справа № 361/4349/25
провадження № 1-кс/361/779/25
29.04.2025
Іменем України
29 квітня 2025 року м. Бровари
Слідчий суддя Броварського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні клопотання прокурора Броварської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про арешт майна за матеріалами кримінального провадження № 12022116100000328 від 19 травня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ст. 356 КК України,
До слідчого судді Броварського міськрайонного суду Київської області надійшло клопотання прокурора Броварської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про арешт майна за матеріалами кримінального провадження № 12022116100000328 від 19 травня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ст. 356 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що сектором дізнання Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022116100000328 від 19 травня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ст. 356 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 19.05.2022 до ЧЧ Бориспільського РУП ГУНП в Київській області надійшла ухвала слідчого судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області №359/2850/22, провадження №1-KC/359/712/2022, щодо зобов'язання уповноважених осіб Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області внести відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 356 КК України по заяві ОСОБА_4 .
В ході досудового розслідування встановлено, що в період з серпня 2021 року по теперішній час група невстановлених досудовим розслідування осіб за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Лисичівка (колишня вулиця Маяковського), буд. № 4 та № 4-А на земельних ділянках з кадастровими номерами 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045 здійснюють самоправні дії.
19 травня 2022 року на підставі вказаних відомостей розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022116100000328 від 19 травня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення(проступку), передбаченого ст. 356 КК України.
Процесуальне керівництво доручено здійснювати групі прокурорів з числа Броварської окружної прокуратури.
В ході допиту в якості потерпілого ОСОБА_4 повідомив, що у його приватній власності перебуває будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Належний йому будинок та земельна ділянка з однієї сторони межує із земельною ділянкою на якій знаходився житловий будинок АДРЕСА_2 , в якому мешкала сусідка по імені Катерина. Приблизно
у квітні-травні 2021 року будинок АДРЕСА_2 було знесено та площа під будинком була розрівняна.
В серпні 2021 року на земельній ділянці АДРЕСА_3 , невідомі йому особи почали заводити фундамент під будівництво будівель, як пізніше йому стало відомо від будівельників - так званих «таунхаусів». Станом на серпень 2021 року у нього не було жодних претензій щодо будівництва, так як він гадав, що будуються звичайні двоповерхові будинки «таунхауси». Це він сприймав за тієї обставини, що будівництво одного будинку здійснювалось на відстані 8,1 метра від його будинку. На початку листопада 2021 року на земельних ділянках були повністю побудовані перші поверхи будинків, та розпочалося будівництво других поверхів. Саме в цей час від будівельників він дізнався, що будуть збудовані два п'ятиповерхові будинки. За вказаних обставин він письмово звернувся до Бориспільської міської ради із заявою щодо правомірності будівництва зазначених будинків, оскільки в разі побудови п'ятиповерхових будинків, будуть грубо порушені його законні права, як суміжного землевласника, а саме відстань між його будинком та найближчим до нього п'ятиповерховим будинком складає 8,1 метрів, а повинна бути, якщо будується три та більше поверхів не менше 15 метрів. Крім того вказаний будинок будується на відстані 2,6 метрів від межі його земельної ділянки, хоча така відстань повинна складати не менше 3-х метрів. Також другий п'ятиповерховий будинок «таунхаус» будується на відстані 6,9 метрів від житлового будинку АДРЕСА_4 , тобто будівництво ведеться з порушенням вимог п. 6.1.21, п.6.1.22, п. 15.2.2 табл. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудови територій. У відповідь на його звернення, заступником міського голови ОСОБА_5 надана відповідь, що містобудівні умови та обмеження на забудову земельних ділянок по вул. Лисичівка (колишня Маяковського), № 4 та № 4-А, м. Бориспіль для будівництва багато поверхневих будинків не надавались. 01.12.2021 року він знову звернувся до Бориспільської міської ради про проведення перевірки та зупинення незаконного будівництва багатоповерхових будинків на земельних ділянках № 4 та АДРЕСА_5 . Проведеною перевіркою за його зверненням встановлено, що користувачем земельних ділянок № 4 та АДРЕСА_1 (кадастрові номери: 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045) є ОСОБА_6 , та що будівництво будинків розпочато та будується без будь-яких дозвільних документів. Окрім цього за наслідками проведеної перевірки Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Бориспільської міської ради складені акти реагування, у тому числі припис про усунення порушення містобудівного законодавства від 29 листопада 2021 року № 02-09/11/21-15. Вказаний припис ДАБК виконаний не був, оскільки будівництво не припинилося. За наслідками його послідуючих звернень, Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Бориспільської міської ради, 16 лютого 2022 року до Київського окружного адміністративного суду подано позовну заяву до ОСОБА_6 про зобов'язання вчинити дії (про знесення самочинно побудованого об?єкта будівництва по вул. Лисичівка (колишня Маяковського), № 4 та № 4-А в м. Борисполі за власний рахунок). Адміністративна справа №320/3677/22, суддя ОСОБА_7 . Незважаючи на всі ці дії органів місцевого самоврядування та влади, будівництво станом на сьогодні не припинено та продовжується забудова п'ятих поверхів будівель.
