБА_1 від 08.04.2025, заявою ОСОБА_1 від 30.04.2025, суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Відповідно до частини 1 статті 1732 КУпАП відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, у разі вчинення домашнього насильства психологічного характеру обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення є наявність шкоди психічному здоров'ю потерпілої особи.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Відповідно до частини 2 статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що підтверджують завдання шкоди психічному здоров'ю потерпілого, а відтак відсутні усі обов'язкові елементи об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1732 КУпАП.
Водночас в матеріалах справи наявні показання потерпілого, який вказав, що ображав ОСОБА_3 та вдарив її по обличчю.
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978, «Коробов проти України» від 21.10.2011 Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, з точки зору належності, допустимості та взаємозв'язку, застосовуючи критерій доведення «поза розумним сумнівом», суддя приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення та необхідність закриття провадження по справі.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З врахуванням наведеного, провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 1732 КУпАП необхідно закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.
Керуючись статтею 62 Конституції України, статтями 1732, 221, 245-249, 251, 252, 276-279, 280, 283-285 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 1732 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області.
За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, встановленого на оскарження.
Суддя Я.М. МАКАРЕВИЧ