29 квітня 2025 рокуСправа №160/4463/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
11.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 30 листопада 2024 року, відповідно до ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 листопада 2024 року та здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуваю на обліку ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, у зв'язку із призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». 30.11.2024 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок призначеної пенсії відповідно до ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV. Проте, листом від 14 січня 2025 року № 2275-51127/Ш-01/8-0400/25 зазначена необхідність надати заяву про перерахунок пенсії до органів Пенсійного фонду України із відповідними документами. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 27.02.205 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
20.02.2025 року через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адресу суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві управління не погоджується та вважає їх необгрунтованими з наступних підстав. З 19.07.2015 року позивач отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої обчислено за нормами Закону № 1058. Станом на 01.01.2025 року за даними Централізованої підсистеми “Призначення та виплати пенсій» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України страховий стаж ОСОБА_1 , зарахований з 01.07.1983 року по 28.02.2019 року на підставі довідок від 24.06.2015 року № Ш-304-15 та № Ш-305-15, від 10.07.2015 року № 44-15, від 24.06.2015 року № 273, виданих відділом Трудового архіву Межівської районної ради, даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, у тому числі даних трудової книжки НОМЕР_1 та даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України ТОВ “Агрофірма “Схід Агро», складає 19 років 8 місяців 7 днів. Заробітну плату розраховано за період роботи з 01.02.1995 року по 31.01.2000 року та з 01.05.2002 року по 31.07.2011 року за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації складає 0,77917. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014 - 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 складає 6229,05 грн (7994,47 грн х 0,77917). Загальний розмір пенсійної виплати, станом на 01.01.2025 року складає 2750,00 грн. З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.01.2025 року складає 2725,00 грн, у тому числі: 1225,07 грн - розмір пенсії за віком (6229,05 грн х 0,19667); 101,59 грн - доплата до пенсії при неповному стажі; 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори) Пост. № 112 п. 5; 863,52 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн); 364,00 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років; 257,49 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років (2760* 1,0796). З огляду на зазначене для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 може звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян із заявою, паспортом громадянина України, документом, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) та з оригіналами документів, які ОСОБА_1 бажає додати до заяви. Також користувачу, який авторизувався на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або електронної системи ВаnkID, надається можливість, скориставшись пунктом особистого кабінету з блоку “Щодо пенсійного забезпечення», заповнити заяву на перерахунок пенсії. З огляду на викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 29.04.2025 року.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 19.07.2015 року отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої обчислено за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
30.11.2024 року позивач через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся із заявою до відповідача про перерахунок призначеної пенсії відповідно до ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.01.2025 року № 2275-51127/Ш-01/8-0400/25 позивачу повідомлено наступне. Станом на 01.01.2025 року за даними Централізованої підсистеми “Призначення та виплати пенсій» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України страховий стаж ОСОБА_1 , зарахований з 01.07.1983 року по 28.02.2019 року на підставі довідок від 24.06.2015 року № Ш-304-15 та № Ш-305-15, від 10.07.2015 року № 44-15, від 24.06.2015 року № 273, виданих відділом Трудового архіву Межівської районної ради, даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, у тому числі даних трудової книжки НОМЕР_1 та даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України ТОВ “Агрофірма “Схід Агро», складає 19 років 8 місяців 7 днів. Заробітну плату розраховано за період роботи з 01.02.1995 року по 31.01.2000 року та з 01.05.2002 року по 31.07.2011 року за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації складає 0,77917. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014 - 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 складає 6229,05 грн (7994,47 грн х 0,77917). Загальний розмір пенсійної виплати, станом на 01.01.2025 року складає 2750,00 грн. З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.01.2025 року складає 2725,00 грн, у тому числі: 1225,07 грн - розмір пенсії за віком (6229,05 грн х 0,19667); 101,59 грн - доплата до пенсії при неповному стажі; 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори) Пост. № 112 п. 5; 863,52 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн); 364,00 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років; 257,49 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років (2760* 1,0796). З огляду на зазначене для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 може звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян із заявою, паспортом громадянина України, документом, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) та з оригіналами документів, які ОСОБА_1 бажає додати до заяви. Також користувачу, який авторизувався на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або електронної системи ВаnkID, надається можливість, скориставшись пунктом особистого кабінету з блоку “Щодо пенсійного забезпечення», заповнити заяву на перерахунок пенсії.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі заяви відповідно до ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно зі ст. 1 Закону 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
При цьому, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2005 року №21-1, затвердженого на виконання наведеного вище Закону, встановлено наступне.
Згідно із пунктом 1.1 зазначеного Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пунктів 1.9 наведеного Порядку днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1) заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Як встановлено судом, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Тобто, за результатом розгляду заяв пенсійним органом має бути прийнято рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії.
Однак, як встановлено судом з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача про перерахунок пенсії надало відповідь листом від 14.01.2025 року № 2275-51127/Ш-01/8-0400/25. Суд зазначає, що лист відповідача від 14.01.2025 року № 2275-51127/Ш-01/8-0400/25 не є актом індивідуальної дії, отже не є рішенням суб'єкта владних повноважень та носить інформативний характер.
Тобто, відповідачем не вирішено питання про задоволення або відмову у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії. Відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії пенсійним органом не було прийнято.
Таким чином, заява позивача про перерахунок пенсії безпідставно не розглянута по суті, за її наслідками не прийнято відповідне рішення у відповідності до Порядку №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на встановлену бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з прийняттям відповідного рішення за результатом розгляду вказаної заяви від 30.11.2024 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 30.11.2024 року та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду у встановленому законом порядку, з урахуванням висновків суду.
Позовні ж вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року задоволенню не підлягають, як такі, що передчасні, оскільки рішення за результатом розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не прийняте.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Доказів понесення судових витрат не пов'язаних із сплатою судового збору позивачем не надано.
Тобто, у разі задоволення позовних вимог позивача, звільненого від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат, пов'язаних із сплатою судового збору судом не вирішується.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 9, 242-246, 250, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з прийняттям відповідного рішення за результатом розгляду вказаної заяви від 30.11.2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про перерахунок пенсії від 30.11.2024 року та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду у встановленому законом порядку, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна