ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
15 квітня 2025 року Справа № 906/55/24
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Крейбух О.Г. , суддя Тимошенко О.М.
секретар судового засідання Верещук А.В.
за участю представників сторін:
позивача: Кривецької-Люліч Т.А., прокурора, посвідчення № 079192 від 03.04.2024
відповідача: Войтович Ірина Петрівна, представника, відповідно до виписки з ЄДР
третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Черняхівської селищної ради на рішення господарського суду Житомирської області, ухваленого 14.01.25р. суддею Сікорською Н.А. о 17:40 у м.Житомирі, повний текст складено 24.01.25р. у справі № 906/55/24
за позовом Керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави
до Черняхівської селищної ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Житомирської районної ради
про визнання протиправним та скасування рішення
Керівник Коростишівської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави про визнання протиправним та скасування рішення 12 сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 “Про внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» та затвердження акту приймання-передачі», яким прийнято безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа" загальною площею 515,3 м2, яка знадиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт. Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8).
Прокурор мотивуючи позовні вимоги, вказує, що у відповідності до абз 4. п. 10 перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням 38 сесії VII скликання Черняхівської районної ради від 06.11.2020 здійснено вихід зі складу засновників низки юридичних осіб шляхом безоплатної передачі прав засновника юридичної особи Черняхівській селищній раді.
Зокрема, відповідно до п. 1.20 вищезазначеного рішення включено Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Черняхівська музична школа Черняхівського району Житомирської області, права засновника на який безоплатно передані Черняхівській селищній раді.
Пунктом 2 вказаного рішення передано безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради єдині майнові комплекси юридичних осіб, в тому числі тобто і майно Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівська музична школа Черняхівського району Житомирської області.
Рішенням І сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 Черняхівською селищною радою прийнято безоплатно права засновника початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району Житомирської області та прийнято безоплатно із комунальної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради єдиний майновий комплекс юридичної особи, зокрема всі види майна, призначені для діяльності юридичної особи, враховуючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також на торгівельну марку або інше позначення та інші права згідно з даними бухгалтерського обліку.
Рішенням 12 сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 внесено зміни до п. 2 рішення І сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 виклавши його у наступній редакції: "Прийняти безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа загальною площею 515,3 м2, яка знадиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт. Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8, що передана на капітальний ремонт ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект" відповідно до акту передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів від 06.10.2020)".
Прокурор вважає, що вказане рішення ради є таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, зокрема, абз.4. п.10 перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вказав, що відповідач вийшов за межі своїх повноважень та за наявності не скасованого рішення Черняхівської районної ради від 06.11.2020 про передачу безоплатно у комунальну власність Черняхівської селищної ради майно Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівська музична школа Черняхівського району Житомирської області, прийняв рішення про неприйняття майна до комунальної власності громади.
Прокурор зазначив, що актом приймання-передачі, затверджений рішенням Черняхівської селищної ради від 13.08.2021, фактично передано лише рухоме майно навчального закладу (навчальний інвентар), що суперечить рішенню первісного власника майна - Черняхівської районної ради про передачу всього майнового комплексу указаного закладу Черняхівській селищній раді.
Також вказує, що будівля початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу загальною площею 515,3 м2 є основним засобом цього освітнього закладу, без якого неможливе його функціонування, а тому не може бути самостійним об'єктом розпорядження.
На думку прокурора у відповідача не було права вибору поведінки, тобто дискреційних повноважень, а лише обов'язок прийняти у комунальну власність громади передане Черняхівською районною радою майновий комплекс в повному обсязі.
Внаслідок прийняття відповідачем оскаржуваного рішення наведена будівля фактично протиправно вибула із комунальної власності.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 14.01.2025 у справі №906/55/24 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення 12 сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 “Про внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» та затвердження акту приймання-передачі», яким прийнято безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу “Черняхівська музична школа» загальною площею 515,3 м2, яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт. Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8).
Стягнуто з Черняхівської селищної ради на користь Житомирської обласної прокуратури 2684,00 грн судового збору.
Задовольняючи позов Коростишівської окружної прокуратури суд першої інстанції виходив із наступного:
-відсутність у відповідача дискреційних повноважень, враховуючи імперативність норм абз.3 п.10 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та той факт, що будівля музичної школи розташована на території смт.Черняхів і задовольняє колективні потреби виключно селищної територіальної громади, а тому відповідно до закону мала бути передана та відповідно прийнята у власність територіальної громади селища;
-відповідач послідовно прийнявши два рішення про прийняття у комунальну власність громади будівлю музичної школи, в подальшому, всупереч норм чинного законодавства та своїй попередній поведінці, прийняв рішення, яким виключив будівлю з переліку отриманого у комунальну власність майна, що є недобросовісною поведінкою.
