Справа № 766/24008/21
н/п 2-а/766/130/25
18 квітня 2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: Майдан С.І.,
за участю секретаря: Кирпиченко І.А.,
представника відповідача: Коломієць В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
Позивач 30.11.2021 року звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії ВМ №00001326 від 18 листопада 2021 року; справу про адміністративне правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю в діях позивача події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП; стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати по справі. ОСОБА_1 є власником транспортного засобу DAF XF 105.460 (спеціалізований вантажний сідловий тягач), реєстраційний номер НОМЕР_1 , маса якого без навантаження становить 7870 кг (7,87 тон). 25.11.2021 року рекомендованим листом позивач отримав від Державної служби України з безпеки на транспорті оскаржувальну постанову. Згідно вказаної постанови, відповідальна особа 18.11.2021 року о 00:47 год. за адресою М-06 Київ-Чоп, км 54+285, допустила рух транспортного засобу DAF XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України, а саме: загальної маси транспортного засобу на 8,0% (8,041 тон), чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.132-1 КУпАП. Відповідно до зазначеної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн. даною постановою також зафіксовано, що порушення в автоматичному режимі зафіксоване за допомогою технічного засобу WIM2, 2, яке має свідоцтво про повірку №35-02/5819, 5820, 5821, 5822 до 07 жовтня 2022 року. ОСОБА_1 вважає, що оскаржувальна постанова винесена неправомірно. Зазначений транспортний засіб самостійно вантаж не перевозить, а тільки із застосуванням причепу/напівпричепу. Посилання на використання напівпричепу KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , оскаржувальна постанова взагалі не містить, а загальна маса транспортного засобу DAF XF 105.460 становить 7870 кг, що свідчить про неможливість досягнення останнім граничних вагових параметрів, які передбачені п.22.5 ПДР. У зв'язку з цим, дослідження посадовою особою відповідача інкримінованого правопорушення не є всебічним, повним та об'єктивним, оскільки у оскаржуваній постанові відсутні дані про тип транспортного засобу: ширина, висота, довжина, міжосьова відстань. Оскільки, напівпричеп KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , є контейнеровозом, то згідно п.22.5 ПДР України, транспортний засіб DAF XF 105.460 з його використанням має право здійснювати дорожнє перевезення вантажів без спеціальних правих фактичною масою до 44,0 тон включно, а не до 40,0 тон, як для інших вантажних транспортних засобів, а адміністративна відповідальність за інкримінованою нормою матеріального права матиме місце у разі перевищення загальної маси транспортного засобу, починаючи з 5%, що становить 2,2 тони при загальній масі транспортного засобу 46,2 тони. У оскаржувальній постанові взагалі не зазначено результатів зважування. Порушення вагових норм зафіксовано лише за допомогою технічного засобу WIM2, 2 за адресою М-06 Київ-Чоп, км 54+285. Інші майданчики системи WIM порушень вагових норм не зафіксували. Викладені обставини ставлять під сумнів справний технічний стан технічного засобу WIM2, 2 за адресою М-06 Київ-Чоп, км 54+285. Результати зважування за допомогою технічного засобу WIM2, 2 не є належним доказом руху транспортного засобу з перевищенням встановлених вагових параметрів, в розумінні ст.73 КАС України. Викладене свідчить, що оскаржувальна постанова винесена відповідачем безпідставно з порушенням чинних норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого остання підлягає скасуванню.
Ухвалою від 06.12.2021 року провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 16.09.2024 року здійснено перехід розгляду адміністративної справи зі спрощеного позовного провадження без виклику сторін у спрощене позовне провадження з викликом сторін.
