Справа № 444/1107/25
Провадження № 3/444/642/2025
30 квітня 2025 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є.,
розглянувши матеріали, що надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
встановив:
18.03.2025 року о 04 год. 35 хв. ОСОБА_1 під час перетинання державного кордону у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська» пред'явила на паспортний контроль на в'їзд в Україну паспорт громадянина Сполучених Штатів Америки для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 виданий 07.03.2025 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила вимоги ст. 2, 3 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", п. 2 Правил перетинання державного кордону громадян України, затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 року № 57, тобто вчинила спробу незаконного перетинання державного кордону без відповідного для громадян України документу, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, однак в матеріалах справи наявна заява в якій вона просила справу розглядати за її відсутності.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не є обов'язковою. А тому враховуючи подану ОСОБА_1 заяву, приходжу до переконання про можливість розгляду справи без її участі.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та її вина у цьому підтверджується: 1) протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 328944 від 18.03.2025 року; 2) письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; 3) рапортами працівників прикордонної служби; 4) витягом з БД ДМСУ Форма 1 (ВК 106157, виданий 19.02.2005 р.; 4) копією паспорта громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 виданий 07.03.2025 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також іншими матеріалами адміністративної справи.
Враховуючи вищенаведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. ЇЇ вина полягає в тому, що вона вчинила спробу незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів.
Кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення є вірною.
Обставин, які б обтяжували чи пом'якшували відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Обираючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує пом'якшуючі та обтяжуючі відповідальність обставини, а саме, характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу правопорушника, яка не працює, вперше притягується до адміністративної відповідальності.
Санкція ч.1 ст. 204-1 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення передбачаєстягнення увиді накладенняштрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
З врахуванням наведеного, місця, способу вчинення правопорушення, відношення правопорушника до вчиненого нею правопорушення, так як адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, а тому приходжу до переконання, що до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою вона притягається до відповідальності, а саме у виді штрафу.
В той же час, вважаю за необхідне зазначити, що паспорт громадянина США для виїзду за кордон, незважаючи на те, що такі є засобом вчинення правопорушення, не можуть бути конфісковані, оскільки такий є власністю США відповідно.
Згідно ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Крім того, відповідно до ст. 4 ч 2. п. 5 Закону України Про судовий збір з правопорушниці в користь держави слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 204-1, ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 (три тисячі чотириста) грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України .
Строк пред'явлення виконавчого документу до виконання 3 місяці.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках здійснення нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Суддя: Мікула В. Є.