Ухвала від 15.04.2025 по справі 201/4337/25

Справа № 201/4337/25

Провадження № 1-кс/201/1633/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 (ВКЗ), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 2 відділення СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_4 , погодженого прокурором Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000002, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.01.2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий виклад клопотання.

Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчими СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за № 22025130000000002, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.01.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи, що ОСОБА_5 у вказаному кримінальному провадженні набула статусу підозрюваної у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, до слідчого за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, її оголошено у розшук, наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Позиції учасників.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.

Встановлені слідчим суддею обставини.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 внаслідок повномасштабного військового вторгнення російської федерації на територію України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, який в подальшому продовжений Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023 від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 №271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025 та відповідно діє до теперішнього часу.

03.07.2022 збройними силами рф спільно з незаконними збройними формуваннями так званої «Луганської Народної Республіки» (далі - «лнр»), м. Лисичанськ Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області захоплено та визнано таким, що перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконних збройних формувань так званої «лнр» ( Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309).

З 23.09.2022 по 27.09.2022 на усій тимчасово окупованій території Луганської області та на так званих «закордонних дільницях» на території РФ було проведено незаконний референдум з питання «входження Луганської Народної Республіки до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації».

30.09.2022 підписано так званий «Договір між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою про прийняття до Російської Федерації Луганською Народною Республікою та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта» (мовою оригіналу: «Договор между Российской Федерацией и Луганской Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республикой и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта»), який у подальшому ратифіковано федеральним законом держави-агресора, внаслідок чого з листопада 2022 року розпочалася перереєстрація та створення нових незаконних органів державної влади так званої «лнр», як суб'єкта РФ.

Так, на окупованій території Лисичанської міської територіальної громади Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєвєродонецького) району Луганській області представниками так званої «лнр», підконтрольними державі-агресору, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема, законом так званої «лнр» № 428-ІІІ від 14.03.2023 «Про створення на території Луганської Народної Республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів» (мовою оригіналу: «Об образовании на территории Луганской Народной Республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ»), створено «Муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «Муниципальное образование городской округ город Лисичанск Луганской Народной Республики»), виконавчо-розпорядчим органом якого є так звана «Адміністрація міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», що в розумінні п.п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є окупаційною адміністрацією Російської Федерації, що здійснює свою діяльність за адресою: Луганська обл., Сіверськодонецький (раніше - Сєвєродонецький) район, м. Лисичанськ, вул. М. Грушевського (раніше - Комсомольська), буд. 7.

У січні 2024 року, більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області в м. Лисичанську Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області, не дотримала своїх обов'язків громадянина України, викладених у ст. ст. 65, 68 Конституції України: щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів; неухильного додержання Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, усвідомлюючи, що держава, громадянкою якої вона є, Україна зазнає посягання на свій суверенітет та недоторканість, в умовах, коли територія Луганської області, на якій вона перебуває, є незаконно захопленою представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй незаконних збройних формувань так званої «ЛНР», скористалася цією ситуацією на власну користь та всупереч діючому Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», (зокрема, ст. 2 вказаного Закону передбачає, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України ); ст. ст. 1-3, 6 Конституції України, відповідно до яких Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; органи влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України; ст. ст. 17, 19 Конституції України, відповідно до яких, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, вступила в злочинну змову з представниками окупаційних військ російської федерації та представниками так званої «ЛНР», отримавши від них пропозицію на зайняття посади так званого «начальника фінансового управління Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «начальника финансового управления Администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск Луганской Народной Республики», що здійснює свою діяльність за адресою: Луганська обл., Сіверськодонецький (до 26.09.2024 - Сєвєродонецький) район, м. Лисичанськ, вул. М. Грушевського (раніше - Комсомольська), буд. 7, і в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно, умисно погодилася на вказану пропозицію.

Частинами 3 та 4 пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про хабарництво» від 26.04.2002 № 5 передбачено, що організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном. Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, у січні 2024 року, більш точних дати та часу встановити не виявилось можливим, ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, знаходячись на тимчасово окупованій території м. Лисичанська Сіверськодонецького (раніше - Сєвєродонецького) району Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, будучи обізнаною про незаконність органів влади, створених представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй незаконних збройних формувань так званої «ЛНР» на тимчасово окупованій території України, маючи умисел на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово купованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання зайняти керівну посаду в незаконному органі влади, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно умисно зайняла посаду так званого «начальника фінансового управління Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: начальника финансового управления Администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск Луганской Народной Республики), що пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, що здійснює свою протиправну діяльність на тимчасово окупованій території м. Лисичанська Сіверськодонецького (раніше - Сєвєродонецького) району Луганської області за адресою: вул. М. Грушевського (раніше - Комсомольська), буд. 7.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Щодо обґрунтованої підозри.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 06.01.2025, яким зафіксовано факт розміщення публікації в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 29.10.2024, де присутня ОСОБА_5 , яка перебуває на засіданні т.зв. «Совета депутатов муниципального округа город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу);

