Ухвала від 29.04.2025 по справі 161/7990/25

Справа № 161/7990/25

Провадження № 1-кс/161/2486/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про відсторонення від посади

м. Луцьк 29 квітня 2025 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , про відсторонення від посади:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Хмельницький Хмельницької області, військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_2 , у військовому званні «старший лейтенант», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

раніше не судимого,

про те, що він підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст 368 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 .

Клопотання про відсторонення від посади відповідає вимогам ст.ст.155, 158 КПК України.

Із клопотання вбачається, що відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 460-ОС від 10.05.2024 ОСОБА_5 призначено на посаду начальника групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У подальшому, ОСОБА_5 згідно із наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 362-ОС від 14.04.2025 призначено на вищу посаду - у порядку просування по службі, а саме: заступником начальника прикордонної зенітної ракетно-артилерійської застави прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, до виконання обов'язків за якою останній приступив з 16.04.2025 та яку обіймає по теперішній час.

Згідно вимог ст. 19 Конституції України посадові особи органів державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Вимогами ст.ст. 2, 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що основними функціями Державної прикордонної служби України є здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України транспортних засобів, вантажів, а також, виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення.

Будучи військовою службовою особою, наділеним організаційно-розпорядчими обов'язками та адміністративно-господарськими функціями, перебуваючи на посаді начальника групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип В), а у подальшому - заступника начальника прикордонної зенітної ракетно-артилерійської застави прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, старший лейтенант ОСОБА_5 зобов'язаний був додержуватись вимог ст.ст. 17, 65 Конституції України згідно яких визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Статті 1, 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначають, що військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення Збройних Сил України військовослужбовцями.

У відповідності до вимог ст.ст. 11, 16, 49, 87, 119 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-XIV, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 11, 16, 199 Статуту внутрішньої служби у Збройних Силах України, ОСОБА_5 під час проходження військової служби повинен свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Відповідно до посадової інструкції начальника групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 відповідає безпосередньо за стан охорони державного кордону України на ділянці відділення прикордонної служби у визначений час, правопорушенням, які віднесено до компетенції Держприкордонслужби, у межах ділянки відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби, за готовність особового складу підрозділу до виконання обов'язків за призначенням, морально-психологічний стан, стан дисципліни та правопорядку серед підпорядкованого особового складу, а також зобов'язаний: безпосередньо виконувати завдання з охорони державного кордону шляхом повсякденного збирання даних обстановки та інформації про правопорушення й підготовку до них; забезпечувати організацію та контроль за дотриманням правил прикордонного режиму; здійснювати безпосереднє керівництво і контроль за службовою діяльністю та порядком виконання завдань підлеглим особовим складом та забезпеченням діяльності підрозділу; особисто брати участь у службі з охорони державного кордону; знати ділянку відповідальності відділення прикордонної служби та її показники; організовувати правильну експлуатацію, зберігання, технічне обслуговування спеціальних засобів та транспортних засобів; особисто проводити заняття з спеціальної підготовку з підлеглими, вживати заходів щодо підвищення їх професійного рівня; контролювати дотримання підлеглими заходів безпеки під час несення прикордонної служби; знати моральні, ділові якості особового складу групи моніторингу обстановки, проводити роботу щодо зміцнення службової дисципліни, запобігання правопорушенням та корупційним проявам, своєчасно виявляти й усувати їх причини.

У свою чергу, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду заступника начальника прикордонної зенітної ракетно-артилерійської застави прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, відповідно до своєї посадової інструкції відповідає за якісне виконання поставленого наказу на охорону державного кордону, організацію і підтримання безперервного управління прикордонною зенітно-ракетною заставою, її бойову готовність та успішне виконання бойових завдань, підготовку, дисципліну та правопорядок, морально-психологічний стан особового складу, бойове забезпечення, а також зобов?язаний підтримувати постійну готовність прикордонної зенітно-ракетної застави до виконання поставлених завдань, несе відповідальність за додержання персоналом законності і дисципліни; особисто брати участь в організації оперативно-службової діяльності прикордонної зенітно-ракетної застави та службі з охорони державного кордону; організовувати та особисто брати участь у перевірках несення служби особовим складом застави; організовувати та контролювати стан повсякденної діяльності; організовувати та брати участь у заходах роботи з особовим складом, знати морально-ділові якості підлеглого особового складу, регулярно проводити з ними індивідуальну роботу; організовувати та контролювати службову діяльність прикордонної зенітно-ракетної застави, дотримуватися відповідних вимог Закону України «Про запобігання корупції», Антикорупційної програми та пов?язаних з нею внутрішніх документів, а також забезпечувати практичну реалізацію Антикорупційної програми; невідкладно інформувати начальника прикордонного загону про вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень іншими посадовими особами або працівниками прикордонного загону або іншими фізичними або юридичними особами, з якими прикордонний загін перебуває або планує перебувати у ділових відносинах. Окрім цього, ОСОБА_5 забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов?язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб; вимагати або отримувати будь-яку матеріальну або нематеріальну вигоду (для себе чи для близьких осіб) у зв?язку із здійсненням своїх посадових обов?язків, яка не передбачена контрактом, трудовим або іншим договором між ним та прикордонним загоном, Державною прикордонною службою України; впливати прямо або опосередковано на рішення посадових осіб та працівників прикордонного загону з метою отримання будь-якої матеріальної або нематеріальної вигоди для себе чи для близьких осіб, яка не передбачена контрактом, трудовим або іншим договором між ними та прикордонним загоном, Державною прикордонною службою України.

