29.04.2025 Справа №607/8586/25 Провадження №3/607/3715/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В., вирішуючи питання про розгляд матеріалів, що надійшли від Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 212-3 КУпАП , -
28.04.2025 від Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській області надійшли до Тернопільського міськрайонного суду адміністративні матеріали щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 212-3 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення від 25.04.2025 року, 19.02.2025 та 21.02.2025 відбулися засідання трьох постійних комісій, що підтверджується листом Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області від 21.03.2025 вих. № 684. Проте, відеозаписи цих засідань на офіційному веб-сайті Микулинецької селищної ради чи в інший спосіб, оприлюднено не було. З метою відновлення порушеного права на інформацію, Представником Уповноваженого у Тернопільській області голові Микулинецької селищної ради було направлено лист від 27.03.2025 № 28241.4/Д-19301.3/25/53 з вимогою вжити заходів щодо оприлюднення відеозаписів трьох засідань постійних комісій, які відбулися 19.02.2025 та 21.02.2025. Микулинецька селищна рада листом від 03.04.2025 № 823 поінформувала, що відеозапис засідань постійних комісій не здійснювався та підтвердила відсутність опублікованих на офіційному веб-сайті Ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису трьох засідань постійних комісій, які відбулися 19.02.2025 та 21.02.2025. Відтак, у вказаному протоколі зазначено, що у діях, голови Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення - неоприлюднення інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено законом України «Про доступ до публічної інформації».
Оглянувши матеріали даної адміністративно справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, вважаю, що вказана справа не підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Альтернативної підсудності щодо правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 положенями КУпАП не встановлено.
З матеріалів справи, зокрема із протоколу про адміністративне правопорушення від 25 квітня 2025 року та заяви про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-3 КУпАП від 21.03.2025 року, вбачається, що інкриміноване голові Микулинецької селищної ради ОСОБА_1 правопорушення вчинене за місцем знаходження Микулинецької селищної ради (вулиця Поштова, 1Б селище Микулинці, на даний час Тернопільського, а раніше Теребовлянського району Тернопільської області).
У відповідності до Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» у Тернопільській області утворено Кременецький, Тернопільський та Чортківський райони. При цьому до Тернопільського району (з адміністративним центром у місті Тернопіль) включено території Байковецької сільської, Бережанської міської, Білецької сільської, Великоберезовицької селищної, Великобірківської селищної, Великогаївської сільської, Залозецької селищної, Збаразької міської, Зборівської міської, Золотниківської сільської, Іванівської сільської, Козівської селищної, Козлівської селищної, Купчинецької сільської, Микулинецької селищної, Нараївської сільської, Озернянської сільської, Підволочиської селищної, Підгаєцької міської, Підгороднянської сільської, Саранчуківської сільської, Скалатської міської, Скориківської сільської, Теребовлянської міської, Тернопільської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» у Тернопільській області ліквідовано Бережанський, Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Зборівський, Козівський, Кременецький, Лановецький, Монастириський, Підволочиський, Підгаєцький, Теребовлянський, Тернопільський, Чортківський, Шумський райони.
Однак, відповідно до п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Разом з тим, встановлено, що Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-1 від 24.02.2022 р., в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Таким чином, до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, смт. Микулинці належало до Теребовлянського району Тернопільської області, тобто в межах територіальної юрисдикції Теребовлянського районного суду Тернопільської області, який на даний час продовжує здійснювати свої повноваження, та не належить до територіальної юрисдикції Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
Враховуючи наведене, судом встановлено, що розгляд даної справи територіально відноситься до підсудності Теребовлянського районного суду Тернопільської області, оскільки місцем його вчинення є Микулинецька селищна рада, адреса місцезнаходження якої є вулиця Поштова, 1Б селище Микулинці, на даний час Тернопільського, а раніше Теребовлянського району Тернопільської області.
Відтак, дана справа не підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області.
Відповідно до вимог ст. 221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтями 212-2 - 212-24 КУпАП.
Таким чином, враховуючи обставини справи, вимоги ст. 276 КУпАП щодо підсудності справ вказаної категорії, а також з метою недопущення спливу строків притягнення особи до адміністративної відповідальності, приходжу до висновку про необхідність направлення даної справи за місцем вчинення правопорушення, до Теребовлянського районного суду Тернопільської області.
На підставі наведеного, керуючись ст. 276, 294 КУпАП , -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 212-3 КУпАП- направити за підсудністю до Теребовлянського районного суду Тернопільської області (вулиця Князя Василька, 116, місто Теребовля, Тернопільська область, 48100).
СуддяВ. В. Ромазан