Постанова від 29.04.2025 по справі 686/11379/25

Справа № 686/11379/25

Провадження № 3/686/3547/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Слободян В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу про адміністративне правопорушення відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

14.04.2025 інспектором СРПП ВнП № 2 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції Пославським Д.О., відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП серії ААД

№ 669788.

За цим протоколом ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він, в порушення п. 2.9 А Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, згідно якого водієві забороняється керувати транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, керував належним йому транспортним засобом марки «BMW 318 TDS» номерний знак НОМЕР_1 по а/д Т 2305 сполученням с. Карпівці - с. Баламутівка Розсошанської територіальної громади, в стані алкогольного сп'яніння.

У судове засідання особа, що притягується до адміністративної відповідальності не з'явився, про час та місце судового засідання, повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку документу «Судова повістка про виклик до суду» у додаток «VIBER» 25.04.2025 о 15 год. 07 хв.У відповідності до ч. 2 ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності при розгляді даної справи не є обов'язковою; клопотання про відкладення розгляду справи ОСОБА_1 не подав.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого правопорушення.

Так, відповідно до п. 2.9 А Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, водієві забороняється керувати транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає декілька окремих складів адміністративного правопорушення, в тому числі і такі склади як : «керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння» та «відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння».

Порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції встановлений ст.266 КУпАП, згідно якої:

« ч.2 Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

ч.3 У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

ч.4 Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

ч.5 Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

ч.6 Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України ».

Як слідує з п.п. 1, 2, 3, 4 6, 7, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року №1103:

- огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність);

- водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я;

- поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту виявлення відповідних підстав;

- у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Аналогічне положення містить до п. 7. розділу I «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735 згідно якого, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як видно з переглянутих в судовому засіданні відеозаписів, зроблених з стаціонарної камери відео спостереження, встановленої у службовому автомобілі поліцейських та з нагрудних (портативних) відео реєстраторів поліцейських,вищевказаного порядку огляду дотримано не було.

Так, у вказаний час та місці, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «BMW 318 TDS» номерний знак НОМЕР_1 був зупинений працівниками поліції через виявлені зовнішні пошкодження світлових фар (відеофайли RQAJ2254, AGEI4560 (00 хв. 20 сек. - 00 хв. 50 сек., 00 хв. 01 сек. - 01 хв. 00 сек.), під час перевірки документів працівник поліції виявив ознаки алкогольного сп'яніння, зокрема характерний запах з ротової порожнини, порушення координації рухів і мови, у зв'язку з чим запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки із використанням спеціального технічного засобу (відеофайл 30000_VN200020250414185237_0018A (05 хв. 40 сек. - 06 хв. 40 сек.), ОСОБА_1 на таку пропозицію погоджується; проходить огляд за допомогою приладу № АRAM-3561 «Drager Alcotest 6810»; результат огляду позитивний «2,46 проміле» (відеофайл 30000_VN200020250414190738_0019A (00 хв. 01 сек. - 03 хв. 57 сек., 00 хв. 01 сек. - 01 хв. 00 сек.).

Надалі, ОСОБА_1 двічі повідомляє поліцейських про незгоду з результатом огляду (відеофайл 30000_VN200020250414190738_0019A (04 хв. 15 сек. - 05 хв. 00 сек.), готовність пройти такий огляд у закладі охорони здоров'я (відеофайл 30000_VN200020250414190738_0019A (05 хв. 05 сек. - 05 хв. 45 сек.).

По прибуттю на місце події групи молодих людей, ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, відповівши на чергову пропозицію працівника поліції з цього приводу «я не поїду» (відеофайл 30000_VN200020250414190738_0019A (05 хв. 50 сек. - 10 хв. 00 сек.).

Поліцейські розпочали процедуру оформлення матеріалів, під час якої ОСОБА_1 розписався у роздруківці тесту № 980, згідно якого результат тесту на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , проведеного 14.04.2025 о 19 год. 08 хв. за допомогою приладу «Drager Alcotest 9810» (прилад № АRAM-3561) - позитивний, і становить 2,46 проміле; надав неповні відповіді щодо своїх персональних даних і місця проживання та епізодично спостерігав за заповненням працівником поліції граф акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. По завершенню заповнення цього акта, поліцейський запропонував ОСОБА_1 розписатись, як він вказав: «у цій графі», прокоментувавши: «Ви ставите підпис за те, що здійснили продувку і надули 2,46 проміле». ОСОБА_1 відповів «Угу» і поставив підпис в місці, на яке вказав поліцейський (фактично у графі акту огляду «З результатами згоден» (відеофайл 00000_00000020250414182319_0017A (06 хв. 00 сек. - 15 хв. 00 сек.).

За таких обставин наявність підпису особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у графі «З результатами згоден» у акті огляду не свідчить про згоду ОСОБА_1 з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, проведеного поліцейським на місці зупинки транспортного засобу.

Огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведено з порушенням встановленого порядку, а тому висновки щодо його результатів, як вказано у п.12 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735, є недійсними.

В діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності вбачаються порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, порушення якого ОСОБА_1 не інкриміновано.

За таких обставин в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутній склад інкримінованого йому, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, правопорушення, а тому справа, у відповідності до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 283, 284, 247 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом 10 днів дня винесення постанови.

Суддя: