Рішення від 21.04.2025 по справі 293/70/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/70/25

Провадження № 2/293/163/2025

21 квітня 2025 рокуселище Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В.,

за участі секретаря судового засідання Тишкевич К.Б.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Черняхів справу за позовом ОСОБА_1

до Територіальної громади села Клітище в особі Черняхівської селищної ради

про визнання права власності на земельну частку (пай)

ВСТАНОВИВ:

17.01.2025 ОСОБА_1 звернулася до Територіальної громади села Клітище в особі Черняхівської селищної ради з позовною заявою, за змістом якої просить:

- визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) право на земельну частку (пай) розміром 4,15 умовних кадастрових гектари без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області.

Ухвалою від 22.01.2025 суд позовну заяву залишив без руху та надав позивачу 7-денний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали.

24.01.2025 на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою від 28.01.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Постановив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 25 лютого 2025 року об 10:30 год.

Пунктом 8 даної ухвали суд в порядку ст. 84 ЦПК України витребував у Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області належним чином завірену копію Списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, який є додатком до Державного акту на право колективної власності на землю від 29.12.1995.

05.02.2025 на виконання вимог ухвали суду від 28.01.2025 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повідомило суд, що згідно інформації наданої відділом №1 Управління забезпечення реалізації політики у сфері земельних відносин, запитуваний в ухвалі документ - відсутній.

Ухвалою від 25.02.2025, суд відклав підготовчий розгляд справи на 24.03.2025, пунктом 2 даної ухвали суд в порядку ст. 84 ЦПК України витребував у Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області копію "Проектно-технічної документації землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області», зі списками членів реформованого КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області на виготовлення державних актів на право власності на землю взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай).

20.03.2025 на адресу від Черняхівської селищної ради надійшла запитувана інформація.

Ухвалою від 24.03.2025, яка у порядку ч.5 ст. 259 ЦПК України занесена до протоколу судового засідання від 24.03.202,5 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 21.04.2025.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач була членом колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" Черняхівського району Житомирської області з 01.03.1995 року по 10.11.1999 року, працювала з 01.03.1995 року по 01.02.1996 року на фермі телятницею, з 01.04.1999 по 10.11.1999 поваром громадського харчування.

Позивач вказує, що 10.11.1999 вільнилась за власним бажанням з КСП "Прогрес".

За відомостями позивача, у 2004 році, вона дізналась, що особам, які працювали у КП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, видавали державні акти про право власності на земельні ділянки із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес".

Після цього ОСОБА_1 звернулася до сільського голови Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області з питанням про надання їй у власність земельної ділянки як члену колишнього КСП, проте отримала усну відмову з причини відсутності вільних земельних ділянок.

Позивач зазначає, що у листопаді 2024 року звернулася до Черняхівської селищної ради із заявою про видачу сертифікату на право на земельну частку (пай) із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес" та надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Листом від 24.12.2024 за №1238-Ф Черняхівська селищна рада повідомила, що інформація про видачу сертифіката на право на земельну частку (пай) в Черняхівській селищній раді на ім'я ОСОБА_1 відсутня.

Оскільки позивач у позасудовому порядку не може захистити свої права, та позбавлена можливості оформити право на земельну частку (пай) у інший спосіб, за захистом свого порушеного права звернулася до суду.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно заяв, клопотань до суду не направив.

Відповідач у порядку ст. 178 ЦПК України, у визначений строк, відзиву на позовну заяву не подав.

Як встановлено, частиною 8 статті 178 ЦПК України, у разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки явка відповідача судом не визнавалась обов'язковою, участь в засіданні суду є правом, а не обов'язком сторін, а також враховуючи, що відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 8 ст. 178 ЦПК України.

В ході розгляду справи, суд відповідно до п. 4 ч. 5 ст.12 ЦПК України, створив сторонам всі умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ЦПК України.

Відповідно до ст. 259 ЦПК України за результатами оцінки доказів, поданих до суду, у судовому засіданні від 21.04.2025 оголошено скорочене рішення.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до даних що містяться у копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , що видано Клітищенською сільською радою Черняхівського району Житомирської області від 30.11.1995, гр. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уклала шлюб 10 червня 1989 рокуз ОСОБА_4 , прізвище дружини після реєстрації шлюбу" ОСОБА_5 " (а.с. 34)

Згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , 01.03.1995 прийнята в члени КСП "Прогрес" Черняхівського району Житомирської області на підстав наказу №2 від 26.02.1995 та 01.02.1999 звільнена за власним бажанням згідно поданої заяви, по ст. 38 КЗпП України на підставі наказу №12 від 10.11.1999 (.а.с. 25).

Згідно з архівною довідкою Житомирської районної військової адміністрації Житомирської області № Ф-469 від 27.09.2024, що видана ОСОБА_6 підтверджується, що остання дійсно була членом колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" с. Клітище Черняхівського району Житомирської області (а.с. 12).

Згідно копії державного акту на право колективної власності на землю серії ЖТ-11-14 №000001 від 29.12.1995, Колективному сільськогосподарському підприємству «Прогес» Клітищенською сільською Радою народних депутатів Черняхівського району Житомирської області передано у колективну власність 1857,7 гектарів землі в межах згідно з планом. Відповідно до рішення V сесії Клітищенської сільської ради народних депутатів від 21.11.1995 затверджено Додаток 1 до акту "Список громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства" (а.с. 16-17).

Відповідно до листа Черняхівської селищної ради №02-12/440 від 13.02.2025 на адвокатський запит повідомлено, що інформація про наявність/відсутність у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області запису на ім'я ОСОБА_6 , щодо отримання сертифіката на право на земельну частку (пай) в Черняхівській селищній раді відсутній ( а.с. 95).

Листом №02-11/448 від 13.02.2025 Черняхівська селищна рада повідомила, що відповідно до "Проекту-технічної документації землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області на виготовлення державних актів на право власності на землю замін сертифікатів на право на земельну частку (пай) громадянка ОСОБА_6 відсутня (а.с. 94).

У 2005 році Науково-впроваджувальною фірмою "Нові технології" за інв. № 18-175-10-28 виготовлено проектно-технічну документацію землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області (а.с. 128-228).

Згідно листа №4553/35-24 від 10.12.2024 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин відділу №1 повідомлено що в "Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Черняхівською районною державною адміністрацією "Прогрес" с. Клітище, відсутній запис щодо реєстрації та видачі сертифікату на право на земельну частку (пай) на гр. ОСОБА_7 (а.с. 14).

За відомостями позивачв у 2004 році, вона дізналася, що особам, які працювали у КПС "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, видають державні акти про право власності на земельні ділянки із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес", однак її не було включено у список та не відповідно не видано ержавні акти про право власності на земельні ділянки із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес".

За даними позивач, позивач зверталась до сільського голови Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області з питанням про надання їй у власність земельної ділянки як члену колишнього КСП, проте отримала усну відмову у зв"язку з тим, що всі земельні ділянки реформованого КСП "Прогрес" розподілені.

Згідно матеріалів проектно-технічної документації із землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам із земель колективної власності реформованого КСП «Прогрес» Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, визначено розмір земельної частки (паю) в умовах кадастрових гектарах становить 4,15 га (а.с. 147).

Позивач, вказує на те, що відсутність її у списках громадян членів колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" позбавляє її права на земельну частку (пай) із земель колективної власності реформованого КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, тому звернулась з даним позовом до суду для захисту своїх майнових прав.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За змістом статей 15 ЦК України особа має право на захист свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, яке реалізується шляхом звернення до суду. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною 2 статті 16 ЦК України.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З огляду на предмет та підстави позову суд встановив, що між сторонами виникли правовідносини з визнання права власності, земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, які регулюється нормами права, що містяться в книзі 3 ЦК України.

За положеннями частини 1 статті 1 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" №2114-ХІІ від 14.02.1992 (в редакції від 21.01.1994) колективне сільськогосподарське підприємство (надалі підприємство) є добровільним об'єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і дії на засадах підприємництва та самоврядування.

Стаття 5 вказаного Закону № 2114-ХІ передбачає, що членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів. Членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають і виконують його статут.

За положеннями частини 1 та частини 4 статті 10 Закону № 2114-ХІІ земля може належати підприємству на праві колективної власності, а також може бути надана у постійне або тимчасове користування на умовах оренди. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, а право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди, оформляється договором. Члену підприємства, який побажав вийти з його складу для організації селянського (фермерського) господарства, земельна ділянка надається із земель запасу, а в разі їх відсутності із земель підприємства, придатних для сільськогосподарського виробництва в частині, що припадає на одного члена колективу.

Частиною дев'ятою статті 5 ЗК України 1990 року визначено, що кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.

За змістом статей 22, 23 ЗК України 1990 року право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарську акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян. Форми державних актів затверджується Верховною Радою України.

Член колективного сільськогосподарського підприємництва, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває право на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і у разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за норами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Відповідно до абзацу третього пункту 1, абзацу першого пункту 2, пунктів 5, 6 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією. У разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку. Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.

Виходячи із системних положень ст.23З ЦК України (в редакції від 22.06.1993) та Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" слід зробити висновок про те, що особа набуває право на земельний пай за наявності таких умов: перебування у членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.

В постанові Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7«Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» зазначено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту направо колективної власності на землю, набуває правана земельну частку (пай)з дня видачі цього акту. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Головним критерієм для одержання права на земельну частку (пай) є факт членства громадянина в колективному сільськогосподарському підприємстві на момент реєстрації державного акта на право колективної власності на землю.

Зазначений підхід застосований Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.05.2021 у справі № 599/2259/19, від 15.06.2021 у справі № 743/961/20.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на час одержання КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області Державного акту на право колективної власності на землю 29 грудня 1995 року була членом вказаного КСП, а відтак має право на земельну частку (пай).

Однак позивач помилково не була включена до списку членів КСП "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, які мають право на земельну частку (пай).

Відтак, оскільки позивачем належними та допустимими доказами доведено членство в КСП "Прогрес" на час отримання останнім Державного акту на право колективної власності на землю, та не включення до списків членів які мають право на земельний пай, порушене право останньої на земельну частку (пай) підлягає захисту, а позов задоволенню.

При цьому суд наголошує, що невнесення до списку членів, які мають право на земельний пай списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Відповідно до норм закріплених у ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).

Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи викладені вище обставини суд дійшов висновку про задоволення вимог позивача.

Розподіл судових витрат

Розподіляючи судові витрати у виді судового збору, суд керується частиною дев'ятою статті 141 ЦПК України, яка передбачає, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Тому, керуючись такими засадами цивільного судочинства як справедливість та верховенство права, враховуючи, що спір виник внаслідок дій позивача, які виразились у невчасному зверненні, суд покладає судові витрати на позивача.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280-284,354,355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) право на земельну частку (пай) розміром 4,15 умовних кадастрових гектари без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) із земель колективної власності реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" Клітищенської сільської ради Черняхівського району Житомирської області.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач: Територіальна громада села Клітище в особі Черняхівської селищної ради (місцезнаходження: вул. Рад майдан, 1, с-ще Черняхів, Житомирський район, Житомирська область, 12301, ЄДРПОУ 04344156)

Повне рішення складено: 29.04.2025.

Суддя Людмила ЛОСЬ