28 квітня 2025 року № 640/30361/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Пенсійного фонду України (далі - відповідач) про визнання протиправної відмови та зобов'язання відповідача забезпечити своєчасне та повне фінансування виплати пенсії, перерахованої позивачу з 05.03.2019р., у відповідності до приписів Положення, затвердженого ПКМУ від 23.07.2014р. №280 (в редакції ПКМУ від 16.12.2020р. №1279).
Свої вимоги мотивував тим, що на виконання судового рішення позивачу перераховано пенсію, але в частині виплати пенсії рішення залишається невиконаним. Позивач вважає, що у відповідності до Положення, затвердженого ПКМУ від 23.07.2014р. №280 в редакції ПКМУ від 16.12.2020р. №1279, забезпечити фінансування виплати перерахованої позивачу пенсії на виконання рішення суду наразі може Пенсійний фонд України, однак, протиправно, всупереч вказаних норм, - не здійснює.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2021р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено здійснювати її розгляд у порядку письмового провадження.
Законом України від 13.12.2022р. №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна вказана справа, яку відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, було передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Маричу Є.В.
Ухвалою суду справу прийнято до провадження, вирішено здійснювати її розгляд у спрощеному провадженні без проведення судового засідання.
Представник відповідача, не погодившись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Так, вказав, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління. З посиланням на Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 зазначив, що Пенсійний фонду України здійснює фінансування пенсій шляхом коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Сума фінансування визначається за списками, сформованими головними управліннями Фонду в областях та місті Києві. Таке централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо та призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями. Наголосив, що Пенсійний фонд України позбавлений можливості здійснювати фінансування пенсії окремому одержувачу, оскільки не складає список та не володіє інформацією про одержувачів, включених до нього. Крім того, відмітив, що кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок асигнувань з Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080. Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній програмі є Міністерство соціальної політики України,, а Пенсійний фонд України є відповідальним виконавцем і розпорядником коштів нижчого рівня. За тих обставин, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умови і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
На виконання вказаного рішення ОАСК від 15.04.2021р. (справа №640/7346/21) відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу, та, зокрема, за період з 05.03.2019р. по 31.12.2019р. була нарахована доплата у розмірі 11 877,34 грн.
При цьому, листом від 29.06.2021р. Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві було повідомлено позивача, що вказана сума коштів буде виплачена за рахунок коштів, передбачених в бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету, оскільки відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
У зв'язку з цим, позивача звернувся до відповідача з заявою про забезпечення фінансування виплати заборгованості.
На вказану заяву, своїм листом від 13.10.2021р. Пенсійний фонд України повідомив позивачу, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах повноважень. Фінансування пенсій, визначних Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Враховуючи вищезазначене, виплату коштів, обчислених на виконання рішення суду, буде здійснено у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно із ст.52 Закону №2262-ХІІв редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.
Законом України від 19.06.2022 №2314-ІХ (набрав чинності з 01.07.2022) були внесені зміни до вказаної норми та ст.52 була викладена в іншій редакції, відповідно до якої особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, пенсія виплачується органами Пенсійного фонду України щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України, незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця його проживання, через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Витрати на доставку пенсії здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.
За приписами ст.8 Закону №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно ж до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 (далі - Положення про Пенсійний фонд України), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 4 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (п.п.6).
Згідно п.7 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.
Відповідно до пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (зі змінами) (далі - Положення №28-2), Г о л о в н е управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплат у пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач погоджується, що виходячи з цих норм, функції з призначення та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України. Однак, вважає, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 16.12.2020 №1279, якою, крім іншого затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, також п.3 визначено Пенсійному фонду України провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування пенсій, та виходячи із пп.4 п.4 Положення про Пенсійний фонд України (щодо забезпечення своєчасного та у повному обсязі фінансування виплати пенсій) вважає, що має місце адміністративне правонаступництво і саме відповідач повинен вжити заходів щодо забезпечення фінансування виплати перерахованої пенсії.
Суд не погоджується з такими доводами.
Так, передусім, виходячи з аналізу вказаних норм, суд, звертає увагу, що пунктом 1 Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 (далі Постанова №1279), передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.
