Справа 688/1692/25
№ 3/688/423/25
Постанова
Іменем України
29 квітня 2025 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Огороднік І.В., з участю секретаря судових засідань Варшавської Я.В., прокурора Мацюка О.Ю., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши в судовому засіданні матеріали, які надійшли від начальника 1-го сектору управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Хутір Шепетівського району Хмельницької області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , депутата Михайлюцької сільської ради, паспорт серії НОМЕР_1 виданний 02 грудня 2005 року Шепетівським МРВ УМВС України в Хмельницькій області, ІПН НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
До Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області надійшло три протоколи, складених начальником 1-го сектору управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Земок О.В., відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколів автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 квітня 2025 року головуючим суддею у справах №688/1692/25 (номер провадження 3/688/423/25), №688/1693/25 (номер провадження 3/688/424/25) та №688/1694/25 (номер провадження 3/688/425/25) обрано суддю Огородніка І.В.
На підставі вимог ч.2 ст.36 КУпАП, постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 квітня 2025 року справи №688/1692/25 (номер провадження 3/688/423/25), №688/1693/25 (номер провадження 3/688/424/25) та №688/1694/25 (номер провадження 3/688/425/25) об'єднано в одне провадження та присвоєно судовій справі №688/1692/25 (номер провадження 3/688/423/25).
Так, згідно протоколу №337 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 09 квітня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин 15 січня 2025 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Так, згідно протоколу №338 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 09 квітня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин 15 січня 2025 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Так, згідно протоколу №339 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 09 квітня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин 15 січня 2025 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні визнав повністю.
Прокурор Мацюк О.Ю. в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки його винуватість підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважаю ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», а саме абз.2 ч.2 ст. 45 Закону викладено у такій редакції: у ст. 45 Закону: у частині першій слова «підпунктах «а», «в» і «г» замінити словами «підпунктах «а», «в»-
У розділі ХІТІ «Прикінцеві положення» Закону:
пункт 2-7 викладено в такій редакції:
«2-7. Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Проведеною перевіркою встановлено, що згідно витягу з постанови Михайлюцької сільської територіальної виборчої комісії від 18 листопада 2020 року, ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Михайлюцької сільської ради.
У відповідності до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, а відтак ОСОБА_1 , будучи депутатом Михайлюцької сільської ради є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021 рік до 31 січня 2024 року, за 2022 рік до 31 січня 2024 року, а за 2023 рік до 01 квітня 2024 року, однак останній в порушення вимог Закону подав вказані декларації лише 15 січня 2025 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Конституції України «незнання закону не звільняє від юридичної відповідальності».
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується: протоколами №337, №338 та №339 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 09 квітня 2025 року, витягами з Єдиного реєстру декларацій, згідно яких ОСОБА_1 подав декларації 15 січня 2025 року; копією витягу з постанови Михайлюцької сільської територіальної виборчої комісії від 18 листопада 2020 року про реєстрацію депутатів Михайлюцької сільської ради; копією витягу з протоколу І сесії сільської ради УIII скликання від 19 листопада 2020 року.
Отже, ОСОБА_1 повинен був подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік-2022 рік - до 31 січня 2024 року включно, а за 2023 рік - до 01 квітня 2024 року включно, однак без поважних причин подав такі декларації з порушенням встановленого строку.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Правопорушення були виявлені Національним агентством з питань запобігання корупції 09 квітня 2025 року, відтак строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст.38 КУпАП, не сплив.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, визнання ним своєї вини, його майновий стан, вважаю за необхідне обрати йому адміністративне стягнення у виді штрафу.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», судя
постановив:
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та обрати йому адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ігор ОГОРОДНІК