Постанова від 30.04.2025 по справі 173/3532/24

Справа № 173/3532/24

Провадження № 3/173/25/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 р. м. Верхньодніпровськ

Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Кожевник О.А., розглянувши в матеріал який надійшов з ВП № 3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює ТОВ «Шлях», слюсарем, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 830185 від 16 листопада 2024 року о 01 год. 43 хв. 16 листопада 2024 року за адресою: Дніпропетровська область, Кам'янський район, м. Верхньодніпровськ, вул. Титова, 31 водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2107 державний номерний знак НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря КП «Верхньодніпровська ЦМЛ» ВМР № 224 від 16.11.24. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2,9 а ПДР, тим самим вчинив адміністративне правопорушення передбачене за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судове засідання особа яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом направлення СМС повідомлення.

Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 обізнаний, що Верхньодніпровським районним судом Дніпропетровської області стосовно нього розглядається справа про адміністративне правопорушення, наявність в матеріалах справи підтвердження про його належне повідомлення про час та місце розгляду справи, а також те, що останній не вжив заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, не скористався своїм правом на юридичну допомогу, не виявив бажання прийняти участь в судовому засіданні дистанційно. З огляду на викладене, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Разом з цим, захисник Романовська Т.М. направила на адресу суду письмові пояснення в яких просила закрити провадження за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки зібрані докази по справі безумовно свідчать про порушення порядку медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння та вказують на недопустимість медичного висновку як доказу, оскільки на виконання ухвали судді Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 21.01.2025 КП «Верхньодніпровська центральна міська лікарня» надала інформацію про проведений огляд ОСОБА_1 з якого вбачається невідповідність та порушення порядку проведення огляду на стан сп'яніння як того вимагає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 224 від 16.11.2024 року, проведений лікарем ОСОБА_2 о 2.00 (тоді як в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 830185 від 16 листопада 2024 року, час зазначений 02 год. 15 хв.) не містить повної інформації, що є порушенням Інструкції, лабораторна діагностика не проводилась, жодне з біологічних середовищ не досліджувалось, відсутні результати лабораторних тестів, заключний діагноз не встановлено, будь яких ознак наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування ОСОБА_1 під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції не встановлено, а відтак вказаний висновок не може бути допустимим доказом, що підтверджує вину ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.

Разом з цим, з листа від 21.03.2025 року щодо дозволу Міністерства Охорони Здоров'я на використання в медичних закладах (у тому числі в Комунальному підприємству «Верхньодніпровська центральна міська лікарня» Верхньодніпровської міської ради) на проведення медичних оглядів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння із застосуванням комбінованих тестів на наркотики (у тому числі № 6 Wondfo), сертифікату відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки на комбіновані тести на наркотики (у тому числі № 6 Wondfo), а також інформації чи вважається використання комбінованого тесту на наркотики (у тому числі № 6 Wondfo) лабораторним дослідженням вбачається, що в МОЗ відсутні сертифікати відповідності та свідоцтва про повірку даних робочих засобів вимірювальної техніки. Швидкі тести надають лише попередній аналітичний результат.

Згідно з випискою із медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_1 від 14.01.2025 року підтверджується діагноз та факт приймання останнім медичних препаратів на постійній основі з 2015 року.

За інформацією про опис комбінованого тесту на наркотики № 6 Wondfo, з офіційного сайту Таbletki.ua, дана тест-система не розрізняє наркотичні речовини від деяких лікарських препаратів. Позитивний результат може бути отриманий від деяких харчових продуктів або харчових добавок.

Враховуючи зазначене захисник просить суд закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Вислухавши учасників провадження, дослідивши матеріали адміністративної справи, доходжу наступного висновку.

Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції…

Пункт 2.9 а ПДР вказує, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, та регулюється «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року.

Згідно з ч. 2, ч. 3, ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, поліцейським з використаннями спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 12 розділу II «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції (тобто ознаками наркотичного сп'яніння), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:

- наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);

- звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;

- сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;

- почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно з п. 3 розділу 3 вищевказаної Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є:

- запах алкоголю з порожнини рота;

- порушення координації рухів;

- порушення мови;

- виражене тремтіння пальців рук;

- різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;

- поведінка, що не відповідає обстановці.

Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Таким чином, факт перебування особи в стані наркотичного сп'яніння, а відтак і факт керування транспортним засобом цією особою у такому стані, тобто вчинення нею адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, встановлюється за результатами огляду водія на стан наркотичного сп'яніння, а відповідний висновок видається на підставі акту медичного огляду.

