Рішення від 28.04.2025 по справі 600/1287/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1287/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-1 або ГУ ПФУ в Одеській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач-2 або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2024 року на підставі довідки №3 від 22.01.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.01.2024 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області довідки №3 від 22.01.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, із врахуванням проведених виплат.

1.2. Ухвалою суду від 25.03.2025 року даний позов залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.

1.3. Ухвалою суду від 04.04.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

2.1. В обґрунтування позовних вимог, згідно позову, позивач зазначає наступне.

2.2. Так вказує, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 року у справі №600/2896/24-а Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області видано довідку №3 від 22.01.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка є підставою для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

2.3. Проте, ГУ ПФУ в Одеській області листом від 11.02.2025 року повідомило про відсутність підстав для здійснення перерахунку. Такі дії пенсійного органу позивач вважає протиправними, оскільки вважає, що має право на обчислення щомісячного довічного грошового утримання, виходячи з базового посадового окладу судді апеляційного суду, визначеного із прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01.01.2024 року.

Позиція відповідача-1

2.4. До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-1 заперечує щодо задоволення позову з огляду на наступне.

2.5. Зазначає, що позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою від 31.01.2025 року про перерахунок призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. За принципом екстериторіальності зазначену заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області. Розглянувши зазначену заяву, ГУ ПФУ в Одеській області прийняло рішення №241670031245 від 06.02.2025 року про відмову у проведенні перерахунку.

2.6. На думку представника відповідача-1, відмова у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є правомірною, оскільки про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється, зокрема, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.

2.7. Вказує також на те, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді залишається незмінним та становить 2102 гривні. Таким чином, відсутні підстави для проведення позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки розмір складових суддівської винагороди не змінювався.

Позиція відповідача-2

2.8. До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-2 заперечує щодо задоволення позову з огляду на наступне.

2.9. Стверджує, що про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється, зокрема, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав. У зв'язку з чим зауважує, що органам Пенсійного фонду України у 2024 році не повідомлялось про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям апеляційного суду.

2.10. Також вказує на те, що у 2024 році відповідно до абзацу 5 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-ІХ 03.11.2022 №2710-ІХ установлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні. Положення абз.5 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» та абз.5 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» є чинними та неконституційними не визнані. Відтак, починаючи з січня 2021 року розмір прожиткових мінімумів для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, становить 2102 грн.

2.11. Таким чином, лише законами про Державний бюджет України на відповідний рік може бути визначено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді. Розмір суддівської винагороди при цьому визначається згідно з законом про судоустрій. Відтак, правових підстав для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання відповідно до наданої Позивачу довідки №3 від 22.01.2025 року на даний час немає.

ІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернівецькій області як отримувач щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці призначеного відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 04.06.2016 року №1402-VІІІ.

3.2. 31.01.2025 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2024 р. на підставі довідки №3 від 22.01.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 року у справі №600/2896/24-а.

За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці була передана на розгляд до ГУ ПФУ в Одеській області.

3.3. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення №241670031245 від 06.02.2025 року про відмову у проведенні перерахунку.

У вказаному рішенні ГУ ПФУ в Одеській області зазначено те, що пунктом 1 розділу IV Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судці Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.02.2023 року № 7-2), передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 04.06.2016 року №1402-VІІІ органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання. Статтею 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 04.06.2016 року №1402-VІІІ передбачено, що базовий розмір посадового окладу судді встановлюється в залежності від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Статтею 7 Закону України №4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, становить 2102 гривні. Таким чином у рішенні констатовано, що на даний час підстави для проведення перерахунку у зв'язку зі зміною розміру складових суддівської винагороди відсутні.

3.4. Листом від 11.02.2025 року №2400-1705-8/5621 ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило ОСОБА_1 про прийняте за результатами розгляду її заяви рішення ГУ ПФУ в Одеській області №241670031245 від 06.02.2025 року про відмову у проведенні перерахунку.

ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Предметом оскарження у цій справі є рішення ГУ ПФУ в Одеській області прийнято р №241670031245 від 06.02.2025 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

4.2. Відтак, суд у цій справі надасть оцінку такому рішенню ГУ ПФУ в Одеській області через призму верховенства права.

4.3. Згідно з частиною першою та третьою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

4.4. Так, спеціальним законом, який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд є Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII (Закон № 1402-VIII).

4.5. Згідно ч. 3 ст. 142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

4.6. Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 142 Закону № 1402-VIII у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

4.7. Статтею 130 Конституції України передбачено, що Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.

Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

4.8. Аналогічні положення закріплені ч. 1 ст. 135 Закону № 1402-VIII, згідно якої суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

4.9. Так, суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (ч. ч. 2, 3 ст. 135 Закону № 1402-VIII).

4.10. При цьому, згідно п. 2 ч. 3 ст. 135 Закону № 1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду становить 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

4.11. Отже, Конституцією України та Законом України “Про судоустрій і статус суддів» закріплюються правові положення щодо способу визначення розміру суддівської винагороди, а саме встановлення розміру винагороди законом про судоустрій.

4.12. Поряд з цим, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року №3-1 затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Порядок №3-1)

4.13. Відповідно до п.2 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення/перерахунок щомісячного довічного грошового утримання (додаток 1) подається до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання) суддею особисто або через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.

4.14. Згідно із п.2 розділу ІІ Порядку №3-1 до заяви про призначення щомісячного довічного грошового утримання додаються, зокрема довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 2) (далі - довідка про суддівську винагороду) / довідка про винагороду судді Конституційного Суду України для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді Конституційного Суду України (додаток 3) (далі - довідка про винагороду судді Конституційного Суду України), видана судом, з якого суддя вийшов у відставку, або Конституційним Судом України (далі - відповідний суд), з урахуванням суддівської винагороди (винагороди судді) судді, який працює на відповідній посаді.

