28 квітня 2025 року справа № 580/1957/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати п. 5 рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій (протокол №32 від 13.12.2024) у частині відмови у визначенні позивачу статусу «Ветеран війни - учасник бойових дій»;
- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій визначити позивачу статус «Ветеран війни - учасник бойових дій» відповідно до п. 11 ст. 6 Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на момент подання заяви для надання статусу учасника бойових дій, він вже був звільнений з Головного управління ДСНС України у Харківській області, однак формальне тлумачення ДСНС норм Порядку, які регламентують надання статусу учасника бойових дій лише особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, фактично позбавило позивача права на отримання статусу учасника бойових дій та не може мати негативний наслідок для звільненої особи служби цивільного захисту.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позов, в якому вказав, що позивачу правомірно відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з тим, що вказаний статус надається виключно особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вимог Положення про комісію. Відповідачем вказано, що на день подання заяви позивач не був особою рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, що не оспорюється та визнається позивачем, тому відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому він вважає, що доводи відповідача є необґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому він вважає, що доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач, сержант служби цивільного захисту, як водолаз-сапер відділення підводного розмінування групи підводного розмінування частини підводного розмінування та спеціальних вибухових робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Черкаській області, у складі групи піротехнічних робіт (груп розмінування) залучався у період з 20.02.2024 по 15.06.2024 до безпосереднього виконання завдань з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України.
Позивач подав начальнику Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Черкаській області заяву від 20.08.2024 в якій просив звернутися до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій для визначення позивачу статусу «Ветеран війни - учасник бойових дій» відповідно до п. 11 ст. 6 Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту».
Пунктом п. 5 протоколу №32 від 13.12.2024 Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій . 5 рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій відмовлено у визначенні позивачу статусу «Ветеран війни - учасник бойових дій», оскільки статус учасника бойових дій надається виключно особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту.
Вважаючи протиправною відмову у наданні статусу «Ветеран війни - учасник бойових дій», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 №389-VIII» (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України
Отже, підставою для надання статусу учасника бойових дій є безпосередня участь особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Так, процедура надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначена Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок).
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Порядку для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6. Для заявників з числа осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 7. Заявники, зазначені в абзаці першому цього підпункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Згідно із пунктом 7 Порядку для надання статусу учасника бойових дій заявникам з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій зобов'язані в п'ятиденний строк після закінчення 30 календарних днів участі заявників у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районах здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії в п'ятиденний строк після закінчення 30 календарних днів з дня зарахування заявників до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що для надання статусу учасника бойових дій заявникам з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7.
Основні функції, завдання та повноваження Комісії, а також порядок організації її роботи визначено Положенням про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 22 грудня 2018 року № 1048, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 січня 2019 р. за № 55/33026 (далі - Положення про комісію).
Відповідно до пункту 2 розділу І Положення про комісію Комісія утворюється наказом ДСНС з метою реалізації заходів, пов'язаних із наданням статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які:
- захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України;
- виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями;
- брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , сержант служби цивільного захисту, як водолаз-сапер відділення підводного розмінування групи підводного розмінування частини підводного розмінування та спеціальних вибухових робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Черкаській області, у складі групи піротехнічних робіт (груп розмінування) залучався у період з 20.02.2024 по 15.06.2024 до безпосереднього виконання завдань з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України.
Так, відповідно до п. 104-1 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.07.2013 №593, установлюються такі співвідношення між спеціальними званнями служби цивільного захисту молодшого начальницького складу:
1) сержант служби цивільного захисту - молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту;
2) майстер-сержант служби цивільного захисту - старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту;
3) головний майстер-сержант служби цивільного захисту - прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту.
Приведення спеціальних звань молодшого начальницького складу у відповідність із вимогами цього Положення здійснюється керівниками органів та підрозділів цивільного захисту, яким надано право присвоювати такі спеціальні звання.
Таким чином, ОСОБА_1 , як водолаз-сапер відділення підводного розмінування групи підводного розмінування частини підводного розмінування та спеціальних вибухових робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Черкаській області - на день прийняття оскаржуваного рішення Комісією позивач не був особою рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, так як відносився саме до осіб молодшого начальницького складу.
Згідно із пунктом 6 розділу ІІ Положення про комісію, Комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі:
- відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій;
- відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій;
- надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення; виявлення факту подання недостовірної інформації
Враховуючи вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій (протокол №32 від 13.12.2024) правомірно на підставі п. 6 розділу ІІ Положення відмовила у визначенні позивачу статусу «Ветеран війни - учасник бойових дій».
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