З огляду на викладене, старший лейтенант ОСОБА_5 , при виконанні службових завдань за вказаними посадами відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою, яка за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади.

Згідно вимог ст.ст. 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» військовим посадовим особам військових формувань забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Однак, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду начальника групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 , а у подальшому - заступника начальника прикордонної зенітної ракетно-артилерійської застави прикордонної комендатури швидкого реагування цього ж прикордонного загону, будучи службовою особою, у порушення вищевказаних вимог законодавства вчинив умисний корисливий корупційний злочин за наступних обставин.

Так, 13 квітня 2025 року в ОСОБА_5 під час особистої зустрічі з ОСОБА_6 у м. Любомль Ковельського району Волинської області, більш точного місця досудовим розслідуванням не встановлено, виник злочинний корисливий умисел спрямований на його особисте незаконне збагачення, шляхом схилення ОСОБА_6 до здійснення незаконного переміщення через державний кордон України тютюнових виробів та в подальшому одержання від нього неправомірної вигоди, за сприяння у безперешкодному переміщенні через державний кордон з України до Республіки Польща поза пунктом пропуску тютюнових виробів, за допомогою безпілотних літальних апаратів.

При цьому, ОСОБА_5 , з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди у ОСОБА_6 , висловив останньому прохання щодо надання йому, ОСОБА_5 та іншим невстановленим на даний час військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_2 , з якими він діє за попередньою змовою групою осіб, неправомірної вигоди за сприяння громадянину ОСОБА_6 у безперешкодному переміщенні через державний кордон з України до Республіки Польща поза пунктом пропуску тютюнових виробів, за допомогою безпілотних літальних апаратів, шляхом надання службової інформації, повідомлення місць та часових меж, протягом яких можливе безперешкодне переміщення тютюнових виробів, а також невжиття належних заходів реагування на виявлені порушення під час несення служби у складі зміни прикордонних нарядів на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , за що громадянину ОСОБА_6 необхідно надавати грошові кошти в сумі 100 доларів США за кожний переліт безпілотним літальним апаратом (дроном), яким незаконно переміщувались 40 (сорок) блоків з тютюновими виробами через державний кордон України до Республіки Польща.

На вказану пропозицію ОСОБА_6 погодився та, розуміючи протиправність дій ОСОБА_5 та інших невстановлених на даний момент військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою викриття злочинної діяльності останніх звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину та в подальшому діяв під їх контролем.

У подальшому, в періоди часу з 08 год. 08 хв. по 11 год. 55 хв. 17.04.2025, о 13 год. 29 хв. 17.04.2025, о 20 год. 35 хв. 17.04.2025, о 21 год. 03 хв. 17.04.2025, з 23 год. 00 хв. 18.04.2025 по 06 год. 00 хв. 19.04.2025, з 02 год. 56 хв. по 06 год. 50 хв. 24.04.2025 ОСОБА_5 , реалізовуючи свій злочинний умисел, з використанням свого службового становища, за допомогою особистого мобільного терміналу через мобільні додатки «Telegram» та «WhatsApp» надав громадянину ОСОБА_6 інформацію, яку отримав у ході службової діяльності, перебуваючи на посаді начальника групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип В), а також від інших невстановлених на даний час військовослужбовців НОМЕР_1 прикордонного загону, щодо розташування прикордонних нарядів по охороні державного кордону, а також повідомив місця та часові межі протягом яких можливе безперешкодне переміщення тютюнових виробів на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після чого, 24.04.2025 близько 18 год. 55 хв., ОСОБА_5 , будучи службовою особою, усупереч інтересам служби, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на одержання неправомірної вигоди для себе та інших невстановлених досудовим розслідуванням військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 , у порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого протиправного збагачення, під час попередньо домовленої зустрічі із ОСОБА_6 , перебуваючи по АДРЕСА_2 , одержав від ОСОБА_6 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у розмірі 1800 доларів США, що відповідно до курсу НБУ станом на 24.04.2025 становило 74 340 гривень, за сприяння останньому у безперешкодному переміщенні через державний кордон з України до Республіки Польща поза пунктом пропуску тютюнових виробів за допомогою безпілотних літальних апаратів, шляхом надання службової інформації, повідомлення місць та часових меж протягом яких можливе безперешкодне переміщення тютюнових виробів, а також невжиття належних заходів реагування на виявлені порушення під час несення служби у складі зміни прикордонних нарядів на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , з розрахунку 100 доларів США за кожний переліт безпілотним літальним апаратом (дроном), яким незаконно переміщувались 40 (сорок) блоків тютюнових виробів.

У результаті, 24.04.2025 ОСОБА_5 був викритий працівниками правоохоронних органів та в останнього вилучено предмет неправомірної вигоди в сумі 1800 доларів США.

24.04.2025 на підставі ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, затримано ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та 25.04.2025 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: заявою ОСОБА_6 про вчинення кримінального правопорушення від 14.04.2025, показаннями свідка ОСОБА_6 , протоколами огляду та вручення грошових коштів, протоколом затримання ОСОБА_5 від 24.04.2025, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

ОСОБА_5 , обіймаючи вказану посаду, будучи службовою особою правоохоронного органу, вчинив тяжкий корупційний злочин, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років та який був скоєний ним з корисливих мотивів під час виконання ним своїх службових обов'язків.

Дії ОСОБА_5 , як і сама вказана особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є підстави вважати, що продовжуючи перебувати на посаді заступника начальника прикордонної зенітної ракетно-артилерійської застави прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, як особисто з використанням владних повноважень, так і з застосуванням зв'язків, здобутих під час роботи в правоохоронних органах, може впливати на свідків, схиляти їх до дачі неправдивих показань шляхом умовляння, підкупу, погроз, створювати штучні докази своєї невинуватості, а також вчинити інші кримінальні правопорушення.

Також, перебуваючи на посаді, ОСОБА_5 матиме змогу приховано контактувати з іншими службовими особами НОМЕР_1 прикордонного загону, що надасть можливість останньому незаконно схиляти осіб до надання вигідних йому показань у даному кримінальному провадженні.

Відсторонення ОСОБА_5 від посади заступника начальника прикордонної зенітної ракетно-артилерійської застави прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону унеможливить його незаконний вплив на свідків із використанням владних повноважень, забезпечить умови для всебічного дослідження усіх обставин кримінального провадження. Тому слідчий просить відсторонити підозрюваного від посади строком на два місяці.

В судове засідання прокурор надав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, клопотання просив задовольнити.

В судове засідання захисник надав заяву про розгляд клопотання у його відсутності та відсутності підозрюваного. Проти задоволення клопотання не заперечує, дана позиція узгоджена з його підзахисним.

В судове засідання підозрюваний надав заяву про розгляд клопотання у його відсутності. Не заперечує щодо відсторонення від посади.

Дослідив матеріали додані до клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Луцьку) ТУ ДБР, розташованого у м. Львові, проводиться досудове розслідування № 42025032220000015 від 14.04.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

24.04.2025 року на підставі ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, затримано ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

25.04.2025 року ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, яке згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину та карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді. Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.

Стаття 43 Конституції України передбачає, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Враховуючи правову підставу для відсторонення від посади, а саме: повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, наслідки відсторонення для інших осіб, врахувавши достатність на вказаному етапі доказів вчинення кримінальних правопорушень, а також те, що перебування на посаді й сприяло вчиненню інкримінованого злочину у сфері службової діяльності, та те, що перебуваючи на посаді підозрюваний в подальшому може з метою уникнення кримінальної відповідальності незаконно впливати на свідків, схиляти їх до дачі неправдивих показань, використовуючи своє службове становище, суд приходить до висновку, що клопотання слідчого обґрунтоване та підлягає задоволенню, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого обґрунтоване та підлягає частковому задоволенню, тобто в межах строку досудового розслідування (повідомлення про підозру було вручено 25.04.2025 року, відповідно до ч. 3 ст 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене, зокрема: протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину).

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст 154, 157, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , про відсторонення від посади ОСОБА_7 , - задовольнити частково.

Відсторонити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної ним посади заступника начальника прикордонної зенітної ракетно-артилерійської застави прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, в межах строку досудового розслідування, тобто до 25.06.2025 року включно.

Строк дії ухвали становить до 25.06.2025 року включно. Продовження цього строку можливе у порядку передбаченому ст.158 КПК України.

Відповідно до ст. 157 КПК України, ухвала про відсторонення від посади підлягає негайному виконанню.

На ухвалу, протягом п'яти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду.

Слідчий суддя ОСОБА_1