29 квітня 2025 року Чернігів Справа № 620/2062/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить:
стягнути в дохід бюджету з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 кошти у сумі 31 103,36 (тридцять одну тисячу сто три гривні 36 копійки) гривень для погашення податкового боргу по:
штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 16 778,95 грн. на р/р UA5789999803І3060104000025001; отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/21080900, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.);
по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 14 324,41 грн. на р/р UA388999980333199341000025731; отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Ріпки/11010500, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач є платником податків і зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законодавством терміни, однак всупереч вимогам Податкового кодексу України відповідач має податковий борг.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем не було повідомлено відповідача про складення даних повідомлень-рішень, відповідачем не було отримано податкові повідомлення рішення, відповідач не знав про їх створення, за цієї підстави відповідач фактично був позбавлений права на оскарження даних повідомлень- рішень. Також зазначає, що позивач не надав належних доказів того, що податковий борг є безспірним.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити у повному обсязі та вказує, що грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає. Платнику податку в автоматичному режимі у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань самостійно визначених в податковій декларації №7841117 від 04.02.2021 було нараховано пеню у сумі 331,47 грн. Також зазначає, що податкові повідомлення-рішення та акти перевірок на підставі яких були винесені ППР надіслані відповідачу та отримані ним особисто.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 03.09.2012, за основним видом діяльності 47.24 роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 10-11).
Відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VІ.
За відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податків в розмірі 31103,36 грн, а саме:
по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 16778,95 грн (в т.ч. штрафні санкції - 15837,50 грн., пеня - 941,45 грн.);
по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 14324,41 грн. (в т.ч. основний платіж- 13 964,48 грн, штрафні санкції - 15,76 грн, пеня - 344,17 грн), що підтверджується відомостями податкового органу (а.с. 6-8).
Податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування підтверджується наступним:
- податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2020 рік №7841117 від 04.02.2021 (граничний термін сплати 19.02.2021), відповідно до якої платником податків самостійно було визначено суму, яка підлягала перерахуванню до бюджету в розмірі 7850,70 грн. Разом з тим, з урахуванням часткової сплати у сумі 2681,20 грн., непогашеними залишились зобов'язання, які набули статусу податкового боргу у сумі 5169,50 грн (а.с.13);
- податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2021 рік №9430939904 від 09.02.2022 року (граничний термін сплати 21.02.2022), відповідно до якої платником податків самостійно було визначено суму, яка підлягала перерахуванню до бюджету в розмірі 4916,61 грн (а.с.14-15);
- податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2022 рік №9307812495 від 16.02.2023 року (граничний термін сплати 12.05.2023), відповідно до якої платником податків самостійно було визначено суму, яка підлягала перерахуванню до бюджету в розмірі 1018,26 грн (а.с.16-17);
- податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2023 рік №9386209015 від 29.04.2024 року (граничний термін сплати 10.05.2024), відповідно до якої платником податків самостійно було визначено суму, яка підлягала перерахуванню до бюджету в розмірі 2334,6.3 грн (а.с.18-19);
- уточнюючою податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2023 рік №9386915765 від 18.07.2024 року (граничний термін сплати 18.07.2024), відповідно до якої платником податків самостійно було визначено суму до збільшення в розмірі 525,48 грн., нараховано самостійно штрафні санкції у сумі 15,76 грн. та пеню у сумі 12,70 грн (а.с.20-21).
Також відповідно до вимог ст.129 Податкового кодексу України, платнику податку в автоматичному режимі у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань самостійно визначених в податковій декларації №7841117 від 04.02.2021 року, відбулося нарахування пені у сумі 331,47 грн.
Податковий борг по штрафним санкціям підтверджується наступним:
- податковим повідомленням-рішенням №00003810705 від 28.09.2020, відповідно до якого у зв'язку із встановленням порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змін, та доп.), платнику нараховано штрафну санкцію в сумі 7200 грн (а.с.22). Вказане ППР отримано відповідачем особисто 01.10.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення(а.с.22 на звороті). Разом з тим, з урахуванням часткової сплати у сумі 5400 грн, непогашеними залишились зобов'язання у сумі 1800 грн;
- податковим повідомленням-рішенням №5223/ж10/25-01-07-05-01 від 16.05.2023, відповідно до якого у зв'язку із встановленням порушення п.11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змін, та доп.), платнику нараховано штрафну санкцію в сумі 5100 грн (а.с.25);
- податковим повідомленням-рішенням №5224/ж10/25-01-07-05-01 від 16.05.2023, відповідно до якого у зв'язку із встановленням порушення п.1, п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змін, та доп.), платнику нараховано штрафну санкцію в сумі 3537,50 грн (а.с.26).
ППР №5223/ж10/25-01-07-05-01 та №5224/ж10/25-01-07-05-01 отримано відповідачем особисто 19.05.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.27);
- податковим повідомленням-рішенням №5652/ж10/25-01-07-05-01 від 10.04.2024, відповідно до якого у зв'язку із встановленням порушення п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змін, та доп.), платнику нараховано штрафну санкцію в сумі 5100 грн (а.с.31);
- податковим повідомленням-рішенням №5651/ж10/25-01-07-05-01 від 10.04.2024, відповідно до якого у зв'язку із встановленням порушення п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змін, та доп.), платнику нараховано штрафну санкцію в сумі 300 грн (а.с.30).
ППР №5652/ж10/25-01-07-05-01 та №5651/ж10/25-01-07-05-01 отримано відповідачем особисто 12.04.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.32).
Також відповідно до вимог ст.129 Податкового кодексу України, платнику податку в автоматичному режимі у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань визначених в ППР №00003810705 від 28.09.2020, відбулося нарахування пені у сумі 941,45 грн.
У зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.39. п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
За змістом підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
В силу пункту 15.1. ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. (пункт 57.3 ст. 57 ПК України)
Пунктами 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вимог пункту 59.1 ст. 59 ПК України позивач надіслав відповідачу податкову вимогу форми "Ф" від 07.07.2021 № 0004458-1303-2517, яка отримана відповідачем особисто 09.07.2021, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 9 та його зворот).
Згідно з п.95.1 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі, однак не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Джерела погашення податкового боргу платника податку визначені нормами ст.87 ПК України. Крім того, в силу приписів п.87.9 ст.87 цього Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст.95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Підпунктом 20.1.34. п.20.1 ст.20 ПК України визначено право контролюючих органів у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Відповідно до абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.4 ст.95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що податковий борг виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання, а передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення вказаного податкового боргу.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Таким чином, з урахуванням того, що податкова заборгованість відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, твердження представника відповідача, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що податковий борг є безспірним, а податкові повідомлення-рішення відповідач не отримував, суд не приймає до уваги, оскільки останнє не підтверджується матеріалами справи. Отримання відповідачем податкових повідомлень-рішень підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення з відміткою про особисте отримання відправлення. При цьому, дані з офіційного сайту Укрпошти, на які посилається представник відповідача не є належними та допустимими доказами підтвердження того, що відповідач ППР не отримував, оскільки відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 інформація в автоматизованій системі «Укрпошта» зберігається протягом шести місяців.
Стосовно строку звернення до суду з цим позовом .
Пунктом 102.1 статті 102 ПК України установлено, що Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пунктом 102.4 цієї статті У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
З матеріалів справи установлено, що з позовом про стягнення боргу, задекларовані та не сплачені грошові зобов'язання за податковими деклараціями по граничних термінах сплати 19.02.2021, 21.02.2022, 12.05.2023, 10.05.2024, 18.07.2024, попаткові зобов'язання визначені контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями від 28.09.2020 (граничний термін сплати 16.10.2020), 16.05.2023 (граничний термін сплати 02.06.2023), 10.04.2024 (граничний термін сплати 26.10.2024), податковий орган звернувся до суду 21 лютого 2025 року .
Законом України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (набрав чинності 18 березня 2020 року) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено, зокрема, пунктом 52-2, яким, серед іншого, встановлено, що на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
У подальшому процитована норма пункту 52-2 Підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України змінена Законом України від 13 травня 2020 року № 591-IX, а саме слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінено цифрами та словами "по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03 березня 2022 року №2118-IX «Про внесення змін до ПК України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, зокрема підпунктом 69.9 установлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260-IX, набрав чинності 27 травня 2022 року), який зупинив дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України на період дії воєнного, надзвичайного стану, а також доповнив статтю 102 пунктом 102.9 такого змісту: « 102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи».
Законом України від 03 листопада 2022 року № 2719-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу" (набрав чинності 25 листопада 2022 року) пункт 69.9 доповнено абзацом п'ятим, за змістом якого для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.
У подальшому Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (набрав чинності 01 серпня 2023 року) пункт 102.9 статті 102 виключено, а пункт 69 підрозділу 10 доповнено підпунктом 69.40 такого змісту:
"Тимчасово з 1 серпня 2023 року контролюючі органи не здійснюють передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу заходи з погашення податкового боргу, що виник до 24 лютого 2022 року:
1) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;
2) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є території, на яких ведуться активні бойові дії, - до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;
3) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;
4) щодо платників податків - фізичних осіб (у тому числі осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), місцем проживання яких є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України або території, на яких ведуться активні бойові дії, або території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація або завершені бойові дії, або припинена можливість бойових дій на відповідних територіях.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій та дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Установити, що для платників податків, стосовно яких контролюючим органом не застосовуються заходи стягнення згідно з цим підпунктом, зупиняється перебіг строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу".
Отже, ураховуючи наведене правове регулювання, перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (в тому числі й щодо строків здійснення заходів з погашення податкового боргу) зупинявся:
- з 18 березня 2020 року по 17 березня 2022 року - відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України для всіх платників податків;
- з 07 березня 2022 року по 24 листопада 2022 року - відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України для всіх платників податків;
- з 17 березня 2022 року по 01 серпня 2023 року - відповідно до пункту 102.9 статті 102 Кодексу, при цьому в період з 17 березня 2022 року по 27 травня 2022 року норма діяла без виключень, а з 27 травня 2022 року по 01 серпня 2023 року - з виключеннями щодо випадків, передбачених ПК України.
У період з 24 листопада 2022 року по 01 серпня 2023 року з огляду на положення підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України перебіг строку здійснення заходів з погашення податкового боргу зупинявся для платників податків, які не мають можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59 - 60, 87 - 101 Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 Кодексу.
Аналогічні висновки висловлені у постановах Верховного Суду від 18 грудня 2024 року у справі № 320/15639/23, від 23.04.2025 у справі № 240/9272/23.
Ураховуючи вказане вище правове регулювання, та той факт, що позивач звернувся з до суду з позовом 21 лютого 2025 року, суд дійшов висновку, що строк звернення з цим позовом податковим органом не пропущено.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Чернігівській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути в дохід бюджету з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 кошти у сумі 31103,36 грн для погашення податкового боргу по:
штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 16778,95 грн на р/р UA5789999803І3060104000025001; отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/21080900, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.);
податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 14324,41 грн на р/р UA388999980333199341000025731; отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Ріпки/11010500, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11,м. Чернігів, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124)
Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повне судове рішення складено 29.04.2025.
Суддя Олена ЛУКАШОВА