03.10.2024 року сторона відповідача надала до суду відзив, згідно якого вважають, що наявні підстави для відмови в задоволенні позовних вимог. Представник відповідача зазначив, що головним спеціалістом відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті, Блажко Є. М., складено постанову серія ВМ № 00001326 від 18.11.2021 року, згідно з якою встановлено, що 18.11.2021 о 00 год 47 хв., за адресою М-06 Київ-Чоп, км 54+285, відповідальна особа - ОСОБА_1 , допустив рух транспортного засобу DAF XF 105.460, ДНЗ НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: загальної маси транспортного засобу на 8% (8.041 тон), відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 132-1 КУпАП. За вказане правопорушення позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8 500,00 грн. Вищевказане правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу WIM 2, 2: свідоцтва про повірку підсистеми вагового контролю № 35-02/ 5819, 5820, 5821, 5822 чинні до 07.10.2022 року. Сторона відповідача вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Здійснюючи перевезення вантажу із певними відхиленнями від встановлених нормативів, користувач транспортним засобом завідомо погоджується на перевищення встановлених вагових та габаритних параметрів транспортного засобу. Таке рішення призводить до негативної ситуації з автодорогами, оскільки перевезення вантажів із перевищення нормативних вагових та/або габаритних параметрів передусім пошкоджує дорожнє покриття, порушуючи його міцність та цілісність, що в подальшому спричиняє руйнування дорожнього полотна. Тобто, встановлення відповідних нормативів та притягнення до відповідальності за їх перевищення слугує превентивним та компенсаційним заходом, що в свою чергу підвищить безпеку руху на автодорогах та слугуватиме збереженню українських автошляхів. Як наслідок, саме від обачності водіїв при дотриманні встановлених параметрів транспортних засобів під час здійсненне перевезення вантажу та збереження стану доріг залежить якість та своєчасність забезпечення потреб економіки, соціальної сфери громадян. В постанові фіксується саме марка, модель, державний номерний знак тягача, оскільки відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» причіп - це транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем. Зважаючи на це в постанові зазначається саме інформація про тягач. Також, як видно з інформаційної картки автоматичного пункту габаритновагового контролю та даних постанови транспортний засіб - тягач був зафіксований саме з напівпричепом - це видно по кількості вказаних в інформаційній картці та постанові осей. Посилання позивача на відсутність даних щодо напівпричепу, який використовувався скаржником для перевезення вантажу під час фіксації правопорушення, представник відповідача просив не брати до уваги, оскільки причеп не є механізованим транспортним засобом і самостійно пересуватися не може. З огляду на вищевказане тягач разом з причепом розглядаються як один транспортний засіб (состав), котрий приводиться в рух саме тягачем. Система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі. Таким чином, твердження позивача про відсутність необхідного обсягу інформації у постанові явно не спростовує факт наявності події адміністративного правопорушення за ч.2 ст.132-1 КУпАП. Решта інформаційних даних, про відсутність яких наголошується позивачем, не має значення для встановлення події правопорушення. З системного аналізу положень Порядку № 1174 вбачається, що здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою, зокрема на автомобільному транспорті може здійснюватися, зокрема шляхом встановлення на автомобільних дорогах автоматичних пунктів - комплекс технічних засобів, що здатні в автоматичному режимі, зокрема вимірювати загальну масу транспортного засобу; визначати кількості осей транспортного засобу; вимірювати навантаження, що припадають на кожну вісь транспортного засобу тощо. Зафіксовані параметри транспортного засобу відображені в картці габаритно-вагового контролю за постановою серії ВМ № 00001326 від 18.11.2021 року. Позивач здійснював перевезення з використанням напівпричепу-контейнеровозу, що не є контейнеровозом в розумінні норм чинного законодавства України, а тому фактична маса для таких транспортних засобів = 40 т. Товарно-транспортна накладна №356896 від 17.11.2021 року не може беззаперечно свідчити про достовірність важення транспортного засобу та вантажу з боку позивача, тому посилання позивача на те, що перевезення позивачем товару відповідно до товарно-транспортної накладної, з урахуванням ваги автомобіля та причепу, виключає перевантаження транспортних засобів, сторона відповідача вважає необґрунтованими. Дана товаро-транспортна накладна датована 17.11.2024 року, а дане правопорушення вчинено 18.11.2021 року, а отже не є підтвердженням того, що транспортний засіб в момент проїзду через систему габаритно-вагового контролю їхав з дотриманням вимог п 22.5. Правил дорожнього руху. На підтвердження факту фіксації руху транспортних засобів позивача через автоматичний пункт з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, що стало підставою для притягнення його до відповідальності, а також справності технічного засобу та достовірності встановлених ним відомостей представник відповідача повідомляє, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 2,2, яким здійснювалась фіксація правопорушення в автоматичному режимі, є справним та придатним до експлуатації, що підтверджується: свідоцтва про повірку підсистеми вагового контролю №35-02/ 5819, 5820, 5821, 5822 чинні до 07.10.2022 року. WIM-комплекси відносяться до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що прямо вказано у п.52 Додатку 1 до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94. Всі постанови про порушення містять посилання на технічний засіб вимірювання, що призводить до можливості його точної ідентифікації, а вимірювальна техніка за своїми характеристиками відповідає вимогам ДСТУ і враховує гранично допустимі похибки при зважуванні. Постанова ВМ №00001326 від 18.11.2021 року про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України відповідає усім вищенаведеним критеріям та містить усю необхідну інформацію, передбачену КУпАП, Порядком № 1174, Інструкцією № 512. У зв'язку з викладеним, представник відповідача просив винести законне й обґрунтоване рішення, яким відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
14.10.2024 року позивач подав пояснення по справі, в якому позивач зазначив, що належний йому транспортний засіб самостійно вантаж не перевозить, а тільки із застосуванням причіпного пристрою (причепу/напівпричепу), в якому і знаходиться вантаж, що перевозиться, тобто утворює собою комбінований транспортний засіб. Так, належними та допустимими доказами підтверджено, що у зазначений в оскаржуваній постанові на транспортному засобі DAF XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з використанням напівпричепу KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , які належить позивачу, що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_3 та НОМЕР_4 , згідно товарно-транспортної накладної №356896 від 17.11.2021 року перевозився вантаж сої загальною масою 44,287 тон (в межах допустимих вагових норм для контейнеровозів з урахуванням дозволеної 2% похибки) за визначеним маршрутом. Позивач зазначає, що оскаржувана постанова не містить посилання на використання напівпричепу KRONE з відповідним реєстраційним номером, який, згідно правовстановлюючих документів, є спеціалізованим напівпричепами (контейнеровоз), хоча дана обставина є вирішальною при дослідженні спірних правовідносин. Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесення спірної постанови посадовою особою суб'єкта владних повноважень не враховувалися такі дані як марка, модель, державний номерний знак причепу/напівпричепу, категорія транспортного засобу, типу транспортного засобу, тощо, тобто ті дані, які мають фактично першочергове значення для визначення вагових параметрів, передбачених п.22.5 ПДР України. У зв'язку із цим, відповідач розраховує перевищення вагових параметрів, передбачених п. 22.5 ПДР, виходячи з розрахунку 40 тон для фактичної маси комбінованого транспортного засобу, що підтверджується змістом оскаржуваної постанови, залишаючи поза увагою збільшений показник у 44 тони, який вищевказаною нормою матеріального права передбачений для такого типу транспортного засобу як контейнеровоз. Вказане свідчить, що дослідження обставин інкримінованого правопорушення посадовою особою відповідача не є всебічним, повним та об'єктивним, що не відповідає завданням КУпАП, адміністративного судочинства та суперечить приписам ч. 2 ст. 2 КАС України. Тому, враховуючи наведені положення п.22.5 ПДР для комбінованих транспортних засобів, якими встановлені допустимі габаритно-вагові норми з урахуванням інформації щодо причепу/напівпричепу та інших причепних пристроїв, остання має суттєве значення при розгляді справи про адміністративне правопорушення за п. 22.5 ПДР та ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у відзиві.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 18.11.2021 року о 00:47 год. за адресою М-06 Київ-Чоп, км 54+285, автоматичним пунктом фіксації зафіксовано транспортний засіб DAF XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України, а саме: загальної маси транспортного засобу на 8,0% (8,041 тон), із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР.
За результатом фіксації в автоматичному режимі адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті головним спеціалістом відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Блажко Є.М. винесено постанову від 18.11.2021 року серії ВМ №00001326, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
Згідно вказаної постанови, автоматична фіксація правопорушення здійснена технічним засобом WIM 2, 2, який пройшов повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, про що ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» видано Свідоцтва №35-02/ 5819, 5820, 5821, 5822, строком до 07.10.2022 року, про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі типу: Інформаційно-телекомунікаційна система (ІТС). Автоматизована система зважування ТЗ в русі (WIM). Підсистема вагового контролю ТЗ.
Так, технічно зафіксовано перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,0% (8,041 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Результати автоматичної фіксації транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення показали, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу, зокрема, загальна маса ТЗ становить 48041 кг.
Згідно доданих до постанови файлів та як не заперечується учасниками, автомобільне перевезення здійснювалось транспортним засобом DAF XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , транспортний засіб, державний номерний знак НОМЕР_1 , за своїми характеристиками являється спеціалізованим вантажним спеціалізованим сідловим тягачем, власником транспортного засобу зареєстрований ОСОБА_1 .
Також, позивач зазначає і відповідачем встановлено, що автомобільне перевезення здійснювалось разом із напівпричепом спеціалізованим напівпричепом-контейнеровоз KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 транспортний засіб, державний номерний знак НОМЕР_2 , за своїми характеристиками являється спеціалізованим напівпричепом Н/ПР контейнеровозом, переобладнаним для перевезення контейнеру, власником транспортного засобу зареєстрований ОСОБА_1 .
Відповідно до частин 1, 5 статті 14 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів.
