Рішення від 30.04.2025 по справі 159/2142/25

Справа № 159/2142/25

Провадження № 2-а/159/164/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

45008, м. Ковель, вул. Незалежності, 15, тел.: (03352) 5-90-66,

e-mail:inbox@kv.vl.court.gov.ua, веб-адреса: http://court.gov.ua/sud0306/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 рокум.Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Денисюк Т.В.,

з участю секретаря судового засідання Пустової А.Ф.

представника позивача Волощука В.В. (дистанційно)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , поданим в його інтересах адвокатом Волощуком Володимиром Вікторовичем, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2025 року адвокат Волощук В.В. звернувся в інтересах ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив скасувати винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 постанову №2728 від 09.01.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн.

Заявлені вимоги мотивував тим, що ОСОБА_1 повісткою викликався до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 13.11.2024 для уточнення військово-облікових даних в особливий період, останній 08.11.2024 прибув до військомату, пройшов військово-лікарську комісію, уточнив свої дані, тобто своєчасно виконав свій військовий обов'язок. Однак 09.01.2025 відповідачем безпідставно винесена оскаржувана постанова.

У відзиві представник ІНФОРМАЦІЯ_3 позов заперечив, покликаючись на те, що 04.11.2024 під час дії особливого періоду на виконання вимог Указів Президента України про загальну мобілізацію від 24.02.2022 №69/2022, від 01.05.2023 №255/2023, відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024, ОСОБА_1 поштовими засобами зв'язку на фактичну адресу проживання ( АДРЕСА_1 ), зазначену останнім після попереднього оновлення даних, була надіслана повістка з викликом на 13.11.2024 для уточнення військово - облікових даних. Згідно з трекінгом поштового відправлення № 06 102 031 603 08 повістка прибула адресату 09.11.2024, однак через відсутність за місцем проживання особи 22.11.2024 повернута без вручення. Неявка позивача і неповідомлення про поважність причин відсутності є достатньою підставою для притягнення позивача до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП. Ураховуючи наведене у задоволенні позову просив відмовити.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Волощук В.В. позов підтримав, додатково вказав, що позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 на визначену у повістці дату (13.11.2024) для уточнення військово-облікових даних, оскільки оновив свої дані особисто напередодні 08.11.2025, тобто достроково. Відповідач як станом на 13.11.2024 (дата виклику позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 ), так і на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення володів цією інформацією, однак 09.01.2025 виніс оскаржувану постанову. На розгляд справи 09.01.2025 позивач не з'явився з поважних причин через погіршення стану здоров'я, з 08.01.2025 до 11.01.2025 перебував на амбулаторному лікуванні. Також звернув увагу суду про те, повістка про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 була повернута відправнику без вручення особі 22.11.2024, тобто після спливу визначеної у повістці дати (13.11.2024), що не може бути доказом належного повідомлення ОСОБА_1 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Просив врахувати усі повідомлені обставини та скасувати оскаржувану постанову.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Клопотав про розгляд справи у його відсутності на підставі долучених до відзиву доказах.

Рух справи в суді.

Ухвалою від 14.04.2025 суд поновив позивачу пропущений строк на оскарження постанови, відкрив провадження у справі, витребував у відповідача матеріали адміністративної справи, призначив справу до розгляду в порядку ст.286 КАС України.

В судовому засіданні суд заслухав доводи сторони позивача, вивчив матеріали справи і перейшов до стадії ухвалення рішення.

Датою проголошення рішення є 30.04.2025.

Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.

Суд, дослідивши докази у справі, дійшов такого висновку.

За матеріалами справи, ОСОБА_1 14.05.2012 взятий ІНФОРМАЦІЯ_2 на військовий облік і зарахований в запас на підставі пп.2 п.1 ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» по досягненню 25-річного віку.

04.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу рекомендованим листом направлена повістка № 974504 про виклик на 14.00 год 13.11.2024 для уточнення даних.

У проміжку часу між направленням повістки (04.11.2024) і датою виклику (13.11.2024), а саме 08.11.2024, відповідач оновив свої дані, а саме пройшов військово-лікарську комісію, про що зазначено у військово-обліковому документі позивача № НОМЕР_1 з посиланням на довідку ВЛК № 271/3556 гр. ІІ ст. (підлягає повторному медичному огляду 08.11.2029), згідно з відміткою 08.11.2024 ОСОБА_1 взятий на облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з рекомендованим поштовим повідомленням № 06 102 031 603 08 повістка 09.11.2024 не вручена через відсутність адресата за адресою: АДРЕСА_1 і 22.11.2024 повернута відправнику.

