Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/3098/25
Провадження № 4-с/711/15/25
21.04.2025 м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на (дії) бездіяльність державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та зняття арешту з майна, -
ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Війтенка Вадима Юрійовича, звернулася у Придніпровський районний суд м. Черкаси зі скаргою, в якій просить:
-визнати протиправними дії виконуючого обов'язки начальника Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо не зняття арештів майна боржника ОСОБА_1 ;
-зняти з квартири, що за адресою: АДРЕСА_1 арешт, який накладено на підставі постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження АА 96398 від 15.05.2001, виданої Придніпровським ВДВС Черкаського МЮУ;
-зняти з квартири, що за адресою: АДРЕСА_1 арешт, який накладено на підставі постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження АА 962998 від 15.05.2009, виданої Придніпровським ВДВС Черкаського МЮУ.
Під час вивчення матеріалів скарги виявлено обставини, які свідчать про недодержання скаржником вимог, передбачених законом для звернення до суду з такими скаргами і, які перешкоджають її розгляду та дають підстави для залишення зазначеної скарги на дії (бездіяльність) виконуючого обов'язки начальника Другого ВДВС у місті Черкаси ЦМРУМЮ (м. Київ) без руху.
Як визначено у ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом (ч. 2 ст. 12 ЦПК України).
Крім того, згідно з п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи (ст. 447 ЦПК України).
Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції (ч. 1 ст. 448 ЦПК України).
Частиною першою статті 450 ЦПК України передбачено, що скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» № 6 від 07.02.2014 (у частині, що не суперечить нормам ЦПК України, що діє з 15.12.2017 у редакції ЗУ від 03.10.2017), скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК України.
У разі відсутності спеціальної норми щодо вирішення певних питань, що виникають при розгляді скарг на рішення, дії або бездіяльність посадових осіб державної виконавчої служби, при розгляді таких скарг мають застосовуватися положення ЦПК України, якими врегульовано аналогічні питання.
Крім того, справи за скаргами на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи посадової особи державної виконавчої служби розглядаються судом за загальними правилами ЦПК України з особливостями, встановленими статтею 450 ЦПК України, за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Таким чином, скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК України.
Вивчивши подану скаргу, вбачається, що зазначені положення закону не виконані. Так, скаржнику необхідно визначитися із суб'єктним складом, оскільки, враховуючи приписи ч. 1 ст. 450 ЦПК України, скарга розглядається у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Разом з тим, у поданій скарзі, яка надійшла на адресу суду, зазначені як стягувачі: ПрАТ «Черкаське хімволокно» в особі ВП «Черкаська ТЕЦ», ОСББ «Авіатор-33», АТ «Оператор газорозподільної системи «Черкасигаз». При цьому, відомостей про те, що саме в інтересах цих осіб були накладені у 2001 та 2009 роках арешти на майно боржника, немає. Крім того, скаржником не зазначені саме ті стягувачі, в інтересах яких насправді були накладені арешти на майно боржника ОСОБА_1 , що є обов'язковим, враховуючи положення Закону України «Про виконавче провадження».
Крім того, скаржником не надана інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (по об'єкта та суб'єкту) задля підтвердження інформація про наявність арешту нерухомого майна та заборон його відчуження.
Також, викладені у скарзі обставини та вимоги, що у прохальній частині скарги, потребують уточнень, зокрема, що саме, - дії, чи бездіяльність оскаржуються скаржником.
Пунктом 9 ст. 10 ЦПК України передбачено, що якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Як зазначено у ч. 2 ст. 183 ЦПК України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Крім того, частиною першою статті 177 ЦПК України визначено, що позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суддя вважає, що скаржнику необхідно усунути недоліки скарги, про що зазначено вище.
За таких підстав, заявнику слід усунути зазначені недоліки та подати до суду скаргу з дотриманням всіх вказаних вимог закону. Без підтвердження вказаних обставин, суддя не може вирішити питання про прийняття скарги до провадження та призначенні її до судового розгляду.
Відповідно до приписів ст. 185 ЦПК України, враховуючи вимоги ч. 9 ст. 10 ЦПК України, позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України підлягає залишенню без руху, з наданням строку для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, скаргу ОСОБА_1 на (дії) бездіяльність державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та зняття арешту з майна необхідно залишити без руху з наданням терміну для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 12, 175, 177, 185, 294, 448-450 ЦПК України суддя, -
Скаргу ОСОБА_1 на (дії) бездіяльність державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та зняття арешту з майна, - залишити без руху.
Скаржнику необхідно усунути, вказані у мотивувальній частині ухвали недоліки, у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення скарги без руху.
У випадку неусунення вказаних недоліків скарга буде визнана не поданою та повернута скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 21.04.2025.
Суддя: С. М. Позарецька