Учасники дорожнього руху зобов'язані, у тому числі, знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.
Частиною 2 статті 29 Закону України від 30.06.1993 №3353-ХІІ передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин), передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно із пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Слід враховувати, що механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначає Порядок фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 року №1174.
За визначеннями, наведеними у пункті 2 Порядку від 27.12.2019 року №1174, автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті - комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером; метадані - структуровані дані, які містять відомості про подію, зафіксовану за допомогою автоматичного пункту, характеристики зафіксованого транспортного засобу, необхідні для його ідентифікації, параметри функціонування технічних засобів автоматичного пункту, а також інші дані, необхідні для обліку, пошуку, оцінки та управління такими відомостями; система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-комунікаційної системи.
За правилами пунктів 7, 8 Порядку від 27.12.2019 року №1174 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.
Автоматичні пункти встановлюються в місцях (на ділянках) руху вантажних транспортних засобів на: автомобільних дорогах загального користування державного значення - за рішенням органу управління таких доріг; автомобільних дорогах загального користування місцевого значення - за рішенням облдержадміністрацій; вулицях і дорогах у містах та інших населених пунктах - за рішенням органу місцевого самоврядування.
Місця встановлення автоматичних пунктів погоджуються з Укртрансбезпекою.
Вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. №163.
Відповідно до пунктів 11, 12, 13 Порядку від 27.12.2019 року №1174 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) автоматичними пунктами фіксуються правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.
Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
Згідно із пунктами 14, 15 Порядку від 27.12.2019 року №1174 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих.
Метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 «Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку», повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).
За правилами пунктів 16, 17 Порядку від 27.12.2019 року №1174 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли.
У постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
Частиною 2 статті 132-1 КУпАП визначено, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
У Примітці цієї статті передбачено, що підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Виходячи з обставин справи, підставою для видання оспорюваної постанови про застосування до позивача адміністративного стягнення (штрафу) стали результати автоматичного вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу, та загальної маси транспортного засобу, проведеного 18.11.2021 року автоматичним пунктом на відповідній ділянці автомобільної дороги.
Відповідно до цих результатів вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження, а саме загальної маси транспортного засобу більш ніж на 8%.
Виходячи із розрахунку штрафу, адміністративне стягнення згідно оспорюваної постанови застосовано до позивача за перевищення встановлених законодавством вагових норм загальної маси транспортного засобу до 10%.
Так, в момент зважування загальна маса транспортного засобу перевищила максимально допустиму на 8,041 тони, тобто, з урахуванням допустимої похибки, склала 48.041 тон замість дозволених 40 тон.
Стосовно доводів позивача, що у спірних правовідносинах позивачем під час перевезення використано напівпричіп контейнеровоз, а отже відповідно до пункту 22.5 ПДР максимально допустимою масою транспортного засобу являються 44 тони, то суд погоджується із висновками Державної служби з безпеки на транспорті про те, що визначальним фактором при застосуванні нормативу загальної маси у 44 тони є не лише наявність підтверджуючого документу про те, що транспортний засіб рухався із напівпричепом контейнеровозом, а те, що контейнеровоз здійснював перевезення одного або більше контейнерів.
Водночас, згідно даних Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 транспортний засіб KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який використовувався у спірному перевезенні, за своїми характеристиками являється спеціалізованим напівпричепом Н/ПР контейнеровозом, переобладнаним для перевезення контейнеру, здійснював перевезення вантажу сої.
Таким чином, переобладнання транспортного засобу та зміна технічних характеристик транспортного засобу спростовує доводи позивача про те, що спірне перевезення здійснювалось за допомогою спеціалізованого напівпричепу контейнеровозу. Отже, сам факт реєстрації автомобільного транспорту - контейнеровозом не поширює на спірне автомобільне перевезення вагові обмеження у 44 тони, передбачені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, з огляду на відмінну форму використання.
З огляду на те, що матеріали справи містять належні та допустимі докази вчинення позивачем адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.132-1 КУпАП, фіксація адміністративного правопорушення відбулась в установленому законом порядку, матеріали справи про адміністративне правопорушення та представлені учасниками докази містять усі необхідні відомості, передбачені Порядком №1174 і які дозволять у своїй сукупності встановити фактичні обставини правопорушення, суд вважає, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення є правомірною, а стягнення накладено в межах санкції частини 2 статті 132-1 КУпАП.
Відтак, вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 5-9, 12, 72, 77, 241-246, 255, 286, 292, 293, 295, 297 КАС, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 28.04.2025 року.
Суддя: С.І. Майдан