Рішення від 28.04.2025 по справі 560/14558/24

Справа № 560/14558/24

РІШЕННЯ

іменем України

28 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Гранд Імпорт" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Гранд Імпорт" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №17373/2201-0706 від 27.06.2024. В обґрунтування позову зазначає, що відповідач під час перевірки прийшов до помилкових висновків стосовно порушення позивачем вимог законодавства щодо строків розрахунків у іноземній валюті.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав відзив, у якому позов не визнає, зазначаючи, що перевіркою встановлене порушення платником ч. 3 ст. 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 №2473-VIIІ з урахуванням п. 142 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" в частині дотримання законодавчо встановленого строку здійснення імпортних операцій. З огляду на це, просить у задоволенні позову відмовити.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно із ст. 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 ст. 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення. Підпунктом 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Відповідно до п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно із п. п. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності. За змістом п. п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" передбачено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Відповідно до п. 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні Правлінням Національного банку України прийнято постанову від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», якою з метою запобігання виведенню капіталу за кордон тимчасово скорочені граничні строки розрахунків за експортно-імпортними операціями, здійсненими з 05.04.2022, з 365 до 180 календарних днів.

Отже, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів (замість 365 календарних днів) для операцій, здійснених з 05 квітня 2022.

Приписи ч. 3 ст. 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" №2473 передбачають, що у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватись у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

За окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку ( ч. 4 ст. 13 Закону)

У разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин (абз. 1 ч. 6 ст. 13 Закону). Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 13 Закону №2473 у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної крани документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.

Судом встановлено, що 11.08.2021 приватне підприємство «Гранд Імпорт» (надалі - ПП «Гранд Імпорт»/ «Позивач») в рамках здійснення зовнішньоекономічної діяльності уклало з китайською компанією Zhejiang Junsun industry Co.Ltd контракт 11/08-21 на виготовлення та поставку обладнання. В ході виконання цього контракту було підписано 5 специфікацій: № 1 від 11.08.2021, № 2 від 04.01,2023, № 3 від 21.02.2023, № 4 від 13.03.2023, № 5 від 02,06.2023.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області на підставі інформації, отриманої з повідомлення Національного банку України про порушення граничних строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями по експортних контрактах, проведена документальна позапланова перевірка ПП "Гранд Імпорт" з питань дотримання встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями імпорту.

До перевірки позивач надав податковому органу висновки Мінекономіки щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, якими були продовжені строки розрахунків по контракту №11/08-21 від 11.08.2021 з нерезидентом Zhejiang Junsun industry Co.Ltd (Китай) а саме: від 31.10.2023 №4432-09/3411-07 (наказ від 27.10.2023 №16174), яким продовжено строки розрахунків на суму 19136,10 дол. США з 27.09.2023 до 26.12.2023; від 26.01.2024 №4432-09/229-07 (наказ від 24.01.2024 №2081), яким продовжено строки розрахунків на суму 19136,10 дол. США з 27.12.2023 до 06.01.2024.

За результатами перевірки складений акт документальної позапланової виїзної перевірки від 27.05.2024 №13927/22-01-07-06/37915506. Перевіркою встановлені порушення вимог ч. 3 ст. 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" з урахуванням п. 142 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" щодо дотримання законодавчо встановленого строку здійснення імпортних операцій по контракту №11/08-21 від 11.08.2021 з Zhejiang Junsun industry Co.Ltd (Китай) в сумі 19136,10 дол. США на 79 днів (з 10.07.2023 по 26.09.2023).

27 червня 2024 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області було прийняте податкове повідомлення-рішення №17373/2201-0706 про застосування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, невиконання зобов'язань та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства на суму 165847,95 грн.

Стаття 13 Закону №2473 "Про валюту і валютні операції" визначає перелік підстав, з урахуванням яких може зупинятись нарахування пені суб'єктам господарювання у випадку недотримання ними вимог вказаного Закону. Так, у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку, строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.

На виконання умов контракту №11/08-21 від 11.08.2021 ПП «Гранд Імпорт» здійснило оплату на користь нерезидента Zhejiang Junsun industry Co.Ltd (Китай) на загальну суму 156401,00 дол. США / 5207455,13 грн. згідно з платіжними дорученнями в іноземній валюті, що також вбачається з виписок АБ «Південний»:

- від 13.08.2021 на суму 18600,00 дол. США/ 497895,96 грн., граничний строк надходження імпорту - 12.08.2022;

- від 09.05.2022 на суму 43400,00 дол. США/ 1269662,66 грн., граничний строк надходження імпорту - 04.11.2022;

- від 11.01.2023 на суму 19136,10 дол. США/ 669780,39 грн., граничний строк надходження імпорту - 09.07.2023;

- від 23.02.2023 на суму 4518,60 дол. США/ 165238,88грн., граничний строк надходження імпорту - 21.08.2023;

- від 12.04.2023 на суму 2340,00 дол. США/ 85570,52 грн., граничний строк надходження імпорту - 08.10.2023;

- від 14.08.2023 на суму 7932,00 дол. США/ 290062,14 грн., граничний строк надходження імпорту - 09.02.2024;

- від 14.08.2023 на суму 17969,40 дол. США/ 657115,80 грн., граничний строк надходження імпорту - 09.02.2024;

- від 01.11.2023 на суму 42504,90 дол. США/ 1542128,78 грн., граничний строк надходження імпорту - 28.04.2024.

До перевірки ПП «Гранд Імпорт» надало висновки Мінекономіки щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, якими продовжено строки розрахунків по контракту №11/08-21 від 11.08.2021: від 31.10.2023 №4432-09/3411-07 (наказ від 27.10.2023 №16174), яким продовжено строки розрахунків на суму 19136,10 дол. США з 27.09.2023 до 26.12.2023; від 26.01.2024 №4432-09/229-07 (наказ від 24.01.2024 №2081), яким продовжено строки розрахунків на суму 19136,10 дол. США з 27.12.2023 до 06.01.2024.

Отже, під час виконання умов імпортного контракту №11/08-21 від 11.08.2021 позивачем було порушено вимоги ч. 3 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» з урахуванням п.142, п.п.1 п.14 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами та доповненнями) в частині дотримання законодавчо встановленого строку здійснення імпортних операцій в сумі 19136,10 дол. США на 79 днів (з 10.07.2023 по 26.09.2023).

Як вбачається із виписки за рахунком від 11.01.2023 авансовий платіж в сумі 19136,10 дол. США по контракту №11/08-21 від 11.08.2021 був здійснений позивачем 11.01.2023. Отже, відповідно до п. 142 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті граничним строком розрахунків за імпортною операцією на суму 19136,10 дол. США по контракту №11/08-21 від 11.08.2021 є 09.07.2023.

Відповідно до п.п.1 п.14 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами та доповненнями) граничні строки розрахунків не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (включаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений ст.20 Закону України «Про запобігання то протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій (з 24.04.2020 - 400000 грн.)

Як вбачається з акту перевірки, податковим органом встановлене порушення платником вимог ч.3 ст.13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» з урахуванням п.14, п.п.1 п.14 Постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами та доповненнями) стосовно дотримання законодавчо встановленого строку здійснення імпортних операцій по контракту №11/08-21 від 11.08.2021 в сумі 19136,10 дол. США на 79 днів (з 10.07.2023 по 26.09.2023).

Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» за окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку.

Судом встановлено, що під час перевірки та до моменту подання позову ПП «Гранд Імпорт» не надало висновок Мінекономіки щодо продовження граничних строків розрахунків по контракту №11/08-21 від 11.08.2021 з нерезидентом Zhejiang Junsun industry Co.Ltd (Китай) по оплаті від 11.01.2023 в сумі 19136,10 дол. США за період з 10.07.2023 по 26.09.2023, а також не надало інші документи, які б могли бути підставою для зупинення нарахування пені відповідно до вимог Закону.

Податковий орган стверджує, що не отримував висновок Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) щодо продовження строків розрахунків за імпортними зовнішньоекономічними операціями по зовнішньоекономічному контракту, який (висновок) стосується періоду з 10.07.2023 по 26.09.2023.

Ухвалою суду провадження у цій справі було зупинене до набрання законної сили рішенням суду у справі №560/7984/24.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі №560/7984/24, яке набрало законної сили на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2025, у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Гранд Імпорт" до Міністерства економіки України про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовлено. У цій справі позивач оскаржував відмову Міністерства економіки України, викладену листом №4432-10/3093-07 від 27.08.2023, щодо видачі висновку про продовження граничних строків розрахунків за імпортною операцією за вказаний вище спірний період.

Під час розгляду справи №560/7984/24 суд встановив, що подавши заяву від 10.08.2023 позивач порушив вимоги п. 3 Порядку № 104, не надав додаткову угоду № 1 до Контракту і специфікації № 1, № 2 та № 3, які відповідно до п. 1.2 Контракту є його невід'ємними частинами. З огляду на це суд прийшов до висновку, що у Мінекономіки були відсутні підстави для прийняття позитивного рішення за поданими позивачем пакетами документів, а тому наказом від 25.08.2023 №12213 платникові було відмовлено у видачі висновку.

Національним банком України постановою від 24.02.2022 №18 з 05 квітня 2022 встановлені граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів - 180 календарних днів. Для операцій, що проведені до 05.04.2022, граничні строки розрахунків становлять 365 календарних днів.

Як видно зі змісту наявних у справі документів, операції з нерезидентом проводились після 05.04.2022, тому розрахунки за операціями повинні були бути проведені в межах 180 календарних днів з дня митного оформлення товару. Оскільки розрахунки здійснювались поза межами граничних строків, перевіркою обґрунтовано встановлені обставини несвоєчасності розрахунків за операціями, проведеними позивачем та нерезидентом.

Зважаючи на це, належними доказами не спростовуються обставини, встановлені актом перевірки, з огляду на що за порушення строків розрахунків по контракту платникові нарахована пеня, відображена у спірному рішенні. Розрахунок пені належними доказами не спростований, відтак суд не вбачає підстав для скасування спірного податкового рішення.

Оскільки відповідачем доведено обґрунтованість оскаржуваного рішення, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 квітня 2025 року

Позивач:Приватне підприємство "Гранд Імпорт" (проїзд Юрія Козловського, 7/1,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29016 , код ЄДРПОУ - 37915506)

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя І.С. Козачок