справа № 619/1492/25
провадження № 3/619/634/25
іменем України
28 квітня 2025 року м. Дергачі
Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Пруднікова О.В., розглянувши матеріали, що надійшли з ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонер, має інвалідність ІІ групи, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,,
встановила:
08.02.2025 о 13 год 35 хв за адресою: Харківська область, Харківський район, с-ще Солоницівка по вул. Пушкіна, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом FORD FUSION, реєстраційний номер НОМЕР_1 , став учасником дорожньо-транспортної пригоди та залишив місце ДТП до приїзду поліції, чим порушив п. 2.10 а Правил дорожнього руху.
08.02.2025 о 13 год 35 хв за адресою: Харківська область, Харківський район, с-ще Солоницівка по вул. Пушкіна, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом FORD FUSION, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не прийняв заходів до зниження швидкості, або його повної зупинки та здійснив наїзд на припаркований транспортний засіб NISSAN, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , чим заподіяв матеріальну шкоду та порушив п. 12.3. Правил дорожнього руху.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Враховуючи, що до суду надійшли справи щодо декількох адміністративних правопорушень № 619/1492/25, № 619/1490/25), вчинених однією особою, які розглядаються одночасно одним суддею та з метою всебічного та повного з'ясування усіх обставин справи, вони підлягають об'єднанню в одне провадження, з присвоєнням об'єднаній справі єдиного унікального номеру «619/1492/25».
28.04.2025 ОСОБА_1 до суду надав заяву, в якій визнав свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 КУпАП, просив об'єднати справи в одне провадження.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 підтверджується дослідженими доказами, а саме:
-даними протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 261848 та серії ЕПР1 № 261832 від 04.03.2025, які складені відповідно до вимог ст. 256 КУпАП та містять необхідні відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративних правопорушень, які призвели до порушення ПДР України;
-довідкою інформаційно-комунальної системи «ІПНП», згідно з якою пошук «ГСЦ Посвідчення водія» на причетність власності посвідчення водія значиться: посвідчення водія Українське НОМЕР_3 , статус: не визнач. Міграція, категорія А, В, С, D з 03.12.1991 водій - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-схемою наслідків дорожньо-транспортної пригоди без потерпілих;
-поясненнями ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ОСОБА_1 ;
-ксерокопією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 261832 від 04.03.2025;
-рапортом
- фото;
-ксерокопією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 261848 від 04.03.2025;
-посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році;
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
Пункт 12.3. Правил дорожнього руху передбачає, що у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Пункт 13.1. Правил дорожнього руху передбачає, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до вимог пункту 2.10 а Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишитися на місці пригоди.
У пункті 1.9. Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідальність за залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні передбачена статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
За правилами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.
Вищевказані докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності. Доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суду не надано.
Будь-яких заяв, зауважень, скарг, при оформленні протоколу чи після його оформлення водій не подавав, дії працівників поліції не оскаржував.
Згідно з ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно зі ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 34, 35 КУпАП, обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень (ч. 2 ст. 36 КУпАП).
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, загальні основи накладення адміністративних стягнень, вимоги ч. 2 ст. 36 КУпАП, суд дійшов висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення відповідно до санкції ст. 122-4 КУпАП, за більш серйозне правопорушення, що буде необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення ним адміністративних правопорушень.
Санкція частини 5 статті 126 КУпАП передбачає адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Положеннями ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році,(категорія 1) серія НОМЕР_4 , посвідчення діє на всій території України, строк дії - безстроково, група інвалідності у ОСОБА_1 - друга.
Проте, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю звільняються від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» .
Керуючись ст. 36, 40-1, 122-4, 124, 283, 284 КУпАП,
постановила:
Справу про адміністративне правопорушення № 619/1492/25 (номер провадження 3/619/634/25) об'єднати зі справою про адміністративне правопорушення за №619/1490/25 (номер провадження 3/619/633/25) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-4, 124 КУпАП, присвоївши їм один № справи 619/1492/25, та один номер провадження 3/619/634/25.
Визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст 122-4, 124 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення за ст. 122-4, 124 КУпАП, у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) грн 00 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду через Дергачівський районний суд Харківської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя О. В. Пруднікова