При цьому механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, що визначений вказаним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України безпосередньо у процедурі виплати пенсії. Тобто, Постанова №1279 ніяким чином не змінила повноваження Пенсійного фонду України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.
Крім того, відповідно до п.12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, на який також посилається позивач, визначено, що органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 13 цього ж Порядку під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
Згідно із пунктом 14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Тобто, виходячи із вказаних норм, обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУ ПФУ в м. Києві.
Таким чином, оскільки виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання, Положенням №28-2 функції по виплаті пенсій у органів Пенсійного фонду України збережені, висновки позивача щодо наявності адміністративного правонаступництва є необґрунтованими.
Щодо приписів п.3 Постанови №1279, якими визначено обов'язок відповідача забезпечити фінансування виплати перерахованої на виконання судового рішення пенсії позивачу, суд зазначає наступне.
Дійсно, відповідно до п. 3 Постанови №1279 було постановлено Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій та вказаною Постановою №1279 внесено зміни до деяких постанов Уряду, та, зокрема, до Положення Пенсійного фонду України в частині доповнення повноважень, визначених пп.4 п.4 щодо забезпечення своєчасного та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Водночас, згідно із п.3 ч.1 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV) одними з джерел формування коштів Пенсійного фонду є кошти державного бюджету, саме за рахунок яких, згідно із ст. 8 Закону №2262-ХІІ і здійснюється виплата пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону.
У свою чергу, порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду встановлюється правлінням Пенсійного фонду (ч.4 ст.71 Закон №1058-ІV).
Так, на виконання зазначеної норми постановою Правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України (в редакції Постанови від 09.12.2021 №35-1 (далі Порядок №21-2), згідно із п.7 Розділу ІІ якого за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету. Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Втім, виходячи із ст.2 та додатку 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022» від 02.12.2021 №1928-ІХ головним розпорядником коштів державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» є Міністерство соціальної політики України (КПКВК 2500000), Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
При цьому, згідно із п. 4 Розділу ІІ, п.1 Розділу VІІ Порядку №21-2 кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених саме законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Бюджет же Пенсійного фонду з урахуванням пункту 12 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV затверджується Кабінетом Міністрів України.
Поряд з цим згідно із п.1,2 розділу ІХ «Виконання бюджету Пенсійного фонду» Порядку №21-2 фінансування пенсійних виплат здійснюється відповідно до щомісячного Плану-графіка поденного фінансування виплати пенсій і видатків на утримання апарату Фонду (п.1). Фінансування пенсійних виплат здійснюється з урахуванням Порядку казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2017 року N312 (далі Порядок №312).
У свою чергу згідно із п.10 вказано Порядку №312 асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також видатків головним управлінням Пенсійного фонду України згідно з потребою на виплату допомоги на поховання, відрахувань з пенсії, недоотриманої пенсії, перерахування частини пенсії установам (закладам), у яких пенсіонери перебувають на повному державному утриманні, установам за місцем відбування покарання, на оплату послуг, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсії уповноваженими організаціями, що здійснюють її виплату і доставку, на оплату послуг АТ "Ощадбанк" (комісійних винагород, витрат, пов'язаних з підкріпленням кас банку для пенсійних виплат і для забезпечення готівкою відокремлених підрозділів (філія, представництво, відділення тощо) уповноваженої організації, яким (якою) надаються послуги із безпосередньої виплати та доставки пенсій, грошової допомоги їх одержувачам за місцем проживання в межах України) та інших витрат.
Таким чином, виходячи з аналізу вказаних норм, Пенсійний фонд України, на виконання своїх повноважень, визначених Положенням про Пенсійний фонд України, у відповідності до Порядку №312 та зазначені вище норми Порядку №1596 здійснює фінансування пенсій саме шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Повноважень формувати виплатні документи (списки на виплату пенсій, відомості тощо) шляхом включення до них нарахованих конкретним одержувачам сум пенсії та підписувати їх Пенсійний фонд не має.
Централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо, призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі, приймаючи до уваги, що Пенсійний фонд України здійснює фінансування пенсій саме шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок, покладення на Пенсійний фонд України за таких обставин обов'язку забезпечити фінансування перерахованої на виконання судового рішення пенсії позивачу, виходитиме за межі повноважень відповідача, а відтак, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.