Справа № 712/12383/24
Провадження № 1-кс/712/25/25
29 квітня 2025 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні внесене в кримінальному провадженні № 22023250000000108 від 09.05.2024 слідчою СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
17.10.2024 року слідча СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням погодженим прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, щ о досудовим розслідуванням встановлено, що з жовтня 2023 року у громадянки України ОСОБА_5 виник намір щодо співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора, яка створювала на захопленій території селища Чаплинка, Каховського району, Херсонської області власні незаконні органи влади. Зокрема, ОСОБА_5 прагнула зайняття адміністративних посад, які б дозволяли надавати допомогу державі-агресору.
З цією метою ОСОБА_5 , являючись громадянкою України та мешканкою селища Чаплинка, Каховського району, Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення селища Чаплинка, Каховського району, Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що селище Чаплинка, Каховського району, Херсонської області є невід'ємною складовою частиною України, і що порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, 10 жовтня 2023 року, перебуваючи на території селища Чаплинка, Каховського району, Херсонської області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, підтримуючи воєнну агресію рф на території України, переслідуючи єдиний кримінально протиправний намір, направлений на сприяння державі агресору російській федерації в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Чаплинської селищної громади Каховського району Херсонської області добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї чи членів її родини на підставі розпорядження т.зв. «главы военно-гражданской администрации Херсонской области» зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме - посаду «начальника управления труда и социальной защиты» в незаконному органі влади «чаплынского муниципального округа Херсонской области», яку займає по теперішній час Указаний «сектор» розташовується за адресою: Херсонська обл., селище Чаплинка, вул. Паркова, 38.
Посада ««начальника управления труда и социальной защиты», яку обіймає ОСОБА_5 , пов'язана з виконанням таких організаційно-розпорядчих функцій.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Крім того, громадянка України ОСОБА_5 , діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній та економічній безпеці, з 10 жовтня 2023 року по теперішній час, перебуваючи на посаді, пов'язаній з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонській області, а саме - посаді «начальника управления труда и социальной защиты» (Херсонська обл., селище Чаплинка, вул. Паркова, 38) в незаконному органі влади «чаплынского муниципального округа Херсонской области», реалізуючи свій злочинний умисел, виконуючи покладені на неї організаційно-розпорядчі функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації російської федерації в окупованих населених пунктах Чаплинської селищної громади Каховського району Херсонської області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо бере участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надає безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі: здійснює керівництва управлінням, забезпечення виконання покладених на підрозділ задач, розподіляє обов'язки між працівниками управління та контролює їх роботу; організовує та контролює виконання основних завдань управління в цілому; здійснює представництво управління у взаємозв'язках з адміністрацією, міністерством, підприємствами, установами, організаціями, громадянами; підписує службової документації; організовує роботу з підготовки та затвердження документації; організовує і проводить моніторинг соціально-трудових відносин; організовує проведення переговорів і заключення регіональної співпраці між органами виконавчої влади, об'єднаннями роботодавців, профсоюзів, інше; організовує проведення реєстрації колективних договорів, регіональних і територіальних угод в сфері праці; організовує моніторинг (збір і обробку) інформації про стан умов і охорони праці; організовує видачу соціальних виплат, компенсацій, субсидій на оплату жилого приміщення і комунальних послуг, інших соціальних виплат громадянам, сім'ям з дітьми, ветеранам, інвалідам, іншим категоріям населення у випадках, встановлених законодавством рф и нормативно-правовими актами Херсонської області; контролює за призначеннями, перерахунками і виплатами виплат, компенсаційних виплат і надання пільг громадянам, які піддалися радіаційному впливу, почесним донорам, членам сімей військовослужбовців, втративших годувальника, ветеранам Великої Вітчизняної війни і ветеранам бойових дій, ветеранам труда і військової служби, членам сімей загинувших інвалідів війни, учасників Великої Вітчизняної війни і ветеранів бойових дій, реабілітованим особам, які постраждали від політичних репресій, одночасних виплат окремим категоріям громадян, в тому числі особам вимушено покинувшим місце постійного проживання і прибувшим в екстренному масовому порядку на інші території на постійне місце проживання, державної соціальної допомоги, в тому числі на основі соціального контракту, щомісячної грошової виплати на оплату жилого приміщення і комунальних послуг, інших соціальних виплат і мір підтримки, встановлених актами Херсонської області за рахунок коштів з бюджета Херсонської області; організовує установлення статуса (звання, категорії) і видача посвідчень окремим категоріям громадян відповідно до законодавства рф; організовує роботу в рамках своєї компетенції по забезпеченню протезно-ортопедичними виробами, технічними і іншими засобами реабілітації окремих категорій громадян відповідно з законодавством або нормативно-правовими актами Херсонської області; організовує роботу у відношенні дієздатних осіб, які потребують патронажу за станом здоров'я; організовує і контролює діяльності органів опіки і піклування Херсонської області, координація діяльності установ для дітей-інвалідів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківської опіки, будинків дитини; організовує діяльності реабілітаційних установ, віднесених до відома Міністерства; розроблює і реалізує заходи з формування і розвитку ринка соціальних послуг, в тому числі і розвитку недержавних організацій соціального обслуговування; здійснює виконання заходів по забезпеченню захисту інформації, яка містить відомості, що становлять державну таємницю, іншу інформацію з обмеженим доступом, запобігання її витоку, спеціального впливу на інформацію в цілях її отримання, знищення і блокування доступа до неї; організовує реалізацію заходів по мобілізаційній підготовці в межах своєї компетенції; здійснює проведення конференцій, співбесід, симпозіумів і зустрічей, організацію конкурсів, виставок і інших заходів, які входять у компетенцію Міністерства; здійснює формування кадрового резерва державної громадянської служби Міністерства, проводить аналіз кадрового потенціалу, направленого на підвищення ефективності управління кадрами, планування професійного зросту спеціалістів; здійснює організацію і ведення заходів по громадянській обороні, а також організацію і контроль за виконанням заходів по громадянській обороні; виконує інші організаційно-розпорядчих функції, наданих нормативно-правовими актами, чи по дорученню голови адміністрації в межах компетенції; приймає участь у різних всеросійських заходах в межах своїх компетенцій, у яких підтримує окупаційну владу.
Допомога ОСОБА_5 представникам іноземної держави призвела до забезпечення сталого та належного функціонування незаконно створених органів влади та посилила заходи тимчасової окупації.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України, шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
28.09.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих злочинів обґрунтовується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчинені злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, є зібрані у ході досудового розслідування документи, відомості, що містяться в протоколах слідчих дій, проведених у кримінальному провадженні, зокрема: протоколом огляду від 06.05.2024 інтернет-сторінки «управление труда и социальной защиты Чаплынского муниципального округа Херсонской области». Відповідно до якого встановлено, що ОСОБА_5 займає посаду керівника від 04.10.2023; протоколом огляду від 06.05.2024 інтернет-сторінки «ZOV Херсон»; протоколом огляду від 06.05.2024 інтернет-сторінки ОСОБА_5 в соціальній мережі «Однокласники»; протоколом огляду від 06.05.2024 інтернет-сторінки «rusprofile»; протоколом огляду від 13.09.2024 Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами; допитом свідка ОСОБА_6 від 22.05.2024; допитом свідка ОСОБА_7 від 22.05.2024; протоколами впізнання особи за фотознімками; іншими зібраними у кримінальному провадженні доказами і документами.
Відповідно до вимог КПК України в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр», випуск № 197, та на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального Прокурора України в порядку ст.ст. 133, 135 КПК України опубліковані повістки про виклики ОСОБА_5 до органу досудового розслідування на 02.10.2024, 03.10.2024 та 04.10.2024.
До слідчого відділу Управління у вказані дати підозрювана ОСОБА_5 не прибула, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.
05.10.2024 у зв'язку з тим, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, в порядку ст. 281 КПК України, його оголошено в розшук.
Враховуючи викладене, є достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 .
Знаходячись на волі: буде переховуватись від органів досудового розслідування та суду (п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України); незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадження (п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України); може вчинити інші злочини чи продовжити вчиняти злочин, у якому підозрюється (п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України).
Перелічені ризики існують, оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжких злочинів, у тому числі, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 15 років або довічне позбавлення волі, перебуває у державному розшуку, вона усвідомлює свою участь у діяльності терористичної організації та сприянні її діяльності, а також в державній зраді та передбачену за це кримінальну відповідальність, у зв'язку з чим уникає поїздок на неокуповану частину території України.
Слідча в клопотанні вказує, що неможливість запобігання зазначеним ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів обгрунтовується тим, що будь-який інший запобіжний захід не позбавить ОСОБА_5 можливості переховуватися від органів досудового розслідування та суду на території Херсонської області, тому виникла необхідність у застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Прокурор та слідчий в судове засідання не з?явився.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ст. 186 КПК України, клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України, розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 17.10.2024 задоволено клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваноїОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши матеріали клопотання, суддя слідчий вважає, що клопотання слідчого не підлягає до задоволення, оскільки розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу повинен проводитися за участю підозрюваного, натомість вказана ухвала Соснівського районного суду м. Черкаси від 17.10.2024, на даний час не виконана, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до судового засідання не доставлена, а тому суд позбавлений можливості розгляду даного клопотання, та вважає його передчасним.
Керуючись ст. ст. 32, 110, 131-132, 176-178, 179, 181, 193-196, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
В задоволенні клопотання слідчої СВ УСБУ в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1