23.12.2024 у присутності позивача офіцером мобілізаційного відділення складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП і повідомлено про розгляд справи 09.01.2025 о 14.30 год.

09.01.2025 у відсутності позивача ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняте рішення про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17 000 грн, про що винесена постанова №2728.

За змістом постанови суть правопорушення полягає у тому, що 04.11.2024 під час дії особливого періоду на адресу військовозобов'язаного ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 була надіслана поштовим зв'язком повістка на підставі підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затв. постановою КМУ від 16.05.2024 та на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» зобов'язано ОСОБА_1 прибути на 14.00 год 13.11.2025 для звірки даних в особливий період. Належним чином оповіщений військовозобов'язаний (відмітка проставлена у поштовому повідомленні 22.11.2024) у визначений час і дату до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибув, чим порушив вимоги ч.1 ст.22 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Перевіряючи правомірність прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення суд керується приписами законодавства.

Диспозиція частини третьої статті 210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, яке було вчинене в особливий період.

Ця норма є бланкетною, тому зміст обов'язків, порушення яких тягне відповідальність, визначені в нормах інших законодавчих актів.

Статтею 65 Конституції України закріплено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

24.02.2022 відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні постановлено ввести воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжений.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

Отже, на усій території України відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» діє особливий період.

Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».

Відповідно до ч.1, ч.3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) у строк та місце, зазначене у повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до ТЦК та СП громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затв. постановою КМУ №154 від 23.02.2022, до виключної компетенції територіальних центрів віднесено виконання планів і завдань мобілізації. Тому суд не втручається у питання доцільності, необхідності та періодичності виклику військовозобов'язаних до територіального центру.

Порядок вручення військовозобов'язаним повісток в особливий період визначений «Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затв. постановою КМУ №560 від 16.05.2024 (далі - Порядок №560).

Порядком передбачено:

- під час мобілізації громадяни викликаються до ТЦК та СП з метою взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби ( п.27),

- виклик громадян під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (п.28),

- у повістці зазначаються: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку; мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; місце, день і час явки за викликом, найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою, реєстраційний номер повістки, роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки (п.29),

- повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п.30),

- у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка (п.30-3),

- повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. (п.34),

- належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (п.41).

Відповідно до п.22, п.23 Порядку №560 поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

За матеріалами справи суд встановив, що повістка про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 13.11.2024 для уточнення військово-облікових даних не вручена через відсутність особи за місцем фактичного проживання, та повернена відправнику 22.11.2024. Цю обставину визнає представник відповідача у відзиві на позовну заяву.

Позивач не заперечує факт неявки за повісткою, проте наводить на думку суду поважні причини його відсутності, оскільки ОСОБА_1 викликався до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 13.11.2024 з метою уточнення даних, які він оновив 08.11.2024, що об'єктивно підтверджено даними, внесеними до військово-облікового документу позивача №100520239316963100087.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач 08.11.2024 пройшов ВЛК і в цей же день взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто уточнив свої дані, чим виконав мету, з якою його викликали до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Крім того дана інформація була відома відповідачу як на день виклику ОСОБА_1 по повістці (13.11.2024), так і на дату складання 23.12.2024 протоколу про адміністративне правопорушення №2728 і винесення 09.01.2025 оскаржуваної постанови.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Окрім того, частиною другою статті 283 КУпАП визначено загальні вимоги до постанови про накладення адміністративного стягнення, яка має містити інформацію щодо особи правопорушника та обставин скоєння нею правопорушення.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини суд керуючись приписами п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, ч. 3 ст. 286 КАС України, вважає необхідним оскаржувану постанову скасувати, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись статтями 2, 5, 19, 25, 90, 168, 246, 250, 286, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №2728 від 09.01.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП і накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн - скасувати.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .

Представник позивача - адвокат Волощук Володимир Вікторович, РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: місто Київ, вулиця Підвисоцького, 18 офіс 44.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_3 .

Повне судове рішення складене 30.04.2025.

ГоловуючийТ. В. Денисюк