4.15. Розділ IV Порядку №3-1 встановлює перерахунок щомісячного довічного грошового утримання органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.

4.16. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частини другої статті 27 Закону України "Про Конституційний Суд України" органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.

Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав (пункт 1 IV Порядку №3-1).

4.17. Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список) (пункт 2 IV Порядку №3-1).

4.18. Органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи) (пункт 3 IV Порядку №3-1).

4.19. На підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді/довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди/винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.

Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України (пункт 4 IV Порядку №3-1).

4.20. Довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку (пункт 5 IV Порядку №3-1).

4.21. Додатком 2 до Порядку №3-1 затверджена форма Довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

4.22. Разом з тим, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, на пряму залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

4.23. Відповідно до ст. 46 Конституції України визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження тощо наведено у Законі України “Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 № 966-XIV.

4.24. Згідно ст. 1 Закону України від 15.07.1999 № 966-XIV прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

4.25. Також, у даній статті Закону визначено, що прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.

4.26. Отже, нормами Закону № 966-XIV закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення відносно яких визначається прожитковий мінімум.

4.27. Статтею 4 Закону № 966-XIV передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

4.28. Відповідно, Законом № 966-XIV не визначено такого виду прожиткового мінімуму, як “прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді». При цьому, судді Законом № 966-XIV не віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.

4.29. Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2189 гривень; працездатних осіб: з 1 січня - 2270 гривень; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102 гривні.

4.30. Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" установлено з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2393 гривень, працездатних осіб - 2481 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102 гривні.

4.31. Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, працездатних осіб - 2684 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102 гривні.

4.32. Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102 гривні.

4.33. Зміни до Закону № 1402-VIII в частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у спірному періоді, а також в Закон України від 15.07.1999 № 966-XIV щодо визначення прожиткового мінімуму, не вносилися.

4.34. Відтак, для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 01 січня календарного року, з метою визначення суддівської винагороди відсутні законні підстави.

4.35. Отже, Законом України “Про судоустрій і статус суддів» закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року. Вказана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до закону про судоустрій.

4.36. Аналогічні висновки щодо обчислення суддівської винагороди (обрання розрахункової величини прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року) сформовані у постановах Верховного Суду від 10 листопада 2021 року по справі № 400/2031/21, від 30 листопада 2021 року по справі № 360/503/21.

4.37. Крім того, право позивача на щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, виходячи із суддівської винагороди судді, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн, визначеного станом на 1 січня 2024 року, встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили в адміністративній справі №600/2896/24-а.

4.38. Відповідно до вимог статті 129-1 Конституції України, статті 14 КАС України судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

4.39. Також, відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

4.40. Враховуючи викладене вище, суд вважає, що доводи представників відповідачів, що обґрунтовують відсутність підстав для здійснення перерахунку довічного грошового утримання позивача як судді у відставці є необґрунтованими, а тому рішення ГУ ПФУ в Одеській області №241670031245 від 06.02.2025 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області №33 від 22.01.2025 року є протиправним.

4.41. Таких же висновків дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 11.12.2024 року у справі № 600/3791/24-а по аналогічних правовідносинах.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якими є відповідачі.

5.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

5.3. Відповідачами у цій справі не доведено суду правомірність рішення ГУ ПФУ в Одеській області №241670031245 від 06.02.2025 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, а тому таке рішення підлягає скасуванню.

5.4. Таким чином, суд дійшов висновку, що порушене право позивача має бути відновлено шляхом здійснення позивачу з 01.01.2024 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області №33 від 22.01.2025 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

5.5. Поряд з цим, щодо обраного позивачем способу захисту, то суд зазначає наступне.

5.6. Так, позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.01.2024 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці ОСОБА_1 на підставі виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області довідки №3 від 22.01.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, із врахуванням проведених виплат.

5.7. Однак, щодо належного структурного підрозділу Пенсійного фонду України, якому належить вчинити дії щодо здійснення з 01.01.2024 року перерахунку та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці, то суд зазначає, що дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності. Тобто всі дії щодо призначення/перерахунку пенсії (або ж у даному випадку щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці) вчиняє саме даний територіальний підрозділ Пенсійного фонду України. Натомість на територіальний підрозділ Пенсійного фонду України за місцем реєстрації (проживання) особи, після прийняття рішення про призначення/перерахунку пенсії (щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці) покладається обов'язок лише здійснення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці).

5.8. Таким чином, дії щодо здійснення з 01.01.2024 року перерахунку та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці належить вчинити саме ГУ ПФУ в Одеській області, якому за принципом екстериторіальності передано на розгляд заяву позивача від 31.01.2024 року про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці.

5.9. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав викладених у його мотивувальній частині.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.. В силу частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

6.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією №28 від 14.02.2025 року.

6.3. Суд звертає увагу на те, що позов задоволено частково, відтак, суд вважає, що на користь позивача необхідно стягнути судові витрати (судовий збір) у сумі 605,60 грн (пропорційно задоволеним вимогам) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, який порушив права позивача.

6.4. Доказів понесення інших витрат суду надано не було.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №241670031245 від 06.02.2025 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні з 01.01.2024 року перерахунку та виплаті довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки №3 від 22.01.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданій Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 здійснити з 01.01.2024 року перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки №3 від 22.01.2025 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданій Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області, із врахуванням проведених виплат.

4. В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №28 від 14.02.2025 року судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач-1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, код ЄДРПОУ 20987385).

Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (м. Чернівці, площа Центральна, буд. 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.В. Анісімов