Ухвала від 29.04.2025 по справі 671/497/24

Справа № 671/497/24

Провадження № 1-кс/671/186/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2025 р. м. Волочиськ

Слідчий суддя Волочиського районного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю: прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання прокурора Волочиської окружної прокуратури у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12024243200000105 від 07.03.2024, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Волочиської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Волочиського районного суду Хмельницької області з клопотанням у кримінальному провадженні № 12024243200000105 від 07.03.2024, про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 .

На обґрунтування клопотання прокурор зазначає наступне.

В провадженні СВ ВП №2 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області знаходилися матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024243200000105 від 07 березня 2024 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

26 лютого 2025 року органом досудового розслідування відповідно до ст. ст. 42, 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у кримінальному провадженні № 12024243200000105, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07 березня 2024 року, про те, що він підозрюється:

- в закінченому замахові на привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому у великих розмірах та умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбачений ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191 КК України;

- в іншому підробленні офіційних документів та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів (службове підроблення), тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1ст. 366 КК України.

17.04.2025 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів).

17.04.2025 з урахуванням того, що зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акта, слідчий за дорученням прокурора повідомив підозрюваному та його захиснику, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

З цього дня було завершене досудове розслідування, про що повідомлено підозрюваному та стороні захисту, відповідно до вимог статей 283, 290 КПК надано доступ до матеріалів досудового розслідування.

На теперішній час захисник та підозрюваний ознайомлюються із матеріалами кримінального провадження.

Разом з цим, після їх ознайомлення з матеріалами кримінального провадження необхідно виконати вимоги ст. 291 КПК України та направити обвинувальний акт до суду.

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 25.03.2025 відсторонено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради» до 26.04.2025 включно.

Оскільки на теперішній підозрюваний та захисник не ознайомились з матеріалами кримінального провадження, відповідно до чого направити обвинувальний акт до суду не представляється можливим, а ризики, передбачені ст. 157 КПК України, які були встановлені колегією суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду не зменшились та продовжують існувати сторона обвинувачення просить продовжити відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради» на два місяці.

Прокурор вказує, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні умисного кримінального правопорушення (злочину) проти власності вчиненого з використанням службового становища, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, та у вчинені нетяжкого кримінального правопорушення (злочину) у сфері службової діяльності, передбаченого ч. 1 ст.366 КК України, залишаючись на вказаній посаді під час досудового розслідування матиме можливість особисто та/або при спілкуванні з іншими працівниками КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради», в тому числі із свідками ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 (лісоруб), ОСОБА_10 (тракторист), (останні 2-а свідки відповідно до посадової інструкції перебувають в підпорядкуванні підозрюваного) та іншими, впливати на них, зокрема з метою зміни показань щодо обставин вчиненого ним кримінального правопорушення (злочину), які є свідками у вказаному кримінальному провадженні.

Окрім того, як констатовано раніше слідчим суддею, перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення.

Так, при встановленні наявності ризику впливу на свідків, необхідно враховувати встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку, на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду, на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК).

Водночас, суд може обґрунтовувати свої висновки лише показаннями, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК України).

За таких обставин, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.

Окрім того, перебуваючи на посаді лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради» ОСОБА_4 може перешкоджати проведенню досудового розслідування даного кримінального провадження іншим чином, зокрема через його особисті, ділові та інші зв'язки з суб'єктами, уповноваженими на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, у підозрюваного наявні відповідні можливості, які він зможе використати для того, щоб уникнути кримінальної відповідальності та перешкоджати кримінальному провадженню будь-яким іншим чином - шляхом підкупу, погроз, тиску на учасників кримінального провадження, створення інших умов та обставин з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Також, прокурор звертає увагу на той факт, що ОСОБА_4 реалізовуючи свій попередній злочинний умисел, спрямований на привласнення необлікованої ділової деревини породи «Дуб», 07.03.2024 близько 09:30 год., більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, вказав водієві ОСОБА_11 , який не був обізнаний з його протиправним злочинним умислом та який керував автомобілем марки «ЗИЛ» моделі «131» державний номерний знак НОМЕР_1 , що йому робити та куди спрямовувати автомобіль. Зазначене стало можливим завдяки тому, що ОСОБА_4 будучи службовою особою КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради», отримавши в підпорядкування водія ОСОБА_11 , який на даний час працює в КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради», мав можливість організовувати його роботу, шляхом надання йому усних вказівок та розпоряджень, що сприяло вчиненню кримінального правопорушення.

При цьому на даний час свідок ОСОБА_11 працює на посаді лісника КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради» відповідно до наказу №206 від 29.11.2024.

Сам лише факт зменшення доходу підозрюваного, внаслідок його відсторонення від посади, не може слугувати підставою для відмови у продовженні відповідного заходу забезпечення кримінального провадження за наявності підтверджених ризиків щодо можливого впливу на свідків, натомість виправдовує потреби кримінального провадження.

Відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовуються для запобігання, унеможливлення спроб підозрюваного вчинити незаконний вплив на свідків із використанням службового становища, або перешкоджати проведенню досудового розслідування даного кримінального провадження іншим чином, впливаючи на інших осіб, що беруть у ньому участь під час досудового розслідування.

Таким чином, беручи до уваги суспільну небезпечність вчиненого злочину, його тяжкість, наявність обґрунтованих ризиків впливу на свідків, незастосування до підозрюваного ОСОБА_4 такого заходу забезпечення, як відсторонення від посади, не забезпечить його належну поведінку та виконання покладених на нього процесуальних обов'язків, що створить неможливість запобігання описаних вище ризиків, а тому підозрюваного ОСОБА_4 необхідно відсторонити від посади лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради», строком на 2 місяці.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав.

Захисником в судовому засіданні подано письмові заперечення на клопотання прокурора та надано пояснення, що відповідають змісту цих заперечень.

Суть заперечень захисника полягають в тому, що ризики незаконного впливу на свідків мають абстрактний характер і є лише припущенням сторони обвинувачення оскільки свідки у кримінальному провадженні не є підконтрольними і підзвітними підозрюваному, а свідок ОСОБА_10 на даний час взагалі не працює в КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради». Під час досудового розслідування ОСОБА_4 не вчиняв спроб незаконного впливу на свідків, що підтверджується письмовими пояснення свідків. Під час досудового розслідування свідки жодного разу не змінювали. На даний час досудове розслідування завершено. Продовження відсторонення від посади позбавить підозрюваного джерел для існування.

Захисник просить в задоволенні клопотання відмовити.

Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію свого захисника.

Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов таких висновків.

Слідчим суддею встановлено, що у провадженні СВ відділу поліції №2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області знаходяться матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024243200000105 від 07 березня 2024 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до наказу № 159 від 31.08.2023 ОСОБА_4 з 01.09.2024 призначено на посаду майстра лісу КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, головним завдання якого відповідно до п.1.2 посадової інструкції майстра лісу КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, із якою останній ознайомлений 01.09.2023, є охорона і захист лісу, виконання у встановленні терміни завдань і обсягів зазначених робіт та природоохоронних заходів, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості праці, зниження трудомісткості робіт на основі повного і раціонального використання лісогосподарських машин і знарядь, сировини і матеріалів.

У подальшому відповідно до наказу № 7 від 01.01.2024 на ОСОБА_4 покладено виконання обов'язків лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради.

У своїй діяльності ОСОБА_4 керується посадовою інструкцією лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, із якою останній ознайомлений 01.01.2024.

Відповідно до Розділу І посадової інструкції від 01.01.2024 лісничий КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради ОСОБА_4 належить до професійної групи «Керівники».

У своїй діяльності лісничий керується:

статутом підприємства, колективним договором, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, чинним законодавством України;

Лісовим Кодексом, Положенням про державну лісову охорону, Кодексом законів про працю, ЗУ «Про охорону праці», ЗУ «Про пожежну безпеку», ЗУ «Про мисливське господарство та полювання», ЗУ «Про тваринний світ», ЗУ «Про засади запобігання та протидії корупції» тощо;

- постановами Кабінету Міністрів України, що визначають напрямки розвитку лісової галузі;

- наказами і розпорядженнями Державного агентства лісових ресурсів України, Хмельницького обласного управління лісового і мисливського господарства, КП «Теофіпольлісвод»;

- діючими Інструкціями і правилами щодо користування лісом, ведення лісогосподарських робіт та мисливського господарства;

- галузевими і міжгалузевими правилами по охороні праці, іншими нормативними документами по охороні праці.

Письмові і усні розпорядження лісничого в межах його компетенції є обов'язкові до виконання всіма працівниками лісництва.

Для лісничого встановлений ненормований робочий день, що передбачає виконання ним своїх службових обов'язків по охороні лісу від незаконних рубок, крадіжок лісопродукції, пожеж, боротьби з браконьєрством поза визначеним робочим часом, у вихідні і святкові дні.

Окрім того, відповідно до Розділу II посадової інструкції від 01.01.2024 до обов'язків лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради ОСОБА_4 , серед інших належать:

здійснює керівництво та несе персональну відповідальність за ведення лісогосподарської діяльності лісництва.

Забезпечує:

виконання встановлених завдань, ефективне використання матеріальних трудових і фінансових ресурсів, впровадження передової технології, нової техніки та прогресивних форм організації і стимулювання праці в лісогосподаському виробництві;

додержання правил відпуску лісу на пні, рубання лісу, побічного користування лісом, пожежної безпеки, санітарних і природоохоронних правил у лісах;

керівництво роботою по охороні праці в лісництві;

забезпечує виконання майстрами лісу, помічником лісничого посадових інструкцій, наказів і постанов вищестоящих органів з охорони праці;

облік та звітність про виробничу діяльність лісництва, а також внесення поточних змін у матеріали лісовпорядкування книги обліку лісового фонду;

повноту і правильність розробки лісосік, заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань, виявлення залишених недорубів, невивезеної деревини і другорядних лісових матеріалів, своєчасну та достовірну подачу інформації для написання актів освідчень місць рубок головного і проміжного користування у відповідності до даних електронного і бухгалтерського обліку деревини;

здійснює контроль за рухом лісопродукції і постійно звіряє данні ел.обліку та відповідність даних бухгалтерського обліку (1-С бухгалтерія).

організовує виконання лісокультурних, лісогосподарських робіт, та інших робіт в лісництві, профілактичних протипожежних заходів, заходів з охорони лісів від самовільних рубань, робісправи, побічних лісових користувань, відведення лісосік та відпуск лісу на пні;

здійснює державний контроль за правильністю лісокористування в лісах, закріплених за відомствами та організаціями, в зоні діяльності лісництва;

координує роботу майстрів виробничих дільниць та інших служб;

здійснює добір працівників, їх розстановку по виробничих об'єктах;

контролює додержання працюючими правил норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку.

проводить огляд місць рубань і заготовленої деревини та іншої продукції лісу. Складає протоколи (акти) про лісопорушення, порушення правил полюванні та пожежної безпеки у лісах;

здійснює контроль за якістю виконання таксаторами польових лісовпорядних робіт, проводить приймання цих робіт;

витрачає за призначенням кошти, надані йому під звіт;

щорічно до 1 квітня подає декларацію про майно , доходи , витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік відповідно до вимог Закону;

здійснює контроль та забезпечує виконання функціональних обов'язків працівника , який обіймає конкретну посаду, відповідно до складених посадовий (робочих) інструкцій;

здійснює внутрішній контроль за господарською діяльністю лісництва з точки зору законності, доцільності, достовірності;

забезпечує виконання в межах своєї компетенції дотримання вимог стандарту (FSC) при відпуску деревини, та впровадження принципів і критеріїв системи лісоуправління ЛОР (FSC).

Відповідно до ст. 89 Лісового кодексу України охорону і захист лісів на території України здійснюють: державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства, підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління та лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів.

Відповідно до абз. 3 п.1 Положення «Про державну лісову охорону», затвердженого Постановою КМУ № 976 від 16.09.2009 (далі по тексту - Положення), лісова охорона інших постійних лісокористувачів та власників лісів діє у складі підприємств, установ, організацій, які не належать до сфери управління Держлісагентства, та у постійному користуванні або власності яких перебувають ліси.

Пунктом 3 Положення, передбачено, що у своїй діяльності держлісоохорона, лісова охорона інших постійних лісокористувачів та власників лісів керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 4.1 Положення, основними завданнями лісової охорони інших лісокористувачів та власників лісів є завдання, визначені абзацами 3- 5 пункту 4, а саме:

- забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу;

- запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин;

- організація та координація заходів з охорони державного мисливського фонду.

В силу п.5 Положення, до посадових осіб лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів відносяться посадові особи підприємств, установ, організацій, які не належать до сфери управління Держлісагентства, та у постійному користуванні або власності яких перебувають ліси, згідно з додатком.

Відповідно до п.6, держлісоохорона, лісова охорона інших постійних лісокористувачів та власників лісів під час організації заходів, спрямованих на усунення порушень лісового законодавства та законодавства у галузі мисливського господарства та полювання, взаємодіє з правоохоронними органами, центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами та їх об'єднаннями.

Відповідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 93 Лісового кодексу України на ОСОБА_4 , який виконує обов'язки лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, як посадової особи лісової охорони іншого постійного лісокористувача, покладаються обов'язки щодо запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасного виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

При реалізації зазначених вище повноважень, згідно з вимогами ст. 19 Конституції України, як посадова особа лісової охорони іншого постійного лісокористувача, ОСОБА_4 на якого покладено обов'язки лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради зобов'язаний був діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України, законами України та іншими діючими нормативно-правовими актами, у тому числі й керівними документами Держлісагенства та Положенням «Про державну лісову охорону» щодо припинення, запобігання та не допущення лісопорушень.

Таким чином, ОСОБА_4 , на якого покладено обов'язки лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, являється службовою особою, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, примітки до ст. 364 КК України.

Відповідно до п. 8 Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1142, лісокористувачі вносять до системи обліку деревини інформацію про: спеціальні дозволи на використання лісових ресурсів; породу дерева, кількісні та якісні характеристики деревини; договори щсдо здійснення господарських операцій з реалізації деревини; місця завантаження та пункти розвантаження деревини; транспортні засоби, якими здійснюється транспортування деревини, разом з фотографіями завантажених транспортних засобів.

Фотографії завантажених транспортних засобів зберігаються в системі обліку деревини протягом 14 календарних днів з дня їх внесення до системи.

Пунктом 12 Інструкції з ведення обліку деревини затвердженого Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 27.12.2021 № 621 (далі по тексту - Інструкції), електронний облік деревини починається з приймання її безпосередньо у місцях виконання робіт із заготівлі деревини.

До початку приймання деревини від заготівлі відповідальна особа на кишеньковому персональному комп'ютері (далі - КПК) здійснює обмін даними із системою обліку деревини.

Відповідно до п. 13 Інструкції, в день заготівлі деревини відповідальні особи заміряють та маркують кожен деревний хлист і сортимент відповідно до розділу 4 ТУ У 16.1-00994207-004:2018 «Лісоматеріали круглі. Маркування, сортування, транспортування, приймання, облік та зберігання».

Пунктом 14 Інструкції, передбачено, що поколодне маркування здійснюється шляхом набиття бирки на торець кожної колоди, за номером якої до КПК вноситься інформація щодо якісних та кількісних характеристик сортименту (вид лісоматеріалу, порода, клас якості, діаметр, довжина).

Відповідно до п.18 Інструкції для бирки використовують гнучкі плівкові синтетичні або інші матеріали. Бирка повинна бути розміром не менше 25 мм в ширину і 40 мм в довжину та мати штриховий і цифровий коди.

Бирка забивається у видимий торець колоди, на відстані не менше 50 мм (без врахування кори) від його краю.

Відповідно до п.26 Інструкції, приймання ділової деревини та довгомірних лісоматеріалів проводиться поколодно в щільних кубічних метрах з точністю до однієї тисячної.

Так 06.03.2024 у ОСОБА_4 , який працюючи відповідно до наказу № 159 від 31.08.2023 майстром лісу КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради та на якого відповідно до наказу № 7 від 01.01.2024 покладено виконання обов'язків лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, будучи службовою особою наділеною владою, а також організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, які згідно його посадової інструкції полягають у здійсненні керівництва виробничо-господарською діяльністю лісництва та трудовим колективом, управлінні та розпорядженні майном підприємства, забезпеченні контролю за такими операціями, забезпеченні дотримання правил відпуску деревини, використанні по призначенню коштів, що надані йому під звіт, заходів щодо охорони лісу, будучи, відповідно ст. 89 Лісового кодексу України та «Положення про державну лісову охорону», затвердженого постановою КМУ № 976 від 16.09.2009, посадовою особою лісової охорони іншого постійного лісокористувача, маючи у зв'язку із цим безпосереднє відношення до прийняття рішення щодо відпуску особам ділової деревини, виник злочинний протиправний умисел на привласнення необлікованої ділової деревини породи «Дуб» із ділянки лісу, а саме з кварталу 17 виділу 2, яка перебуває у користуванні КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, та розташована між селищем Базалія та с. Малий Лазучин Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Реалізовуючи свій попередній злочинний умисел, спрямований на привласнення необлікованої ділової деревини породи «Дуб», 07.03.2024 близько 09:30 год., більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 вказав водієві ОСОБА_11 , який не був обізнаний з його протиправним злочинним умислом та який керував автомобілем марки «ЗИЛ» моделі «131» державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_12 , їхати до ділянки лісу, а саме кварталу 17 виділу 2, яка перебуває у користуванні КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, та розташована між селищем Базалія та с. Малий Лазучин Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

07.03.2024 в період часу з 10:00 год. по 14:45 год., більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 діючи умисно, усвідомлюючи, що 24.02.2022 у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який в подальшому Указом Президента України №49/2024 від 05.02.2024 продовжено до 14.05.2024, в порушення зазначених вище нормативно-правових актів, реалізовуючи свій попередній злочинний умисел, спрямований на привласнення необлікованої ділової деревини породи «Дуб», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою власного збагачення, порушуючи встановлений порядок охорони, обліку, раціонального використання лісу, не маючи документів для використання та перевезення лісових ресурсів (товаро-транспортної накладної), перебуваючи у кварталі 17 виділу 2 лісу, що перебуває у користуванні КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, який розташований між селищем Базалія та с. Малий Лазучин Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, за допомогою невстановленої в ході досудового розслідування спеціальної техніки, завантажуючи частинами необліковану ділову деревину породи «Дуб» на автомобіль марки «ЗИЛ» моделі «131» держаний номерний знак НОМЕР_1 , двічі здійснив їх перевезення та вивантаження на територію, що за адресою: вул. Свободи, 26, селище Базалія Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області. Після чого здійснюючи третє перевезення вказаним автомобілем необлікованої ділової деревини породи «Дуб», рухаючись польовою дорогою, яка розташована між селищем Базалія та с. Малий Лазучин Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області був зупинений працівниками поліції

Таким чином, ОСОБА_4 вчинивши усі дії, які вважав необхідними для доведення злочину до кінця, намагаючись привласнити 30 колод необлікованої ділової деревини породи «Дуб» загальним об'ємом 13, 452 куб. м., кримінальне правопорушення не закінчив з причин, які не залежали від його волі, оскільки його протиправні злочинні дії були викритті працівниками поліції.

Всього, відповідно до висновку експерта ОСОБА_4 намагався, шляхом зловживання своїм службовим становищем, привласнити майно КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради на суму 387 876, 25 гривень.

Таким чином, своїми умисними діями, які виразилися з закінченому замахові на привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому у великих розмірах та умовах воєнного стану, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191 КК України.

Окрім того, ОСОБА_4 , за вказаних вище обставин, будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище, за допомогою автомобіля марки «ЗИЛ» моделі «131» державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_12 , 07.03.2024 здійснював перевезення необлікованої ділової деревини породи «Дуб» із ділянки лісу, а саме з кварталу 17 виділу 2, яка перебуває у користуванні КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради, та розташована між селищем Базалія та с. Малий Лазучин Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Цього ж дня, рухаючись польовою дорогою яка розташована між селищем Базалія та с. Малий Лазучин Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області автомобілем марки «ЗИЛ» моделі «131» державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_11 , о 14:45 год. був зупинений інспектором сектору реагування патрульної поліції ВП №2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_13 та дільничним офіцером поліції сектору превенцїї ВП №2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_14 у зв'язку із виконанням ними превентивних поліцейських заходів відповідно до п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 31, п. З ч. 1 ст. 32, ч.ч. 4, 5, 6 ст. 34, ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні №64/2022», Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні №133/2022», п.п. 4, 5, 7, 9 Постанови Кабінету Міністрів України №1456 від 29.12.2021 «Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану».

Перебуваючи в салоні вказаного автомобіля, у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел на підроблення службовою особою офіційного документу та видачі службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу, реалізовуючи який 07.03.2024 близько 14:45 год, ОСОБА_4 , діючи умисно, з метою приховування злочину, рукописно вніс завідомо неправдиві відомості до бланку товарно-транспортної накладної № 970197 від 06.03.2024 Форми № 1-ТН, шляхом зміни дати в товарно-транспортній накладній № 970197 Форми № 1-ТН на 07.03.2024, яка відповідно до наказу Мінагрополітики 967/707 від 29.11.2013 та примітки до ст. 358 КК України являється офіційним документом, який видається та посвідчується підприємством, яке має право видавати та посвідчувати такі документи, який надав інспектору сектору реагування патрульної поліції ВП №2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_13 .

Таким чином, своїми умисними діями, які виразилися в іншому підробленні офіційних документів та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів (службове підроблення), ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.

26 лютого 2025 року органом досудового розслідування відповідно до ст. ст. 42, 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у кримінальному провадженні № 12024243200000105, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07 березня 2024 року, про те, що він підозрюється:

- в закінченому замахові на привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому у великих розмірах та умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбачений ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191 КК України;

- в іншому підробленні офіційних документів та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів (службове підроблення), тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1ст. 366 КК України.

17.04.2025 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів).

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

Слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінальних правопорушень. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочинів вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2, ст. 15, ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, підтверджується наступними долученими до клопотання та дослідженими доказами:

- протоколами огляду місця події від 07.03.2024, а саме ділянки полової дороги між с. Малий Лазучин та селища Базалія Теофіпольської ТГ Хмельницького району та території, яка розташована за адресою вул. Свободи, 26, селища Базалія Теофіпольської ТГ Хмельницького району;

- протоколом огляду від 25.03.2024, а саме стовбурів дерев породи «дуб» на території сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 2 Хмельницького РУП ГНУП в Хмельницькій області який розташована за адресою вул. Небесної Сотні, 48 а, селища Теофіполь Теофіпольської ТГ Хмельницького району;

-висновком судової-товарознавчої експертизи;

-показання свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_17 , ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 .

В ході проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 на час вчинення дій, що йому інкримінуються, обіймав посаду майстра лісу КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради відповідно до наказу № 159 від 31.08.2023. Відповідно до наказу № 7 від 01.01.2024 на ОСОБА_4 покладено виконання обов'язків лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради.

Згідно наказу директора КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради № 85 від 30.04.2025 ОСОБА_4 з 01.04.2024 переведено на посаду лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради.

17.04.2025 слідчий за дорученням прокурора повідомив підозрюваному та його захиснику, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

На даний час триває ознайомлення підозрюваного та захисника з матеріалами кримінального провадження.

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 25.03.2025 відсторонено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради» до 26.04.2025 включно.

Так, заходами процесуального примусу, пов'язаними із обмеженням особистих або майнових прав особи, є заходи забезпечення кримінального провадження, передбачені ст.131 КПК України, що виступають важливим елементом механізму здійснення завдань кримінального провадження при розслідуванні злочинів, до яких віднесено відсторонення від посади.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Відповідно до ч.5 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Розглядаючи клопотання прокурора про відсторонення від посади для прийняття законного і обґрунтованого рішення в порядку ст.158 КПК України, слідчий суддя повинен з'ясувати всі обставини, з якими пов'язана можливість відсторонення особи від посади, які визначені ст.ст. 154, 155, 157 КПК України.

Відповідно до вимог ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Для вирішення питання про відсторонення від посади у відповідності до вимог закону слідчий суддя зобов'язаний перевірити, чи подано слідчим, прокурором клопотання із додержанням вимог закону та врахувати наявність правової підстави для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, та наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Одними з обов'язкових вимог, передбачених п.5, 6 ч. 2 ст. 155 КПК України, полягає у необхідності зазначення слідчим, прокурором у клопотанні обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, сприяло вчиненню кримінального правопорушення, та обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Зокрема, у разі відсутності підстав вважати, що перебування особи на конкретній посаді призведе до згаданих наслідків, слідчий суддя не вправі застосувати такий захід забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, оскільки обмеження прав особи не буде вважатися таким, що здійснено у відповідності до КПК.

Відповідно до ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного або обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Частина 1 статті 158 КПК України передбачає право прокурора звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.

Частина 2 статті 158 КПК України передбачає, що слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

На даний час обставини, що стали підставою для відсторонення від посади і зазначені в ухвалі Хмельницького апеляційного суду від 25.03.2025, продовжують існувати оскільки відповідні ризики слід уважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним, перебуваючи на посаді, зазначених дій. При цьому, КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що перебуваючи на посаді він матиме реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому, і саме зазначений стандарт доказування має використовуватись при розгляді клопотання про відсторонення від посади.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 на даній стадії досудового розслідування обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.15, ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, що підтверджується долученими до клопотання доказами.

Відповідно до пред'явленої ОСОБА_4 підозри, останній підозрюється у вчиненні умисного кримінального правопорушення (злочину) проти власності вчиненого з використанням службового становища, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, та у вчинені нетяжкого кримінального правопорушення (злочину) у сфері службової діяльності, передбаченого ч. 1 ст.366 КК України, залишаючись на вказаній посаді під час досудового розслідування матиме можливість особисто та/або при спілкуванні з іншими працівниками КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради», в тому числі із свідками ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 (лісоруб), (останній відповідно до посадової інструкції перебуває в підпорядкуванні підозрюваного) та іншими, впливати на них, зокрема з метою зміни показань щодо обставин вчиненого ним кримінального правопорушення (злочину), які є свідками у вказаному кримінальному провадженні.

За таких обставин, доводи захисту про безпідставність клопотання прокурора про продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади, з посиланням на те, що ризики незаконного впливу на свідків, є безпідставними.

При цьому, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Крім того, при встановленні наявності ризику впливу на свідків, необхідно враховувати встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку, на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду, на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК).

Водночас, суд може обґрунтовувати свої висновки лише показаннями, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК України). За таких обставин, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.

Також, не можуть слугувати беззаперечними підставами для відмови в задоволенні клопотання слідчого, посилання на те, що на утриманні у ОСОБА_4 перебуває дружина та донька, а відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади матиме негативні наслідки для членів його сім'ї, так як на теперішній час тимчасове відсторонення підозрюваного від займаної посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним для встановлення істини у кримінальному провадженні і застосовується з метою запобігти спробам останнього протиправно перешкоджати кримінальному провадженню.

Слідчий суддя враховуючи, що 17.04.2025 слідчий за дорученням прокурора повідомив підозрюваному та його захиснику, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування, й на даний час триває ознайомлення підозрюваного та захисника з матеріалами кримінального провадження, відповідно, цей період не включається до строку досудового розслідування, вважає за можливе задовольнити клопотання та продовжити строк відсторонення підозрюваного від посади на 2 місяці.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 154, 155, 156, 158 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Волочиської окружної прокуратури ОСОБА_3 задовольнити.

Продовжити строк відсторонення від посади лісничого КП «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на два місяці, тобто до 25 червня 2025 року включно.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1