1Справа № 335/3922/25 3/335/1230/2025
29 квітня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Романько О.О., ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт ID НОМЕР_1 виданий 07.10.2019, орган видачі 2310,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 88-1 КУпАП, -
До Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшли матеріали справи з протоколом про адміністративне правопорушення за ст. 88-1 ч. 1 КУпАП, складеним щодо ОСОБА_1 ..
Стаття 256 КУпАП вказує, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗА № 000596 від 17.04.2025 зазначено, що 17.04.2025 о 10 годині 30 хвилин ОСОБА_1 на стихійному ринку біля будинку № 9 по вул. Сталеварів у м. Запоріжжі, здійснював протизаконний збут свіжої риби товстолоб 1 екземпляр вагою 8 кг за ціною 80 грн. за 1 кг без наявності документів, підтверджуючих законність її придбання, чим порушив вимоги ст. ст. 7, 63 Закону України «Про тваринний світ».
Таким чином, з наведеного не вдається встановити в чому полягає порушення, передбачене ст. ст. 7, 63 ЗУ «Про тваринний світ», а так само, в протоколі не вказано, без яких саме документів здійснювався збут об'єктів тваринного світу.
Разом з тим окрім протоколу про адміністративне правопорушення та опису майна ніяких документів, відеозаписів чи будь-яких інших доказів не надано. Про наявність свідків вчинення адміністративного правопорушення не зазначено, що видається сумнівним оскільки правопорушення за обставинами справи, які викладені у протоколі, вчинено в громадському місці.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України 09.04.2003 № 101 «Про затвердження Інструкції з оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2003 року за № 320/7641 (зі змінами та доповненнями) з метою дотримання органами рибоохорони законності при оформленні ними матеріалів про адміністративні правопорушення була затверджена Інструкція з оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення. Ця Інструкція визначає порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення посадовими особами органів рибоохорони. Порядок провадження за справами про адміністративні правопорушення визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та іншими законами України.
Так, п. 2.6 та п. 2.7 глави 2 цієї Інструкції передбачають, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення; посада, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дата та місце народження, задеклароване / зареєстроване місце проживання (перебування), місце роботи, посада, документ, що посвідчує особу (серія (за наявності), номер паспорта, дата видачі і найменування органу, що його видав, або серія (за наявності), номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток, посвідчення водія тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; речі, предмети і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення (зазначаються їх індивідуальні ознаки, кількість, номери, місце та обставини їх виявлення, тощо); нормативно-правовий акт, що передбачає відповідальність за це правопорушення; прізвища, власні імена, по батькові (за наявності), адреси місця проживання або реєстрації свідків і потерпілих (якщо такі є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інформація про надані особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснення її прав і обов'язків, передбачених статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Вилучені речі й документи зберігаються до розгляду справи про адміністративні правопорушення у місцях, визначених посадовими особами органів рибоохорони, яким надано право розгляду таких справ або прийняття рішення щодо направлення їх на розгляд до суду. Посадова особа органу рибоохорони не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, складає протокол про адміністративне правопорушення у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (запис з фото- і відеозйомки (за наявності)) та інші матеріали, що підтверджують факт учинення адміністративного правопорушення. У разі наявності свідків і потерпілих протокол можуть підписувати також ці особи.
Суддя, також звертає увагу на те, що відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя систематично передаються матеріали щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП.
Стаття 88-1 ч. 1 КУпАП передбачає накладення стягнення у виді штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об'єктів тваринного або рослинного світу чи без такої.
Кожного разу об'єкти тваринного світу у порушника не вилучаються, а передаються на його відповідальне зберігання. Разом з тим, порушник жодного разу до суду для розгляду справи про адміністративне правопорушення не з'явився, перевірити зберігання ним об'єктів тваринного світу не виявляється за можливе, що в свою чергу позбавляє можливості застосування конфіскації об'єктів тваринного світу.
Також, суд акцентує увагу на тому, що на вказану у протоколі про адміністративне правопорушення адресу ОСОБА_1 неодноразово надсилаються судові повістки, які повертаються з довідками поштового органу про те, що за зазначеною адресою останній не проживає.
Будь-яких інших засобів зв'язку порушника у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначається.
Такі обставини позбавляють суд можливості виконати вимоги ч.1 ст.277-2 КУпАП щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи, а також призводять до понесення невиправданих витрат бюджетних коштів на поштові відправлення.
Окремо, суд зазначає, що постанова суду про накладення адміністративного стягнення є і виконавчим документом, тому в ній необхідно відображати відомості про наявність у особи, яка притягується до відповідальності, реєстраційного номеру облікової картки платника податків. Відомості про наявність або відсутність такого номеру у порушника в протоколі не зазначено.
Статтею 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшла висновку, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам КУпАП та підлягає поверненню для доопрацювання та приведення його відповідність до норм ст. 256 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, -
Адміністративний матеріал щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 88-1 ч. 1 КУпАП, повернути до Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Запорізькій області для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.О. Романько