Рішення від 31.10.2024 по справі 320/21472/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2024 року № 320/21472/23

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 11.02.2023 року, шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки від 27.02.2023 № 276, оформленої Головним управлінням Національної поліції у м. Києві, з урахуванням раніше виплачених коштів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 11.02.2023, шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки від 27.02.2023 №276, оформленої Головним управлінням Національної поліції у м. Києві, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги Позивач вказує, що він звернувся до ГУ ПФ України у м. Києві с заявою про проведення йому розрахунку пенсії згідно отриманої довідки з 11.02.2023 року (день призначення пенсії), проте листом від 11.04.2023 року ГУ ПФ України відмовило у розрахунку пенсії з урахуванням індексації згідно довідки від 27.02.2023 № 276, посилаючись на ст.43 Закону України №2262-ХІІ щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, де для обчислення пенсії з урахуванням такої складової як індексації, яка виплачувалась йому щомісячно, на думку ГУ ПФ України не передбачено.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав до суду відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі та зазначив, що індексація грошового забезпечення не віднесена до складових грошового забезпечення, не має постійного характеру та виплачується лише при наявності відповідних підстав, не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та не може бути врахована при обчислення ОГД при звільненні, а тому не має підстав включати її у довідку про призначення пенсійного забезпечення. Позивачу розрахована пенсія на підставі наданих уповноваженим органом документів та відповідно до довідки, в яку не включена індексація грошового забезпечення. Відповідач вважає, що пенсія позивачу нарахована та виплачується у відповідності до вимог законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 , з 15.08.1997 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 10.02.2023 проходив службу в Національній поліції України. Наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 10.02.2023 №2010/с/дск Позивача було звільнено з посади заступника начальника управління - начальника відділу управління Головного управління Національної поліції у м. Києві за п. 2 (за станом здоров'я (через хворобу)) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». Стаж служби в поліції на день звільнення складає 25 років 05 місяців 26 днів, вислуга років у календарному обчисленні - 25 років 05 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 34 роки 04 місяці 28 днів, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 25 років 05 місяців 26 днів, для призначення пенсії - 34 роки 04 місяці 28 днів.

3 11.02.2023 Головним управлінням Пенсійного Фонду України в м. Києві Позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії шляхом включення до розрахунку пенсії індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням з 01.02.2021 по 31.01.2023. До заяви Позивачем було додано довідку від 27.02.2023 № 276 щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення Позивачу за період проходження служби з 01.02.2021 по 31.01.2023, оформленої Головним управлінням Національної поліції у м. Києві.

Листом від 03.05.2023 року за №2600-0310-8/85585 ГУ ПФ України у м. Києві повідомило позивача про відсутність підстав для задоволення заяви з посиланням на те, що ст.43 Закону України №2262-ХІІ, п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не передбачено.

Позивач не погодився з вказаним рішенням відповідача та звернувся до суду з даним позовом. Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами ч.ч.1, 2 та 3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч.1 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Положеннями ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст.102 Закону України «Про Національну поліцію»).

Частиною 1 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (абз.2 ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Питання наявності правових підстав щодо врахування індексації грошового забезпечення у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, було предметом розгляду Верховного Суду та постановах від 14.05.2019 року по справі №428/11103/16-а, від 12.06.2019 року по справі №643/212/17 та від 12.09.2019 року по справі №235/6160/16-а, від 25.05.2022 року по справі №420/2430/19, Верховний Суд дійшов висновку щодо включення індексації грошового забезпечення при обчисленні розміру пенсії

Верховним Судом зазначено, що згідно зі ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, отже, механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей », яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії », Закону України «Про індексацію грошових доходів населення » та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

За таких обставин сума індексації грошового забезпечення має бути включена до довідки, що подається для призначення пенсії.

Крім того, Верховний суд неодноразово вказував у своїх постановах, що нові документи щодо перерахунку пенсії можуть бути подані самим пенсіонером. В постанові від 17.12.2019 року по зразковій справі №160/8324/19, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року, Верховний Суд зазначив, що військослужбовці мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ з дати виникнення обставин для перерахунку пенсії. До моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Судом встановлено, що позивачу ГУ НП виготовлена нова довідка №276 від 27.02.2023 про щомісячні види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення з включення в неї індексації грошового забезпечення. Позивач надав довідку відповідачу та звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. У ГУ ПФ України у м. Києві виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки, тобто з врахуванням у додаткових видах грошового забезпечення його індексації.

Згідно положень ст.75,76 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.1ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Позивач не надав належних та безперечних доказів правомірності своїх дій. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки Позивач є особою з інвалідністю 2 групи та учасником бойових дій, відповідно до п. 9 п. 13 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору. На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,7,9,139, 241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 11.02.2023 року, шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки від 27.02.2023 № 276, оформленої Головним управлінням Національної поліції у м. Києві, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 11.02.2023, шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки від 27.02.2023 № 276, оформленої Головним управлінням Національної поліції у м. Києві, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.