Справа № 346/1632/25
Провадження № 3/346/817/25
29 квітня 2025 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Сольський В.В., розглянувши справу, яка надійшла від Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , приватного підприємця, громадянина України,
за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
01 квітня 2025 року на розгляд до суду надійшла вказана справа.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 27 березня 2025 року ОСОБА_1 17 березня 2025 об 12 год 25 хв в магазині «Зупинка», що знаходиться в м. Коломия, по вул. Карпатська, 226, Івано-Франківської області, всупереч вимогам ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», здійснив роздрібну торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного податку встановленого зразка, чим було реалізовано алкогольні напої з однаковими марками акцизного податку, номера та серії яких дублюються у фіскальному чеку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
У протоколі складеному відносно ОСОБА_1 від 27 березня 2025 року серії ВАД № 254382 вказано, що правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду у розмірі 882 грн.
Натомість згідно із долучених до протоколу документів вбачається, що сума операцій за місцем проведення перевірки становить 11 122 грн.
Відповідно до чинного законодавства України, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Верховний Суд України роз'яснив, що правомірним є вмотивоване повернення постановою суду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
Враховуючи наведені недоліки, суд позбавлений можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути дану справу, оскільки санкція ст. 156 ч. 1 КУпАП передбачає покарання з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, що передбачає перевірку доказів визначених збитків та суми виручки, яка підлягає стягненню в разі встановлення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Тому матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 156 ч. 1 КУпАП, необхідно повернути до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області для доопрацювання.
На підставі вищенаведеного та, керуючись ст.ст. 22, 33, 163-1, 221, 283, 284, 288-290, 294 КУпАП, суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення, складений 27 березня 2025 року відносно ОСОБА_1 за ст. 156 ч. 1 КУпАП, повернути до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Суддя: Сольський В. В.