В ході допиту в якості свідка ОСОБА_8 пояснила, з самого народження вона проживає в будинку АДРЕСА_4 . Будинок знаходиться на приватизованій земельний ділянці площею 0.08 га. Належний їй будинок та земельна ділянка з однієї сторони межує із земельною ділянкою на якій знаходився житловий будинок АДРЕСА_2 в якому проживала сусідка по імені ОСОБА_9 , яка померла приблизно в 2014 році. Та зазначена земельна ділянка з будинком перейшла її онуку, даних якого мені не відомо. Але ніякі документи не оформлювались. Приблизно в квітні-травні 2021 року будинок АДРЕСА_2 був знесений та площа під знесеним будинком була розрівняна. В серпні 2021 року на цій земельній ділянці АДРЕСА_3 невідомі їй люди почали зводити фундаменти під будівництво будівель як пізніше мені стало відомо - так званих «таунхаусів». Про будівництво «таунхаусів» вона дізналася від будівельників.
Станом на серпень 2021 року у неї не було ніяких претензій будь до кого щодо будівництва, так як вважала, що будуються звичайні двоповерхові будинки «таунхауси». Це вона сприймала за тієї обставини, що будівництво одного будинку здійснювалося на відстані 6,9 метра від її будинку. На початку листопада 2021 року на земельних ділянках були повністю побудовані перші поверхи будинків та розпочалося будівництво других поверхів. Саме в цей час від будівельників вона дізналася, що будуть збудовані два п'ятиповерхові будинки. За вказаних обставин 14 грудня 2021 року вона письмово звернулася до Бориспільської міської ради із заявою щодо правомірності будівництва зазначених будинків, оскільки в разі побудови п?ятиповерхових будинків, будуть грубо порушені її законні права, як суміжного землевласника, а саме, відстань між її будинком та найближчим до неї п?ятиповерховим будинком складає 6,9 метрів, а повинна бути, якщо будується три та більше поверхів, не менше 15 метрів. З огляду на вищевказане, будівництво ведеться з порушенням вимог п. 6.1.21, п. 6.1.22, п. 15.2.2 табл. 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудови територій. У відповідь на її звернення, заступником міського голови ОСОБА_5 надана письмова відповідь, що до якої повідомлено, що містобудівні умови та обмеження на забудову земельних ділянок
по вул. Лисичівка (колишня Маяковського), № 4 та № 4-А в м. Бориспіль для будівництва багатоповерхових будинків не надавалися. Також їй відомо, що проведеною перевіркою за зверненням ОСОБА_4 , земельна ділянка якого також межує з земельною ділянкою, на якій будуються п?ятиповерхові будинки, встановлено, що користувачем земельних ділянок № 4 та АДРЕСА_1 (кадастрові номери: 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045) є гр. ОСОБА_6 , та що будівництво будинків розпочато та ведеться без будь яких дозвільних документів. За наслідками проведеної перевірки Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Бориспільської міської ради складені акти реагування, у тому числі припис про усунення порушення містобудівного законодавства від 29 листопада 2021 року № 02-09/11/21-15. Вказаний припис ДАК виконаний не був, оскільки будівництво не припинилося. За наслідками послідуючих звернень ОСОБА_4 , Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Бориспільської міської ради, 16 лютого 2022 року до Київського окружного адміністративного суду подано позовну заяву до ОСОБА_6 про зобов?язання вчинити дії (про знесення самочинно побудованого об?єкта будівництва по вул. Лисичівка (колишня Маяковського), № 4 та № 4-А в м. Борисполі за власний рахунок). Адміністративна справа № 320/3677/22, суддя ОСОБА_7 . Незважаючи на всі ці дії органів місцевого самоврядування та влади, будівництво станом на сьогодні не припинено та продовжується забудова п?ятиповерхових будівель.
Згідно відповіді № 04-05/450 від 22.06.2022 наданої Управлінням містобудування та архітектури Бориспільської міської ради встановлено, що містобудівні умови та обмеження, будівельний паспорт на будівництво будинку по вул. Лисичівка (колишня Маяковського) № 4 та № 4-А у м. Бориспіль, управлінням не надавались.
Згідно інформації наданої Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Бориспільської міської ради встановлено, що ними неодноразово було проведено позапланові перевірки виконання вимог припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт по вул. Лисичівка (колишня Маяковського), № 4 та № 4-А. На час виїзду з метою проведення перевірок було встановлено факт того, що на об?єкті працюють будівельники, які не надали документів, які посвідчують особу, будівельні роботи продовжуються не зважаючи на приписи, які було складено відносно ОСОБА_6 .
Згідно останньої інформації з відділу державного архітектурно-будівельного контролю Бориспільської міської ради встановлено, яку було надано до СД Бориспільського РУП ГУНП в Київській області 21.02.2023 встановлено, що щодо містобудівних умов та обмежень управлінням містобудування та архітектури Бориспільської міської ради видані містобудівні умови та обмеження від 30.01.2023 з реєстраційним номером ЄДССБ М01:8306-6389-6144-3946 реєстраційний номер 2/05-04/A3018306638953055336 на підставі затвердженого рішенням Бориспільської міської ради від 02.09.2022 № 2024-27-VIII Детального плану території, обмеженої вулицями Лисичівка (колишня вулиця Маяковського), Михайлівська, Валерія Гудзя (колишня вулиця Лютнева), Шевченка, ОСОБА_10 у місті Борисполі, де в його складі міститься розділ «Містобудівні умови та обмеження» із зазначеними граничними показниками щодо забудови земельної ділянки. Станом на 20.02.2023 р. до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Бориспільської міської ради будь-які документи, що дають право на виконання будівельних робіт, а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт та декларація про готовність до експлуатації об?єкта за адресою: вул. Лисичівка (колишня Маяковського), № 4 та № 4-А м. Бориспіль та документи для отримання дозволу на виконання будівельних робіт не надходили.
07 липня 2023 року за місцем розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045 за адресою: АДРЕСА_1 та № 4-А було проведено огляд із залученням спеціаліста у сфері геодезії. В ході огляду було встановлено, що на зазначених земельних ділянках збудовано два житлових багатоквартирних будинків, які складаються із 4-х житлових поверхів.
Відповідно до отриманої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна про право власності та речові права на земельні ділянки, з кадастровим номером 3210500000:06:044:0044 та, площею 0,0862 га на праві власності належить ОСОБА_11 , земельній ділянці з кадастровим номером 3210500000:06:044:0045, площею 0,0695 га на праві власності належить ОСОБА_11 , виявлено здійснення незаконного будівництва без відповідних дозвільних документів.
10 квітня 2025 року під час додаткового допиту потерпілого ОСОБА_4 повідомив, що почався продаж квартир в будинку за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_5 .
16 квітня 2025 року було здійснено огляд інтернет сторінки продажу квартир «Sitalo» з оголошенням продажу двохкімнатної квартири з повними характеристиками за адресою: м. Бориспіль, вул. Лисичівка (кол. Маяковського) № 4 та АДРЕСА_6 .
25 квітня 2025 на підставі ухвали Броварського міськрайонного суду справа № 361/4349/25 від 22 квітня 2025 року, проведено огляд земельних ділянок з кадастровим номером 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045 за адресою: АДРЕСА_3 , де встановлено дві добудовані п'ятиповерхові споруди, які оснащені металопластиком дверима та вікнами, а також розміщено банер з продажом квартир у вищевказаних будинках.
Відповідно до постанови дізнавача сектору дізнання Броварського РУП ГУНП в Київській області лейтенанта поліції ОСОБА_12 від 25 квітня 2025 року, земельні ділянки з кадастровим номером 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045 за адресою: м. Бориспіль, вул. Лисичівка (кол. Маяковського), № 4 та № 4-А, а також п'ятиповерхові споруди що розташовані на вказаних земельних ділянках визнані речовими доказами у даному кримінальному провадженні.
