Постанова від 24.04.2025 по справі 387/1818/23

Справа № 387/1818/23

Номер провадження по справі 3-в/387/6/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року селище Добровеличківка

Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Майстер І. П.

розглянувши подання Добровеличківського відділу державної виконавчої служби у Новоукраїнському району Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про роз'яснення постанови Добровеличківського районного суду Кіровоградської області,-

УСТАНОВИВ:

До Добровеличківського районного суду Кіровоградської області надійшло подання з Добровеличківського відділу державної виконавчої служби у Новоукраїнському району Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якій відділ просить роз'яснити постанову Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 11.12.2023 року у справі №387/1818/23 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 156 КпАП України в частині конфіскації предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

За змістом постанови Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 11.12.2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 156 КпАП України та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 13600 ( тринадцять тисяч шістсот) гривень 00 копійок з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Статтею 304 КпАП України визначено, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 КпАП України, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.

Відповідно до ст. 313 КпАП України, постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, та грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, виконуються державними виконавцями в порядку, встановленому законом.

Відповідно до норм ч. 1 ст. 31 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо викладена у виконавчому документі резолютивна частина рішення є незрозумілою, виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення відповідного рішення.

Згідно зі ст. 314 КпАП України, виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави.

Відповідно до ст. 315 КпАП України, реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.

Згідно зі ст. 316 КпАП України, постанова про конфіскацію предмета, грошей з відміткою про виконання повертається до суду, який виніс постанову.

Відповідно до п. 3 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою КМУ від 25.08.1998 № 1340, тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, спирт етиловий, алкогольні напої, обладнання для промислового виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, прилади для незаконного виготовлення спирту етилового, алкогольних напоїв, виробнича, транспортна, споживча тара (упаковка), етикетки, корки, засоби закупорки, марки акцизного податку (у тому числі підроблені) зберігаються органами, що здійснили їх вилучення, у місцях зберігання, відомості про місцезнаходження яких внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, а така продукція, що перебуває під митним контролем, у встановлених законом випадках може також зберігатися на складах митниць.

Відповідно до п.п. 13 п. 9 Порядку спирт етиловий та алкогольні напої, прилади для незаконного виготовлення спирту етилового, алкогольних напоїв, виробнича, транспортна, споживча тара (упаковка), етикетки, корки, засоби закупорки, марки акцизного податку (у тому числі підроблені) та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, обладнання для промислового виробництва сигарет та цигарок, папір цигарковий (товарна позиція 4813 згідно з УКТЗЕД, крім товарної підкатегорії 4813 10 00 00), фільтри для промислового виробництва сигарет: фільтропалочки ацетатні (товарна підкатегорія 5601 22 90 00 згідно з УКТЗЕД) (далі - папір цигарковий і фільтри) підлягають знищенню.

Суд зазначає, що КпАП України не містить спеціальних норм, що передбачають вирішення питання щодо роз'яснення судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КпАП України, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з Кодексу та інших законів України, а згідно з положеннями ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" усталена судова практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова для застосування судами як джерело права.

Так, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Надточій проти України» (Заява № 7460/03) від 15.05.2008 зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Конституційний Суд України у п. 3.4 і 3.6 свого рішення від 11.10.2011 (справа № 10-рп/2011), аналізуючи положення міжнародних актів, наголосив, що «не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення», а відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним». У цьому рішенні Суд поширив певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Враховуючи викладене, суд вважає, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону, тому розгляд даного питання необхідно провести за правилами встановленими КПК України. Необхідність застосування аналогії процесуального закону у даному випадку покликана сприяти усуненню обставин, які унеможливлюють виконання постанови суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 380 КПК України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення, приватного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.

Відповідно протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 14.10.2023 в ОСОБА_1 вилучено - 15 (п'ятнадцять) пачок цигарок "Ротманс синій", 10 (десять) пачок цигарок "Sobranie", 8 (вісім) пачок цигарок "Marble червоні", 48 (сорок вісім) пачок цигарок "Compliment сині", 10 (десять) пачок цигарок "D&B Comfort червоні", 10 (десять) л горілки, 10 (десять) пластикових пляшок заповнених горілкою.

Будь-яких інших документів, які б містили інформацію з приводу виявлених та вилучених предметів торгівлі матеріали справи не містять. Також в матеріалах справи відсутня будь-яка інформація з приводу виручки, одержаної від продажу зазначених предметів торгівлі.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 29, 283, 284, 304, 313-316 КпАП України,-

ПОСТАНОВИВ:

Роз'яснити зміст постанови Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 11.12.2023 по справі №387/1818/23, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 156 КпАП України та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 13600 (тринадцять тисяч шістсот) гривень 00 копійок з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Конфіскувати 15 (п'ятнадцять) пачок цигарок "Ротманс синій", 10 (десять) пачок цигарок "Sobranie", 8 (вісім) пачок цигарок "Marble червоні", 48 (сорок вісім) пачок цигарок "Compliment сині", 10 (десять) пачок цигарок "D&B Comfort червоні", 10 (десять) л горілки, 10(десть) пластикових пляшок заповнених горілкою, відповідно протоколу про адміністративне правопорушення від 14.10.2023 та протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 14.10.2023.

Конфіскацію зазначеного майна провести відповідно до Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою КМУ від 25.08.1998 № 1340 та КпАП України.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя

Добровеличківського районного суду

Кіровоградської області І. П. Майстер