Іменем України
29 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/363/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
20 лютого 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Воронкової Олени Ігорівни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області) з такими вимогами:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, починаючи з 16.09.2009;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, починаючи з 16.09.2009.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI.
Відповідачем проведено оптимізацію пенсії позивача шляхом вилучення із розрахунку періодів (які взагалі не мали враховуватись при оптимізації).
Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив перерахувати та виплатити пенсію за віком із застосуванням коефіцієнта заробітної плати, без урахування періоду страхового стажу, за який не було сплачено страхові внески для обчислення пенсії.
Листом від 16.10.2024 №7768-7385/З-02/8-1200/24 відповідач повідомив, що заробітну плату для обчислення пенсії позивача враховано за період з 01.02.1983 по 31.01.1988 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 31.05.2007, з 01.08.2008 по 31.10.2008. За результатом проведення оптимізації заробітної плати із розрахунку виключено періоди з 01.08.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 30.06.2004, що дозволило збільшити коефіцієнт заробітної плати з 1,36039 до 1,70366. Законні підстави для проведення перерахунку пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002 відсутні.
Позивач вважає, що відповідач не мав права включати періоди (з 01.12.2000 по 22.08.2002) в заробіток для обчислення індивідуального коефіцієнта заробітної плати.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, тому звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою від 25 лютого 2025 року позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачу (представнику позивача) надати суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску в частині позовних вимог, що перевищують встановлений ч.2 ст.122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.
Ухвалою від 26 лютого 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); вирішено, що заяву про поновлення строку звернення до суду буде розглянуто після зібрання всіх необхідних документів під час судового розгляду справи.
Ухвалою від 31 березня 2025 року витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області інформацію та додаткові докази у справі.
Ухвалою від 16 квітня 2025 року позовну заяву Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху після відкриття провадження у справі, запропоновано позивачу (представнику позивача) надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших підстав для поновлення строку разом з доказами поважності причин його пропуску.
Ухвалою від 23 квітня 2025 року позовну заяву адвоката Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії за період з 16.09.2009 по 31.07.2024 залишено без розгляду.
Ухвалою від 23 квітня 2025 року розгляд справи продовжено в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, починаючи з 01.08.2024.
14.03.2025 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач вказує, що при обчисленні пенсії до страхового стажу за записами трудової книжки ОСОБА_1 зараховано період отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2000 по 27.08.2001 та з 28.08.2001 по 22.08.2002.
Заробітну плату для обчислення пенсії враховано згідно із статтею 40 Закону №1058-IV за період з 01.02.1983 по 31.01.1988 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 31.05.2007, з 01.08.2008 по 31.10.2008.Загальна кількість місяців, яка враховується при обчисленні заробітної плати, склала 137 місяців.
За результатом проведення оптимізації заробітної плати із розрахунку виключено 38
місяців з найменшими коефіцієнтами заробітної плати, а саме: з 01.08.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 30.06.2004. Виключення зазначених періодів заробітної плати дозволило збільшити коефіцієнт заробітної плати з 1,36039 до 1,70366.
Оскільки статтею 24 Закону № 1058-IV визначено, що період протягом якого особа отримувала допомогу по безробіттю включається до страхового стажу та враховуючи, що відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 виключення періоду отримання допомоги по безробіттю зі страхового стажу та заробітної плати ОСОБА_1 з 01.12.2000 по 27.08.2001 та з 28.08.2001 по 22.08.2002 є неможливим.
В додаткових поясненнях до відзиву від 04.04.2025 на виконання вимог ухвали суду від 31 березня 2025 року відповідач зазначив, що дата оптимізації пенсії ОСОБА_2 з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002 - 16.09.2009.
На підставі викладеного, у задоволенні позову відповідач просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З матеріалів пенсійної справи убачається, що позивачу з 15.05.2007 вперше призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи, з 16.09.2009 позивача переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 03.09.2024 про проведення оптимізації та перерахунок пенсії.
Відповідач листом від 16.10.2024 № 7768-7385/З-02/8-1200/24 повідомив позивачу, що заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховано за період з 01.02.1983 по 31.01.1988 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 31.05.2007, з 01.08.2008 по 31.10.2008. За результатом проведення оптимізації заробітної плати із розрахунку виключено періоди з 01.08.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 22.08.2002, з 31.03.2003 по 30.06.2004, що дозволило збільшити коефіцієнт заробітної плати з 1,36039 до 1,70366. Законні підстави для проведення перерахунку пенсії з виключенням зі страхового стажу та заробітної плати періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002 відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзаців першого, третього частини 1 статті 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Згідно із статтею 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П розмір пенсії, у гривнях; Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульованостаттею 40 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців (абзац третій).
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Аналіз змісту абзацу третього частини першої статті 40 Закону №1058-IV свідчить про те, що законодавцем передбачено два варіанти виключення періодів страхового стажу:
1) виключення періодів страхового стажу передбачених лише абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону. У цьому випадку закон допускає можливість виключення періодів незалежно від перерв. До таких періодів належать ті, протягом яких особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
2) виключення будь-якого періоду страхового стажу (лише безперервного).
При цьому, в обох випадках періоди, які виключаються, не можуть перевищувати 60 календарних місяців страхового стажу, а виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, оптимізація заробітку - це виключення його невисоких коефіцієнтів (а не включення високих), що сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії. Оптимізація заробітку у будь-якому разі сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії, тому при оптимізації пенсійної виплати, коефіцієнт заробітку не може бути знижений, оскільки це суперечить реформуванню та веде до зниження пенсійних виплат.
За обставинами справи позивач звернувся до відповідача із заявою від 03.09.2024 про проведення оптимізації (виключення періоду) його заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за час отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2000 по 22.08.2002.
Відповідно до рішення про призначення пенсії страховий стаж для обчислення пенсії становив 61 рік 11 місяців 14 днів, у тому числі пільговий стаж на підземних роботах 26 років 8 місяців 7 днів.
Заробітну плату для обчислення розміру пенсії враховано за період з 01.02.1983 по 31.01.1988 та за період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 31.12.2000, 01.01.2001 по 31.08.2002, з 01.03.2003 по 31.05.2007, з 01.08.2008 по 31.10.2008.
Загальна кількість місяців, яка враховується при обчисленні заробітної плати, становить 137 місяців.
При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії з розрахунку виключено заробітну плату за періоди з 01.08.2000 по 31.08.2000, з 01.12.2000 по 31.08.2002, з 01.03.2003 по 30.06.2004.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати до оптимізації становив 1,36039. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,70366.
Суд звертає увагу, що чинним законодавством передбачено, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Єдиний виняток із цього правила встановлений в абзаці 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, який передбачає допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини 1 статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Водночас суд зазначає, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.07.2018 у справі №461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а.
Судом встановлено, що з 16.09.2009 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 та здійснено оптимізацію пенсії при її призначенні 16.09.2009, тому при проведенні перерахунків пенсії повторна оптимізація заробітку не проводиться.
Як вже зазначалось судом, особа має право при призначенні пенсії самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.
Разом з тим, судом не встановлено, що при призначенні пенсії позивач у встановленому порядку із необхідними документами звертався до відповідача з вимогою виключити відповідний період страхового стажу. Окрім того, суд звертає увагу, що проведення оптимізації пенсії здійснюється відповідачем у визначений законодавцем термін і такий порядок не може бути змінений за бажанням особи.
Суд враховує, що позивачем не оскаржуються дії відповідача щодо включення періоду страхового стажу до періоду з 01.12.2000 по 22.08.2002, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а предметом спірних правовідносин є дії відповідача щодо розгляду його заяви про перерахунок пенсії.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду правомірність оскаржуваних дій, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат та витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову адвоката Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова