Ухвала від 29.04.2025 по справі 160/3749/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 квітня 2025 рокуСправа №160/3749/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів у справі,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему “Електронний Суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “АЯКС» (далі - позивач, ТОВ “АЯКС») до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС у Дніпропетровській області, податковий орган), відповідача-2: Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення № 12222715/30198309 від 18.12.2024 року комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 29.11.2024 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 29.11.2024 року.

Позовна заява обґрунтована тим, що позивачем направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну (далі - ПН), але її реєстрацію зупинено. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Позивачем направлено письмові пояснення та копії відповідних документів, необхідних для проведення реєстрації цієї накладної, однак за результатами розгляду поданих документів комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації ПН № 1 від 29.11.2024 року. Зазначене рішення позивач вважає необґрунтованим та таким, що порушує норми податкового законодавства, права та охоронювані законом інтереси позивача, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки позивачем подані контролюючому органу усі необхідні документи, що підтверджують правомірність складання ПН.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року відкрито провадження у справі.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач 1 заперечував проти позову та наголосив на правомірності оскаржуваного рішення, посилаючись на те, що підприємством, 02.12.2024, подано на реєстрацію податкову накладну від 29.11.2024 №1. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 29.11.2024 №1 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 00114 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, зокрема договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі. У зв'язку з зупиненням реєстрації податкових накладних ТОВ “АЯКС» подано пояснення та копії документів. Згідно наданих первинних документів встановлено, що ТОВ “АЯКС» до вищезазначених податкових накладних та надані документи, а саме: до повідомлення прикріплено 17 документів, серед яких договори, витяги з реєстру майнових прав, протоколи збрів, акти приймання-передачі, пояснення та інше. В переліку наданих документів відсутні документи щодо проведену експертну оцінку нерухомого майна, технічний паспорт, акти звірок, розрахункові документи, розгорнуті ОСВ 361, 631, тощо. Комісією на адресу ТОВ “АЯКС» надіслано, до електронного кабінету платника податку, Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 09.12.2024 №12168834/30198309. ТОВ “АЯКС» не скористалося можливістю надати додаткові пояснення та документи. Підприємство не подавало скаргу до Комісії ДПС України. ТОВ “АЯКС» не включено до переліку ризикових платників податку. Наголосив, що квитанціє не є рішення податкового органу, а лише підтверджує факт прийняття ПН/РК в електронному вигляді. При цьому, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами. Також відповідач 1 зазначив, що суд у разі ухвалення рішення про зобов'язання податковий орган зареєструвати податкову накладну, фактично візьме на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено розгляд пояснень та документів, здійснення автоматичної перевірки податкових накладних та/або розрахунку коригування в ЄРПН.

На адресу суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він не погоджується з доводами позивача, заперечує проти позовних вимог та в задоволенні позовної заяви просить відмовити. В обґрунтування відзиву зазначає, що підприємством, 02.12.2024, подано на реєстрацію податкову накладну від 29.11.2024 №1 Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 29.11.2024 №1 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 00114 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, зокрема договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі. У зв'язку з зупиненням реєстрації податкових накладних ТОВ “АЯКС» подано пояснення та копії документів. Згідно наданих первинних документів встановлено, що ТОВ “АЯКС» до вищезазначених податкових накладних та надані документи, а саме: до повідомлення прикріплено 17 документів, серед яких договори, витяги з реєстру майнових прав, протоколи збрів, акти приймання-передачі, пояснення та інше. В переліку наданих документів відсутні документи щодо проведену експертну оцінку нерухомого майна, технічний паспорт, акти звірок, розрахункові документи, розгорнуті ОСВ 361, 631, тощо. Комісією на адресу ТОВ “АЯКС» надіслано, до електронного кабінету платника податку, Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 09.12.2024 №12168834/30198309. ТОВ “АЯКС» не скористалося можливістю надати додаткові пояснення та документи. Підприємство не подавало скаргу до Комісії ДПС України. ТОВ “АЯКС» не включено до переліку ризикових платників податку. Наголосив, що квитанціє не є рішення податкового органу, а лише підтверджує факт прийняття ПН/РК в електронному вигляді. При цьому, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами. Також відповідач 2 зазначив, що суд у разі ухвалення рішення про зобов'язання податковий орган зареєструвати податкову накладну, фактично візьме на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено розгляд пояснень та документів, здійснення автоматичної перевірки податкових накладних та/або розрахунку коригування в ЄРПН.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі ч.3 ст. 2 КАС України, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.

Статтею 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч. ч. 7,8 ст. 80 КАСУ особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Отже, для повного, всебічного та об'єктивного вирішення справи, суд вважає за необхідне витребувати у:

1. Товариства з обмеженою відповідальністю “АЯКС»:

- пояснення та їх документальне підтвердження щодо отримання від податкового органу повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів від 09.12.2024 №12168834/30198309;

- пояснення та їх документальне підтвердження щодо надання додаткових пояснень та/або документів на виконання повідомлення від 09.12.2024 №12168834/30198309.

2. Головного управління ДПС у Дніпропетровській області докази направлення ТОВ “АЯКС» повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів від 09.12.2024 №12168834/30198309.

Вказані документи та пояснення надати шляхом завантаження до системи “Електронний суд» з автоматичним накладенням електронного цифрового підпису.

Відповідно до положень ст. 119 Кодексу адміністративного судочинства України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

З метою недопущення порушення строків розгляду адміністративної справи, суд приходить висновку про необхідність зупинення провадження у справі до надання витребуваних судом доказів та пояснень.

Керуючись статтями 72-80, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Витребувати у:

1. Товариства з обмеженою відповідальністю «АЯКС»:

- пояснення та їх документальне підтвердження щодо отримання від податкового органу повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів від 09.12.2024 №12168834/30198309;

- пояснення та їх документальне підтвердження щодо надання додаткових пояснень та/або документів на виконання повідомлення від 09.12.2024 №12168834/30198309.

2. Головного управління ДПС у Дніпропетровській області докази направлення ТОВ «АЯКС» повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів від 09.12.2024 №12168834/30198309.

Зазначені документи надати до суду протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з моменту отримання копії цієї ухвали шляхом завантаження до системи “Електронний суд» з автоматичним накладенням електронного цифрового підпису.

Роз'яснити, що відповідно до 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).

Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, на яку накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.

Суд попереджає про застосування заходів процесуального примусу у випадку невиконання вимог суду в частині надання витребуваних документів.

Зупинити провадження у справі до надання витребуваних судом доказів та пояснень.

Суд роз'яснює, що відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною 1 статті 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Неклеса