Таким чином, досудовим розслідуванням встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 3210500000:06:044:0044 та, площею 0,0862 га на праві власності належить ОСОБА_11 , земельній ділянці з кадастровим номером 3210500000:06:044:0045, площею 0,0695 га на праві власності належить ОСОБА_11 , виявлено здійснення незаконного будівництва без відповідних дозвільних документів.
Враховуючи, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045, а також споруди на них (багатоповерхові будинки) є предметом кримінального правопорушення (проступку), тобто відповідає критеріям зазначеним у ст.170 КПК України, а також враховуючи той факт, що відмова у накладені арешту на зазначені ділянки, та відмова у накладанні заборони на їх використання, відчуження, розпорядження може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, прокурор прохає накласти арешт на зазначені земельні ділянки, а також споруди на них (багатоповерхові будинки).
Прокурор Броварської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, направив письмову заяву з проханням проводити розгляд клопотання без його участі, клопотання задовільнити.
Неприбуття прокурора, відповідно до ч. 1 ст. 172 КПК України, не перешкоджає розгляду клопотання та зумовлює його розгляд без фіксування за допомогою технічних засобів за правилами ч. 4 ст. 107 КПК України.
З метою забезпечення арешту майна та недопущення розголошення відомостей досудового розслідування слідчий суддя вважає за доцільне розглядати вказане клопотання без повідомлення власників майна.
Перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у межах якого було подано клопотання, та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 131 КПК України передбачено, що одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно положень ч. 6 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
У разі задоволення цивільного позову або стягнення з юридичної особи розміру отриманої неправомірної вигоди суд за клопотанням прокурора, цивільного позивача може вирішити питання про арешт майна для забезпечення цивільного позову або стягнення з юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, доведеного розміру отриманої неправомірної вигоди до набрання судовим рішенням законної сили, якщо таких заходів не було вжито раніше.
Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України, орган досудового розслідування зобов'язаний застосувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Отже, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи осіб та відповідають вимогам пункту 2 частини 3 статті 132 КПК України.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
З урахуванням викладених обставин, з метою уникнення можливості їх відчуження, переміщення, забезпечення збереження речових доказів, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання прокурора про арешт земельних ділянок в межах кримінального провадження № 12022116100000328 від 19 травня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ст. 356 КК України, підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131-132, 167, 170-173, 309, 310 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Клопотання прокурора задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 3210500000:06:044:0044, площею (га): 0,0862 га 0,0862 га на праві власності належить ОСОБА_11 , відповідно до договору дарування земельної ділянки № 245 від 07 квітня 2021 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 07 квітня 2021 року, та п'ятиповерхову споруду, яка розташована на вищевказаній ділянці із забороною їх відчуження та будь-яким іншим чином розпорядження, користування.
Накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 3210500000:06:044:0045, площею (га): 0,0695 га на праві власності належить ОСОБА_11 , відповідно до рішення № 2476-33-VII від 26 жовтня 2017 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 13 грудня 2018 року, та п'ятиповерхову споруду, яка розташована на вищевказаній ділянці, із забороною їх відчуження та будь-яким іншим чином розпорядження та користування.
Заборонити будь-яким суб'єктам державної реєстрації прав, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема державним реєстраторам прав на нерухоме майно та органам державної реєстрації прав (в тому числі Міністерству юстиції України (код ЄДРПОУ юридичної особи 00015622) та його територіальним органам, ДП Національні інформаційні системи (код ЄДРПОУ юридичної особи 39787008) виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській, міським, районним, районним у містах Києві і Севастополі державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам (державним та/або приватним), іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») вчиняти будь-які реєстраційні дії, перелік яких міститься в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спрямовані на зміну, виникнення, перехід, припинення прав власності, реєстрацію обтяжень та арештів, реєструвати заяви в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в тому числі, але не обмежуючись, державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відкриття та/або закриття розділів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо земельних ділянок з кадастровим номером 3210500000:06:044:0044 та 3210500000:06:044:0045, а також п'ятиповерхових споруд які розташовані на вищевказаних ділянках.
Ухвала виконується негайно прокурором.
Роз'яснити, що згідно ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На ухвалу протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подано апеляційні скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Слідчий суддя: ОСОБА_1