Не погодившись із винесеним рішенням, Черняхівська селищна рада звернулася із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Житомирської області від 14 січня 2025 року у справі № 906/55/24 та ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позову Керівника Коростишівської окружної прокуратури до Черняхівської селищної ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Житомирської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення 12 сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 “Про внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» та затвердження акту приймання передачі», яким прийнято безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу “Черняхівська музична школа» загальною площею 515,3 м2, яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт. Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8).
Відповідач не погоджується з ухваленим рішенням, вважає його прийнятим на підставі не повністю досліджених доказів та з'ясованих обставин з порушенням норм матеріального права при недотриманні норм процесуального права, виходячи з наступного.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на ч.7 ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні", згідно якої майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Вказує, що Сектором культури, молоді та спорту Черняхівської РДА, на балансі якого перебувало приміщення школи, 06.10.2020 року було укладено договір №102 про закупівлю робіт, згідно з яким ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект" зобов'язувався до 20.12.2020 р. виконати роботи по капітальному ремонту початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи за адресою: Житомирська область, смт Черняхів, вул. Шевченка, 8.
Ознайомившись зі станом здійснених робіт відповідач встановив невідповідність проектним розрахункам, що спричинювало значне збільшення фінансових затрат, ніж зазначені в кошторисній частині проекту та, відповідно, перевищували видатки по об'єкту, які були заплановані у 2020 році.
Враховуючи наведене, та той факт, що більша частина приміщення повністю була демонтована підрядником, відповідачем і було ініційовано внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020р. щодо безоплатного прийняття із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної територіальної громади юридичної особи, разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа", загальною площею 515,3 кв.м.. яка знаходиться за адресою: Житомирська обл., Черняхівський р.. смт.Черняхів, вул.Шевченка, будинок 8, що передана на капітальний ремонт ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект" відповідно до акту передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів від 06.10.2020 р.).
Про прийняття вказаного рішення відповідач повідомив балансоутримувача - комісію з припинення сектору культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації, однак жодних заперечень не надійшло, а навпаки було надано на затвердження акт приймання-передачі майна музичної школи, окрім будівлі, що додатково засвідчує факт знаходження будівлі на балансі сектору культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації на даний час.
Також, відповідач звертає увагу, що в акті приймання - передачі майна, затвердженому рішенням 12 сесії Черняхівської селищної ради УІІІ скликання від 13.08.2021, не зафіксовано факт прийняття у комунальну власність територіальної громади будівлі музичної школи, загальною площею 515,3 кв.м., тобто у Черняхівської селищної ради відсутні повноваження щодо розпорядження таким об'єктом, у зв'язку з його фактичним не прийняттям у комунальну власність громади.
Відзиву на апеляційну скаргу від позивача та третьої особи не надійшло, що в силу вимог ч. 3 ст. 263 ГПК України не перешкоджає перегляду оскарженого рішення.
В судове засідання з'явилися прокурор та представник скаржника.
Третя особа не з'явилася, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлена заздалегідь та належним чином.
Таким чином, враховуючи норми ст.ст.269, 273 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, строки розгляду апеляційної скарги, та той факт, що неявка в засідання суду представника третьої особи, належним чином та відповідно до законодавства повідомленої про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, а тому, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника останньої, за наявними у справі доказами.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи викладені в своїй апеляційній скарзі та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Просить її задоволити.
Прокурор заперечила проти доводів викладених в апеляційній скарзі та надала пояснення на обґрунтування своєї позиції. Просить відмовити в її задоволенні.
Заслухавши пояснення представника скаржника та прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених в рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.12.2003 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зареєстровано навчальний заклад - Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад системи Міністерства культури і мистецтва України Черняхівська музична школа (т.1, а.с.).
Рішенням Черняхівської районної ради від 30.10.2009 затверджено Статут Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівська музична школа, Черняхівського району Житомирської області (т.1, а.с.43-51).
Згідно пункту 4.1 Статуту засновником та власником майна Закладу є Черняхівська районна рада. Заклад безпосередньо підпорядкований відділу культуру і туризму районної державної адміністрації.
Рішенням Черняхівської районної ради від 22.12.2017 закріплено за початковим спеціалізованим мистецьким навчальним закладом "Черняхівська музична школа" на праві оперативного управління нерухоме майно, а саме: будівлю початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа" за адресою: Житомирська обл., смт.Черняхів, вул.Шевченка, буд.8, загальною площею 515,3 кв.м., що є комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району в особі Черняхівської районної ради (т.1, а.с.52).
На підставі вказаного рішення внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (т.1, а.с.29-31).
Рішенням Черняхівської селищної ради від 21.02.2018 передано початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладу "Черняхівська музична школа" в постійне користування для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти в смт.Черняхів вул.Шевченка, 8 земельну ділянку загальною площею - 0,1653 га за кадастровим номером - 1825655100:05:009:0412 (т.1, а.с.53, 54-55).
Черняхівська районна рада рішенням від 06.11.2020 вирішила вийти із засновників шляхом безоплатної передачі прав засновника Черняхівській селищній раді щодо юридичних осіб згідно переліку, зокрема, початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа" (п.п.1.20 п.1 рішення) та передати безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради (за умови використання за цільовим призначенням)майно яке обліковується на балансі сектору культури, молоді та спорту райдержадміністрації: основні засоби, інші необоротні матеріальні активи, нематеріальні активи, які перебувають у спільній власності територіальних громад, сіл, селищ району(пп. 3.4.1 п. 3) (т.1, а.с.56-58).
Рішенням Черняхівської районної ради від 06.11.2020 "Про надання згоди на проведення будівельних робіт по об'єкту капітальний ремонт початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи за адресою: Житомирська область, смт. Черняхів, вул. Шевченка, 8" надано згоду сектору культури, молоді та спорту Черняхівської районної державної адміністрації на проведення будівельних робіт Черняхівської музичної школи (т.1, а.с.59).
Рішенням Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 "Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл. селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради" (т.1, а.с.61) вирішено:
1. Прийняти безоплатно права засновника Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівська музична школа Черняхівського району у Житомирській області, код ЄДРПОУ 13562030, юридична адреса: 12301, Житомирська область, Черняхівський район, селище міського типу Черняхів. вулиця Шевченка, будинок, 8.
2. Прийняти безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради єдиний майновий комплекс юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення, в т.ч.: усі види майна, призначені для діяльності юридичної особи, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, згідно з даними бухгалтерського обліку.
3. Змінити назву юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення, з "Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Черняхівська музична школа Черняхівського району Житомирської області" на "Комунальний заклад "Черняхівська музична школа" Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області".
4. Затвердити Статут Комунального закладу “Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області в новій редакції згідно з додатком (додається).
5. Визначити уповноваженим органом управління Комунальним закладом “Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області - відділ культури та туризму Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
6. Уповноважити Черняхівського селищного голову Ревчук Н.М. затвердити склад комісії з питань прийняття у комунальну власність Черняхівської селищної ради єдиного майнового комплексу юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення .
7. Зобов'язати комісію, визначену у п,7 даного рішення, здійснити приймання- передачу єдиного майнового комплексу юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення, відповідний Факт зафіксувати у акті, який подати на затвердження наступної чергової сесії Черняхівської селищної ради.
8. Доручити директору Комунального закладу “Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Демчуку А.В. вчинити дії для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, вказану в п.1 даного рішення, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів.
Рішенням Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 внесено зміни до п. 2 рішення від 11.12.2020 "Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради" та викладено його у наступній редакції (т.1, а.с.84-85):
"Прийняти безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівська музична школа загальною площею 515,3 м2, яка знадиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт. Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8, що передана на капітальний ремонт ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект" відповідно до акту передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів від 06.10.2020)".
Пунктом 2 вказаного рішення затверджено акт приймання-передачі майна комунального закладу "Черняхівська музична школа" згідно переліку із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району з балансу сектору культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації у комунальну власність Черняхівської селищної територіальної громади на баланс відділу культури та туризму Черняхівської селищної ради .
Так, у вказаному акті приймання - передачі майна, яке затверджено рішенням Черняхівської селищної ради від 13.08.2021, визначено в переліку майна, переданого за вказаним актом основні засоби (рухоме майно), необоротні активи, капітальні інвестиції, виробничі запаси, інші нефінансові активи, яке обліковувалось на балансі Черняхівської музичної школи. Та вказано, що разом із майном передається також дебіторська заборгованість по доходах. Будівля музичної школи у переліку відсутня. Вказаний акт підписано уповноваженими особами та скріплено печатками (т.1, а.с.86-95). Отже, відповідно до акту здійснено передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної територіальної громади з балансу сектору культури молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації (код ЄДРПОУ 02227877) на баланс відділу культури та туризму Черняхівської селищної ради (код ЄДРПОУ 44110161) майна, яке обліковувалося по Початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі Черняхівській музичній школі Черняхівського району (код ЄДРПОУ 13562030).
19.09.2023 прокурор надіслав Черняхівській селищній раді повідомлення про виявлення порушень інтересів держави в діях ради в частині неприйняття в комунальну власність громади будівлі Черняхівської музичної школи та просив вжити відповідних заходів (т.1, а.с.134-141).
Відповідач у листі №02-11/3605 від 26.12.2023 вказав, що за результатами розгляду питання прийняття у комунальну власність вказаного майна на засіданні ради 20.12.2023 рішення не прийняте (т.1, а.с.142).
За вказаних обставин, Керівник Коростишівської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави про визнання протиправним та скасування рішення 12 сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 “Про внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» та затвердження акту приймання-передачі», яким прийнято безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа" загальною площею 515,3 м2, яка знадиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт. Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частинами 1, 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частинами 3, 4 статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Натомість як самостійний позивач прокурор звертається до суду, якщо: 1) відсутній орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; 2) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є учасником спірних відносин і сам порушує інтереси держави.
У даній справі, яка розглядається, прокурор звертається до суду в інтересах держави як самостійний позивач, оскільки відповідний орган, який має повноваження на захист порушених інтересів територіальної громади, сам допустив порушення вказаних інтересів, а тому такий орган визначено в якості відповідача, а за відсутності інших органів, наділених повноваженнями на захист порушених інтересів територіальної громади, прокурор набув статусу позивача.
Прокурор звертався до селищної ради з повідомленням про необхідність усунення порушень, шляхом прийняття до комунальної власності будівлі музичної школи, однак відповідач вказані вимоги не виконав, наявні порушення закону не усунув.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18, вказала про те, що у разі, якщо державний орган або орган місцевого самоврядування діє або приймає рішення всупереч закону та інтересам Українського народу, прокурор має право діяти на захист порушених інтересів держави шляхом подання відповідного позову до суду. В цьому випадку органи, які прийняли рішення чи вчинили дії, що, на думку прокурора, порушують інтереси держави, набувають статусу відповідача. Орган державної влади (або місцевого самоврядування), який порушив права держави чи територіальної громади прийняттям незаконного рішення від імені відповідного суб'єкта права, не може (в силу відсутності повноважень на захист) та не повинен (з огляду на відсутність спору з іншим учасником цивільних правовідносин) бути позивачем за позовом прокурора, спрямованим на оскарження незаконного рішення цього ж органу та відновлення порушених прав і законних інтересів держави чи територіальної громади. В процесуальному аспекті орган, який прийняв такий акт, не має зацікавленості у задоволенні позовних вимог, відстоюючи правомірність своїх дій, що суперечить правовому статусу позивача. Водночас доведення правомірності дій, які оспорюються позивачем, забезпечується процесуальними повноваженнями відповідача. При цьому фактичним позивачем за позовом, поданим в інтересах держави, є держава, а не відповідний орган або прокурор.
З огляду на викладене прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва, обґрунтував, у чому полягає порушення інтересів держави, а також відсутність органу, уповноваженого державою здійснювати функції захисту її інтересів саме у спірних правовідносинах, тобто підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та звернувся до суду як самостійний позивач.
Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що склалися апеляційний господарський суд зазначає наступне.
Як зазначалося вище, предметом спору у даній справі є рішення 12 сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 "Про внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з ч. 1 ст. 142 Конституції України та ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 1 ст. 143 Конституції України визначено, зокрема, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування (далі - ОМС) управляють майном, що є в комунальній власності: утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй. як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Так дійсно, 25.12.2003 Черняхівською районною радою в межах повноважень визначених законом засновано навчальний заклад - Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад системи Міністерства культури і мистецтва України Черняхівська музична школа та 30.10.2009 року затверджено статут даного закладу, в якому визначено, що навчальний заклад заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селища району відповідно до пункту 2 ст. 18 Закону України "Про освіту" має статус державного закладу освіти. Засновником та власником майна закладу є Черняхівська районна рада. Заклад безпосередньо підпорядкований відділу культури і туризму Черняхівської районної державної адміністрації (Уповноважений орган управління), який розпорядженням голови Черняхівської РДА від 28.11.2019 перейменовано на сектор культури, молоді та спорту Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області.
Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Житомирській області утворено, зокрема, Житомирський район та ліквідовано Черняхівський район.
Спеціальні умови передачі майна у власність сформованих територіальних громад, які відбуваються у ході реорганізації органів місцевого самоврядування, обумовлених змінами у адміністративно-територіальному устрої України, визначені п. 6-2 та п. 10 Розділу 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"'.
Так, відповідно до п.п.1 п 6-2 розд. V Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України (далі - ліквідовані райони), закінчуються в день набуття повноважень обраними на відповідних перших місцевих виборах районними радами районів, утворених Верховною Радою України (далі - новоутворені райони).
Відповідно до п.п.3 п 6-2 розд. V Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до абз.4 п.10 перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов'язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.
Відповідно до п.п. 19, 20 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, під заставу об'єктів комунальної власності або прийняття рішення про здійснення державно - приватного партнерства щодо об'єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, що забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад. а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку та вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру".
06.11.2020 Черняхівською районною радою прийнято рішення, яким вирішено вийти із засновників шляхом безоплатної передачі прав засновника Черняхівській селищній раді щодо юридичних осіб згідно переліку, зокрема, початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа" (п.п.1.20 п.1 рішення) (т.1, а.с.56-58).
Відповідно до п.30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об'єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
11.12.2020 Черняхівською селищною радою прийнято рішення "Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл. селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради" (т.1, а.с.61), до якого рішенням Черняхівської селищної ради від 13.08.2021 внесено зміни до п. 2 рішення від 11.12.2020 та фактично виключено будівлю початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівська музична школа загальною площею 515,3 кв.м., з переліку майна, яке приймається до комунальної власності територіальної громади (т.1, а.с.84-85).
Згідно ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів держави.
Приймаючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції вказав на відсутність у відповідача дискреційних повноважень, враховуючи імперативність норм абз.3 п.10 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та недобросовісної поведінки відповідача. Колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятими Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді (Recommendation № R(80)2 of the Committee of Ministers concerning the exercise of discretionary powers by administrative authorities), під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно - правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У пункті 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 квітня 2017 року № 1395/5, дискреційні повноваження визначаються як сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно - правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Здійснюючи судочинство, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово аналізував межі, спосіб та законність застосування дискреційних повноважень національними органами, їх посадовими особами. Зокрема, в рішенні ЄСПЛ від 17 грудня 2004 року у справі «Pedersen and Baadsgaard v. Denmark» (заява № 49017/99) зазначено, що, здійснюючи наглядову юрисдикцію, суд, не ставлячи своїм завданням підміняти компетентні національні органи, перевіряє, чи відповідають рішення національних держаних органів, які їх винесли з використанням свого дискреційного права, положенням Конвенції та Протоколів до неї. Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, відміняти замість нього рішення, яке визнається протиправним, приймати інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Разом з тим, у рішенні ЄСПЛ від 2 червня 2006 року у справі «Волохи проти України» (заява № 23543/02) при наданні оцінки повноваженням державних органів суд виходив з декількох ознак, зокрема щодо наявності дискреції. Так, суд вказав, що норма права є «передбачуваною», якщо вона сформульована з достатньою чіткістю, що дає змогу кожній особі - у разі потреби за допомогою відповідної консультації - регулювати свою поведінку. «...надання правової дискреції органам виконавчої влади у вигляді необмежених повноважень було б несумісним з принципом верховенства права. Отже, закон має з достатньою чіткістю визначати межі такої дискреції, наданої компетентним органам, і порядок її здійснення, з урахуванням законної мети даного заходу, щоб забезпечити особі належний захист від свавільного втручання».
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 2 Закону України «Про адміністративну процедуру» дискреційне повноваження - повноваження, надане адміністративному органу законом, обирати один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано.
Частиною третьою статті 6 цього ж Закону визначено, що здійснення адміністративним органом дискреційного повноваження вважається законним у разі дотримання таких умов:
1) дискреційне повноваження передбачено законом;
2) дискреційне повноваження здійснюється у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом;
3) правомірний вибір здійснено адміністративним органом для досягнення мети, з якою йому надано дискреційне повноваження, і відповідає принципам адміністративної процедури, визначеним цим Законом;
4) вибір рішення адміністративного органу здійснюється без відступлення від попередніх рішень, прийнятих тим самим адміністративним органом в однакових чи подібних справах, крім обґрунтованих випадків.
З огляду на вищезазначене, дискреційними є такі повноваження, у межах яких норма права допускає кілька варіантів поведінки суб'єкта владних повноважень у кожній конкретній ситуації та встановлених обставинах справи, кожна з яких буде правомірною.
Характерними ознаками адміністративного розсуду (дискреції) є: 1) реалізація дискреційних повноважень має відповідати принципу верховенства права; 2) їх здійснення можливе лише у разі відсутності єдиного можливого варіанту поведінки; 3) суб'єкти владних повноважень мають можливість вибрати оптимальний варіант поведінки з метою врегулювання певного кола суспільних відносин; 4) суб'єкти управлінської діяльності застосовують адміністративний розсуд відповідно до належної мети, без наявності власної вигоди та впливу сторонніх факторів.
Такий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 5 березня 2019 року у справі № 826/16911/18, від 26 травня 2021 року у справі № 824/266/20-а, від 8 липня 2021 року у справі № 160/1598/20, від 28 липня 2021 року у справі № 280/160/20, від 21 квітня 2021 року у справі № 480/2675/20, від 20 травня 2022 року у справі № 340/370/21, від 26 жовтня 2022 року у справі № 640/30483/21, від 21 березня 2023 року у справі № 640/17821/21, від 1 травня 2023 року у справі № 540/913/21 та від 1 травня 2023 року у справі № 540/913/21.
Враховуючи вище наведений правовий висновок та з урахуванням об'єктивних обставин, які склалися, колегія суддів вважає, що Черняхівська селищна рада мала дискреційні повноваження самостійно приймати рішення щодо прийняття у комунальну власність майна, оскільки діяла в інтересах громади, а тому висновок суду першої інстанції по протилежне є помилковим.
Як зазначалося вище, дійсно, 06.11.2020 Черняхівською районною радою VII скликання прийнято рішення 38-ої сесії «Про безоплатну передачу Черняхівській селищній раді прав засновника та майна», відповідно до якого Черняхівська районна рада вийшла зі складу засновників вказаних в рішенні юридичних осіб шляхом безоплатної передачі прав засновника Черняхівській селищній раді (рішення наявне в матеріалах справи), в тому числі щодо Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 13562030, юридична адреса: 12301 , Житомирська область, Черняхівський район, селище міського типу Черняхів, вулиця Шевченка, будинок, 8.
Пунктом 2 вказаного рішення передано безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради єдині майнові комплекси юридичних осіб вказаних у п. 1 даного рішення, за умови використання відповідних об'єктів Черняхівською селищною радою за цільовим призначенням.
Керуючись п.30 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та, враховуючи рішення 38-ої сесії Черняхівської районної ради VII скликання від 06.11.2020, з метою виконання відповідних повноважень щодо недопущення зменшення обсягу чи зниження гарантованого рівня якості послуг для жителів територіальної громади Черняхівська селищна рада VIII скликання прийняла рішення 1-ої сесії від 11.12.2020 “Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» (рішення наявне в матеріалах справи), яким визначено:
1. Прийняти безоплатно права засновника Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівська музична школа Черняхівського району у Житомирській області, код ЄДРПОУ 13562030, юридична адреса: 12301, Житомирська область, Черняхівський район, селище міського типу Черняхів, вулиця Шевченка, будинок, 8.
2. Прийняти безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради єдиний майновий комплекс юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення, в т.ч.: усі види майна, призначені для діяльності юридичної особи, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, згідно з даними бухгалтерського обліку.
3. Змінити назву юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення, з «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Черняхівська музична школа Черняхівського району Житомирської області» на «Комунальний заклад «Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області».
4. Змінити юридичну адресу юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення, з «12301, Житомирська область, Черняхівський район, селище міського типу Черняхів, вулиця Шевченка, будинок 8» на «12301, Житомирська область, Житомирський район, селище міського типу Черняхів, вулиця Шевченка, будинок 8.».
5. Затвердити Статут Комунального закладу «Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області в новій редакції згідно з додатком (додається).
6. Визначити уповноваженим органом управління Комунальним закладом «Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області - відділ культури та туризму Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
7. Уповноважити Черняхівського селищного голову Ревчук Н.М. затвердити склад комісії з питань прийняття у комунальну власність Черняхівської селищної ради єдиного майнового комплексу юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення .
8. Зобов'язати комісію, визначену у п.7 даного рішення, здійснити приймання-передачу єдиного майнового комплексу юридичної особи, вказаної в п.1 даного рішення, відповідний факт зафіксувати у акті, який подати на затвердження наступної чергової сесії Черняхівської селищної ради.
9. Доручити директору Комунального закладу «Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Демчуку А.В. вчинити дії для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, вказану в п. 1 даного рішення, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів.
Разом з тим, відповідно до ч.7 ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Враховуючи зазначену вище норму, рішенням 12 сесії Черняхівської селищної ради VIII скликання від 13.08.2021 внесено зміни до п.2 рішення І сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 “Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради», яким п. 2 викладено у новій редакції: «Прийняти безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленим за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Черняхівська музична школа» загальною площею 515,3 м2, яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8, що передана на капітальний ремонт ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект» відповідно до акту передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів від 06.10.2020)».
Пунктом 2 вказаного рішення затверджено акт приймання-передачі майна комунального закладу "Черняхівська музична школа" згідно переліку із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району з балансу сектору культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації у комунальну власність Черняхівської селищної територіальної громади на баланс відділу культури та туризму Черняхівської селищної ради .
Так, у вказаному акті приймання - передачі майна, яке затверджено рішенням Черняхівської селищної ради від 13.08.2021, визначено в переліку майна, переданого за вказаним актом основні засоби (рухоме майно), необоротні активи, капітальні інвестиції, виробничі запаси, інші нефінансові активи, яке обліковувалось на балансі Черняхівської музичної школи. Та вказано, що разом із майном передається також дебіторська заборгованість по доходах. Будівля музичної школи у переліку відсутня. Вказаний акт підписано уповноваженими особами та скріплено печатками (т.1, а.с.86-95). Отже, відповідно до акту здійснено передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної територіальної громади з балансу сектору культури молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації (код ЄДРПОУ 02227877) на баланс відділу культури та туризму Черняхівської селищної ради (код ЄДРПОУ 44110161) майна, яке обліковувалося по Початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі Черняхівській музичній школі Черняхівського району (код ЄДРПОУ 13562030).
Як вказує відповідач, прийняття вказаного вище рішення зумовлено наступними обставинами.
Рішенням 38-ої сесії Черняхівської районної ради VII скликання «Про надання згоди на проведення будівельних робіт по об'єкту капітальний ремонт початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи за адресою: Житомирська область, смт Черняхів, вул. Шевченка, 8» від 06.11.2020 надано згоду сектору культури, молоді та спорту Черняхівської районної державної адміністрації, який був уповноваженим органом управління та балансоутримувачем майна на проведення будівельних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи за адресою Житомирська область, смт Черняхів, вул. Шевченка, 8» .
Балансоутримувачем (сектор культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації Житомирської області (код ЄДРПОУ 02227877)) 06 жовтня 2020 року укладено Договір № 102 про закупівлю робіт, згідно з яким ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект» (код ЄДРПОУ 42297001), як підрядник, зобов'язувався до 20 грудня 2020 р. виконати роботи по капітальному ремонту початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи за адресою: Житомирська область, смт Черняхів, вул. Шевченка, 8.
Сектором культури, молоді та спорту Черняхівської районної державної адміністрації на підставі Акту передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів від 06.10.2020 передано ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект» для здійснення відповідних робіт будівлю “Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Черняхівська музична школа».
Таким чином, у 2020 році сектором культури, молоді та спорту Черняхівської РДА, як балансоутримувачем, розпочато капітальний ремонт по об'єкту: «Капітальний ремонт початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи за адресою: Житомирська область, смт Черняхів, вул. Шевченка, 8».
Видатки по об'єкту були заплановані у сумі 4 220 890,00 грн, згідно з розпорядженням КМУ №891-р від 08.07.2020 «Про розподіл у 2020 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку, окремих територій» та виділено кошти по даному об'єкту в сумі 3 500 000,00 грн.
Будівельна компанія розпочала будівельні роботи без відповідного дозволу Державної архітектурно-будівельної інспекції України та провела демонтаж значної частини приміщення.
Разом з тим, слід вказати, що сектором культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації Житомирської області, не зважаючи на те що 11 грудня 2020 року вже було прийняте рішення першої сесії Черняхівської селищної ради VІІІ скликання від 11.12.2020 «Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради». 30 грудня 2020 року до Договору № 102 від 06 жовтня 2020 року укладено Додаткову угоду № 1.
Згідно з Додатковою угодою Сторони (сектор культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації Житомирської області та ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект») домовились про продовження строку виконання робіт до 31 грудня 2021 року. Одночасно Додатковою угодою сторони змінили календарний графік виконання робіт, а також план фінансування будівництва. Згідно з календарним графіком та відповідно до плану фінансування виконання робіт їх фінансування мало б завершитись в червні 2021 року.
За період з 11 грудня 2020 року, тобто з моменту прийняття рішення Черняхівською селищною радою, та до червня 2021 року на адресу Черняхівської селищної ради від сектору культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації Житомирської області не надходило жодних пропозицій щодо заміни сторони у Договорі № 102 від 6 жовтня 2020 року, а також заперечень щодо неприйняття відповідної будівлі по акту у комунальну власність територіальної громади.
Дані факти свідчать про те, що сектор культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації Житомирської області мав намір упродовж строку, встановленого в Договорі (до червня 2021 року) продовжувати фінансування відповідних робіт та залишався балансоутримувачем відповідно будівлі.
Упродовж відповідного періоду жодних робіт про об'єкту не проводилось.
В січні 2021 року Черняхівською селищною радою створено відділ культури та туризму, який рішенням 1-ої сесії Черняхівської селищної ради VIII скликання “Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» від 11.12.2020 визначено уповноваженим органом управління Комунальним закладом «Черняхівська музична школа» Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
Ознайомившись зі станом здійснених робіт відділ культури та туризму Черняхівської селищної ради вбачав невідповідність проектним розрахункам, що спричинювало значне збільшення фінансових затрат, ніж зазначені в кошторисній частині проекту та, відповідно, перевищували видатки по об'єкту, які були заплановані у сумі 4 220 890,00 грн, згідно з розпорядженням КМУ №891-р від 08.07.2020 «Про розподіл у 2020 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку, окремих територій».
Таким чином, враховуючи вищезазначене та той факт, що більша частина приміщення повністю була демонтована підрядником ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект», який розпочав будівельні роботи без відповідного дозволу Державної архітектурно-будівельної інспекції України, та з метою захисту інтересів громади Черняхівською селищною радою було ініційовано внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 «Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» щодо безоплатного прийняття із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної територіальної громади юридичної особи, разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Черняхівська музична школа», загальною площею 515,3 кв.м., яка знаходиться за адресою: Житомирська обл., Черняхівський р., смт.Черняхів, вул.Шевченка, будинок 8).
Про такий факт було повідомлено комісію з припинення сектору культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації, як балансоутримувача, відділ культури Черняхівської селищної ради, комунальний заклад «Черняхівська музична школа Черняхівської селищної ради.
Як убачається із матеріалів справи, жодних заперечень від балансоутримувача на адресу Черняхівської селищної ради з цього приводу не надійшло, а навпаки було надано на затвердження акт майна музичної школи, окрім будівлі, що, на разі засвідчує про те, що сектор культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації Житомирської області залишався її балансоутримувачем.
Крім того, про такий стан справ селищна рада також неодноразово повідомляла: Міністерство розвитку громад та територій України, Житомирську облдержадміністрацію, Житомирську райдержадміністрацію, Житомирську районну раду (як правонаступника прав і обов'язків Черняхівської районної ради), голову комісії з припинення сектору культури, молоді та спорту Черняхівської райдержадміністрації, керівника Черняхівської музичної школи, начальника відділу культури та туризму селищної ради, голову комісії з припинення Черняхівської райдержадміністрації про що свідчать наступні листи: № 773 від 23.04.2021, №1092 від 07.06.2021, № 1468 від 20.07.2021, № 1715-1719 від 16.08.2021, № 2011 від 20.09.2021, № 2347 від 27.10.2021, а також про дані факти було проінформовано Коростишівську окружну прокуратуру у листі № 02-11/2444 від 24.11.2022.
Враховуючи вище викладені обставини колегія суддів вважає, що оспорюване рішення ради від 13.08.2021 було прийняте в інтересах громади та спрямоване на дотримання вимог ч.7 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка, на переконання суду апеляційної інстанції, визначає дискреційні повноваження щодо:
1. Недопустимості ослаблення економічних основ місцевого самоврядування - прийняття у власність практично повністю демонтованого об'єкту, означало б прийняття зобов'язань щодо його відновлення та спрямування з бюджету громади значних видатків на ці цілі. Окрім того, будівельні роботи по об'єкту були розпочаті із порушенням законодавства в сфері будівництва, а також виявлена невідповідність фінансових затрат проектним розрахункам, про що також було проінформовано прокуратуру листом № 02-11/2444 від 24.11.2022.
2. Зменшення обсягу та погіршення умов надання послуг населенню - Черняхівською селищною радою та її виконавчими органами не приймалось жодних рішень щодо зменшення обсягу фінансування закладу, а також вжито всіх заходів щодо забезпечення дотримання вимог чинного законодавства з метою створення належних умов для раціональної організації та безпечного проведення навчально - виховного процесу закладу у приміщеннях інших об'єктів комунальної власності, а також з цією метою рішенням 14-ої сесії Черняхівської селищної ради VШ скликання «Про затвердження Статутів закладів культури Черняхівської селищної ради в новій редакції» від 22.10.2021 року змінено юридичну адресу Черняхівської музичної школи Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області з "12301, Житомирська область, Черняхівський район, смт Черняхів, вул.. Шевченка, буд.8" на "12301, Житомирська область, Житомирський район, смт.Черняхів, майдан Рад, буд.3" .
Відповідно до норми ч.7 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» яка на переконання суду апеляційної інстанції свідчить про те, що майно комунальної власності у першу чергу має забезпечувати надання відповідних послуг. Однак, надавати освітні послуги у відповідній будівлі, яка практично зруйнована, неможливо. Тому, враховуючи обставини, які були виявлені при виконанні рішення І сесії VIII скликання Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 “Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» та, керуючись ч. 7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» колегія суддів приходить до висновку, що територіальна громада правомірно відмовилася від прийняття відповідного майна.
Також, відповідно до рішення першої сесії Черняхівської селищної ради VІІІ скликання від 11.12.2020 «Про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» за Черняхівською селищною радою перереєстровані права засновника щодо юридичної особи - Черняхівської музичної школи Черняхівської селищної ради (код ЄДРПОУ 13562030) та вжито всіх заходів з метою дотримання вимог ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України щодо здійснення з 01.01.2021 видатків з бюджету громади на фінансування закладу з метою надання населенню громади відповідних послуг.
За наведеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для визнання недійсним та скасування рішення 12 сесії VІІІ від 13.08.2021 “Про внесення змін до рішення Черняхівської селищної ради від 11.12.2020 про безоплатне прийняття Початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу Черняхівської музичної школи Черняхівського району із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради» та затвердження акту приймання-передачі», яким прийнято безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Черняхівського району у комунальну власність Черняхівської селищної ради юридичну особу, вказану у п. 1 даного рішення разом із закріпленими за нею основними засобами (окрім будівлі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Черняхівська музична школа" загальною площею 515,3 м2, яка знадиться за адресою: Житомирська область, Черняхівський район, смт. Черняхів, вул. Шевченка, будинок, 8).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України, апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Відповідно до ч.3 ст. 277 ГПК України передбачено, що підставою для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи.
Отже, апеляційна скарга Черняхівської селищної ради на рішення господарського суду Житомирської області від 14.01.25 у справі № 906/55/24 підлягає задоволенню, а оскаржене рішення скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу Черняхівської селищної ради на рішення Господарського суду Житомирської області від 14.01.25 у справі № 906/55/24 задоволити.
2. Рішення Господарського суду Житомирської області від 14.01.25 у справі № 906/55/24 скасувати. Прийняти нове рішення. В позові відмовити.
3. Стягнути з Житомирської обласної прокуратури (10002, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950) на користь Черняхівської селищної ради (12320, Житомирська обл., Житомирський район, смт. Черняхів, Майдан рад, 1, код ЄДРПОУ 04344156) судовий збір за апеляційний розгляд в сумі 3220,80 грн. Видати наказ.
4. Господарському суду Житомирської області видати наказ на виконання даної постанови.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, встановленому ст. 286-291 ГПК України.
6. Справу № 906/55/24 повернути до Господарського суду Житомирської області.
Повний текст постанови складений "29" квітня 2025 р.
Головуючий суддя Миханюк М.В.
Суддя Крейбух О.Г.
Суддя Тимошенко О.М.