25 квітня 2025 року № 320/36744/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» до Антимонопольного комітету України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Львівське міське комунальне підприємства «Львівводоканал», про визнання протиправним та скасування рішення,-
До Київського окружного адміністративного суду звернулось державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ») із позовом до Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №447-р/пк-пз від 10.04.2023.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 18.01.2024 вирішено залучити до участі в справі Львівське міське комунальне підприємства «Львівводоканал» (ЛМКП «Львівводоканал», Замовник) в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Свої вимоги позивач мотивує відсутністю правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.03.2023 ЛМКП «Львівводоканал» розпочато процедуру закупівлі UА-2023-03-15-003473-а «Послуги з повірки лічильників електричної енергії»).
Згідно з інформацією, розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, свої пропозиції для участі в процедурі закупівлі надали наступні учасники:
1) Державне підприємство «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВО- ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ, СЕРТИФІКАЦІЇ ТА ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ»;
2) Товариство з обмеженою відповідальністю «НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКСПЕРТНИЙ ЦЕНТР»;
3) Державне підприємство «ЛЬВІВСЬКИЙ НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ»;
4) Фізична особа-підприємець.
Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 28.03.2023 № 23-28Б-3 пропозиція позивача була відхилена на підставі п.п.7 п. 44 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості), з наведенням наступного обґрунтування: «Тендерна пропозиція подана Учасником ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», який є пов'язаною особою з іншим учасником даної процедури закупівлі, а саме з ДП «ЛЬВІВСЬКИЙ НАУКОВО- ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦЇ».
30.03.2023, не погоджуючись з протоколом №23-28Б-3 від 28.03.2023, позивач звернувся із скаргою до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, в якій просив зобов'язати Замовника скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції.
10.04.2023 Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель прийнято рішення № 4447-р/пк-пз, згідно з яким Колегія постановила відмовити позивачу у задоволенні скарги, так як дійшла до висновку, що ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» та ДП «ЛЬВІВСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» перебувають під спільним контролем Міністерства економіки України та є пов'язаними особами в розумінні Закону та Особливостей.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках.
Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини лота, яку учасник подає замовнику відповідно д о вимог тендерної документації.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію, зокрема, в разі якщо тендерна препозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Зазначена норма Закону є імперативною та не передбачає виключень. Відхилення тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі у разі наявності зазначених вище підстав є обов'язком Замовника.
Відповідно до пункту 1 розділу III Документації Пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), та інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі встановлення їх замовником), наявність / відсутність підстав, установлених пунктом 44 Особливостей і тендерною документацією, та шляхом завантаження файлів, зокрема, з інформацією щодо відсутності підстав, установлених пунктом 44 Особливостей - згідно Додатку 1 до цієї тендерної документації.
Відповідно до пункту 5 розділу III Документації перелік документів для підтвердження відповідності учасника (у т.ч. учасника-переможця) вимогам, визначеним у п.44 Особливостей та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасника критеріям і вимогам згідно із законодавством наведено в Додатку 1 до цієї тендерної документації.
Додаток 1 Документації містить перелік документів та інформації для підтвердження відповідності учасника, та учасника-переможця вимогам, визначених пунктом 44 Особливостей.
2.1. Документи для юридичних осіб на підтвердження відповідності пропозиції вимогам визначених пунктом 44 Особливостей:
Тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника (підпункт 7 пункту 44 Особливостей)
Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстави шляхом самостійного декларування відсутності такої підстави в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Згідно з підпункту 7 пункту 44 Особливостей замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедуру закупівлі в разі, коли тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 1 Закону пов'язана особа - особа, яка для цілей цього Закону відповідає будь-якій із таких ознак:
юридична особа, яка здійснює контроль над учасником процедури закупівлі або контролюється учасником процедури закупівлі, або перебуває під спільним контролем з учасником процедури закупівлі;
фізична особа або члени її сім'ї, які здійснюють контроль над учасником процедури закупівлі;
службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, уповноважена здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин, а також члени сім'ї такої службової (посадової) особи;
фізична особа - уповноважена особа замовника, керівник замовника та/або члени їхніх сімей, які здійснюють контроль над учасниками процедури закупівлі або уповноважені здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин.
Під здійсненням контролю розуміється можливість здійснення вирішального впливу на господарську діяльність учасника процедури закупівлі. Такий вплив може здійснюватися безпосередньо або через інших фізичних чи юридичних осіб, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма їхніми активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу або результати голосування, а також можливість визначати умови господарської діяльності, надавати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління учасника процедури закупівлі, або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), що становить не менше 25 відсотків статутного капіталу учасника процедури закупівлі.
Згідно з інформацією в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань засновником позивача є Міністерство економіки України, розмір частки засновника (учасника): 7340000,00; розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду): 7340000,00 грн, відомості про органи управління юридичної особи: генеральний директор, кінцевий бенефіціарний власник (контролер) - відсутній, засновник є органом державної влади.
Також, засновником ДП «Львівстандартметрологія» є Міністерство економіки України, розмір частки засновника (учасника): 1434000,00; розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду): 1434000,00 грн, відомості про органи управління юридичної особи: засновник.
