про відмову у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову
29 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа №340/2342/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому заяву представника позивача про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправною бездіяльності комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 у неповідомленні про прийняте рішення ОСОБА_1 за заявою ОСОБА_1 від 22.11.2025 р. щодо надання відстрочки від мобілізації на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути ОСОБА_1 та прийняти рішення і направити довідку за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 р. відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
29.04.2025 р. представником позивача подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_2 вчиняти дії щодо проходження ВЛК та мобілізації ОСОБА_1 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі. Заява про забезпечення позову мотивована тим, що позивачем оскаржуються бездіяльність Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 у не повідомленні про прийняте рішення ОСОБА_1 за заявою ОСОБА_1 від 22.11.2025 р. щодо ненадання відстрочки від мобілізації на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в той час як заявник має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки здійснює догляд за матір'ю, яка згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 12ААГ №389500 від 05.11.2024 р. є інвалідом ІІ групи безстроково. Представник також зазначив, що позивачу необхідно купувати продукти харчування та ліки, але якщо останній буде виконувати свої обов'язки по догляду, які по суті вже виконує, гіпотетично може бути зупинений працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 і може бути мобілізований до військової частини, так і не реалізувавши своє право на відстрочку по догляду за своєю матір'ю. Якщо заявника буде призвано на військову службу під час мобілізації в особливий період, він набуде нового юридичного статусу військовослужбовця, що унеможливить реалізацію права на відстрочку у разі встановлення наявності у нього такого права, а також унеможливить виконання рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача, оскільки надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особі, яка є військовослужбовцем, є неможливим. Окрім того, представник позивача, із посиланням на норми ст.63 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №560, зазначив, що направлення позивача на проходження ВЛК до прийняття рішення комісією є протиправним і може бути в будь який момент, оскільки про прийняте рішення позивача ніхто не повідомив, відстрочка від призову не надана.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до частин 1, 2 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушення у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є у часниками даного судового процесу. При цьому суд оцінює наявність обставин, що зумовлює застосування відповідних заходів, за своїм внутрішнім переконанням з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи, керуючись законом.
Аргументація заяви про забезпечення позову ґрунтується на припущеннях позивача щодо можливого настання негативних наслідків, що може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У заяві зазначено, що у випадку не вжиття заходів із заборони відповідачу вчиняти дії щодо проходження ВЛК та мобілізації ОСОБА_1 , може ускладнити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав чи інтересів позивача.
Однак, суд зазначає, що підстави забезпечення позову не можуть ґрунтуватися на ймовірних (гіпотетичних) припущеннях і повинні підтверджуватись належними та допустимими доказами.
Також суд враховує, що посилання на можливий негативний вплив не є підставою для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі. Відповідно до статті 150 КАС України зазначені обставини, навіть у разі їх доведення, не є підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 23.06.2020 р. у справі №640/110/20, від 09.09.2020 р. у справі №813/944/18 та від 28.09.2020 р. у справі №620/2206/20.
Суд вважає, що наведені у заяві доводи про необхідність забезпечення позову є необґрунтованими, оскільки не свідчать про те, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити поновлення порушених прав та інтересів позивача, як це передбачено пунктом 1 частини 2 статті 150 КАС України.
Зважаючи на викладене, заява представника позивача про забезпечення позову задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.150-154, 156, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову - відмовити.
Копію ухвали надіслати представнику позивача.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали - 29 квітня 2025 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