провадження № 3/294/437/25
справа № 294/1458/24
24 квітня 2025 року м. Чуднів
Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Рукас М.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , староста Дриглівського старостинського округу Чуднівської міської ради Житомирської області, -
встановив:
Епізод №1
Відповідно до протоколу №379 від 18.07.2024 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старости Дриглівського старостинського округу Чуднівської міської ради Житомирської області та будучи, відповідно до підпунтку «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції (надалі - Закон), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік поза межами встановлених строків ( не пізніше 31.01.2024), а саме: 02.02.2024 о 10 год. 57 хв., тобто несвоєчасно.
Тим самим ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Епізод №2
Відповідно до протоколу №378 від 18.07.2024 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старости Дриглівського старостинського округу Чуднівської міської ради Житомирської області та будучи, відповідно до підпунтку «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції (надалі - Закон), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік поза межами встановлених строків 9 не пізніше 31.01.2024), а саме: 02.02.2024 о 10 год. 47 хв., тобто несвоєчасно.
Тим самим ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, до суду подала заяву, в якій свою вину у вчиненні корупційного діяння визнала в повному обсязі, справу просила слухати за її відсутності надалі таких порушень зобов'язалась не допускати.
Дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суд приходить до наступних висновків
Згідно зі ст.ст. 245, 252 КУпАП завданнями провадження в справі про адміністративне правопорушення і обов'язком органу, який її розглядає, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи і вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до листа ВССУ від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо; предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до Примітки ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції» установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 року набрав чинності 12.10.2023 року.
Відповідно до пп. в п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме - державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Таким чином, державні службовці, як особи, уповноважені на виконання функцій держави, до 1 квітня 2022 року зобов'язані були подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2021 рік, а до 1 квітня 2023 року таку ж декларацію за 2022 рік. Разом з тим, у зв'язку зі змінами у законодавстві у сфері запобігання корупції, виконання цих обов'язків, як таких, що виникли до набрання чинності Законом № 3384-IX від 20.09.2023 року, було відтерміновано до 31.01.2024 року.
Тобто, обов'язок з подання щорічних декларацій за 2021 рік та 2022 рік мав бути виконаний державними службовцями у строк не пізніше 31.01.2024 року, що, однак, не виключало можливість виконання його раніше.
Розпорядженням Чуднівського міського голови Віталія Войтка за №129к від 27.11.2020 судом підтверджено, що ОСОБА_1 призначена на посаду старости Дриглівського старостинського округу Чуднівської міської ради, що відноситься до посад державної служби категорії «В».
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 є особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а відповідно суб'єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», у тому числі в частині обов'язку подання щорічної декларації, а відповідно і суб'єктом відповідальності правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
З листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції № 11140 від 20.05.2024 року (а.с. 11) вбачається, що Національним агентством встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
З послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 вбачається, що 02.02.2024 року о 10 год. 57 хв. 58 сек. ОСОБА_1 подала декларацію, якій в реєстрі присвоєно ідентифікатор a42664b1-f9bb-46cc-a9f0-18b9d8bbb06b.
З послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 вбачається, що 02.02.2024 року о 10 год. 57 хв. 58 сек. ОСОБА_1 подала декларацію, якій в реєстрі присвоєно ідентифікатор a42664b1-f9bb-46cc-a9f0-18b9d8bbb06b.
Таким чином, судом встановлено. ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави, суб'єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, до 31.01.2024 року не подала щорічні декларації за 2021 та 2022 роки В силу змін законодавства у сфері запобігання корупції останнім днем для подання вказаних декларацій було 31.01.2024 року. Однак в порушення вказаного обов'язку та вимог законодавства ОСОБА_1 подала щорічні декларації за 2021 рік та 2022 рік лише 02.02.2024 року, тобто несвоєчасно.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до ст.ст. 23, 33 КУпАП при призначенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність і вважає, що оскільки адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, стягнення слід призначити у виді штрафу.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
Керуючись статтями 172-6, 221, 245, 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень та 60 копійок) судового збору.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Чуднівський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Повний текст постанови виготовлений і проголошений 29 квітня 2025 року о 17 годині 00 хвилин.
Суддя Максим РУКАС