Пунктом 1.1.3 Порядку відбору від живих осіб зразків біологічного матеріалу, поводження з ними та організації проведення токсикологічних досліджень з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (методичні рекомендації), узгодженого директором Департаменту розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров'я України 18 січня 2011 року, передбачені правила відбору зразків сечі. Особа, яку обстежують, збирає не менше 100 мл сечі у виданий посуд. Для дослідження на алкоголь потрібно 20 мл сечі, на наркотичні, психотропні та лікарські засоби не менше 80 мл. При неможливості здати достатній об'єм сечі, обстежуваний повинен на пункті відбору зразків сечі випити приблизно 1 л води і протягом 3 годин забезпечити здачу необхідної кількості сечі. Після збору посуд зі зразком закривають корком. Протягом перших 5 хвилин особа, яка контролює відбір зразка у присутності особи, яку обстежують, проводить дослідження сечі за такими показниками: зовнішній огляд, температура, визначення рH сечі. Відповідно до п. 2.3 вищевказаного порядку зразки біологічного матеріалу підлягають дослідженню в день надходження. У виключних випадках зразки зберігаються в лабораторії в холодильнику терміном не більше 2 діб при температурі не вище +4 °С в біксах або пластиковій тарі, які опечатує кожний лікар-лаборант.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП до суду надано:

- інформацію викладену в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 830185 від 16.11.2024;

- висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 224, дата заповнення 16.11.2024 року, дата та час огляду 02 год. 00 хв. 16 листопада 2024 року, відповідно до якого в графі 10. «Висновок огляду (повідомляється в присутності уповноваженої особи Державтоїнспекції)»: в п. «а» зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, позитивні показники на амфетамін, метамфетамін;

- письмові пояснення ОСОБА_1 згідно з якими останній пояснив, що 16.11. о 01 год. 43 хв. він повертався з роботи та був зупинений працівниками поліції за порушення комендантської години. Під час спілкування у поліцейських виникла підозра, що він перебуває під впливом наркотичних речовин та йому запропоновано проїхати до медичного закладу для проходження відповідного огляду на стан наркотичного сп'яніння, на що він погодився.

- відеозапис з місця зупинки транспортного засобу.

Оцінуючи зібрані докази по справі суддя дійшов наступного висновку.

Доводи захисника про те, що висновок щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 де встановлено діагноз на підставі швидко тесту є недопустимим доказом є слушними. Відповідно до інструкції по експлуатації Швидкі тести надають лише попередній аналітичний результат. Більш специфічний альтернативний хімічний метод повинен бути проведений для отримання заключного результату. Позитивний результат тесту свідчить лише про наявність наркотичної речовини/метаболітів та не свідчить про інтоксикацію або її рівень. Є можливість, що технічна або процедурна помилка, чи інші речовини в певних продуктах харчування або лікарських засобах, впливали на тестування та призвели до помилкових результатів. Мета тестування розрізнення негативного результату від можливого позитивного.

На запит суду надіслано акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння… № 224 від 16.11.2024 проведений лікарем ОСОБА_2 стосовно ОСОБА_1 вказана дата огляду 16.11.2024 року о 02.00, зазначено «пункт 21 лабораторна діагностика з метою уточнення наявних речовин впливу: час проведення лабораторних тестів - графа не заповнена, досліджене біологічне середовище (сеча, слина, кров, змиви поверхні губ, шкіри обличчя, рук) - жодне не підкреслене. Пункт 22 дата і час відбору - не заповнений. Пункт 23 метод лабораторних тестів - не заповнений. Пункт 24 Результат лабораторних тестів - не заповнено. Пункт 25 заключний діагноз (за результатами огляду та тестів) - не заповнений. Лікар-нарколог відсутній підпис та ПІБ уповноваженої особи, яка проводила огляд.

Фактично висновок та діагноз встановлений лікарем ОСОБА_2 за результатами огляду, про що зазначено в пункті 20 акту медичного огляду.

Згідно з п. 7 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини під час проведення огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я є обов'язковим.

З урахуванням вищевказаного, при розгляді даної справи встановлено, що при проведенні огляду на стан наркотичного сп'яніння, лікарем лабораторна діагностика не проведена, жодне з біологічних середовищ не досліджувалось, відсутні результати лабораторних тестів, заключний діагноз не встановлено.

Отже, під час розгляду справи суддею встановлено, що огляд ОСОБА_1 16.11.2024 року на стан наркотичного сп'яніння проведено з порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Суддею враховується, що в матеріалах справи відсутні допустимі докази, що підтверджують вину ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме те, що він 16.11.2024 року о 01 год. 43 хв. в м. Верхньодніпровськ по вул. Тітова керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.

Суд вважає необхідним звернути увагу на правові висновки, викладені у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Яременко проти України», де зазначено наступне:

«…Питання, яке Суд має вирішити, полягає у визначенні, чи було справедливим провадження у справі загалом, включаючи спосіб, у який були отримані докази. При цьому має бути оцінена відповідна "незаконність" і, якщо це стосується порушення іншого конвенційного права, має бути оцінений характер виявленого порушення (рішення "Хан проти Сполученого Королівства" і "Аллан проти Сполученого Королівства"). При цьому має бути врахована якість таких доказів і, зокрема те, чи породжують обставини, за яких вони були отримані, будь-який сумнів щодо їхньої достовірності й точності…».

Так, Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях указує, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).

Відповідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Більш того, згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

Статтею 62 Конституції України передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Виходячи із змісту ст. 8 Конституції України щодо визначення і дії в Україні верховенства права, положення ст. 62 цього Закону розповсюджуються і на обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи, що допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП під час розгляду адміністративного матеріалу в суді не встановлено, суддя дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 130, 247, 280, 284-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На постанову судді може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області.

Суддя О.А. Кожевник