Враховуючи викладене, Міністерство економіки України з питань праці володіє 100% статутного капіталу ДП «Укрметртестстандарт» та 100% статутного капіталу ДП «Львівстандартметрологія».
Відповідно до статуту ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 28.09.2021 № 631:
1.1. ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (далі - Підприємство) засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства економіки України (далі - Уповноважений орган управління) та є державним комерційним підприємством. Підприємство є науковою установою.
7.2. Уповноважений орган управління реалізує свої права щодо Управління Підприємством через генерального директора, який підзвітний Уповноваженому органу управління.
7.3. Управління Підприємством відповідно до повноважень, визначених законодавством та цим Статутом, здійснюється його генеральним директором, який призначається на посаду Уповноваженим органом управління шляхом укладення контракту, у якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність генерального директора, умови його матеріального забезпечення, звільнення з посади та інші умови найму за погодженням сторін.
10. Компетенція Уповноваженого органу управління
10.1. Уповноважений орган управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як нього завдань здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника майна, переданого Підприємству, що пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням ним у межах, визначених законодавством, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
10.2. Уповноважений орган управління:
10.2.1. Приймає рішення про реорганізацію та ліквідацію Підприємства.
10.2.2. Затверджує Статут та зміни до Статуту Підприємства, здійснює контроль за дотриманням його вимог.
10.2.3. Призначає на посаду та звільняє з посади генерального директора Підприємства, укладає та розриває з ним контракт, здійснює контроль за дотриманням його вимог.
10.2.4. Затверджує стратегічні плани розвитку Підприємства та здійснює контроль за їх виконанням.
10.2.12. Приймає рішення у випадках, визначених законами України, про надання згоди на вчинення Підприємством господарського зобов'язання, щодо якого є заінтересованість, та значного господарського зобов'язання, про відмову в наданні такої згоди та несе встановлену законами України відповідальність за прийняття таких рішень.
Також, відповідно до статуту ДП «Львівстандартметрологія»:
1.1. ДП «Львівстандартметрологія» (далі - Підприємство) засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства економіки України (далі - Уповноважений орган управління) та є державним комерційним підприємством.
9. Управління Підприємством.
9.2. Уповноважений орган управління реалізує свої права щодо управління Підприємством через генерального директора, який підзвітний Уповноваженому органу управління.
9.3. Управління Підприємством відповідно до повноважень, визначених законодавством та цим Статутом, здійснюється його генеральним директором, який призначається на посаду Уповноваженим органом управління шляхом укладення контракту, у якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність генерального директора, умови його матеріального забезпечення, звільнення з посади та інші умови найму за погодженням сторін.
12. Компетенція Уповноваженого органу управління.
12.1. Уповноважений орган управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника майна, переданого Підприємству, що пов'язані з володінням, користуванням і розпоряджанням ним у межах, визначених законодавством, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
12.2. Уповноважений орган управління;
12.2.1. Приймає рішення про реорганізацію та ліквідацію Підприємства.
12.2.2. Затверджує Статут та зміни до Статуту Підприємства, здійснює контроль за його дотриманням.
12.2.3. Призначає на посаду та звільняє з посади генерального директора Підприємства, укладає та розриває з ним контракт, здійснює контроль за дотриманням його вимог.
12.2.4. Затверджує стратегічні плани розвитку Підприємства та здійснює контроль за їх виконанням.
12.2.8. Погоджує штатний розпис та організаційну структуру Підприємства та зміни до них.
12.2.9. Погоджує кандидатури на посади заступників генерального директора, головного бухгалтера та керівника юридичної служби Підприємства і звільнення їх з посад.
12.2.13. Приймає рішення у випадках, визначених законами України, про надання згоди на вчинення Підприємством господарського зобов'язання, щодо якого є заінтересованість, та значного господарського зобов'язання, про відмову в наданні такої згоди, а також унесення змін до них у частині зміни істотних умов договору (предмету, ціни та строку дії), та несе встановлену законами України відповідальність за прийняття таких рішень.
Враховуючи викладене, вбачається, що ДП «Укрметртестстандарт» та ДП «Львівстандартметрологія» перебувають під спільним контролем Міністерства економіки України та є пов'язаними особами в розумінні Закону та Особливостей.
Враховуючи наведене, на думку суду, відповідачем вірно встановлено, що пропозиція позивача була правомірно відхилена з наведеної Замовником підстави, а саме обставин його пов'язаності з ДП «Львівстандартметрологія».
На підставі наведеного, суд вважає, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуване рішення, яке ґрунтується на наведених вище висновках, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання його протиправним та скасування.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (03143, місто Київ, вулиця Метрологічна, будинок 4; код ЄДРПОУ 02568182) до Антимонопольного комітету України (03035, місто Київ, вулиця Митрополита Василя Липківського, будинок 45; код ЄДРПОУ 00032767), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Львівське міське комунальне підприємства «Львівводоканал» (79017, місто Львів, вулиця Зелена, будинок 64; код ЄДРПОУ 03348471), про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.