Справа №461/3380/25
Провадження №3/461/1315/25
30 квітня 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова О.Б. Кротова, за участі потерпілої ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львова, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_2 09.04.2025 близько 18:40 год. за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно своєї бабусі ОСОБА_1 психологічне домашнє насильство, а саме словесно ображав, погрожував фізичною розправою,чим вчинив моральний та психологічний тиск, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Окрім цього, ОСОБА_2 14.04.2025 близько 22:20 год. за адресою: АДРЕСА_1 , порушив обмеження, встановлені ТЗП АА 610436 від 09.04.2025, який діє до 18.04.2025, а саме заборону залишити місце проживання, заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.173-8 КУпАП.
Окрім цього, ОСОБА_2 24.04.2025 близько 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, поводився агресивно, погрожував фізичною розправою своїй бабусі ОСОБА_1 , та вдарив її рукою по голові без нанесення тілесних ушкоджень, чим вчинив психологічне та фізичне домашнє насильство, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Як відомо із змісту ч.2 ст.36 КпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки до суду надійшло три справи про вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень, та такі розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то відповідно до ст.36 КУпАП, справу №461/3380/25, провадження №3/461/1315/25, справу №461/3380/25, провадження №3/461/1316/25, та справу №461/3380/25, провадження №3/461/1317/25, про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП, слід об'єднати в одне провадження і об'єднаній справі надати номер справи №461/3380/25, провадження №3/461/1315/25.
В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи, просить здійснювати розгляд справи без його участі.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» (п.14) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого щодо них судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП та з метою дотримання розумних строків розгляду справи, суддя вважає за можливе розглядати справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Потерпіла ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення.
Частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно ч.2 ст.173-8 КУпАП встановлено відповідальність за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Заслухавши пояснення потерпілої, дослідивши матеріали справи, вважаю, що факт вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП, стверджується зібраними по справі доказами, зокрема:
- даними протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАД №452236 від 23.04.2025, серії ВАД №391486 від 23.04.2025, та серії ВАД №452328 від 24.04.2025, які відповідають вимогам ст.256 КУпАП та якими зафіксовано час, місце та обставини вчинення правопорушення;
- протоколом прийняття заяви ОСОБА_1 про кримінальне правопорушення чи іншу подію від 09.04.2025, в якій просить притягнути до кримінальної відповідальності її онука ОСОБА_2 , який систематично упродовж року вчиняє відносно неї домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, чим завдав шкоди її психічному та фізичному здоров'ю. Останній факт мав місце 09.04.2025 близько 18:40 год. по місцю спільного проживання, що за адресою: АДРЕСА_1 , коли її внук ОСОБА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, почав стукати та вибивати двері, після чого ображав, погрожував фізичною розправою, чим вчинив моральний та психологічний тиск;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 09.04.2025, в яких зазначила, що 09.04.2025 близько 19:00 год. її онук ОСОБА_2 прийшов за адресою її проживання: АДРЕСА_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, словесно ображав та погрожував фізичною розправою;
- копією термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_2 серії АА №610436 від 09.04.2025;
- заявою ОСОБА_1 від 14.04.2025, в якій просить прийняти міри до її онука ОСОБА_2 , який 14.04.2025 о 22:20 год. на подвір'ї її помешкання за адресою: АДРЕСА_2 , погрожував зарізати, неодноразово вчиняв домашнє насильство;
- заявою ОСОБА_2 від 23.04.2025, яка містить визнавальні покази останнього;
- формами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства;
- рапортом працівника поліції від 23.04.2025;
- витягом з АРМОР від 14.04.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 23.04.2025, в яких зазначив, що 14.04.2025 він прийшов за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки йому не було де переночувати, вину визнає, просить суворо не карати;
- письмовою заявою ОСОБА_1 від 24.04.2025, в якій просить вжити заходів до її онука ОСОБА_2 , який 24.04.2025 близько 14:00 год. прийшов до спільного місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в стані алкогольного сп'яніння та вчинив конфлікт, в ході якого почав кричати, словесно ображати, погрожувати фізичною розправою та вдарив рукою в область голови, без нанесення тілесних ушкоджень;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.04.2025;
- копією термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_2 серії АА №610439 від 24.04.2025.
Аналізуючи зазначені докази, вважаю, що вина ОСОБА_2 доведена повністю та в його діях наявні усі ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП.
Враховуючи особу ОСОБА_2 , характер вчинених правопорушень, ступінь вини у скоєному, беручи до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, приходжу до висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є адміністративне стягнення:
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн;
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-8 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн;
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн.
Згідно з вимогами ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП на ОСОБА_2 слід накласти остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн, що є необхідним та достатнім стягненням для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Окрім цього, статтею 39-1 КУпАП визначено, що у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» регламентовано, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч.ч.1, 2 ст.28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Згідно з ч.6 ст.28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму (ч.ч.8, 9 ст.28 Закону).
Ураховуючи обставини справи, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, спрямованість його поведінки, з метою формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, вважаю, що його слід направити до органу місцевого самоврядування на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом, строком на три місяці.
Оскільки на ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення, то відповідно до ст.40-1 КУАП з нього на користь держави слід стягнути 605,60 грн судового збору.
Керуючись ст.ст.36, 40-1, 173-2, 173-8, 283, 284 КУпАП, суддя,-
справу №461/3380/25, провадження №3/461/1315/25, справу №461/3380/25, провадження №3/461/1316/25, та справу №461/3380/25, провадження №3/461/1317/25, про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП, об'єднати в одне провадження і об'єднаній справі надати номер справи №461/3380/25, провадження №3/461/1315/25.
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення:
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн;
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-8 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн;
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_2 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн.
Направити ОСОБА_2 на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на три місяці.
Роз'яснити ОСОБА_2 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст.390-1 КК України.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
У відповідності до ч.1 ст.307 КУпАП штраф правопорушником повинен бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя О.Б. Кротова