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 06.01.2025, яким зафіксовано розміщення на офіційному сайті мовою оригіналу «ЕГРЮЛ» інформації щодо окупаційного органу - «финансового управления администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу). У відповідній довідці начальником цього органу позначена ОСОБА_5 ;

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 06.01.2025, яким зафіксовано розміщення на офіційному сайті «администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу) офіційного документа - «постановления об утверждении отчёта об исполнении бюджета муниципального образования городской округ город Лисичанск лнр за 6 месяцев 2024 года» (мовою оригіналу), в якому ОСОБА_5 позначена як «начальник финансового управления администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу);

- протоколом огляду мережі «Інтернет» від 06.01.2025, яким зафіксовано розміщення на офіційному сайті «администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу)» офіційного документу - «постановления об утверждении отчёта об исполнении бюджета муниципального образования городской округ город Лисичанск лнр за 9 месяцев 2024 года» (мовою оригіналу), в якому ОСОБА_5 позначена як «начальник финансового управления администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу);

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 07.01.2025, яким зафіксовано розміщення на офіційному сайті «администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу) офіційного документа - «Состав оргкомитета по учёту предложений граждан по проекту решения “О бюджете муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» и участия граждан в его обсуждении», в якому ОСОБА_5 позначена як «начальник финансового управления администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу) та «секретарь организационного комитета (мовою оригіналу);

-показаннями свідка ОСОБА_6 (протокол допиту від 13.01.2025), яка повідомила про те, що знає осибисто ОСОБА_5 , бо працювала з нею, дізналась від колег про те, що ОСОБА_5 залишилась на окупованій території та зайняла посаду начальника в окупаційному органі, а також про те, що ОСОБА_5 у листопаді 2022 року надіслала їй у месенджері заяву про звільнення з Лисичанської міської ВА;

-протоколом пред'явлення особи для впізнання свідку ОСОБА_6 від 13.01.2025, за результатами проведення якого свідок впізнала ОСОБА_5 ;

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 13.01.2025 за участю свідка ОСОБА_6 , під час якого свідок впізнала ОСОБА_5 на публікації про засідання «т.зв. «Совета депутатов муниципального округа город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу);

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 23.01.2025, яким зафіксовано розміщення публікації в телеграм-каналі «Совет города Лисичанск» від 11.12.2024, де присутня ОСОБА_5 , яка перебуває на засіданні т.зв. «постоянной комиссии по бюджетной, финансовой, налоговой и имущественной политики» (мовою оригіналу);

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 27.01.2025, яким зафіксовано розміщення на офіційному сайті «администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу)» офіційного документу - «Состав комиссии по реорганизации унитарного предприятия “Ритуальные услуги города Лисичанска лнр» в форме преобразования в муниципальное бюджетное учреждение “Ритуальная служба города Лисичанска», в якому ОСОБА_5 позначена як «начальник финансового управления администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу) та включена до складу вище зазначеної «комісії»;

-показаннями свідка ОСОБА_7 (протокол допиту від 31.01.2025), яка повідомила про те, що особисто знає ОСОБА_5 , бо працювала з нею, дізналась від колег про те, що ОСОБА_5 залишилась на окупованій території та зайняла посаду начальника в окупаційному органі;

-протоколом пред'явлення особи для впізнання свідку ОСОБА_7 від 31.01.2025, за результатами проведення якого свідок впізнала ОСОБА_5 ;

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 31.01.2025 за участю свідка ОСОБА_7 , в ході якого свідок впізнала ОСОБА_5 на публікації про засідання т.зв. «Совета депутатов муниципального округа город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу);

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 31.01.2025 за участю свідка ОСОБА_7 , в ході якого свідок впізнала ОСОБА_5 на публікації про засідання т.зв. «постоянной комиссии по бюджетной, финансовой, налоговой и имущественной политики» (мовою оригіналу);

-показаннями свідка ОСОБА_8 (протокол допиту від 07.02.2025), яка повідомила про те, що знає особисто ОСОБА_5 , бо працювала з нею, дізналась від колег про те, що ОСОБА_5 залишилась на окупованій території та зайняла посаду начальника в окупаційному органі;

-протоколом пред'явлення особи для впізнання свідку ОСОБА_8 від 07.02.2025, в ході якого свідок впізнала ОСОБА_5 ;

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 07.02.2025 за участю свідка ОСОБА_8 , в ході якого свідок впізнала ОСОБА_5 на публікації про засідання т.зв. «Совета депутатов муниципального округа город Лисичанск лнр» (мовою оригіналу);

-протоколом огляду мережі «Інтернет» від 07.02.2025 за участю свідка ОСОБА_8 , в ході якого свідок впізнала ОСОБА_5 на публікації про засідання т.зв. «постоянной комиссии по бюджетной, финансовой, налоговой и имущественной политики» (мовою оригіналу).

Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної ОСОБА_5 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Щодо належного повідомлення про підозру.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є уродженкою смт Білокуракине Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, з датою початку окупації 03.07.2022.

Доказів виїзду підозрюваної ОСОБА_5 з тимчасово окупованої території та перебування на території України, підконтрольній органам державної влади України, в ході досудового розслідування не отримано.

Наразі проведеними оперативно-розшуковими заходами встановити місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_5 не виявилося можливим.

Відповідно до інформації, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянкою України ОСОБА_5 в період з 24.02.2022 до 07.01.2025 в Базі даних не виявлено.

Також під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 може використовувати номер мобільного телефону НОМЕР_1 (наразі не працює).

Факт смерті ОСОБА_5 в Державному реєстрі актів цивільного стану не зареєстрований.

Відомостей про перебування на території, підконтрольній владі України, членів родини або інших родичів ОСОБА_5 , а також їх контактні дані, не встановлено.

З урахуванням викладеного досудовим розслідуванням встановлено, що наразі ОСОБА_5 продовжує проживати на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме в м. Лисичанську, а дані про її в'їзд на підконтрольну органам державної влади України територію - відсутні.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Лисичанська Сіверськодонецького району Луганської області, та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №28(7953) від 06.02.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора від 06.02.2025 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 11.02.2025 о 10:00 год, на 12.02.2025 о 10:00 год, на 13.02.2025 о 10:00 год за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22025130000000002 від 01.01.2025, та отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.

Жодного разу у призначений час та призначене місце громадянка України ОСОБА_5 не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.

Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням із прокурором 14.02.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на вебсайті Офісу Генерального прокурора від 14.02.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 34 (7959) від 14.02.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

Таким чином 14.02.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Щодо ризиків.

Слідчий суддя вважає доведеними ризики, передбачені пунктами 1, 2, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винною у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої);

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;

- неприбуття на виклик до слідчого та прокурора шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибути, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;

- спосіб вчинення злочину (вчинила умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме підозрювана ОСОБА_5 може знищити, сховати або спотворити документи (реєстраційні документи, накази, розпорядження, функціональні обов'язки, посадові інструкції т.зв. «фінансового управління адміністрації міського округу муніципального утворення міський округ м. Лисичанськ лнр», які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить:

- тимчасова окупація території України, а саме м. Лисичанськ Сіверськодонецького району Луганської області, в якому створено так зване «фінансове управління адміністрації міського округу муніципального утворення міський округ м. Лисичанськ лнр», керівником якого призначено ОСОБА_5 , що дає її можливість продовжувати очолювати незаконний орган та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останній у разі її засудження за цей злочин;

- поведінка підозрюваної ОСОБА_5 , яка своїми діями публічно демонструє підтримку прийняття рішення Російською Федерацією від 24.02.2022 щодо проведення на території суверенної держави України, так званої «спеціальної воєнної операції», підтримала дії РФ та незаконних збройних формувань, так званої «ЛНР», спрямовані на захоплення території України, а відповідно публічно заперечує здійснення збройної агресії проти України.

Щодо розшуку.

Постановою слідчого від 21.02.2025 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваної ОСОБА_5 .

Щодо перебування підозрюваної на окупованій території.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 28 лютого 2025 року № 376 м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади Сіверськодонецького району Луганської області є тимчасово окупованою територію України.

Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Лисичанська Лисичанської міської територіальної громади Сіверськодонецького району Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України. Крім того, він визнаний Кабінетом Міністрів України.

Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вище зазначеними доказами та іншими матеріалами кримінального провадження.

Висновки.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, її оголошено у розшук, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також враховуючи факт її переховування від органу досудового розслідування, а також те, що у кримінальному провадженні зібрані докази, які у своїй сукупності свідчать про вчинення нею інкримінованого їй кримінального правопорушення, беручи до уваги його тяжкість та специфіку, а також те, що у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого злочину їй може бути призначено покарання у виді реального позбавлення волі на строк до десяти років, дані про особу підозрюваної, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Щодо застави.

Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 КК України.

Оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Інші питання.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000002, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.01.2025 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.

Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 .

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1